Ondřej Neumann: Komunisté se vždy jezdili učit do Moskvy. Dříve jak jiným zakroutit krkem, dnes praktikám hybridní války
IN MEDIAS RES. Na nezávislá média – jeden z pilířů demokracie – je veden nesmlouvavý útok. Protože stojí v cestě. Totalitářům, ale i těm, kteří si chtějí beztrestně přilepšovat z evropských či státních miliard. A k útoku se hodí jakákoliv munice. Včetně zjevných nesmyslů. Jeden pochází z dílny Vojtěcha Filipa, prvního mezi českými komunisty.
Šéf tuzemských komunistů Vojtěch Filip pošťouchl novinářskou obec. Do éteru v rozhovoru pro Hospodářské noviny vypustil myšlenku, že by novináři po vzoru politiků měli být voleni. Jak to myslí, nijak neupřesnil. Jen ubezpečil, že to myslí smrtelně vážně.
V pátek pak otočil s tím, že myšlenku na volbu novinářů zveřejnil pouze proto, aby přitáhl pozornost ke svému skutečnému plánu – povinnému majetkovému přiznání. Pro začátek pro zaměstnance veřejnoprávních médií – ČT, ČRo a ČTK.
Recesí proti blbosti
Většina žen a mužů pera (či videa a mikrofonu) na původní komunistův nápad zareagovala jediným možným způsobem – recesisticky začala chystat své volební kampaně. Přesto se zjevná blbost stala předmětem seriózních úvah, dočkali jsme se i politických reakcí, své si řekl Syndikát novinářů.
Přátelé, soudruzi, tak z voleb novinářů nakonec nic nebude, prý to byla jen nadsázka. Tu my máme samozřejmě rádi a tímto ukončujeme svou předvolební kampaň. Díky za váš hlas! pic.twitter.com/vv4oXY6njM
— Nora Fridrichova (@NoraFridrichova) June 7, 2019
Filipův nápad – jakkoliv nesmyslný – totiž zapadá do současného tažení proti svobodným médiím. Veřejnoprávním i soukromým.
Premiérovi Babišovi nestačí, že vlastní velký vydavatelský dům. Komunistům, dalšímu z členů faktické vládní koalice, je málo vlastní stranický deník Haló noviny.
Všichni novináři napříště musí poslouchat jako redaktoři mediální divize Agrofertu či partajního plátku. Krčit se strachy před možným trestem za neposlušnost, či se lísat ke svému chlebodárci. Je třeba zkrátka převzít kontrolu nad vším, co se srkze média dostává k voličům.
S Kremlem na věčné časy a nikdy jinak!
Proto jsou mediální rady obsazovány poslušnými lidmi nevalných morálních kvalit, kteří mají postupně krotit ČT, ČRo či ČTK. Proto jsou systematicky slovně napadáni konkrétní moderátoři či redaktoři. Když už je nelze nachytat při chybách v jejich práci, alespoň začíná být zpochybňována jejich profesionalita i integrita.
„Mediokracie vítězí nad demokracií,“ tvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny komunista Filip. Vypouští jen slovní mlhu. Ta má zakrýt fakt, že se vede nelítostný útok na jeden z pilířů demokracie – nezávislá média. Protože stojí v cestě. Totalitářům, ale i těm, kteří si chtějí beztrestně přilepšovat z evropských či státních miliard. A k útoku se hodí jakákoliv munice.
Včetně vypouštění nesmyslných nápadů. Komunisté se ostatně vždy jezdili učit do Moskvy. Kdysi jak zakroutit krkem svobodomyslným občanům, dnes praktikám hybridní války.
Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Divné věci se dějí v této zemi. Možnost volit novináře se označí jako absurdní, leč naopak negativní seznamy publicistických webů které by lidé neměli číst, se sestavují a publikují poměrně často:)
A když vezme člověk do úvahy nedávnou mohutnou agitaci proti ovlivňování voleb do EU, tak ho napadne, že novináře bych chtěl mít pod kontrolou kde kdo :))
No jo, Filip by zase nejradeji mel noviny jak za sociku – fotografie palase, jak nekde prestrihava pasku, prekroceni planu aktualni petiletky, otevreny dopis zamestnaneckeho kolektivu, ktery se zavazuje pracovat 25 hodin denne apod. Co kdyby takove (recesisticke) noviny nekdo zacal vydavat? Filip (a jemu podobni) by se nazrali a media by zustala cela.
Já ho chápu. Už třicet let komunisté litují, že zanedbali takový sledovací nástroj, jako je majetkové přiznání všech občanů. Udělali jen první krok – milionářskou daň za účelem zjištění, kdo jsou ti praví vykořisťovatelé, kterým je nutno sebrat majetek.
Ale no tak. Pokud tím že „.. zanedbali takový sledovací nástroj, jako je majetkové přiznání všech občanů.“ míníte dobu za totality, tak to je jeden ze základních omylů plynoucí z nepochopení totalitního systému. Protože, je nutné vzít na vědomí, že tehdy vůbec žádné soukromé podniky, ani možnost vlastního podnikání nebyly, a lidé byli zaměstnáni ve státních podnicích. Tudíž, zjistit si příjmy kohokoliv byla otázka pár minut telefonem na podnikového soudruha kádrováka, který vše promptně zjistil z účtárny i s dalšími podrobnostmi.
Tedy, ono by se to dalo zjistit i jinak, pokud by bylo zájem, ale výpočetní technika té doby byla zoufale primitivní..
Nepostřehl jste, že jsem psal o době , kdy se komunisté teprve etablovali jako jediná moc ve státě. Vy zřejmě mluvíte o státě v období rozviného úsilí budování socialistické společnosti, tipuji tak dobu prezidenta Novotného.
Společnost je třeba stabilizovat, Miloš Zeman ví jak na to.
Pravidelná politická školení absolvovaná v Čínské lidové republice již přináší výsledky.
Kapitalističtí poskoci jezdí do Bruselu a USA !! Kdysi se jezdilo pro rozumy do Ruska , ti Rusové ale nezavedli tady fašizmus, neziskovky, rozvrat morálky, neukradli nám poklad, neporoučeli, jak se bude jmenovat rum a máslo, nerozvrátili nám fabriky, neukradli a nezničili zemědělství a průmysl, nedováželi nám druhořadé sračky, nerozvrátili školství, nezavedli nám několik pohlaví a nedosazovali do politiky pitomce-čest výjimkám, necpaly nám sem muslimy .A mnoho dalších sviňáren! Nebyly tady nápisy v azbuce a nedřeli jsme na miliony parazitů a vychcánků! Tak se proberte !!
Bože můj …. to nemyslíte vážně, že ne ? Vy jste snad musel tu VUML vyučovat.
Jistě, do Ruska se nejezdilo pro rozumy, ale pro úkoly. Nikým nevolená RVHP neurčovala názvy, ale co zde budeme pro ostatní vyrábět. A za jakou cenu jim to prodáme. Jistě, že Rusko nekradlo, ale přímo loupilo. Uran je jen jedním příkladem. Lžete v každém punktu.
A co takový odliv dividend, každoročně minimálně 200 mld. korun bez skrupulí se“převedou“ do mateřských států, kde se to stává jejich příjmem. Dále například přes potraviny nám sem dodávají kvalitu “ ala pro ČR“ přes své obchodní řetězce, které tady vůči našim dodavatelům provádí v mnoha případech sekernickou politiku z pozice své síly.. A z jiné branže například nákup helikoptér z USA, které máme de facto nařízeno koupit a Itálie tak dozajista odkrouhne….
Dividendy se neodvedou do mateřských států, ale investujícím firmám. Stejně, jako jdou dividendy našim firmám, které investují v zahraničí. V době míru je italská helikoptéra jistě dobrým řešením. Otázkou je, jak spolehlivý servis by byla Itálie schopna poskytnout v době konfliktu.
… a ani do Afghanistánu jsme nemuseli.
Člověče to snad nemyslíte vážně …. Ve Vás je ta komunistická propaganda pěkně hluboko.
No tak to vyvraťte co napsal p. vala 11.6. ! Ono se odvolávat na VUML – to umí kdejakej Kocáb. Na vojně nám zpíval mj.i Pavel Liška (ale i Hammel), ten měl ale i tehdy rozum a alespoň nemluvil bludy…
To by bylo na dlouho, ale budiž. Vezměme to popořadě … :
– „neukradli nám poklad“ : nevím o tom, že by nám nějaký padouch z Wall streetu ukradl nějaký poklad, ovšem že komunisti z SSSR nám toho ukradli ( nuceně přestěhovali, po 2 sv. válce i celé fabriky ) docela dost, není pochyb.
– „neporoučeli, jak se bude jmenovat rum a máslo“ : to je pravda . To je zajisté zásadní výhoda komunistického režimu !
– „nerozvrátili nám fabriky“ : haha … diktovali co se kde bude v rámci RVHP dělat a které projekty ano a které ne. Fabriky nám po jejich správě zůstali tak rozvrácené, že se z toho nedostaly dodnes.
– „neukradli a nezničili zemědělství“ : – jistě, ti chudáci sedláci co přišli o svůj majetek, tak si to plně zasloužili !
– „neukradli nám průmysl“ : viz o pár řádků výše.
– „nedováželi nám druhořadé sračky“ : Ano, máte pravdu ! Oni neměli ani ty sračky. Čest výjimkám jako gruzínský koňak…
– „nerozvrátili školství“ : – haha … indokrinace některých jedinců myšlenkami komunismu nevymizí ani za 3 generace
– „nezavedli nám několik pohlaví“ : no to ne , toto nesvedli . Další body pro SSSR !
– TŘEŠNIČKA NA ZÁVĚR… : „..a nedosazovali do politiky pitomce“ – to už komentovat ani nebudu…..
Hezký den !
Teď zrovna nevím, jak to tedy bylo s nějakými fabrikami, přestěhovanými od nás po druhé světové válce do SSSR, vzhledem k tomu, že jsme byli na straně vítězů (ale zcela logické by to bylo konkrétně v případě Slovenska, které se přece od roku 1941 také podílelo na té německé invazi do SSSR, takže taková forma válečných reparací – a připomíná se ostatně obecně, že Rudá armáda nebo jiné sovětské orgány koncem války skutečně drancovaly na Slovensku víc než v českých zemích).
Ale jak už tady připomíná také jeden z předřečníků, ano, ten uran… Ten jsme už od roku 1945 tedy SSSR prodávali, ale značně pod cenou. Tak v první řadě asi, Stalin se chtěl rychle vyrovnat USA a získat taky atomovou bombu – a v celém tom obrovském SSSR v té době snad ani ložiska téhle rudy nebyla dosud objevena.
Obávám se, že prezidentovi už paměť neslouží jak za mlada. Když hom vidím vTV jak občas mžourá, tak se mně vybaví, jak jsme dřímali na vojně při politickém školení mužstva, PŠM se tomu zkráceně říkalo.
Myslel jsem technologie a strojní vybavení některých továren ve kterých byla v době Protektorátu třeba zbrojní výroba . To se bralo jako trofej. Abych se vyjádřil přesněji.
Vy zjevně reagujete na mě, protože já jsem výše zčásti vlastně také reagoval na Vás… Nepopírám… Ale chtěl jsem hlavně říct, že to odvážení těch továrních zařízení do SSSR po druhé světové válce bylo tedy zcela charakteristické pro ty země, které předtím proti nim válčily. Zmiňuje se o tom (a dalších věcech, jako např. převedení splátek dřívějšího dluhu vůči Německu na SSSR apod.) třeba maďarský historik L. Kontler v jednom takovém díle, které se nejvšeobecněji věnuje dějinám Maďarska – a jistě to byla běžná praxe ve východní části Německa, kde vznikla sovětská okupační zóna a později, v roce 1949, NDR…