Ondřej Neumann: Na cestě k zdravotně-policejnímu státu aneb Pár čísel a citátů na uklidněnou
IN MEDIAS RES. Proti 35 tisícovkám obětí koronaviru stojí 75 tisíc žen zemřelých v důsledku těhotenství či porodu za první tři měsíce roku 2020. Denně nás česká a světová média zásobují počty nakažených a zemřelých v důsledku koronavirové pandemie. Čísla vypadají hrozivě. Možná by ale stálo za to začít zveřejňovat i čísla jiná. Například ta o úmrtnosti rodiček.
Do myslí i srdcí lidí se vkrádá strach. Vystresovaná veřejnost schvaluje radikální omezení svobod, mnozí se dožadují ještě tvrdších restrikcí. Jak si ale udělat soudnější obrázek o míře nebezpečí současné pandemie?
Daniel Křetínský poskytl rozhovor novinářům ze svého vydavatelství. V Blesku a E15 se svěřil s průběhem nákazy koronavirem a přihřál si i svoji energetickou polívčičku. Rozhovor je pozoruhodný otevřeností, s jakou tuzemský miliardář s byznysem téměř po celé Evropě včetně Velké Británie varuje před nebezpečím nástupu „zdravotně-policejního státu“. A kritizuje celosvětově publikovaná data a statistiky týkající se nákazy koronavirem a s ní souvisejících úmrtí.
Zastavme se u jeho srovnání a výpočtů. Stojí za pozornost: „Nicméně k číslům: statisticky v tomto období běžně umírá dva tisíce Italů denně. Za dobu, co je COVID-19 v Itálii intenzivní, což je déle než měsíc, tam tedy ve statisticky běžném roce zemře přes šedesát tisíc lidí. Na koronavirus zemřelo deset tisíc, z nichž někteří by téměř jistě zemřeli letos stejně. To číslo je obrovské a tragické a ještě se zhorší, ale je to deset z více než šedesáti tisíc. Není to tak, že najednou umírají na COVID-19 masy proti normálu. (…) Doplním, že v ČR statisticky umírá průměrně přes 300 lidí denně, v tomto období to bude více. V kontextu tohoto čísla musíme vnímat zprávy o úmrtích na koronavirus…“
Každému, kdo si dovolí publikovat obdobná čísla, hrozí, že se stane terčem vystrašených občanů. V přímém přenosu vidíme, co dokáže strach. Přestáváme přemýšlet a přimykáme se k aktuálním „vůdcům“, ve které vkládáme důvěru, že nás vyvedou ze smrtelného nebezpečí. Vystrašená většina by kývla na roční a klidně i delší zákaz vycestování z republiky, obce v okolí větších měst opevňují parkoviště (vybudovaná pro kasírování přespolních v předpandemických dobách), aby lufťáci neměli kde zaparkovat a jít s rodinou do „jejich lesa“. Ve městech pak bdělí občané udávají sousedy odpočívající bez roušky na balkonech svých bytů. Právníci upozorňující na možné legislativní přešlapy při vyhlašování a realizaci nouzového stavu jsou okřikováni, dokonce i vedením Advokátní komory.
Největší zabijáci lidstva
K číslům zmiňovaným Danielem Křetínským si přes výše napsané dovolím dodat pár dalších. S tím, že k pondělnímu ránu bylo celosvětově 725 tisíc lidí nakažených koronavirem, 152 tisíc uzdravených a 34 tisíc lidí mrtvých (aktuální čísla ZDE). V Česku pak bylo zjištěno 2850 nakažených, 17 zemřelých a 11 uzdravených. A s vědomím, že všechna tato čísla budou strmě růst.
- Chřipka v Česku podle Státního zdravotního ústavu každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionu obyvatel a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí.
- Podle platformy Očkování proti chřipce celosvětově zemře na následky onemocnění chřipkou 1 500 až 2 000 lidí na každých 10 milionů lidí. Celosvětově tedy mluvíme každý rok o 250 000 až 500 000 lidí.
- Po hadím uštknutí ročně zemře 100 tisíc lidí.
- Podle údajů Světové zdravotnické organizace si ročně vezme vlastní rukou život více než 800 000 osob. To je jeden člověk každých 40 sekund; 2190 lidí denně.
- V ČR si ročně vezme život na 1500 osob, což představuje čtyři ztracené životy denně.
- Ročně na celém světě následkem dopravních nehod zemře 1,35 milionu lidí.
- Podle údajů OSN zemřelo v roce 2007 každý den hladem 25 tisíc lidí.
- Průjem v roce 2017 zabil 1,6 milionu lidí.
- Tuberkulóza ročně zabije 1,5 milionu lidí, onemocní jí 10 milionu lidí.
- Na malárii zemře ročně okolo 600 tisíc lidí a 200 milionů se jí nakazí.
- V roce 2019 se virem HIV nakazilo 1,8 milionu osob, na následky onemocnění AIDS zemřelo 940 tisíc lidí.
- Každý rok zabijí vysoce rezistentní bakterie, jako je například zlatý stafylokok, až 700 tisíc osob.
Co říkají odborníci
„Z pohledu imunologa je jasné, že se v médiích, ale i mezi některými vědci, nebezpečí koronaviru SARS-CoV-2, a jím vyvolaným onemocněním COVID-19, hodně přeceňuje. Virus totiž už nakazil velkou část obyvatelstva po celém světě. Velká většina infikovaných, ano, myslím tím více jak 99 %, se mu přirozeně již ubránila nebo v blízké budoucnosti ubrání a prodělá sezónní respirační infekci různé intenzity.“ (Karel Drbal, vyučuje imunologii a systémovou biologii na Katedře buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se výzkumem dynamiky imunitní odpovědi proti nádorům a infekčním chorobám a vývojem vazebných látek, včetně protilátek. Podílí se na vývoji nových analytických metod v Intelligent Data Analysis (Research Center of Informatics) na Katedře počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT.)
„Jde o virus téměř milosrdný, jehož smrtnost činí maximálně dvě procenta. Přes veškerou propagandu italská data například ukazují, že více než polovina mrtvých měla více jak tři další onemocnění při průměrném věku 81 let. Jen 0,8 procenta mrtvých zemřelo prokazatelně na následky pouze koronaviru.“ (Profesor Miroslav Bárta, archeolog, egyptolog a prorektor Univerzity Karlovy.)
„Lidé jsou zděšeni, společnost se položila, ukazuje se, jak je Západ zranitelný, ale byly už daleko horší věci. Polovina nakažených nemá příznaky, cílem je kolektivní imunita. Každé desetiletí tu byla výrazná virová epidemie a vždy se to vyřešilo.“ (Zdeněk Hostomský, biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.)
„Ten virus má potenciál, aby se neuvěřitelně šířil, aby nás promořil a aby tady do budoucna s námi žil, aby se stal součástí palety respiračních virů, se kterými běžně žijeme.“ (Jiří Beneš, přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob Nemocnice Na Bulovce.)
Kontext, to je oč tu běží!
Kontext. To je věc, která chybí v tuto chvíli českým i světovým médiím. Zkuste na svých bližních otestovat následující:
- Řekněte jim, že ten hnusný koronavirus za více než tři měsíce zmapovaného řádění zabil na světě 35 tisíc lidí.
- Řekněte jim to samé s tím, že za první tři měsíce roku 2020 zemřelo na následky kouření 1, 2 milionu lidí a dalších 600 tisíc v důsledku pití alkoholu.
Myslím, že pak ani nemusíte doplňovat informace třeba o skutečnost, že letos v důsledku komplikací v těhotenství, při porodu či v šestinedělí zemřelo již 75 tisíc žen.
Argumenty do případných diskuzí naleznete na tomto počítadle.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Levné a pohodlné bydlení? Hledejte oblasti, které ožijí za deset let
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Souhlasím s Danielem Křetínským. A tedy snad i s panem Neumannem. Bohužel, média v čele s Korona24 na České televizi, hrají v plánech těch zdravotně-policejních diktátorů roli užitečných idiotů.
1. Média píší především o tom, co lidi chtějí slyšet. Takže o koronaviru.
2. Média píší o tom, co je více či méně bulvární (viz bod 1.) Takže i o smrtnosti (viz bod 2.)
3. Lidé chtějí být strašeni. Jinak by nekoukali na horrory.
4. Ale celá ta korono-kampaň není od věci . Lidi se vystraší, začnou si víc vážit jeden druhého a budou si víc mýt ruce 🙂
Tohle se mi nelíbí. Technická: to jsou ale údaje z celého světa. Kolik lidí umře ročně V ČESKU na průjem, hadí uštknutí, malárii, tuberkulózu a hlad? Ne v Africe, Ásii, nebo jinde, u nás. Asi moc ne, že jo. Pokud nebudeme koronavirus brát vážně, tak V ČESKU zemře hodně lidí. S těmihle články jaká je to statistická pohoda bych počkal tak měsíc, teď fakt ne.
Souhlas, uváděná interpretace dat je naprosto zavádějící. Srovnáváme nemoci zasahující desítky až stovky milionů lidí ročně s nákazou, která nemá ani milion potvrzených případů a ještě je tvrdě bržděna karanténou a omezením pohybu.
Navíc když z uváděných čísel odpáráme Afriku a zahrneme pouze EU a USA, tedy země, kde máme aspoň trochu věrohodná data pro COVID-19, tak najednou 80-90 % úmrtí na malárii, tuberu, chřipku a podobně zmizí. Pak najednou nebude koronavir zdaleka tak neškodný jak se zdá.
Už mi ti papaláši s neustálými zákazy a příkazy jdou na nervy……Zavání to novou totalitou.
Mě taky
Zajímavý a odvážný článek! Blahopřeji pane Neumanne. Prý jsme ve válce bubnují některé média i bubeníci na sociálních sítích a je úžasné jaké pozdvižení může generovat takový titěrný prevít- koronavir, když jsme schopni ovládnout (?) blízký vesmír. Když válka, tak válka a jak víme, na každé válce touží někdo zbohatnout a jiní zase zchudnou, či přijdou o život, nohu atd. Tahle „válka“ není o ničem jiném a moderní vedení, či způsoby – dezinformace a doufám, že prezident Zeman nebude požadovat nasazení dronů proti nepříteli, operace s čísly a statistikami mohou vést k ziskům, koho, nebudu napovídat. Pro mne je největší záhadou dnešní „války“ ve statistice průběhu boje ten počet uzdravených. Ten údaj je neuvěřitelná stálice a považuji jej za manipulaci.
Ono je to možná trochu jinak. Už 75 let uplynulo od poslední světové války a lidstvo, aniž by o tom někdo otevřeně mluvil a aniž by si to uvědomovalo, už zase potřebovalo nějakou celosvětovou katastrofickou událost, která by hnula s blahobytným klidem obyvatel vyspělých zemí. A tak se objevil, celkem jinak „neškodný“, koronavirus SARS-VoC-2.
K těm výpočtům : V roce 1939 bylo na světě podle dostupných pramenů cirka 2,416 miliardy lidí, počet padlých za 2. světové války je odhadován na 60 milionů lidí. Rozpočteme-li , to na 6 let trvání války, pak padlo za té války 10 milionů lidí (0,41391% tehdejší světové populace) ročně, což je přibližně o 4,5 milionů méně, než zemřelo na světě letos za 3 měsíce (jak lze odečíst na počítadle). Takže výpočty nemusí vždy být úměrné vážnosti situace.
Dobrý den,
tento argument, v různých variacích používaný již od začátku je z mého pohledu velmi prostoduchý. Ano, za libovolnou časovou jednotku umírá pro někoho až zarážející počet lidí v důsledku nemocí či jiných příčin, které považujeme v životě za běžné. Lidé tak umírají na chřipku, při autonehodách, nebo jak autor zmiňuje při porodech či v důsledku kouření.
Podstatným rozdílem však je, že chřipka se šíří volně ve společnosti, je tu s námi dlouho, nějak zvlášť se jí nebráníme, zjednodušeně řečeno rodí všichni, auto řídí většina lidí, kouří velká část.
Nový virus je však pouze ve své počáteční fázi šíření, pravděpodobně zatím zasáhl pouze neuvěřitelně malé procento z celkové populace planety, kdežto většinou ostatních jevů už je tato populace promořena. A pokud je navíc zmiňováno, že má potencionál nakazit velkou část lidí, a teď se dostávám do vod zcela laických odhadů, počítal autor 2 procenta z celkové počtu nakažených dejme tomu 4 miliard? Kolik lidí by asi zemřelo za první tři měsíce tohoto roku v důsledku kouření, kdyby na celém světě kouřilo necelý milión lidí?
Tyto čísla tak dle mého nelze srovnávat.
Na tato čísla úmrtí, která uvádíte, a která nemají nic společného s koronavirem je většina nemocnic v Česku vybavena a připravena, zdravotníci se s těmito nemocemi a úrazy setkali. Koronavurus přišel rychle a nečekaně a zdravotní sektor nemohl být připraven. Proto si myslím, že je důležité teď, když se s tímto virem seznamujeme, být opatrní a obezřetní. Ve chvíli, kdy se virus začlení na seznam onemocnění, se kterými se zdravotníci každý den setkávají, pak je možné, aby se společnost opět dala do normálu.
Opravený text (omlouvám se za nepozornost) Dnes, v době informační, nabývá každá událost takové závažnosti, jakou ji přisoudí informační zdroje a těmi prvotními zdroji pro populaci jsou media, tedy jednotliví novináři, kteří je informacemi zásobují. Problém je mimo jiné v tom, že současně jednotliví novináři promítají do zveřejněné informace svoji, ať už osobní, nebo doporučenou nadřízenými, interpretaci, co to vlastně znamená a obnáší. Je-li zpráva interpretována jako mimořádně závažná a není-li tomu ve skutečnosti tak, mohou si odborníci doslova zalomit prst v pr … a nikoho nepřesvědčí, že podle statistik a ověřených skutečností, není situace tak závažná, za jakou je obecně (médii) vydávána. To je, s největší pravděpodobností, to co dnes vidíme v případě choroby COVID-19. Ono je to opravdu všechno trochu dost přehnané, čímž nemyslím prevenci, či ochranu proti infekcím, obecně. Statistiky dokládají, že v současné době ohrožují lidstvo, steně nebo i více další choroby, jako chřipky, onkologická onemocněnění, spalničky, oběhové a srdeční choroby a mnoho a mnoho dalších, které podle statistik a to nezpochybnitelných statistik, zůsobí více úmrtí, některé i řádově.
Jsem přesvědčen, že závažnost současné pandemie SARS-CoV-2, je čítankovým příkladem toho, co se dá z čehokoliv pomocí médií, udělat : z komára vola a z vola komára, nebo dokonce jen vinnou mušku.
Tentokrát je jednoznačně to ten vůl z komára.
Toto je učebnicový argumentační fail. Srovnáváte hrušky a jablka, kdy se srovnávají absolutní počty ve zcela nesrovnatelných datových sadách a vyvozují se z toho nesmyslné závěry. Názorně vysvětlím:
Chřipka v ČR teoreticky zabije cca 2000 lidí ročně, koronavirus zabil 26 v tuto chvíli. Jenže chřipka nakazí MILION lidí, zatímco koronavirus nakazil 3000 prokázaně. I kdyby to bylo ve skutečnosti 100x tolik (nezjištěné případy), pořád bude vražednější jak chřipka.
Všechny články tohoto typu také opomíjejí počet lidí vyžadujících hospitalizaci. Chřipka nezpůsobila kolaps zdravotnictví ani jediné vyspělé země, zatímco Itálie, Španělsko, Francie a UK už ani nepředstírají snahu zachraňovat těžké případy COVID-19 nad 75 let. Pokud bychom nebrzdili karanténou a dalšími opatřeními, tak v tuto chvíli je po celé EU vymalováno.
ČR je najednou teoreticky schopná řešit něco mezi 1-3 tisíci těžkých případů. Zdravotníci stále nemají ani základní ochranné prostředky a už teď je většina běžných zdravotnických úkonů problém (zubaři, optika, plánované operace, preventivní prohlídky atd.). Zkuste se teď dovolat na pohotovost nebo si předepsat antibiotika.
Tvrzení o stádní imunitě či teoreticky nakažených jsou úplně mimo, v současnosti máme pouze modely zatížené chybou až dva řády (tzn. může se lišit až 100x). Nemáme nijak potvrzeno, že imunizace funguje, ale máme bezpečně potvrzeno, že nemalá část nakažených se obratem nakazila znovu.
Dále stačí rychlý pohled na statistiku prokázaně nakažených, vyléčených a mrtvých – rychlým srovnáním vyléčení + mrtví nám celosvětově vyjde smrtnost 19 %. Ano, nepochybně jsme plno případů nepodchytili, klidně může být reálná smrtnost 1 %. Nakažlivost (R faktor) je oficiálně okolo R =2,65; pokud jsme plno případů nechytili, reálně bude mnohonásobně vyšší. Chřipka má R = 1,3, tedy po 10ti cyklech nakazí jeden člověk 13 dalších. Pro koronavir to bude po 10ti cyklech 59.000 nakažených!!!
Model pro ČR, nakazíme cca 7 milionů lidí, skutečná smrtnost řekněme odhadovaná 2 % – prásk 140 tisíc mrtvých. Pro celou EU by to bylo okolo 7 milionů! Ještě pořád vám to přijde v pohodě a nevybočuje to z normy?
Nemáme léky ani vakcínu, nechápeme mechanizmus působení, nedokážeme to dostatečně testovat, nejsme schopní řešit ani případy vyžadující hospitalizaci. Neznáme skutečná čísla, nevíme nic o dlouhodobých následcích atd. NE, opravdu není důvod k přehnanému optimizmu!
1) To je presne ono – dulezite je srovnani. 2) Jedine, co zatim jeste presne nevime, je skutecna smrtnost – pandemie dosud neskoncila. Minimalne ta medialni. 3) Kdyby se neobjevil koronavirus sam od sebe, musel by si ho Babis (PRchal) vymyslet. Vrteti CR.
Na statistiku se můžeme dívat různě, hned v úvodu článku se píše že má Covid19 35000 obětí za 3 měsíce, ale z toho „pouze“ 3000 úmrtí je v prvních dvou měsících.
I přes přísná karanténní opatření má virus v posledních dnech denní počet zemřelých přes 3000 lidí. To je více než 1 milión za rok a to rozšíření viru zdaleka není na svém vrcholu