Petr Fischer: Amerika náš vzor. K čemu a proč to opojení Trumpem?
Ještě nikdy Češi neslavili vítězství cizího politika ve volbách jako výhru Donalda Trumpa v americkém prezidentském klání. Divná situace. Vládní politici nejen z ODS i opoziční od ANO přes SPD po Stačilo mluví o revolučním zlomu, který otočí kolem dějin k jakémusi lidskému normálu. A Česko má být zase na správné straně dějin. Amerika najednou představuje politické světlo, které ozařuje i Česko, a nese naději konzervativní změny. Amerika náš vzor. K čemu a proč?
Pozoruhodný obrat je to zejména u komunistů, kteří vzývají amerického miliardáře, jenž býval v jejich představách tlustým zlým mužem, vydřiduchem a podvodníkem ponižujícím ostatní.
Donald Trump to splňuje svými byznysovými propadáky i útoky na kdekoho, přesto mu komunisté tleskají, protože je to on, kdo staví tu nejvyšší a nejpevnější zeď modernímu emancipačnímu proudu, který prý otočil na hlavu desetiletí zaběhaný „přirozený“ způsob života, v němž bylo lidem vždy tak dobře. Komunisté proti emancipaci, proti osvobozování lidí, tedy proti základnímu pohybu vlastní ideologie…?!
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
Autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti. Titulek a mezititulky jsou redakční.
Stejně tak je nepochopitelné, jak je možné, že ani řadě vládních politiků, kteří by volili Trumpa a kteří tak rádi hovoří o hodnotách a ochraně demokracie, nevadí Trumpovy fauly proti pravidlům, jež ve vášnivém vyhecovaném útoku na Kapitolu stály pět lidí život?! Jeho soudní spory, rozsudky, výmysly.
Nic z toho není argumentem, protože lidé ho přece chtějí… Vítězství bylo drtivé, politický válec, komentují situaci nadšení konzervativní komentátoři; Amerika se pohnula doprava, Amerika je už definitivně jiná.
Rozpolcený lid promluvil matematicky jasně, ale zůstal rozpolcený, a demokracie také není a nikdy nebyla matematikou většiny, jak to vypadá z dnešních trumpovských oslav v Česku.
Děje se tak přesto, že Trump nezískal proti předchozím volbám prakticky ani hlas navíc, a vyhrál o 3,8 milionu hlasů. Jeho minulý soupeř Joe Biden dnešního vítěze porazil o sedm milionů hlasů, přesto nikdo tehdy nemluvil o zlomu, natož o dějinném vítězství normality nad politickým šílenstvím.
Celkem 74 milionů Američanů tehdy v roce 2020 volilo Trumpa, a přesně tolik lidí Bidena také nepodpořilo. Dnes je takových, kdo nepodpořili Trumpa, skoro 71 milionů.
I to jsou lidé, kterým bude nový prezident vládnout, a o mnoho vrstev plánované „nové normality“, který bude dle vyjádření vítěze voleb „zlatou érou Ameriky“, nestojí. Rozpolcený lid promluvil matematicky jasně, ale zůstal rozpolcený, a demokracie také není a nikdy nebyla matematikou většiny, jak to vypadá z dnešních trumpovských oslav v Česku.
Nepřítel mého nepřítele
Zajímavý obrat lze sledovat i ve vyhraněných konzervativních médiích. Zatímco předchozí soudní tahanice Andreje Babiše a jeho trucovité působení v politice bylo považováno za ostudu republiky, dnes je podobný bezohledný styl oslavován, protože americký vítěz poráží nenáviděné progresivisty symbolicky po celém světě.
České nadšení z Trumpa nedává smysl i z jiných důvodů. Trumpova strategie America first, odkazující na americký válečný izolacionismus, nepřinese Česku nic dobrého.
Miloš Zeman měl pravdu: nepřítel mého nepřítele je často můj přítel. U Donalda Trumpa to šlo snadno, půjde to i u Andreje Babiše, který změnil rétoriku svého hnutí a věrně kopíruje antiválečnou propagandu s bojem proti migraci, zelené politice a dalším výmyslům, které prý ničí normální (českou) společnost?
Jaký je pak rozdíl mezi Babišem a Trumpem? Je vlastně obrovský: Babiš nebyl odsouzen, nezpochybňoval volby a není politicky spoluodpovědný za smrt pěti lidí.
České nadšení z Trumpa nedává smysl i z jiných důvodů. Trumpova strategie America first, odkazující na americký válečný izolacionismus, nepřinese Česku nic dobrého.
Třeba kvůli slibovaným clům, která by dopadla i na evropské zboží, a vzhledem k očekávaným recipročním opatřením by vedla k celkovému zvyšování cen po celém světě. Mluví o tom s velkými obavami Britové nebo Němci, Češi mají téměř dětskou radost, že velký Otec za Velkou louží slavně zvítězil i za nás.
Žádnou výhodu nepřináší Trump ani v otázce bezpečnosti. „Toto není americká, nýbrž evropská válka,“ říká Trump a jeho lidé o Putinově ruském ničení Ukrajiny. Stejným jazykem a tón jako ve 40. letech minulého století odpůrci vstupu USA do války s Hitlerem.
Evropa si musí poradit sama, více zbrojit. Česko ale nemá jen tak stovky miliard na rozvoj svého obranného systému napojeného na NATO, které kvůli Trumpově odtažitosti bude muset posílit své bojové a logistické síly.
A i kdyby tyto peníze mělo, všeobecný politický populismus, který bude mít příští většinu v parlamentu, už dávno hraje protiválečnou mírovou hru, protože peníze jsou přece potřeba jinde – místo na zbraně, na důchody a všemožné další podpory všem.
Religiózní opojení trumpismem
Když Donald Trump volal po volbách svému příteli Viktoru Orbánovi, dal maďarský premiér na sít X post, v němž sliboval, že spolu vykonají velké věci. I sebevědomý a hrdý Orbán se dostává do geopolitického vleku trumpismu a chce díky němu posílit pozici svou i své země.
Česká opozice zase visí na Orbánovi a všichni chtějí posilovat svou sílu tím, že budou spojeni s někým, kdo posiluje svou zemi ze všech nejvíc.
Nadšení patrioti Evropy rostou z patriotů Ameriky jako z politického slunce, a Češi zase kopírují svéráznou a velmi originální maďarskou kopii. Až religiózní opojení trumpismem, závislost mentální, myšlenková, je daleko silnější než kdykoliv předtím.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
33 komentářů
Pravda, jak zněla pointa vtipu o tom jak si dva bačove volají přes horu o výměně jiného významného politika
‚Dobre sa to poslüchá‘
Nejlepší je že pan Fischer popsal velice důkladně řadu problémů tohoto světa, ale neuvědomil si jednu věc, že to nebyl jen Trump kdo používá podobné prostředky. Ty už dnes musí používat každý kdo si chce v dobýt své i legitimní právo. Asi si snad vzpomene že to byl pan Pospíšil kdo po protlačení nového Občanského zákoníku doporučil lidem aby si pro jistotu s sebou vodili svého právníka..
Tudiż, jasně že pan Trump není naprosto čestný princ na bílém koni , ale tu šanci, vrátit pár věcí jak pracovaly soravnè má. Jistě že ne hned, jistě že ne všechny a jste že bude spousta lidí křičet že zase jim bylo ukrivdeno. Jako pro každé změně.
Btw – i co se týče té války na Ukrajině. Snad to nezní velezradně, ale ono je jasné o co Trumpovi jde – ji rychle ukončit dohodami. Jasně pokud ty dohody nevyjdou, tak ta válka bude pokračovat dál. Ale USA už na ni přispívat nebudou. Ať si ji plati Evropa sama. To dává smysl.
Jediné co dává smysl je nespolupracovat s ruskými nácky, kteří do Evropy nepatří a to nikdy.
Za posledních 60 let si nepamatuji nic dobrého, co by přišlo z Ruska.
Namátkou: A. Tarkovskij, A. a B. Strugačtí … 🙂
Před víc jak 30 lety byl na Západě oblíbenej Gorbačov a dalo se s ním jednat. A ještě po něm s Jelcinem.
Až pak to převzal Putin jako byvalej KGBák.
Ergo tohle si musí v Rusku vyřešit sami. I tady na HP se psalo že v Rusku mají svou opozici, z nichž řada v emigraci a čeká až ten čas přijde a převzít vládu. Takže pak asi s níma spolupracovat. můžeme.
Ale kdy to bude a jak se ti stane..,,,
Jenže i ten ikonický Navalnyj se vyjádřil, že by na Ukraajinu zaútočil také a ještě tvrději než Putin.
… no z Ruska to mohlo přijít až po roce 1991, protože předtím by se to muselo zákonitě týkat i Brežněva a Chruščova, kteří – přímo či nepřímo, byli i ukrajinští (tedy dnešním slangem „přátelé“).. A pak ještě i války v Afghanistánu a i v Iráku – ale v opačném gardu, kde tedy Rusko nebylo ( a ani Bělorusko) a byla tam ráda v obou válkách i Ukrajina.. Tedy jak to – jako rozumbrada, vysvětlíte, že Ukrajina válčila ve válkách, které se jí vůbec netýkaly, ale (jak říkal Perebyjnis), že to byla pomoc Ukrajiny tzv. Západu (tedy „zastřílet si diabolkami v houfu..“) ? Bylo tedy dobře nebo špatně, že Rusko v těchto válkách za 33 let nebylo ? Nu, pochlapte se (ale ne GDP per capita, resp. Havlíček z r. 1850..).
Není nad to být na straně vítěze, v tom jsou Češi mistři.
Čím větší sprosták a lhář a nedodržování zákonů tím je pro lidstvo přijatelnější? Tak to lidstvo dopracoval.
A že zrovna u nás, kde podobnými metodami budujeme kapitalismus, by to mělo vadit.
Berte to tak, že Amerika je zemê pravniků kteří každému poradí co ještě může až na hranice legality. Ale i když ji překročí, tak ho pak u soudu háji a dost částo úspěšně. Vlastně jako u nás ale mnohem líp,.
S tím ale američtí voliči počítají, protože v tom stejném právním systému žijí. Takže si to u těch svých kandidátů dokáží zapocist, pro všechny strany.
Napsal bych dneska podobně jako i u nás.
Autor má pravdu, ovšem nemohoucí Evropě nezbývá než doufat, že totálnímu válečnému úspěchu Ruska zabrání alespoň právě to Trumpovo velké a pomlouvané ego – prostě: „Já mám většího pindíka!“ Bohužel – právě na něm je založena šance Evropy na přežití…
1. Když vynecháme atentáty jako násilí jednotlivce, tak prvními, kdo v novodobé historii zanesl do politiky USA skupinové násilí, byli demokraté svou podporou kampaně BLM, jejíž příznivci rabovali a zabíjeli v ulicích amerických měst.
2. Byl to souboj tradiční křestanskodemokratické Ameriky s progresivistickým protlačováním šíleností greendealu, bezbřehé migrace a pavědeckého genderismu… A díky Trumpovi tyto šílenosti ochabnou i v Evropě, protože byly protlačovány americkým aspenským institutem..
3. Jourová a spol. si teď netroufnou cenzurovat Muskův Twitter..
Musíte začít dřív|: Demokraté provedli násilné odtržení jižních států a vyvolali v USA občanskou válku, ve které padlo víc US vojáků, než v obou světových válkách.
Volby mění mocenské poměry. Proto u demokratických voleb musí mít všechny zúčastněné strany (i opoziční) po celou dobu voleb možnost kontrolovat hlasování a sčítaní hlasů ve všech volebních místnostech (a pak si udělat vlastní součet za stát), tak jak tomu bylo do letoška v ČR. Korespondenční volby jsou nekontrolovatelné a mnoha způsoby zmanipulovatelné a povedou ke zpochybňování voleb a politický souboj se přenese do ulic měst.
Proto také letos Trump vyhrál volby, že minule republikáni ukázali svou odhodlanost k násilí a i případní manipulátoři se zalekli občanské války.
Píšete to dobře, jen k tomu závěru. Nikoliv že by se manipulátoři zalekli občanské války, ale že si Republikáni zařídili právně a i přes soudy mnohem přísnější kontroly na ty volební podvody. A že jsou tam na ně vysoke tresty když se to hlídá a přijde se na to. Což asi rozhodlo.
Nic není evidentnější než, že výhra Trumpa pro nás znamená velká riziko a mnohasetmiliardové náklady navíc. Trumpovi nelze upřít jeho správný postoj, že v rámci budování obrany se Evropa vezla jako černý pasažér pod ochrannou sukní USA. V tom má samozřejmě pravdu, nicméně není nic stupidnějšího, než teď nechat Evropu na holičkách v jejích nejhorších chvílích. To se zase dlouhodobě nevyplatí USA, ale to už bude Trump prdět do hlíny…
Znamená i kompromitaci EUnijní klimaagendy, podporu dodržování lidských práv (pohrůžka, že pokud EU nebude dodržovat lidská práva, např. cenzurováním Internetu a sociálních sítí, nedostane se jí pomoci od USA), podpora odpůrcům wokeismu, liberalismu a progresivismu, genderismu a dalších zvrácených ideologií.
.
Všimněte si, že Trumpa většinově volili lidé pro společnost nezbytní, pacující a prací vytvářející hodnoty, zatímco nyní brečí hlavně lidé zbytní, nevytvářející nic, bez čeho by se společnost neobešla (a někdy by si tím i polepšila).
1)Pokud jde o té evropské válce, jak napsané, Trump tim minil jasně válku na Ukrajině. Tak hodnota té americke podpory na ni byla letos kolem 60 miliard$, kdyby to měla převzít EU tak nás podíl, podle koeficientu by byl asi 43 miliard Kč. Každoročně dokud ta válka pobeží. Mužem si tu o dovolit?
2) Něco jiného je pokud by byl v Evropě napaden členský stát NATO. A tam platí cl. 5 smlouvy o NATO.,ktery ani Trump nemůže jen ústně zpochybnit . Bohužel, pokud by to udělal a odmítl aby USA prisly na pomoc, celé NATO končí. A už nebude čas na nějaký plán B, jedině si zopakovat ruštinu
3) O co totiž jde, pokud Trump mluví o černých paşažérech, neními tím jen náklady na NATO, ale srovnává celkově výdaje americké armády, které jsou mnohem vyšší – ale protože ta plní své bezpečnostní mise i jinde po světě. Proto se zdá Trumpovi spravedlivě, že by ty náklady na válku na Ukrajině mohla financovat EU.
Pozor na to, že tem čl. 5 není tak jednoznačně formulovaný, aby nám se ihned začali proudit vojáci a zbraně. Nechává prostor se z toho „vykecat“, jak Francouzi v Mnichově.
… a právě k tomu bodu 3)., protože tam je ten problém, že my o USA nevíme, které náklady patří do „ranku NATO“ a které do „ranku zbytku světa“… Když někdy v r. 2017 bombardovaly USA Libyi, tak bombardér letěl z Missouri, tankoval na Azorských ostrovech, bomby svrhnul nad Libyí, aby pak přistál na Diego Garcia… Co tedy z hlediska procent k HDP by se tady mělo započítat jako náklad pro NATO ? No jedině čerpání pohonných hmot na Azorských ostrovech – to by ale mělo NATO vyžadovat k zaplacení vůči USA, protože ta Libye není geograficky „cíl“ NATO v rámci jeho“napadených“ států (od Libye), aby ta ostrovní základna na Diego Garcia byla už také zcela mimo geografický rank NATO… Tedy bezduché trvání na 2% k HDP musí zákonitě vyvolat otázku, že jaké náklady jsou přímé pouze pro NATO… A právě takovéto rozlišení správných a nesprávných nákladů, pak musí „kontrolovat“ nezávislý auditor – chceme-li se dobrat pravdy a správnosti.., že ? A jinak mě stále chybí informace o Islandu, který tedy armádu vůbec nemá, že jestli on ten Island se chytře neveze, když tu jeho obranu platí třeba i Turecko… Do letité války Afghanistánu ale vyslal jednoho „člověka“ (vojáka asi ne, když je nemá)…
Když pominu fakt, že většina americké, ale i evropské podpory je pouze ve formě deklarací a příslibů (jak pro „západ“ typické !!!), reálně většina pomoci ještě na frontu nikdy nedorazila 🙁 🙁 🙁
Ale i kdyby to byla částka co uvádíte, myslím, že 43 miliard ročně (ale klidně i dvojnásobek) bychom mohli, měli a uměli najít. Je to v našem životním zájmu a čistě chladným byznysově-ekonomickým pohledem je to hodně laciná a výhodná investice do naší obrany. Čili prostor pomáhat více máme obrovský, stačí mít koule a říct si, že skutečně chceme Ukrajině reálně pomoci, nikoliv jen vyjadřovat podporu za řečnickými pulty a před objektivy fotografů !
Protože lidé mají dost nemocné woke a LGBT something + kultury a všeho co zvrácená minorita požaduje.Lidé radši budou fandit člověku který nemusí být ve všem perfektní než prosazovat liberální kulturu smrti.
Hlídací pes tomu velmi dobře rozumí.
Nejde o religiózní opojení Trumpem, ale o to, že lidi už mají plný zuby religiózního opojení progresivismem a jeho zelenou likvidací ekonomiky, podporou neomezené migrace z 3. světa, podporou islámu+bagatelizování jeho zločinů, protibělošský rasismus, LGBT excesy, pro které NGOs vymáhají bezbřehé uctívání, podvolení a veřejné chvály etc. Občané US i EU jsou rádi, že DT tuhle levicovou hysterii zastaví. Toť vše.
Hezky jste ty údajné nešvary popsala, ale jak jste to tak hezky moderně vzala cugrunt, tak vám tam spadla „podpora islámu“. To ale fakt není v USA téma vůbec pro nikoho! Muslimy tam mají v zanedbatelném množství, pro-palestinské aktivisty (na rozdíl od západní Evropy), aby lupou pohledal. Takže prázdný slogan. Ale bohužel tak můžeme jít dál: zelená likvidace ekonomiky? V USA? LBGT excesy – ke kterým je obrovský konzervativní odpor a hned se o nich mluví po celém světě včetně nás? Nic ve zlém, ale celá „levicová hysterie“ je jen slaměný panák, díky kterému konzervativci znovu vyrostli (vnutili maistreamu „problém“, který „řeší“). Když už neumí řešit SKUTEČNÉ problémy současného světa (pro pořádek: neumí je pořádně řešit ani ti levičáci).
Nejde ani tak o radost,že zvolili Trumpa,ale spíše o radost,že se zhavíme liberální demokracie .
Tak to se povedlo, zvítězil D. Trump, neni můj šálek kávy i když je vrstevníkem, narodil se zlatou lžičkou v ústech, jeho vyjadřování jsou obtížná. Jeho viceprezident Vance je mužem od piky. Naše politická scena se otrasla a mění kurs, je to „lesk a bída kurtizan ‚, by se mohlo konstatovat. Američané rozhodli,demokraté brečí nad rozlitym mlékem. Může to být ficak, spíš to bude návrat k izolacionalismu USA, který jim přinesl Pax Amerika, nyní ztratu hodnosti supervelmoci, kterou přebírá Čína. Čtyři roky není krátká doba, Slováci mají v hymne „zastavme sa bratia“, nám straší v bedne, „kdo chvili stal, stojí opodal‘. Vedení Sokola prosustrovalo víc jak 40 melounu. Světová politika má konzistenci, která se preleva.
Mohl byste se jmenovat princezna Koloběžka I.🙂 Obutá/neobutá, ustrojená/neustrojená,…😂
Čína je stále největším mnohdy netrestaným kopírákem světa – komunistickým zlodějem technologií.
Až budou v Číně firmy, které budou přinášet na svět a patentovat vlastní nové technologie, potom teprve můžeme hovořit a psát o nějaké velmoci. 🙂
Zatím: 11.11.2024, „Tchaj-wan na příkaz USA přestává dnešním dnem dodávat 7nm čipy do Číny.“ https://www.volty.cz/2024/11/11/tchaj-wan-na-prikaz-usa-prestava-dnesnim-dnem-dodavat-cipy-do-ciny/
Co má společného defraudace v Sokole s článkem o USA víte asi jenom vy sám. 🙄😂 Politika a svět se přelévají stále. Na takové poznání, stačí člověku základka i když chápu, že pro člověka vyrostlého v mrtvolném socialismu to může být šílený fičák.😂
Trump byl 4 roky americký prezident. Nevyřešil NIC z toho, co chce nyní zázračně obratem vyřešit. Přesto ho lidé znovu volili. Je to normální?
Vyřešil spoustu věcí. USA se za něho staly vývozcem (místo dovozcem) ropy a plynu, obnovila se činnost řady továren, i v tom „rezavém pásu“ a klesla nezaměstnanost na jednu z nejnižších hodnot v posledních letech. „Bidenomika“ spoustu z toho zase vrátila zpět. Mj. proto se k nám pořád vozí ruský kapalný plyn, jen „přepapírovaný“ na americký. Proto také drsně narostla podpora Trumpa u generace mileniálů, kteří jako středoškoláci „volili“ Demokraty, ale teď už pochopili, že ti jim v podstatě kradou budoucnost. Protože se začali o sebe samé (případně své rodiny) starat a v důsledku toho prozřeli. A přibude jich podle známého citátu W. Churchilla: „Kdo není ve dvaceti komunistou, nemá srdce, kdo je jím ve třiceti, nemá rozum.“ Za ty komunisty můžete klidně dosadit i zelené. Ostatně, v EU začínají mileniálové volit AfD a jiné „nesprávné strany.
Vymýšlíte si.
1) Těžba břidlicové ropy začala výrazně růst před Trumpem, a to tak, že už v r. 2015 Kongres zrušil zákaz exportu ropy
2) Míra nezaměstnanosti v USA není dána nějakými továrnami v Rezavém pásu (když drtivá většina je zaměstnána ve službách), ale fází ekonomického cyklu. Mimochodem za Trumpa měly USA v r. 2020 úplně nejvyšší nezaměnstnost v historii (ale za to mohl covid)
3) k nám se nevozí „přepapírovaný“ ruský zemní plyn, ale normální americký – vývoj exportů i (zanedbatelných) importů zemního plynu z pohledu USA máte zde: https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=61823
Na zbylé poznámky o mladých nereaguju, v nich už není věcného ani zbla.
Proč se tedy až za Trumpa, který potlačil různé pochybné ekology, bojující proti těžbě, začala skutečně na veliko ropa z USA vyvážet?
Proč byla za Trumpa nejmenší nezaměstnanost afroameričanů a Hispánců (což mu přineslo od nich hlasy)?
U toho zemního plynu si zase dovoluji zpochybňovat to, co hlásáte, mj. tím, že na jiný než ruský plyn by se musela řada spotřebičů přestavět či upravit, seřídit.
Vzhledem k tomu, že druhou možností byla ryzí bolševička ( neplést s komunistkou – komunista je stranická příslušnost, bolševik je způsob uvažování), je radost na místě. Protože tohle byl ryzí souboj mezi pravicovým (byť lehce pošahaným) uvažováním a levicovým (v plném rozsahu zvrhlým) uvažováním. Je potřeba udělat pár kroků vzad od celosvětového socialismu ke kapitalistickým základům. Dotovat miliardami něco, co nefunguje fyzikálně, ekonomicky, ani sociálně může jenom primitivní bolševik, přesvědčený o nadvládě své dokonalé ideologie nad realitou. Je to pořád stejné a dokola se opakující. Nakonec jim vždycky dojdou peníze těch druhých a vše se rozpadne v křeči a zmaru. Teď si to prožijeme v Evropě. Můžeme jen doufat, že to bude stejná pohoda jako 89. v Československu. Ale nemyslím si…
Proč to opojení Trumpem?
Když vidím, kdo nad volbou Trumpa a jak intenzivně roní slzy, lamentuje a naříká (všem posílám virtuální balíček hedvábných kapesníčku), nezbývá mi, než být Trumpem opojen. A to i kdyby bylo málo reálných důvodů.
K ilustrační fotografii: Uvidíme, zda a jak vyšetří Trumpova administrativa podvody z předchozích voleb.