Ondřej Neumann: Boj o miliardy z autorských práv. Nezávislá média chtějí férový podíl
IN MEDIAS RES. Nezávislá média jsou čtvrtým pilířem demokracie, bez nich se systém dříve či později zhroutí. A protože hrají zásadní úlohu v dramatu zvaném svobodná společnost, musejí být svobodná doopravdy. V České republice je role médií zásadním způsobem pokřivena, často i zesměšňována. Ke změně neradostné reality chce přispět v květnu 2021 založená Asociace online vydavatelů.
Třetí květen je od roku 1993 z rozhodnutí OSN slaven jako Mezinárodní den svobody tisku. Datum odkazuje k podpisu Windhoekské deklarace na podporu nezávislého a pluralitního tisku v Africe z roku 1991, jejímž cílem bylo zlepšit podmínky novinářů, kteří byli kvůli své práci často zastrašováni a uvězňováni.
Je totiž smutnou historickou zkušeností, že první z útoků na cestě k despocii vedou autoritáři na svobodná média. A začátek května si v roce 2021 symbolicky za okamžik zrodu zvolili i zakladatelé Asociace online vydavatelů, která si za cíl klade prosazování zájmů menších a středních vydavatelů ve světě oligarchizovaných médií.
Babiš, Zeman, Kreml, Peking…
Soustředěný útok na česká média je veden od června 2013, kdy Andrej Babiš oznámil, že kupuje klíčové vydavatelství Mafra s tituly jako iDnes.cz či Mladá fronta Dnes. V reakci na tento krok si tuzemskou mediální scénu rozdělily nejmocnější finanční skupiny, pro které je zpravodajský web, deník či televize pouze doplňkem hlavního byznysu.
Doplňkem, který má hlavnímu byznysu – ať už jde o půjčky, energetiku, lékárny, nemocnice či telekomunikace – sloužit. Těmto majitelům (vžil se pro ně výstižný název oligarchové) nejde o svobodu slova, objektivní informování veřejnosti, férovou byznysovou a politickou soutěž či podobné „blbosti“.
Nejznámějším oligarchou v České republice je již zmiňovaný bývalý premiér a současný možný prezidentský kandidát Andrej Babiš. Jím ovládané vydavatelství Mafra denně osloví podle magazínu Forbes na 4,5 milionu lidí. Tedy více než polovinu dospělé české populace.
Ještě více lidí – dokonce více než veřejnoprávní Česká televize – den co den oslovují tiskoviny, weby i rádia mediální skupiny Czech Media Invest miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Denně si výstupy jejich zaměstnanců přečte či poslechne přes pět milionů lidí.
Zhruba obdobně Češek a Čechů si denně pouští televizní kanály či navštěvuje weby ovládané nejsilnější českou finanční skupinou – PPF před časem tragicky zesnulého Petra Kellnera. PPF ostatně přes CME Group provozuje vysílání v celkem šesti zemích střední a východní Evropy. Výčet tzv. oligarchů vlastnících české mediální domy uzavírá skupina Penta, která ovládá síť regionálních deníků oslovujících denně 3,2 milionu lidí.
V posledních letech k neblahému trendu oligarchizace navíc přibyly útoky na nezávislost veřejnoprávní televize, rozhlasu či tiskové agentury, ve kterých hrají prim osoby napojené na tuzemské populisty, ruskou či čínskou ambasádu a potažmo Hrad obsazený kamarilou Miloše Zemana.
Samostatnou kapitolou jsou pak dezinformační platformy, které „zesilují“ hlasy zmiňovaných osob i populistů a i za peníze od zahraničních totalitářů popírají, či alespoň relativizují i zjevná fakta.
Nezávislí se hlásí o svá práva
Na výše zmiňované skutečnosti zareagoval před více než rokem počin tří tuzemských nezávislých vydavatelů. Rovnou upozorňuji na svůj střet zájmů. Ústav nezávislé žurnalistiky, vydávající HlídacíPes.org, je totiž díky mé maličkosti jedním ze tří zakladatelů Asociace online vydavatelů. Dalšími jsou vydavatelé sítě regionálních webů Drbna.cz a Reportér Magazín.
„Asociace online vydavatelů, kterou jsme založili, vznikla na základě dlouhodobé poptávky ostatních vydavatelství, která cítí, že jim chybí subjekt, který by za ně efektivně lobboval. Rozhodli jsme se to prostě změnit a postarat se o sebe v téhle věci sami,“ vysvětluje Libor Matoušek, zakladatel regionální sítě médií Drbna.cz a předseda představenstva v květnu 2021 založené Asociace online vydavatelů.
„Vznik asociace překročil zájmy svých členů. Svobodná média jsou čtvrtým pilířem demokracie, bez nich se systém postupně zhroutí. A protože hrají zásadní úlohu v dramatu zvaném svobodná společnost, musejí být svobodná doopravdy. Asociaci jsme založili, protože věříme, že média (vydavatelé a novináři společně) mají odpovědnost za tuto zemi a šířeji za svět, v němž žijeme. Jejich úloha, aspoň u nás, se nám zdá pokřivená, zesměšněná. To chceme a měli bychom se pokusit změnit,“ říká šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan.
Zakladatelé se shodli na následující agendě:
– lobbing, zvláště na úrovni EU a orgánů státní správy,
– iniciace vzniku mediální rady
– apel na novinářskou etiku
– aktivní účast na tvorbě legislativy a potenciální regulace trhu,
– vztah k technologickým distributorům obsahu,
– produkování odborných výstupů.
Informace o záměru založit profesní asociaci oslovila i vydavatele, u kterých je dominantní tištěný titul. Jedním ze zakládajících členů je Robert Čásenský z magazínu Reportér: „Naším dlouhodobým cílem je dělat kvalitní a nezávislou novinařinu, kterou neovlivňuje nezdravé oligarchické prostředí. Mnozí z nás vznikli na zelené louce, protože chtěli dělat svou práci co nejlépe a po svém. Chceme pochopitelně sílit a k tomu potřebujeme rovné podmínky na mediálním trhu. Právě o ně budeme s nově vzniklou asociací usilovat.“
Asociace online vydavatelů byla od samotného počátku otevřena i dalším členům. Stát se jimi můžou ti, kteří splňují podmínky vstupu dané stanovami: Členové statutárních orgánů členů asociace by neměli být členy politických stran, zároveň by členové asociace neměli být vlastněni PR/komunikačními agenturami či se podílet na jejich exekutivě. Členové asociace svým členstvím deklarují, že produkují více než 50 % autorského obsahu a neuveřejňují dezinformace, respektive fake news. Po roce od vzniku asociace hájí zájmy 17 vydavatelů, jejichž weby oslovují měsíčně přes sedm milionů lidí.
Tvrdý boj o miliardy
Jak se zvyšuje počet členských vydavatelství, roste pochopitelně i vliv AOV, která zdatně konkuruje Unii vydavatelů. Ta sdružuje velké mediální domy a pochopitelně hájí především jejich zájmy. Nejsilnější slovo v Unii vydavatelů tak mají lidé od českých oligarchů – Andreje Babiše, Daniela Křetínského či Marka Dospivy.
Právě velká tradiční vydavatelství teď ucítila příležitost v souvislosti s chystanou novou právní úpravou autorského práva, která zavádí tzv. kolektivního správce autorských práv. Ten by organizoval přerozdělení peněz od technologických gigantů. Odhadem jde každoročně o sumu pohybující se mezi jednou až dvěma miliardami korun. V závislosti na konkrétním znění zákona. V těchto týdnech se vede tvrdý lobbistický souboj o to, zda oligarchizované mediální domy tyto peníze nasměřují do kapes svých majitelů, nebo zda poslouží tolik potřebné podpoře usilování nezávislých mediálních projektů.
Bez spojení sil v rámci Asociace online vydavatelů by nezávislá média tahala za kratší konec. Takto mohou – a skutečně tak i činí – vystupovat jako rovnocenný partner velkých mediálních domů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poradci ředitele šéfa ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Ivan Štern: Prokleté slovo veřejnoprávní. A proč „každej nemůže bejt chytrej“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Největší chybou v České televizi je sám generální ředitel. Přišel z komerčního prostředí, což v tomto případě spíše škodí. ČT nevyrábí sama dokumenty a jiné pořady, které byly hodnotné. Místo toho se nakupují braky. Ředitel nechal propustit pracovníky, kteří měli odbornost. Místo toho nastoupili pracovnící, kteří se domnívají, že jim k práci stačí počítač. Hodnota českého jazyka je špatná a odborná úroveň u něterých pracovníků je mnohem horší než v minulosti.
Co se týče konc. poplatků, mohli by se zvýšit, když chceme, aby se vynechala reklama. Jak správně požaduje EU snížit množství mimoevropské výroby. Myslím, že Evropa má dost filmařů velmi kvalitní úrovně. Fandím ČT a politici mají ke svému vystoupení jiné komerční televize.
Ježíšmarjá, to jsou zase blbý kecy o České televizi!
Je jedna z nejlepších v Evropě, ovšem ne pro některé Čechy! A právě její vlastní tvorba je na vysoké úrovni! A o těch koncesionářských poplatcích zrovna tak! kDYŽ NEVÍŠ, ZA CO JE PLATÍŠ, TAK O TOM NEPIŠ! Za množství reklamy v ČT rozhodně NE!
A mimochodem, víě o tom, že všechym výnosy za reklamu odvádí ČT do fondu kinematografie?
Pro mě je důležité, že za Janečka byla ČT podstatně kvalitnější a ještě dokázala naspořit miliardy, které současné vedení v podstatě promarnilo. To, že v jiných státech EU (a zejména v původní E12) mají televizi na daleko horší úrovni, mě nezajímá. Já bych chtěl návrat k té janečkovské.
ještě dodatek:
„Generální ředitel ČT Petr Dvořák byl na dnešní valné hromadě v Dubrovníku zvolen již podruhé viceprezidentem Evropské vysílací unie (EBU)“
Proč asi?.
To by mne taky zajímalo. Tak proč Tondachu ? Za rozpočtovou politiku to asi nebude. Za vlastní tvorbu bych si tipnul, že taky asi ne. Tak za co ?
Nemá cenu cokoliv vysvětlovat blbejm ….
No, chtěl jsem si Vás, Vy odborníku na veřejnoprávní média trochu odzkoušet, ale vidím, že to asi není jasný ani Vám … :))), tak zase a pořád jenom mlžíte a kecáte, ale konkrétní argumenty opět jako vždy nikde…
Tak já Vám to teda řeknu sám : “ (Petr Dvořák) projevil silnou oddanost hodnotám veřejnoprávních médií. Vždy jsem si cenil jeho detailního přehledu o tom, co zajímá diváky ve střední a jihovýchodní Evropě „. To říká prezident EBU a bývalý ředitel britské BBC Tony Hall, Lord z Birkenheadu.
Ty wado, to je argument, ten nikdo nepřebije!
Jak se říká, kdo chce kam, pomozme mu tam. Čili, pokud se mermomocí chce nezávislým médiím včetně HP. dosáhnout podobné proslulosti a nenávisti všech, jako OSe, tak proč jim to rozmlouvat, že?
Asi není náhodou, že v prvním právně souvislém článku na který jsem narazil se mezi “ uživatele předmětů ochrany“ (tedy ti, kteří budou zinkasováni) , počítají Česká televize, Český rozhlas, ale, nastojte, taky Národní knihovna České republiky.
Což o to, ČT a ČRo to zaplatí z „poplatků“ vybraných od lidí (aspoň bude konečně i politiky uznatelný důvod je zvednout.) Ale až budou výběrčí Asociace online vydavatelů objíždět po republice obecní knihovny, tak i internetové kavárny a vymahat poplatky za čtení jejich článků na počítačích připojených na internetu, tak to se spoustě lidí líbit nebude. Ale kam si pak budou stěžovat, když ty prachy budou vybírat pro sebe právě nezávislá média?
Jo, mimochodem, sice se dají čekat nějaké peníze i od těch !technologických gigantů, ale s těmi bude těžká práce, s jejich drahými právníky. Zatímco, a že tu je ta zkušenost s Osou, výběrčí se spíš vrhnou na ty nejslabší subjekty.
Jen že bych se zeptal, kdybych snad někomu doporučil článek na HP a poslal bych mu na něj odkaz, už máte spočítané, kolik za to budu muset zaplatit ? :))))))
Už to, že ani omylem netušíte, ZA CO se platí t.zv. koncesionářské poplatky dokazuje, že o tom vůbec nic nevíte a jen blbě kecáte!
Test číslo 2 Tondachu. Prosím, můžete – nám blbejm – jasně a srozumitelně vysvětlit ZA CO teda ty poplatky platíme ?
Nebo o tom taky nic nevíte a jenom blbě kecáte ?
A za co se tedy platí? Rád se bez práce a lacicno přivzdělám. Jen připomínám starou moudrost, že nejsou hloupé otázky, pouze hloupé odpovědi.
Bohuzel, mate v tom chaos sam. Autorske poplatky se totiz vybiraji jeste navic k tem koncesionarskym (pokud Vam slo o tenhle formalni nazev). Takze pokud se budou muset platit i ze zprav, tak si halt lidi priplatej.