Ondřej Neumann: Ivo Lukačovič dává ruce pryč od mediálního ratingu NFNŽ a poptává jiný
IN MEDIAS RES. (Aktualizováno) Mediální rating vytvořený za peníze Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky může mít pro vydavatelství značné dopady, co se hospodaření i reputace týče. O to smutnější je skutečnost, že anonymní hodnotitelé posuzují konkrétní média velmi svévolně a v případě HlídacíPes.org i zásadně chybně.
Komentář s tímto úvodem jsem vydal v pátek ráno. Vzbudil silné reakce mezi mediálními insidery na sociální síti X. Majitel společnosti Seznam.cz, která patří mezi nejvýznamnější odběratele MediaRatingu, ve své reakci na komentář dokonce veřejně oznámil, že jeho firma není s kvalitou „známkování“ jednotlivých médií spokojená, a poohlíží se proto po náhradě.
V @seznam_cz si nizkou kvalitu ratingu @NFNZurnalistiky uvedomuji a usilovne hledaji jineho dodavatele s lepsi ratingem medii v 🇨🇿
Super by bylo, kdyby se toho zhostila nejaka profesni organizace (napriklad @Unievydavatelu, nebo treba SPIR, asociace novinaru, co podobne). https://t.co/NvI68mk1C0
— Ivo Lukacovic (@ilblog) July 12, 2024
Lukačovičovo oznámení na síti X je o to zajímavější, že v roce 2023 jeho Seznam.cz byl největším firemním donátorem NFNŽ, věnoval mu 1,3 milionu korun. Podle vyjádření mluvčí Seznamu Anety Kapuciánové pro Borovan.cz to nebyl jediný dar firmy pro NFNŽ. „Ano, Seznam.cz i v minulosti podpořil NFNŽ částkami v podobné výši,“ sdělila Kapuciánová. Kolik přesně Seznam.cz do fondu poslal peněz, nelze ověřit – NFNŽ totiž až do loňska své donátory nezveřejňoval.
Nadační fond nezávislé žurnalistiky ani autoři MediaRatingu zatím na komentář ani Lukačovičovo prohlášení veřejně nereagovali. Níže následuje text mého původního komentáře doplněný o výhrady k mediálnímu ratingu publikované bývalým místopředsedou představenstva NFNŽ Michala Klímy z rok starého rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Co je MediaRating
MediaRating zaštítěný Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky má být podle autorů „nezávislým hodnocení důvěryhodnosti médií“, jehož výstupy mají „vyjadřovat míru dodržování základních novinářských norem ve vybraných zpravodajských a publicistických médiích v České republice“.
Výstupy mediálního ratingu se zavázal řídit třeba Seznam, který tvrdí, že bez zařazení v ratingu nemají zpravodajské a publicistické weby šanci publikovat svůj obsah v rámci služby Newsfeed na homepage Seznam.cz. „Web produkující zpravodajské či politicko-publicistické články je povinen mít hodnocení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ) v rámci tzv. Ratingu zpravodajských webů. Bez splnění této podmínky nebude možné publikovat články v rámci služby Newsfeed.“
Pro laiky: Seznam v rámci Newsfeedu přebírá obsah jiných médií, publikuje ho na homepage, a tím násobí jeho dosah. Za to si bere až 70% z reklamy, kterou jím generovaná návštěvnost vydělá.
Jinými slovy – mediální rating vytvořený za peníze Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky může mít pro vydavatelství značné dopady, co se hospodaření i reputace týče. O to smutnější je skutečnost, že mnohdy anonymní hodnotitelé posuzují konkrétní média velmi svévolně a často i zcela chybně.
Problém jménem IČO
Vše popíšu na příkladu HlídacíPes.org. Nejnověji jsme si vysloužili rating B+. Co je u nás dle NFNŽ špatně? Kulháme prý v transparentnosti. Konkrétně v bodě „Dostupné informace o majiteli/vydavateli a jeho případný střet zájmů“. Co na tom, že máme na webu všechny možné i nemožné dokumenty včetně účetních závěrek – podle expertů MediaRatingu prý na našich stránkách nelze „snadno dohledat“ IČO. Co je „snadno“?
„Informace o majiteli a vydavateli by měly být dostupné přímo na homepage v patičce webu nebo na kontaktní či organizační stránce,“ píše NFNŽ. Proč? Protože si to autoři a mecenáši MediaRatingu myslí! Co na tom, že máme IČO uvedeno cca 50-krát v sekci dokumenty. Dle „expertů“ má být v patičce, na kontaktní či organizační stránce (je či není možné sekci dokumenty zařadit mezi „organizační stránky“?). A basta! A bodík dolů!
Výsledek? Web provozovaný transparentní neziskovkou Ústav nezávislé žurnalistiky má stejné hodnocení v punktu „informace o majiteli a jeho případný střet zájmů“ jako Blesk. Kterému byl bodík stržen za to, že „majitel (dominantním je Daniel Křetínský) je ve střetu zájmů, protože podniká v oblastech silně regulovaných státem či má vysoký objem obchodu se státem“. Takže to, že sice IČO na stránkách prokazatelně máte, ale nemáte ho tam, kde by podle ničím nepodložených představ hodnotitelů mělo být, má stejnou váhu jako fakt, že médium vlastní oligarcha.
Dělají to všichni, ale ztrestáme jen někoho
Další bodík dolů nám anonymní hodnotitelé strhli za to, že podle nich „nerozlišujeme žánry“. Konkrétně jim vadilo, že tento článek „není zařazený v žádné rubrice, ani není nijak označené, o jaký novinářský žánr jde“:
On tedy ten článek zařazený byl a je. Konkrétně v rubrice „Made in Czech Republic“, viz printscreen:
Ale proč by se „expert“ zdržoval takovou maličkostí, jako je ověření si reality. Unikátní je i požadavek, aby u materiálu bylo označení, o „jaký žánr se jedná“. Ať si ho čtu, jak dlouho chci, jde o klasickou zprávu, či chcete-li článek. Nikoliv komentář, fejeton či snad povídku. A HlídacíPes.org označuje jen materiály, u kterých o zprávu/článek nejde. Buď výslovným uvedením třebas KOMENTÁŘ či ANALÝZA na začátku perexu, nebo tím, že do titulku dá jméno autora a dvojtečku. Jako kupříkladu tento článek, který právě čtete, jasně titulkem avizuje, že jde o osobní názor autora – Ondřej Neumann: MediaRating HlídacíPes.org je ostudnou vizitkou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Může se samozřejmě stát, že v průběhu času jsme nějaký komentář či analýzu opomenuli označit, ale příklad uváděný na stránkách NFNŽ není tímto případem. Navíc – drtivá produkce na všech tuzemských zpravodajských či publicistických webech není – stejně jako v případě Hlídacípes.org – označována, protože jde právě o zprávu či článek. Označovány jsou jen žánry ostatní, aby nedocházelo k matení čtenářů. Zprávy/články nikoliv.
Přesto hodnotitelé obvinili HlídacíPes.org z toho, že „nerozlišuje“ žánry. Nevím, kolik produkce HlídacíPes.org prošli (tvrdí, že 150 materiálů), kolik našli případných nedorazů. Přesto si – s odkazem na materiál, který žádné žánrové označení nepotřebuje – dovolí paušálně tvrdit: HlídacíPes.org nerozlišuje žánry = záměrně a masově mate své čtenáře a chce s nimi manipulovat. Což v žádném případě neodpovídá realitě. Požadavek označovat zprávu jako ZPRÁVU či článek jako ČLÁNEK je blbost.
Navíc – hodnotitelé by ze stejného důvodu mohli ubírat „bodíky“ všem zkoumaným webům či novinám. Vesměs nestrhávají. Z nějakého důvodu se tak ale rozhodli učinit v případu HlídacíPes.org.
Zlá vůle, nebo nekompetence?
Pojďme však do finále. Hned nejhorší možnou „známku“ – céčko = „většinou nebo vůbec nesplňuje novinářské standardy“ – získal HlídacíPes.org v oboru „odlišení reklamy“. „Bannerová reklama nemá žádné textové označení,“ tvrdí autoři rázného odsudku u tohoto printscreenu:
Vychází mi z toho všeho dvojí možný závěr. Buď jde o zlou vůli, nebo o totální nekompetenci hodnotitelů. Ani jedna z variant přitom není moc povzbudivá.
S NFNŽ se HlídacíPes.org pokoušel komunikovat o přiděleném ratingu již na jaře letošního roku. Naše argumenty zůstaly zcela oslyšeny. Proto jsem se rozhodl zvolit tuto formu pro vyjádření nesouhlasu. Nadační fond nezávislé žurnalistiky vznikl pro podporu novinářů, kteří chtějí dělat svoji práci poctivě a dobře. Postupem času se začal věnovat i „kultivaci mediálního trhu“. To je volba jeho zakladatelů.
Hodnotit jen podle formálních kritérií? Nemožné!
Slabé stránky mediální ratingu i okolnosti jeho vzniku v půlce června 2023 v rozhovoru pro HlídacíPes.org popsal i někdejší místopředseda a člen správní rady NFNŽ Michal Klíma:
„Já jsem přišel do představenstva fondu v době, kdy se rating zrovna spouštěl. Byl jsem z toho upřímně zděšen. Přišlo mi absolutně nemožné dělat hodnocení médií na základě formálních znaků. Snažil jsem se vysvětlit kolegům, že není možné charakterizovat média bez posuzování jejich obsahu. Argumentem autorů bylo, že kvalitu obsahu nelze kvantitativně posuzovat. Projekt byl spuštěn a nějakým způsobem běží. Pozitivním efektem je, že se vydavatelé začali o formální kritéria více zajímat. Mým hlavním argumentem ale bylo, že i z toho nejhoršího média se stane snadno médium s vysokým ratingem jen proto, že splní formální kritéria. A to se také částečně skutečně stalo. Pokud médium nepodepisovalo články, začne je podepisovat, ale už paradoxně třeba nikdo nezjišťuje, jestli podepsaná osoba existuje. Moje zásadní výhrada, že se média nedají hodnotit jen podle formálních kritérií, proto trvá pořád.“
Stát se má starat o média, Unie vydavatelů slouží oligarchům, říká bývalý vládní zmocněnec Klíma
V dubnu 2023 mediální rating – mimo jiné kvůli „formalismu“ – ostře kritizovalo vydavatelství Vltava Labe Media.
„Nechceme být součástí hodnocení důvěryhodnosti a profesionality medií, které podle svých pravidel dělá NFNŽ pod názvem media rating. Vážně zvažujeme kroky k tomu, aby Deník a Deník.cz byl z tohoto ,ratingu‘ odstraněn. Rating medií podle NFNŽ není odborně korektní a nestranný a není schopen zhodnotit profesionalitu a důvěryhodnost médií. Proto nechceme být jeho součástí,“ uvedl tehdy pro Borovan.cz šéfredaktor Deníku a Deník.cz Roman Gallo. Hlavním důvodem je podle něj formalismus, netransparentnost a značná subjektivita MediaRatingu. Nakonec však Deníky v ratingu zůstaly.
Ostuda? Ano. Ale ne naše
Popsaný případ ratingu HlídacíPes.org snad některým otevře oči. Místo podpory – minimálně v našem případu – nás rating v desátém roce našeho fungování poškodil. Doufám, že popsaný příklad přiměje k zamyšlení zodpovědné lidi v NFNŽ. A třeba i popostrčí k reakci další redakce, které mají s ratingem velký problém, ale zatím ho ventilují jen při neformálních rozhovorech.
Dovolím si ocitovat z mailu šéfredaktora HlídacíPes.org Roberta Břešťana, kterým reagoval na jeden z dotazů čtenářů, proč máme „jen rating B+“.
„Jsem přesvědčen, že rating B+ pro náš web není ostuda naše, ale ostuda hodnotitele – NFNZ. Snažili jsme se na to téma s nimi komunikovat, ale marně, trvají na svém omylu a neschopnosti přiznat svou neschopnost.
Dohledat IČO na webu u každého, kdo ho má, je záležitost méně než vteřiny. Toto kritérium je tedy samo o sobě zvláštní. Podstatné ale je, že u nás na webu máme k dispozici zcela nadstandardně všechny účetní dokumenty, kde všude samozřejmě IČO uvedené je.
Tvrzení, že na našem webu nerozlišujeme žánry, je ze strany NFNZ zcela urážlivé a nepravdivé. Každý komentář je například uvozen slovem KOMENTÁŘ. Z komunikace s anonymním (!!!) hodnotitelem či hodnotitelkou ovšem plyne, že je pro ně překvapením, že vedle zprávy a komentáře existuje též publicistický (nenázorový) útvar zvaný článek.
Odlišení reklamy je zcela v pořádku. To, že je font velmi podobný, je důsledek tlaku zprostředkovatele reklamy, kterým je společnost Seznam, která je partnerem NFNZ a její rating používá při zohledňování nasazování textů do Newsfeedu… Co k tomu dodat.
Shrnuto: ano, B+ pro náš web je směšná vizitka nerelevance ratingu NFNZ.
Souhlasím a podepisuji v celém rozsahu!
Platilo to letos v květnu, stejně jako to platí po vydání nejnovější verze MediaRatingu teď v červenci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Svévole či nekompetence hodnotitelů je problém i v jiných oblastech. Jsem rád, že se vám daří (snad) úspěšně se tomu bránit. Před lety jsem kvůli něčemu takovému přišel o zákazníka a o přítele.
Čemu se divíte, když parodie na novináře, jménem Xaver dokonce sedí v Radě ČT a politická opozice jako jeden muž zabránila jeho odvolání. Jak vidno „novináře“ může dělat každý, kdo má díru do zadnice a k tomu správnou politickou orientaci, tedy nejen politickou. Když k tomu připočteme elementární nedovzdělanost pachatelů spolu s neochotou ověřit si relevanci svých výroků, dozvídáme se netušené věci. Hlavně ale, že je zpráva označena jako zpráva.
Naprostý souhlas. A jestli váš veřejný protest dovede ke změnám popsaných v úvodu a budou to změny k lepšímu měla by Vám celá česká žurnalistika poděkovat.
On ten problém se dá rozdělit na dvě části –
1) právě v tomto případě „kontroly na nad médii jako hlídači demokracie“ musí být to hodnocení naprosto objektivní. Dokonce (a zas by to nebyl tak špatný nápad) zda by neměl být dělaný automaticky počítačem – což jak známo, některé agentury už to pro sebe dělají.
Ovšem
2)
Je to ta zásadní věc jak vlastně rozdělit tu práci s informacemi mezi médii a čtenářem – aby ho zase „nevodila pořád za ručičku“ .
I třeba jen z tohoto pohledu – jestli není IČO v patičce stránky nebo někde jinde, je i pro běžného čtenáře webu otázka pár minut jeho dohledání i přes Google.
Jenomže, to ICO samo mu nic neřekne..
Právě to podstatné je, kdo má na toto médim výrazný vliv – a to už by si hledal mnohem déle různých právních rejstřících, výročních zprávách a podobně, možná i řadu hodin, pokud by si to dělal sám – takže ani toto (krom ověřovaní pravdivosti všech článků dělat nebude a nemůže).
Čili jsme zase u té funkce médií – i toto mu ta jiná média mohou zprostředkovat sama mnohem rychleji a s velkým titulkem „médium XX (ICO pro čtenáře naprosto nepodstatné), ovládá pan AB. /třeba/.
A že jsou to opravdu hodná média, tak to budou opakovat pořád dokola hlavně před volbami.
No proč ne, pokud to budou nezávislá média a pojedou zcela nestranně, padni komu, padni.
„Well, tedy strážníka, jak to řekl ten anglický lord tomu hospodskému, když se ho tento ptal, zda si nepřeje nějakou společnost..
Otázka je, jestli hodnocení skutečně nemá zůstávat na čtenářích. Asi nikdo nepochybuje o tom, že formální stránka se kontroluje mnohem snáze než obsahová.. a že přitom obsah je mnohem důležitější. Ať už z pohledu chybovosti ve faktech, zavádějících informacích, argumentačních faulech. Odvážím se tvrdit, že pro normálního čtenáře bývá hlavním kritériem vyrovnanost kvality článků z pohledu celku. Tzn. že nedochází systematicky k problémům, která daná média z pohledu kvalitní žurnalistiky diskvalifikuje. Já jsem býval asi před 26 lety čtenářem lidových novin a bohužel se tyto noviny v čase posunuly někam, kde se o nezávislé a kvalitní žurnalistice už déle nedá mluvit.
Lukačevič by měl udělat pořádek s pisálky na seznam-medium. Co za lži, štvaní, sprosté urážení .. vše se děje jen ve prospěch hrůzovlády, podporovatelů UA, Kdejaký bezpáteřní pisálek si mění historii dle dnešních soukromých VUMLů-FF, hnus
1) Údaje o vlastníkovi mají být snadno dohledatelné.
Napůl souhlas.
V patičce jsem snadno našel název „ÚSTAV NEZÁVISLÉ ŽURNALISTIKY“ a snadno jsem našel stránku „Dokumenty“. Na ní je ale 54 dokumentů a přibývají další! První dva jsou „Ústav – Zakládací listina“ a „Zápis Ústavu“. Otázkou je, zda jsou stále platné. Tedy zda za deset let nedošlo ke změně. Za mě tedy stačí dokumenty rozřadit do kategorií: „Základní“, „Ekonomické“ a „Správní rada“.
2) Články mají být označené žánrem.
Nesouhlas.
U všech bych chtěl vidět, o jaký žánr se jedná, abych nemusel hádat podle toho, o jaký typ média se jedná.
Navíc „Made in Czech Republic“ není uvedeno přímo u článku. (Ale rubrika není zvlášť podstatná.)
3) Označení reklamy.
Souhlas.
A naštěstí NFNŽ to nakonec uznal a v hodnocení opravil.