V německém Frankfurtu již sídlí ECB, nově k ní přibude agentura na kontrolu dodržování pravidel proti praní špinavých peněz. Foto: Profimedia

Opět vyhráli Němci… Na boj proti praní peněz se bude dohlížet z Frankfurtu

Napsal/a Lucie Sýkorová 29. února 2024
FacebookXPocketE-mail

O sídlo evropské agentury, která bude kontrolovat dodržování nových pravidel proti praní špinavých peněz v celé EU, se ucházelo devět zemí. Přestože se před volbou mluvilo o geografické vyváženosti a férovém rozhodovacím procesu, jehož se vůbec poprvé účastnil i Evropský parlament, výsledek byl pro mnohé zklamáním. Proč se zákonodárci nakonec přiklonili k německému Frankfurtu, nedokázali zodpovědět ani během následné tiskové konference.

Balíček opatření zaměřených na boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, který byl předložen Evropskou Komisí v roce 2021 a schválen letos v lednu, by měl změnit pravidla hry. Na tom se politici shodují.

Velký souboj se ale odehrál o sídlo úřadu, který má na dodržování nových pravidel dohlížet.

Vůbec poprvé se na výběru sídla nového úřadu podílel Evropský parlament, dříve rozhodovala jen Rada.

K zapojení europoslanců došlo na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora v případu, kdy Itálie a město Milán napadly rozhodnutí Rady o umístění Evropské lékové agentury (EMA) po Brexitu do Amsterdamu a Evropského úřadu pro pracovní záležitosti (ELA) do Bratislavy.

Zástupci Rady EU a europarlamentu zorganizovali na konci ledna společné veřejné slyšení kandidátů, kteří prezentovali nabídky devíti zemí.

O sídlo Úřadu pro boj proti praní špinavých peněz (AMLA) se ucházel Brusel, Dublin, Frankfurt, Madrid, Paříž, Riga, Řím, Vídeň a Vilnius. Rada a Parlament se dohodli na řadě kritérií, podle nichž chtěli zvolit vítěze. Nakolik se jich ale nakonec politici drželi, není příliš jasné.

Jedním z kritérií byla i geografická vyváženost. Zákonodárci tedy podle svého prohlášení chtěli vzít v potaz také to, kolik unijních agentur již daný stát hostí, aby se ještě více neposilovala koncentrace úřadů v již silných centrech a nezvyšoval se rozdíl oproti tzv. periferii EU.

Podle této logiky měly získat body navíc především Vilnius a Riga, ty se ale v europarlamentu nedostaly ani do užšího výběru.

Přihlédnout měli politici také k nákladům na provoz agentury, které budou hrazené z peněz daňových poplatníků. Nabídka Frankfurtu byla s 587 600 eur druhou nejvyšší po Dublinu.

Vedle toho další města jako Madrid, Riga, Řím a Vilnius nabízela nájemné nižší než 150 000 eur/měsíc. Rakousko dokonce nabízelo, že bude hradit kompletní náklady na nájem a vybavení úřadu, a to na neomezenou dobu, pokud bude úřad sídlit ve Vídni.

Hra o to, kdo to umí líp

Důvod, proč nakonec zvítězil právě Frankfurt, není zcela zřejmý. V Radě získal v prvním kole hlasování 49 hlasů ze 162, uvedl server AML intelligence.

To by ale na vítězství nestačilo a europarlament byl původně podle informací pozorovatelů ještě více roztříštěný. Na užší seznam se Frankfurt dostal údajně jen ve frakci Renew.

Ale i tam nakonec měli někteří francouzští poslanci vyzvat k jeho vyřazení s odkazem na poslední špatné hodnocení Frankfurtu Finančním akčním výborem (FATF), což je mezivládní orgán, který vytváří mezinárodní standardy v oblasti boje proti praní špinavých peněz.

Ve výsledném společném hlasování měl 27 hlasů europarlament a 27 Rada. Frankfurt získal 28 hlasů, Madrid 16, šest hlasů bylo pro Paříž a čtyři pro Řím.

„Na výsledek hlasování mělo vliv vyhodnocení kritérií a veřejné slyšení,“ tvrdila na tiskové konferenci španělská europoslankyně Eva Maria Poptcheva (Renew), která ve své řeči také poděkovala zástupcům členských států za otevřený, spravedlivý a transparentní přístup a řekla, že i Evropský parlament může toto rozhodnutí jedině oslavit.

Frankfurt jako sídlo AMLA nazval skutečným vítězstvím také bulharský europoslanec Emil Radev (EPP).

Jinak to vidí český europoslanec Luděk Niedermayer, který se dlouhodobě zabývá legislativou v oblasti praní špinavých peněz a podílel se na vzniku nové směrnice.

Ten se podle svých slov snažil prosadit, aby alespoň jeho skupina EPP (Evropská lidová strana) vzala v potaz kritérium geografické vyváženosti. Navrhl proto podporu Vilniusu.

„Již na začátku se to ukázalo jako zcela izolovaný postoj. A tak, jako často, největší země sehrály další kolo hry o to, kdo ,to umí líp‘. Prohrála důvěra v evropanství, ale i v to, že Evropský parlament do toho procesu přinese férovost a transparenci. Kolegové mne zklamali,“ řekl Niedermayer webu HlídacíPes.org.

Radu EU zastupoval na tiskové konferenci po skončení volby Willem van de Voorde, stálý zástupce Belgie při EU.

Na otázku novinářky, čím vlastně Frankfurt vyhrál, když měl problémy s implementací doporučení FATF, reagoval van de Voorde poměrně rozpačitě a ke konkrétní odpovědi se vůbec nedostal:

„Byl to výsledek vnitřního hlasovacího procesu. Neměli jsme žádné mnohahodinové diskuze. Měli jsme hodnocení Komise a veřejné slyšení, kde mohl každý pokládat otázky. Podařilo se nám nalézt vlastní způsob, Evropský parlament měl také svůj způsob. Jak jsem už zmínil, nebylo to jednoduché, bylo potřeba velké důvěry, ale zafungovalo to a myslím, že můžeme být opravdu hrdí na to, jak jsme to zvládli. Je to benchmark, jak mohou evropské instituce rozhodovat transparentně a demokraticky.“

Podobně neurčitě odpověděl Willem van de Voorde i na další novinářský dotaz, zda se stane precedentním tento způsob rozhodování, kdy se zástupci Rady dohodnou a potřebují jen jeden hlas od Evropského parlamentu – tedy Rada stejně pořád vyhrává.

„Jestli to je precedens? Možná… A možná přijdeme v budoucnu s jiným způsobem, ale pro tuto chvíli si myslíme, že to takto bylo dobře.“

V kontrastu k oficiálním prohlášením na tiskové konferenci existuje podle Luďka Niedermayera už nyní minimálně ze strany frakce EPP požadavek, aby pro příště byla nastavena nová, funkční procedura rozhodování.

Frankfurtu pomohl poslanec za AfD

Na to, že proces nakonec opět ovládla Rada EU, upozornil také web Politico.

„Vlády EU přesto dokázaly systém zmanipulovat, když se několik hodin před setkáním s europoslanci sjednotily na jediném kandidátském městě pro AMLA. Tato strategie znamenala, že stačilo, aby se jeden poslanec postavil na stranu Rady,“ napsal web.

A to se podle novinářů poté také stalo. „Nebyl to jen chytrý lobbing německé vlády, který Frankfurt dovedl do cíle. Pomocnou ruku městu podal také Gunnar Beck, místopředseda frakce ID, poslanec Evropského parlamentu, který je členem krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD),“ poznamenal web Politico.

Beck měl v rozhovoru uvést, že jako Němec by měl upřednostnit německý národní zájem a hlasovat pro Frankfurt. Zároveň ale dodal, že pro Frankfurt nehlasovali žádní další němečtí europoslanci ani žádná ze skupin s početnými německými delegacemi.

O tom, že ve hře bude více než jen technické parametry a kritéria, spekuloval ještě před volbou i tradiční německý deník informující o finančních trzích Börsen-Zeitung, když se snažil odhadnout šance Frankfurtu na získání sídla AMLA.

„Podle někoho, kdo rozhodnutí o umístění v EU sleduje již řadu let, je rozhodujícím faktorem pro výběr místa odhodlání národní vlády a její ochota k ústupkům v jiných politických sporech… Podle diplomatických kruhů bude muset kancléř Olaf Scholz pravděpodobně partnerům z EU něco podstatného nabídnout,“ napsal web.

V každém případě je nyní jisté, že úřad AMLA bude sídlit v hessenské metropoli. Bude zaměstnávat více než 400 lidí, hospodařit s rozpočtem kolem 70 milionů eur a svoji činnost má zahájit v polovině roku 2025.

Za zřízení AMLA a za její počáteční fungování je nyní zodpovědná Evropská komise.

Bude jistě dobré sledovat, jak Německo vybojovaný úspěch zúročí a jaký efekt přinese nový úřad, jehož provoz bude stát evropské daňové poplatníky nemalé peníze i vzhledem k sídlu právě ve Frankfurtu, který je již dlouhodobě třetím nejdražším městem v Německu.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)