Peníze pro zdravotníky za koronavirus: Babiš slibuje, nemocnice počítají, odbory si stěžují
Ředitelé nemocnic zřízených ministerstvem zdravotnictví dostali už v polovině dubna od ministra jasný pokyn: dejte mimořádné odměny zdravotníkům bojujícím s pandemií Covid-19. Nemocnice vyplatily velmi rozdílné sumy, na kompenzaci od ministerstva čekají a premiér Babiš slibuje, že ti v první linii dostanou „asi 45 tisíc navíc k platu“.
V polovině dubna ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval šéfy fakultních nemocnic, aby zdravotníkům za jejich nasazení v boji s nemocí Covid-19 dali speciální příplatek 100 – 500 Kč za hodinu. Nemocnice pak měly vyplacenou sumu odeslat na ministerstvo s tím, že mimořádné náklady stát proplatí, respektive zohlední v úhradách za péči.
HlídacíPes.org oslovil celkem dvanáct tuzemských nemocnic, jejichž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, s dotazem, kolik přesně zatím vydaly na odměny zdravotníkům kvůli opatřením spojeným s nemocí Covid-19. V součtu jde o více než 200 milionů korun.
Zdaleka ne všichni lékaři a sestry a další zdravotní personál jsou ale s vyplacenými odměnami spokojeni.
Mimochodem – nemocí Covid-19 bylo v Česku nakaženo (údaje ke konci května) 185 lékařů, 405 sester a 240 ostatních zaměstnanců ve zdravotnictví. To představuje zhruba deset procent všech, které tento virus v ČR nakazil.
Hlavně ať to proplatí
Premiér Andrej Babiš se ve svém pravidelném nedělním videovzkazu počátkem června zmínil právě i o zdravotnickém personálu: „Lékaři, sestry, sanitáři a další zdravotníci budou odměněni 500 korun za hodinu, kteří byli u ‚Covid pacienta‘ na intenzivním lůžku. Mělo by to být asi 45 tisíc měsíčně navíc k platu, zdravotníci u ‚Covid pacienta‘ na standardním lůžku dostanou 200 korun na hodinu, sestry tam, kde byla nákaza, asi 40 tisíc měsíčně navíc.“
Kupříkladu fakultní nemocnice Olomouc mezi 350 zaměstnanců rozdělila zatím za měsíc duben pět milionů korun, v průměru tedy dostali odměnu lehce nad 14 tisíc korun.
Třeba pražská Nemocnice Na Bulovce vyplatila v součtu za březen a duben zhruba 36,2 milionu korun. „Za měsíc květen, za úspěšné splnění mimořádných úkolů souvisejících s pandemií Covid-19, již nemocnice neuděluje odměny dle doporučení Ministerstva zdravotnictví. Odměny v této souvislosti uděluje dle svých běžně nastavených pravidel,“ říká Simona Krautová, tisková mluvčí nemocnice.
Náhradu výdajů, s nimiž v rozpočtu nemocnice nemohly počítat, má zajistit takzvaná kompenzační vyhláška. Její účinnost slíbil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k 1. červenci.
„Pro nás je prioritní, aby veškeré náklady související s řešením mimořádné situace v rámci pandemie Covid-19 byly uhrazeny,“ reaguje Krautová na otázku, zda nemocnici vyhovuje způsob, jakým ministerstvo plánuje tyto mimořádné výdaje zpětně proplatit.
Už začátkem května ministr Vojtěch vysvětloval, že peníze vyplacené na mimořádných odměnách nemocnice dostanou prostřednictvím změny zákona o veřejném zdravotním pojištění, odměnit by tak podle něj mělo být možné i lékaře v nestátních nemocnicích.
„Chceme, aby nikdo na tom nebyl bit, aby poskytovatelé, kteří se starali o ‚Covidové‘ pacienty, měli určitou bonifikaci, protože s tím stávající úhradová vyhláška nepočítala,“ řekl Vojtěch v TV Prima.
Výpovědi zdravotníků i lékařských odborů ale ukazují, že zaměstnanci řady nemocnic s dosavadním oceněním své práce v souvislosti s bojem proti nemoci Covid-19 spokojeni nejsou.
Jak rozhodne Covid-19
Lékaři Kliniky infekčních chorob FN Brno adresovali 20. května otevřený dopis ministru zdravotnictví Vojtěchovi i premiéru Andreji Babišovi,. Píší v něm, že vedení nemocnice argumentuje, že s ohledem na špatnou ekonomickou situaci nemůže vyplatit odměny v adekvátní výši.
„Probíhá komunikace se členskou základnou a výsledná data nejsou zrovna povzbudivá. Mimořádné odměny nebyly vyplaceny v plné výši ani v přímo řízených organizacích a v rámci krajů, co se týče mimořádných odměn, šlo spíše o nahodilé záležitosti,“ říká Irma Drobná, mluvčí Lékařského odborového klubu.
Ten spolu se zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR kritizuje to, že ministerstvo nechalo odpovědnost za odměny výhradně na managementu nemocnic.
Kupříkladu Fakultní nemocnice Hradec Králové vyplatila mimořádné odměny zaměstnancům podílejícím se na péči o pacienty s Covid-19 v souhrnné výši 15 milionů korun. „Samozřejmě počítáme s pokračováním vyplácení těchto odměn i v dalším období podle vývoje epidemiologické situace,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička.
„Mimořádné odměny budou zdravotníkům vypláceny i nadále, pokud budou o pacienty s tímto onemocněním pečovat. Plánované odměny za rok 2019, tzv. roční bonusy, budou vzhledem k mimořádné pandemické situaci zaměstnancům FN Motol vyplaceny pravděpodobně v druhé polovině tohoto roku. Jejich výše se bude odvíjet od toho, co nemocnici umožní připravovaná kompenzační vyhláška,“ říká mluvčí FN Motol Pavlína Danková.
Podle odborů ale „nestačí jen vydat pokyn pro největší přímo řízené nemocnice a k zaměstnancům v desítkách dalších nemocnic se otočit zády“.
Transparent ministra Vojtěcha
„Adam Vojtěch není ministrem fakultních nemocnic, je ministrem zdravotnictví České republiky,“ řekl Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu, na nedávné tiskové konferenci. Nemocnice podle něj k mimořádným odměnám přistoupily různě a dle svých možností. Jediná odměna od ministra je ale prý jen děkovný transparent na budově ministerstva zdravotnictví.
„Máme pocit, že si z nás pan ministr dělá legraci. Tváří se, že otázku odměn považuje za vyřešenou věc,“ doplňuje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Podle původního plánu měly nemocnice všechny tyto speciální odměny nahlásit na ministerstvo, to pak mělo celkovou sumu kompenzovat. Na otázky HlídacíPes.org, jaké sumy jednotlivé nemocnice oficiálně vykázaly a jak daleko je jejich kompenzace, ani přes urgenci ministerstvo zdravotnictví nereagovalo.
Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Součet lékařů, sester a ostatních zaměstnanců – 830, je velmi, ale opravdu jen velmi zhruba 10 % z 10 027 „všech, které tento virus v ČR nakazil“.
V článku, také není uvedeno, že nemocnicemi vyplacené odměny jsou konečné a dál už se nebudou vyplácet, ale naopak je uvedeno, že : „Samozřejmě počítáme s pokračováním vyplácení těchto odměn i v dalším období podle vývoje epidemiologické situace,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička“, takže je to nejspíše tak, že až pandemie oficiálně skončí, uzavře se účet mimořádných odměn a bude možné nahlásit na ministerstvo, kolik ten „špás“ dohromady dělá a vše vyúčtovat.
Samozřejmě, proč ale přesto nezkritizovat ministerstvo a hlavně ministra, když platí, že kdo křičí nejdříve a nejvíc, bývá nejvíce uspokojen.
Mozna by stacilo upravit nadpis – Babis slibuje, Vojtech lze, zdravotnici prijdou zkratka a karavana jede dal.
Kolik přidají pokladním v supermarketech, řidičům, poštovním doručovatelům, popelářům, kteří byli, pokud tedy nějaké nebezpečí vůbec existovalo, 100 x ohroženější než zdravotníci?