Ondřej Neumann: Popelníček pro Miloše Zemana, náhubek pro reportéry
IN MEDIAS RES. Smutné jsou časy, ve kterých na Kavčích horách jedna ruka lokajsky nabízí popelníček prezidentovi republiky a druhá paže zacpává ústa vlastním zaměstnancům a vyhrožuje, že z nich v případě odporu nadělá „Pepy Nováky“!
„Svobodná společnost, ve které si myslím, že žiju, unese novináře, který napíše glosu na svůj Facebook,“ je přesvědčena moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová. Ta je známá jako vtipná a ostrá glosátorka.
Její status letos na jaře vyburcoval například Václava Klause mladšího k výzvě, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání posoudila, zda si něco podobného může Fridrichová vůbec dovolil.
O co šlo? „Podle mě by celonárodní situaci zklidnila nějaká úleva voličům a dovoluji si navrhnout letenky zdarma pro 40+, do zemí mimo EU samozřejmě,“ napsala Fridrichová na svém Facebooku. Ona tvrdila, že šlo o vtip, její kritici v čele s Klausem jr. jí o hlavu mlátili tvrzením, že by nejradši starší občany poslala ze země, protože oni mohou za politickou situaci v Česku.
Kazíte značku České televize!
Nelibost politiků především z Hradu či z řad ANO či Okamurovců si vysloužili za své statusy či veřejné výroky i další – například Marek Wollner, šéf Reportérů ČT. Poslanec za ANO Aleš Juchelka tvrdí, že „kvůli aktivistickému vystupování některých redaktorů ztrácí veřejnoprávní média prestiž a kazí se značka Českého rozhlasu a České televize“.
Teď se vedení České televize chystá vydat nová pravidla, co mohou a nemohou na svých soukromých profilech publikovat lidé z redakce zpravodajství. Kritici říkají, že jde o snahu ucpat redaktorům ústa po stížnostech politiků.
Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.
Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org
Šéfové televize tuto konstrukci odmítají. „Chceme formalizovat komunikaci našich lidí nejen na sociálních médiích, ale obecně vůči všem médiím. Existuje rozhodnutí generálního ředitele z roku 2012 nebo 2013, které tuto situaci nějakým způsobem řeší. My jsme si řekli, že svět internetu se trochu proměnil, takže se k tomuto opatření vrátíme a zkusíme ho revidovat,“ upřesnil podle Médiáře na jednání Rady ČT ředitel Petr Dvořák.
Arogantní bába aneb Případ Šídlo
První pokus o regulaci soukromých profilů redaktorů televize veřejné služby jsou ještě staršího data – z října 2009. Tehdejší šéf domácí redakce České televize Jindřich Šídlo označil na facebooku čínskou velvyslankyni v Česku za „arogantní bábu“. Udal ho redaktor komunistických Haló novin Milan Rokytka, mimochodem později nechvalně známý jako ten, kdo se na oslavě druhého zvolení Miloše Zemana prezidentem opil jak carský důstojník a pak vykládal, že ho někdo otrávil sofistikovaným jedem.
„Případ Šídlo“ vedl k prvnímu v tuzemsku známému manuálu, jak se mají novináři na sociálních sítích chovat. Sepsal ho ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich a operoval v něm především s důvěrou v novinářský stav. „Facebook už dávno není pouze sociální síť, kde si dopisujete s kamarády, nýbrž médium, v němž si musíte zachovat nadhled a odstup od různých aktivistických akcí, peticí, stávání se fanouškem určitých stran a politiků a vyhýbat se politickým názorovým střetům,“ napsal Fridrich do mailového pokynu zaměstnancům televize.
Inspirace pro únosnou míru veřejných projevů na sociálních sítích přišla ze zahraničí, konkrétně od britské BBC. „Jakožto pracovníci ČT jste veřejné osoby a tím pádem je na Vás při prezentaci osobních postojů pohlíženo jako veřejné osoby, nikoliv soukromé. (…) Pokud Vám to činí problém, měli jste si kdysi rozmyslet, zda chcete být veřejnou osobou, která dobrovolně přijímá určitá omezení a principy kvůli poslání práce, kterou zastává, nebo být jen „Pepou Novákem“. Pokud to nechápete, není práce v ČT pro Vás vhodná,“ napsal Fridrich, dnes ředitel programu v ČT.
Naděláme z vás Pepy Nováky!
Vzkaz to byl nadmíru jasný. Je třeba držet ústa a krok!
Jiné to nebude ani dnes – téměř přesně deset let od „arogantní báby“. A stejná bude i argumentace vedení Kavčích hor – vždyť omezení má i BBC a my se u ní inspirujeme.
Smutné jsou časy, ve kterých na Kavčích horách jedna ruka lokajsky nabízí popelníček prezidentovi republiky a druhá paže zacpává ústa vlastním zaměstnancům a vyhrožuje, že z nich v případě odporu nadělá „Pepy Nováky“!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Česká Televize a Český Rozhlas díky koncesionářským poplatkům jsou nezávislá celospolečenská média a to se soudruhům nelíbí. Soudruzi dělají vše, aby je nezávislosti zbavili (očerňují, lžou, urážejí atd). Držím všem seriózním reportérům nezávislých médií palce. Tenhle ten boj musí dopadnout dobře. Poněvadž pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
Držím všem nezávislým redaktorům a nezávislým mediím palce.
1) Kupredu leva, zpatky ni krok! 2) Porad nechapu, co je spatneho na tom, kdyz si novinar na svem FB publikuje svoje nazory. Nedela to na FB CT! Tak vo co gou? Jarda Jagr taky nesmi na svem FB psat o hokeji? Policista nesmi jit na demonstraci jako demonstrant? Tahle zpitomela ideologie bude skutecnym hrebickem do rakve demokracie a svobody slova v CR.
„Jakožto pracovníci ČT jste veřejné osoby a tím pádem je na Vás při prezentaci osobních postojů pohlíženo jako veřejné osoby, nikoliv soukromé. (…) Pokud Vám to činí problém, měli jste si kdysi rozmyslet, zda chcete být veřejnou osobou, která dobrovolně přijímá určitá omezení a principy kvůli poslání práce, kterou zastává, nebo být jen „Pepou Novákem“. Pokud to nechápete, není práce v ČT pro Vás vhodná,“ napsal Fridrich, dnes ředitel programu v ČT.
Naděláme z vás Pepy Nováky!
Vzkaz to byl nadmíru jasný. Je třeba držet ústa a krok!“
O jakých právech vlastně mluví ta Listina základní práv a svobod (lidsých samozřejmě), co je nedílnou součástí Ústavy ČR? Je to opravdu právo (a hlavně povinnost) držet hubu a krok?
Dobrý den,
nikdo nevytváří „Pepy Nováky“,ale aby ČT mohla být vnímána, mohla být nestranná a nezávislá,nelze proti tomu zveřejňovat a přijímat soukromé názory redaktorů.
Ale asi lze, jinak by ta výtka, o níž je řeč, neexistovala.
Pane Prokopec, zveřejňování a přijímání názorů, byť soukromých názorů redaktorů, jsou dvě různé činnosti, jednou činností je zveřejňování, druhou pak přijímání. Zveřejňovatel zpravidla bývá autor, nebo ten, kdo autora veřejně cituje – příjemcem je pak výhradně ten, kdo to zveřejněné přijímá, byť třeba s výhradami. Jo, jo, ta čeština, nebo češtin?
Být Pepou Novákem je dnes mnohem složitější než dříve. Kdo se dnes nezařadí do hlavního proudu, sice není potrestán státním orgánem, ale pro veřejnost jako by neexistoval.
Pan Fridrich a BBC mají pravdu. Je to hlas rozumu v ČR. Bulvární titulek o náhubku a lokajství zakrývá racio problému. Oproti tomu je tu nová zajímavá otázka, zda to co psal pan Fridrich, platí i pro najímané externisty veřejnoprávního média. Například pana Veselého a jeho vyjádření o podpoře Trikolóry. Aneb, padni komu padni…
Ano, ale mějme na paměti, že navážet se do veřejnoprávních médií, do ČT zejména, je dnes opravdu IN. Prostě ty kritiky jsou ČT, jsou současnou módou a kdo ČT nekritizuje, jakoby nebyl. Jistě, problémy jsou vždy a všude, v každém lidském konání. Buďme shovívaví.
Jsou lidé, placení penězi, loupeživým státem na koncesionářských poplatcích a na daních z kapes občanů uloupených.
Zatímco těm prvním, třeba paní Fridrichové či panu Wollnerovi, za jejich názory vyhrožují jejich nadřízení osudem Pepy Nováka, druzí si ve veřejném prostoru mohou klidně dovolit cokoliv, třeba i udělat ze svých úst stoku.
Třeba jako pan Ovčáček.
Quod licet Iovi, non licet bovi …