Andrej Babiš u plotu na maďarsko-srbské hranici. Foto: Facebook Viktor Orbán

Petr Fischer: Babišova zrada lidu a živení iluze o české výjimečnosti

Napsal/a Přítomnost 12. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Šéf nejsilnější opoziční strany, Andrej Babiš, si ve své Mladé frontě Dnes stěžuje, že česká vláda přijetím nové evropské dohody o migraci zrazuje svůj lid. Není ale oním „zrádcem“ spíše Babiš, když vytváří iluzi, že v dnešním světě můžeme být jen sami za sebe?

Je to norma posledních let, že se ve veřejné debatě prosazují expresivní výrazy, ačkoliv vůbec ničím neodpovídají skutečnosti. Jsou to slova-spoty, bodovky, které strhávají pozornost a svým emocionálním nábojem okamžitě mění debatu v souboj dobra a zla, čímž ji také de facto znemožňují.

Vody, v nichž bude Babiš lovit

Bývalý premiér Andrej Babiš, jak jen on to umí, označil český souhlas s novou dohodou o společné migrační politice v Evropské unii za zradu. Zradila podle něho česká vláda, vláda Petra Fialy, protože bude platit za každého migranta, kterého nebudeme chtít vzít do země v rámci solidárního schématu se státy, které jsou na hranicích unie a které dostávají rány migračních vln z první ruky.


Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost

(titulek a mezititulky jsou redakční, autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti)


Polsko a Maďarsko byly proti, připomíná Babiš, a proti by byl i on, protože žádné migranty ze Sýrie či nějaké jiné vzdálené země tu nechceme.

Odkazem na Polsko a Maďarsko, na polské katolické konzervativce a na protestanského nacionalistu Orbána, Babiš dává jasně najevo, v jakých vodách bude před příštími volbami lovit.

Celá ta hra s migrací je laciná, i když voličsky zjevně dost účinná, ne náhodou se svého času u maďarského plotu proti „přílivu cizinců“ nechal vyfotit i současný premiér Fiala.

Politici tu nejsou od toho, aby strachy podporovali, nýbrž proto, aby je dokázali rozpouštět. A hlavně, aby lidem řekli, v jakém světě žijeme a budeme žít…

Má to i svou odpudivou mediální tvář: reportáže, v nichž policisté na česko-slovenských hranicích klečí nad devíti Syřany, kteří nelegálně překročili naše hranice. Nad jejich hlavami vrtulníky, desítky ozbrojených mužů – vskutku největší hrozba české státnosti!

Nějak tak trapně a směšně vypadá i Andrej Babiš, který mele (bez ohledu na fakta) svá prvoplánová moudra o zradě přesně tak, jak mu radí marketingové vyprávění o ohrožené zemi, které vždy na ustrašené lidi v českých chalupách platí.

Rizika pozdně moderního světa samozřejmě strach vyvolávají. Lidé se přirozeně bojí jiného a přirozeně to v nich vyvolává obranné reakce a postoje. Politici tu ale nejsou od toho, aby tyto strachy podporovali, nýbrž proto, aby je dokázali rozpouštět. A hlavně, aby lidem řekli, v jakém světě žijeme a budeme žít a jak se na tento život musíme připravovat.

Když vláda přijímá nová migrační pravidla, ví moc dobře, že migrace není problémem přechodným, ale že se s ním naopak musí počítat další desítky let.

To, co sledujeme dnes, je jen odvar toho, co přijde, až se dají do pohybu lidé, na něž naplno dopadne klimatická změna, která už dnes vyhání miliony lidí z tradičních domovů. Na to vše musíme být připraveni, žádné vysoké ploty v tom nepomůžou.

Zrazuje-li někdo zájmy českého politického společenství, pak ten, kdo tvrdí, že Češi si zařídí všechno sami, že mohou být v tomto bláznivém světě jen sami za sebe.

Noční můra všech českých „vlastenců“

Řešit problémy tam, kde vznikají, jak dokola opakuje Babiš, je sice krásná představa, ale nereálná. Nic takového neděláme a dělat nebudeme, naše zahraniční pomoc nebyla nikdy velká, aktivita na poli boje proti klimatické změně minimální.

Neděláme nic a ničemu nechceme přispívat, to je realita a také skutečná zrada na obyvatelích, když už chce Babiš mluvit expresivním jazykem.

Zrazuje-li někdo zájmy českého politického společenství, pak ten, kdo tvrdí, že Češi si zařídí všechno sami, že mohou být v tomto bláznivém světě jen sami za sebe. Není to pravda, je to dokonce vůbec ta největší lež současnosti, nikoli omyl, či špatný odhad, abychom se drželi expresivních standardů.

Všichni, kdo to tvrdí, totiž vědí, že realita je jiná. Že Česko, podobně jako řada jiných zemí, se neobejde bez ostatních, a že dokonce je na ostatních životně závislé. Nejen energeticky, vojensky, zdravotně, ale i hospodářsky a demograficky.

České hospodářství, které bude i v dalších letech stát a padat s rozvojem tradičně silného českého průmyslu, neumí být samo ze sebe. Žijeme z exportu, tedy z otevřenosti jiných zemí.

Je sebevražda uzavírat se z politické vypočítavosti vůči jiným. Zejména pak, když tuzemský průmysl, ale ani sociální a jiné služby nemají dost lidí na to, aby táhly české hospodářství dál. Česko nemá lidi, chybí prakticky všude, a protože se v Česku Čechům noví Češi moc nerodí, budou muset k udržení výkonu našeho „rodinného stříbra“, jak průmysl dál označují ekonomičtí bossové, najít lidi v zahraničí.

Českou ekonomiku ženou a budou pohánět cizinci, to je noční můra všech českých „vlastenců“. Pokud nepřijdou, pokud je sem nepustíme a neobsadíme jimi volná pracovní místa, smrskne se brzy výrazně i potenciál a výkon celé české ekonomiky.

Je to problém řady evropských zemí. Tahoun evropské ekonomiky, Německo, s nímž je Česko propojeno hospodářskou pupeční šňůrou, a tedy na něm i životně závislé, také nemá lidi. Proto se má Německo v dalších dvaceti letech proměnit v zemi přistěhovalců, kterou už dnes de facto je (každý devátý v Německu má cizí kořeny).

Je to nutnost ekonomická, společnost se neudrží při životě tím, že se zavře doma a bude od ostatních brát jen to, co životně potřebuje. Tak dnešní mnohovrstevnatě provázaný svět nefunguje. Řekne vám to každý sociolog, politolog, ale i ekonom, kterého se zeptáte. Je skandální, že to popírá ekonomický expert a byznysmen evropské velikosti Andrej Babiš.

Iluze o udržení migrantů za českým plotem

Lid nejvíce zrazuje ten, kdo tvrdí, že to jde. Že můžeme být v tomto solitérním smyslu úplně soběstační, že se nemusíme spojovat s jinými a otvírat potřebným ve světě. Zrazují se tím skutečné zájmy Česka, které se chce udržet na čele vyspělých zemí Západu, a ne někde v koutě čekat, co zase ostatní vymyslí, abychom se s nimi nějak svezli.

Skutečnou zradou lidu jsou tedy vypočítavé Babišovy řeči o udržení migrantů za českým plotem. Živení iluze o české výjimečnosti, předkládání falešných obrazů světa, které tak rádi hltají všichni, kdo se svobodného a otevřeného světa bojí.

Největšími zrádci lidu jsou ti, kdo lidu lžou tak, jak si lže lid sám. Kdo lid podporují v jeho strachu, kdo učí lidi se bát a kdo je v životě ve strachu podporuje. Nejhorší jsou obchodníci se strachem jako Babiš, ale i Okamura a další.  Ne snad pro tu vypočítavost, jak chytají své věrné, jak loví voliče, to dělá kdekdo, nýbrž proto, že sami moc dobře vědí, jak skutečný svět vypadá a čím žije.

Jejich zrada (na) lidu, je tedy i zradou sebe (na sobě), a té bychom se měli nejvíce „bát“. A rychle a definitivně s ní skoncovat, než toho bude litovat celá společnost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)