Ondřej Neumann: Ředitel ČRo Zavoral podváděl při volbě
IN MEDIAS RES. Poslední dny svého prvního mandátu kroutí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Druhé funkční období mu začíná v pátek 21. ledna. V této souvislosti je potřeba nahlas konstatovat: René Zavoral při druhé volbě podváděl. Svým volitelům – členům Rady ČRo – zcela zatajil skutečnost, že chystá velkou vlnu propouštění kvůli úsporám v rozpočtu.
„Český rozhlas je dnes v nebývalé kondici,“ napsal ve svém kandidátském projevu pro druhou volbu René Zavoral. Desetistránkový projekt s názvem „Univerzalita, nestrannost a inovace, Situace a výhled Českého rozhlasu 2022 – 2028“ vlastnoručně podepsal 13. srpna 2021 v Čelákovicích. „Abychom nemuseli (…) služby omezovat nebo dokonce rušit, budu usilovat o navýšení rozhlasového poplatku o 5 až 10 korun. Otevřu i otázku indexace poplatku,“ píše Zavoral v krátké pasáži o ekonomice ČRo. O propouštění zaměstnanců v projektu není ani čárka.
Už 12 dnů poté byl zvolen na další funkční období ve výběrovém řízení, ve kterém neměl žádného protikandidáta. Novinářům pak nabídl vysvětlení svého úspěchu s tím, že podle jeho názoru rada ocenila jeho dosavadní práci: „Během mého současného mandátu se podařilo zajistit Českému rozhlasu ekonomickou stabilitu i rekordní postavení na mediálním trhu.“
Krizová manažerka Obzinová na scénu!
O necelé tři měsíce později – v listopadu 2021 – už Zavoral v prvním „povolebním“ rozhovoru pro server Mediář hovoří zcela jinak.
„Určitě v příštím roce budu chtít sáhnout do pracovních míst, už se na to s kolegy připravujeme po právní i ekonomické stránce. K další optimalizaci počtu pracovních míst bude rozhodně muset dojít. Jinak nebude provoz Českého rozhlasu do budoucna ufinancovatelný – za předpokladu, že se nezvýší koncesionářský poplatek. Ten se jen tak nezmění, politickou vůli k tomu nevidím, byť toto téma budu chtít směrem k rýsující se vládní koalici otevřít a budu chtít u poplatku dosáhnout aspoň indexace. I když ani to nás nemusí zachránit,“ uvedl Zavoral.
A že svá slova o propouštění myslí vážně potvrdil hned v půlce prosince. Tehdy oznámil angažmá Jitky Obzinové na pozici ředitelky zpravodajství místo Jana Pokorného. S tím, že ji najímá jako „krizovou manažerku“, která se dokáže „potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst“.
Místo Českého rozhlasu, který je v „nebývalé kondici“ či si užívá „ekonomické stability“ (Zavoral – vzor srpen 2021), máme náhle před očima veřejnoprávního vysílatele, který musí škrtat vyšší desítky pracovních míst, jehož nejdůležitějšímu novinářskému úseku má šéfovat „krizová manažerka“ a ani indexace rozhlasového poplatku ho „nemusí zachránit“ (Zavoral – vzor listopad/prosinec 2021).
Průšvihy pana generálního
Výběr Jitky Obzinové vyvolal – pro Zavorala jistě nečekaný – odpor zaměstnanců i spolupracovníků Českého rozhlasu. Dokonce tak velký, že Zavoral ze jmenování kontroverzní „krizové manažerky“ rychle vycouval. Jeho krok však neznamenal pouze vzbouření na pražské Vinohradské třídě a v regionálních redakcích ČRo po celé zemi. Na přetřes přišly i manažerské schopnosti samotného Zavorala.
„Jestliže generální ředitel ČRo po šesti letech dospěl k závěru, že jím řízená organizace vyžaduje krizové řízení a jestliže k tomu vybral novinářku, proti které protestují renomovaní zaměstnanci, je na místě, aby rezignoval sám na svou funkci. K tomu ho vyzýváme,“ zareagovaly například ve společném prohlášení Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Zavoral nevoli podřízených i výzvy k rezignaci ustál, další vášně pak utlumily vánoční svátky. Svůj první mandát i tak René Zavoral končí v pozici manažera, který svou vlastní firmu reputačně poškodil. A to dokonce opakovaně.
Pro připomenutí: během prvních šesti let se na něj jeho vlastní podřízení s kritickým otevřeným dopisem obrátili hned několikrát. Ten poslední kvůli Obzinové podepsalo 600 lidí, přes dvě pětiny zaměstnanců rozhlasu. Známá je též Zavoralova opakovaná účast v porotě Krameriových novinářských cen blízkých dezinformační scéně. Zavoral to tehdy obhajoval snahou „nestavět bariéry mezi médii“.
Bariéry ostatně ředitel dlouhodobě nestaví ani směrem k politikům. Jakkoli jeho pozice značnou míru politických kontaktů předpokládá, René Zavoral šel často dál, než musel – obzvláště ve vztahu k Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi.
Vím, ale nepovím!
Od pátku 21. ledna tedy začíná „generál“ ČRo své druhé šestileté funkční období. Hned od samého počátku je zatížené zjištěním, že si k úspěchu dopomohl „účelovým neříkáním celé pravdy“.
Při volbě se totiž členům Rady ČRo „zapomněl“ pochlubit, že v případě znovuzvolení plánuje propustit vyšší desítky zaměstnanců. Což v té době musel po pěti a půl letech v ředitelské židli dobře vědět.
Těžko totiž věřit, že „prozřel“ až během několika málo týdnů po úspěchu ve volbě. Místo toho radním tvrdil, že jím řízená instituce je ve „skvělé kondici“. Takové jednání si dovolím nazvat podvodem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Je to přesně tak jak autor uvádí. Ovšem v ČR (v dobré tradici po ČSSR) se nobilita a její posluhové nevyhazují, ale výhradně drží ve funkci, eventuálně povyšují. Tak prosté to je. Babiš to (hezky „post-komunisticky“) dotáhl do naprosté zrůdnosti, ale i ti druzí; např. před ním Klaus (jakoby pravice) a Zeman (jakoby levice) postupovali stejně. Nevěřím, že za Fialy se toto změní (ODS je stále stejná, jenom postrčili dopředu akademika). Tak prosté to je.
Dokud nebude v trestním zákoníku paragraf, že každá lež je trestným činem, tak s tím nepohneme. Sazba od 3 do 5 let bez předčasného propuštění.
Nemyslím si, že René Zavoral byl nejlepším ředitelem, ale také rozhodně není nejhorším. Spíše než to, že si zvolil Jitku Obzinovou do manažerské pozice, bych mu vyčítal fakt, že ji nepodržel a podlehl nátlaku zaměstnanců. Chápu, že se jim paní Obzinová nemusí líbit. Ale jako všichni zaměstnanci mají právo vyjádřit svůj názor a poté zůstat nebo odejít.
A snažit se někoho odstřelit ještě před nástupem, je zbabělost a rána pod pás. To, co bylo paní Obzinové vyčítáno je naprosto standardní proces u každé soukromé firmy. A novináři nejsou nic extra, jsou to zaměstnanci jako každý jiný. Ale samozřejmě jedna věc je postup v soukromé firmě a druhá ve veřejnoprávní firmě. Není to úplně stejné. A paní Obzinová není hloupá a tento rozdíl zcela jistě chápe.
Spíše to vypadá tak, že se novináři zalekli toho, že by na ně mohlo být tlačeno ve smyslu vyšší produktivity práce. Což by opravdu chtělo.
Zvyšování poplatků pro ČR a ČT je naprostý nesmysl. Pro ČT by spíše měly být poměrně radikálně sníženy. Opravdu nepotřebujeme šest veřejnoprávních kanálů v současné podobě, Navíc když ČT dlouhodobě neplní své zákonné úkoly. Bohatě bych jich stačila polovina. Při snížení počtu kanálů na tři a snížení rozpočtu o 30% by se ČT mohla soustředit na to skutečně má dělat.
ČR je na tom v tomto ohledu podstatně lépe. A to je zásluha ředitele Zavorala. Než by se nenašly náměty k vylepšení, ale oproti ČT je to nebe a dudy.
Souhlasím s vašim názorem, jenom bych přidal, že klesá profesionalita hlasatelů. To co předvádějí na Vltavě je někdy hrůza
Přesně, někdy ráno nevím, jestli poslouchám Vltavu nebo rozjásané moderátory (spíš moderátorky, moderátoři se ještě drží) rádia typu Fajn, Hey či Impuls.
Jenže ČRo není soukromá firma.
Dovedete si představit, co by se dělo, kdyby předem ohlásil propouštění? to není podvod, ředitel má právo provést reorganizaci.
Podvodu se dopustil Rakušan, Farský. Rakušan usiloval za každou cenu o post MV, aby mohl přikrýt zločinné financování STANU a pak propustil ještě jako poslanec policejního prezidenta, který nechtěl tu zlodějnu ututlat. A Farský je zločinec od pohledu, což svým podvodem přímo dokázal. Fialová drahota v obchodech a nový způsob politické kultury nastal. Změna je tady. Všeci kradú, Stan je dobrý příklad pro všechny. Kalouskův milionový chlívek mlčí – proč asi?
Když vidím a čtu ty neochvějné znalosti, že je někdo ve 21. století například schopen napsat: „Fialová drahota v obchodech a nový způsob politické kultury nastal.“ A přitom ten samý pisatel má určitě i volební právo, tak mám o budoucnost a směrování ČR opravdu veliké obavy. Bůh ví, kolik se takových ekonomických znalců v ČR urodilo. 🙂
Ve 21. století je něco takového schopen napsat ten, kdo si neustále na vnitřní straně vlastní dutiny lebeční neustále maluje, jak to bylo 20. století a hlavně mezi léty 1948 až 1989 vše výborné.
To je dlouhodobý problém ješ se projevuje na hluboce upadající posluchovostia řešilo se v radě a pan ředitel by sváma souhlasil Vltava je běs děs.
Současný GŘ ČRo je ve srovnání se dvěma předchozími (Duhan, Kasík) první slušný člověk v této funkci. Jen by se měl zamyslet, proč je od poslední „optimalizace“ počtu pracovníků před několika lety jejich stav stejný, ne-li vyšší než před optimalizací. Základním problémem ČRo je hejno krajovek, což jsou v podstatě soukromá rádia za veřejné peníze. Nátlaková akce kolem Obzinové je svinstvo, což říkám jako člověk, který Obzinovou (podobně jako před časem Tachecí) opravdu nemusí. GŘ má právo obklopit se lidmi podle vlastní vůle a pokud se to některým zaměstancům nelíbí, mají právo odejít ke komu je srdce táhne – oni za rozhlasové médium skládat účty nebudou. Podle mě největší ránu Českému rozhlasu zasadil Jaromír Vostrý, který prosadil změnu názvu stanice Praha (i Němci jí ponechali Prag) na Dvojku. Soudím, pokud by se Praha od začátku jmenovala Brno, jmenovala by se tak dodnes.