Ombudsmanem na dálku: Stanislav Křeček v úřadě víc není, než je. Problém v tom nevidí
Ombudsman Stanislav Křeček je v budově svého úřadu dlouhodobě spíše nepřítomen než přítomen. Ukazují to data z knihy jízd i záznamy programu ombudsmana od června do října, které si HlídacíPes.org vyžádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Sám Křeček to jako handicap pro svůj úřad nevnímá: „Díky počítači a mobilu s přístupem k internetu mohu pracovní záležitosti vyřizovat odkudkoli,“ tvrdí.
I když do období mezi červnem a říjnem spadají letní prázdniny a doba dovolených, lze ze služebních jízd Stanislava Křečka vyčíst poměrně pravidelný rytmus přejezdů mezi Brnem a Prahou. A také to, že Praha v délce pobytu očividně vede.
Oficiálním sídlem Kanceláře veřejného ochránce práv, v jejímž čele Křeček stojí, je přitom Brno. V Praze ale ombudsman bydlí.
Z knihy jízd, kterou si HlídacíPes.org vyžádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že ve zmíněných čtyřech měsících se během některých týdnů Křeček fyzicky objevil v budově úřadu dvakrát, jindy třeba i jen jednou.
Křeček: „Neměříme práci jen ‚od – do‘“
„Stejně jako moji předchůdci svůj pracovní čas podle potřeby dělím mezi brněnskou kancelář a pobyt v Praze, kde se nachází většina centrálních úřadů a institucí. Poměřovat v dnešní době pracovní výkonnost výhradně fyzickou přítomností na konkrétním místě si dovolím označit za přežitek,“ říká na dotaz HlídacíPes.org ombudsman.
Z výpisu programu vyplývá, že čas strávený v Brně, tedy zpravidla v budově úřadu, je skutečně naplněn jednou schůzkou za druhou. Program v Praze, kde ombudsman ve sledovaném období trávil většinu týdne, je však podstatně řidší.
Zatímco Úřad veřejného ochránce práv flexibilitu práce na dálku prezentuje jako jednoznačnou výhodu, předchůdkyně Stanislava Křečka ve funkci ombudsmana Anna Šabatová upozorňuje na to, že i fyzická přítomnost v kanceláři je pro tento typ funkce důležitá
Na začátku července je také v ombudsmanově programu nápadné jedenáctidenní okno, kde chybí jakákoli zmínka o jeho programu. Dovolenou měl přitom podle poskytnutých údajů v jiném termínu – až později v létě.
„Díky počítači a mobilu s přístupem k internetu mohu pracovní záležitosti vyřizovat odkudkoli,“ komentuje svou nepřítomnost v úřadě Stanislav Křeček.
„Podobnou možnost už několik let mají a využívají také zaměstnanci kanceláře. Jsem rád, že se jako veřejná instituce snažíme jít příkladem v oblasti slaďování pracovního a rodinného života, místo abychom práci poměřovali pouze v kategoriích ‚od – do‘,“ dodává.
Do Brna na otočku
Podívejme se tedy podrobněji na delší časový úsek ombudsmanova programu. Konkrétně období od začátku září do poloviny října, do nějž už nezasahují letní prázdniny:
- V úterý 5. září v deset hodin dopoledne přijíždí ombudsman do sídla úřadu v Brně (do té doby trávil podle programu a knihy jízd zářijové dny v Praze). Absolvuje několik schůzek a ve 13 hodin znovu odjíždí směr Praha.
Do Brna se pak vrací až po šesti dnech.
- Cesta tam v pondělí 11. září s příjezdem v 9:30 dopoledne. Zpět do Prahy jede v úterý v 15:30.
- Ve čtvrtek 14. září pak absolvuje ještě jednu cestu do Brna a zpět „na otočku“.
- V neděli 17. září následuje další cesta do Brna, odjezd zpět do Prahy druhý den v pondělí v 15:15. Ve středu následuje další cesta na otočku do Brna, ve městě se podle knihy jízd zdrží v čase 9:40-13:00.
Pak znovu delší pauza a další cesta do úřadu v Brně až následující úterý 26. září.
- Čas příjezdu do úřadu 9:30, čas odjezdu 14:15.
Po dalších šesti dnech (to už se kalendář překlopil do října):
- Ombudsman se vrací do Brna, tentokrát na tři dny. Přijíždí v pondělí 2. října, v úterý a ve středu má naplánované dvě služební cesty mimo Brno. Ze středečního výjezdu 4. října se pak vrací rovnou do Prahy.
Pak následuje další týdenní pauza.
- Ombudsman se do Brna vrací až následující čtvrtek 12. října. Po jednodenní agendě v úřadě následuje druhý den v pátek výjezd do Přerova a návrat do Prahy.
- Příjezd do Brna opět až následující týden v úterý.
Jak je vidět z výše popsaného programu, během roku existují i týdny, kdy je ombudsman v úřadě fyzicky přítomen jen jediný den, a to po dobu několika hodin (bylo tomu tak podle výpisu programu například také v týdnech 19.6.-25.6. či 10.7.-16.7.).
V jiných týdnech to byly dny dva (například v týdnu 21.8.-27.8. či v týdnu 17.7.-23.7.).
Šabatová: Tři až čtyři dny v kanceláři
Zatímco Úřad veřejného ochránce práv flexibilitu práce na dálku prezentuje jako jednoznačnou výhodu, předchůdkyně Stanislava Křečka ve funkci ombudsmana Anna Šabatová upozorňuje na to, že i fyzická přítomnost v kanceláři je pro tento typ funkce důležitá.
„Já jsem se vždy snažila trávit v úřadu dost času, abych byla pro právníky dostupná, pokud by chtěli něco konzultovat. Konzultace a diskuse s právníky byla každodenní součást mé práce,“ říká pro HlídacíPes.org.
„Poměr času, kdy byl člověk v kanceláři nebo na ministerstvech či ve sněmovně nebo ve věznici či v zařízení pro seniory, varioval, a nebyl pravidelně rozložen. Z dlouhodobější perspektivy bych to odhadem stanovila průměrně na tři až čtyři dny v kanceláři a den až dva v terénu, jak kdy,“ dodává Šabatová.
Stanislav Křeček se v úřadě v Brně fyzicky objevuje podstatně méně často. Dalo by se tedy čekat, že jeho program v Praze, kde trávil většinu pracovního času v uvedeném období, bude nabitý. To však přehled programu poskytnutý úřadem ombudsmana nepotvrzuje.
Program v Praze obsahuje spíše ojedinělé body a schůzky. V červnu to byla například jednání na petičním či rozpočtovém výboru sněmovny či s Digitální a informační agenturou.
V červenci se Stanislav Křeček sešel s exprezidentem Milošem Zemanem (který jej v roce 2020 do úřadu nominoval) v jeho pražské kanceláři. V srpnu jsou pak v programu vidět dvě akce v parlamentu (senátní podvýbor pro rodinu a sněmovní kulatý stůl k zákonu o podpoře bydlení). To je podle výpisu programu vše.
„Ne všechny aktivity ombudsmana jsou v daném kalendáři zaneseny, neboť si pan ombudsman část svých aktivit organizuje sám,“ uvedl úřad v odpovědi na zmíněnou žádost HlídacíPes.org.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
13 komentářů
Taky ono je jasně napsáno „ombudsman a jeho úřad“ – čili ombudsman tu práci sám dělat nemá, na to má svoje lidi (btw včetně té zástupkyně Šabatové).
Takže a potom skutečně ombudsman stejně jako každý jiný vysoký veřejný činitel někde hauzíruje a jedná a jeho úřad má být schopen svou práci fungovat i bez něj (a zase s jeho zástupkyní Šabatovou. A v čem je její omyl v tvrzení o „konzultacích s právníky“ – takové právníky kteří by potřebovali sami konzultace, by měli vyhodit a najmout si lepší.:)))
Šabatová není zástupce ombudsmana. Je to bývalá zástupkyně ombudsmana Motejla a následně sama byla ombudsmankou. Zástupcem ombudsmana je aktuálně Vít Alexander Schorm.
Tak to se omlouvám za mylnou informaci. Moje chyba.
Samozřejmě jako v jakékoliv jiné práci…nejde o hodiny, ale o hodnotu, kterou člověk vytvoří. A tady si myslím, že Křeček selhává, i kdyby tam seděl 24/7. Neskutečně arogantní hňup, který tam nemá co dělat…Holt, ještě závan starých Zemanovsko Babišovských časů 🙁
Když ono je to ale úplně jinak . Především je nutné si uvědomit, že ombudsman a jeho úřad nemůžou „selhávat“ ale ani vyhrávat, protože vůbec žádnou pravomoc nařidit něco ve prospěch svého klienta nemají, ani úřední, ani soudní.
Jejich obsah práce je mnohem omezenější, mohou „upozornit“ úřad který poškodil jejich klienta že jedná /asi/ protiprávně. Nic víc. A to snad pár právníků zvládne i bez toho aby jim stál šéf za židlí.
A nebo to může dělat právě jak si představuje jeho zástupkyně Šabatka, že v jí vybraných případech budou pořádat veřejná alótria a demonstrace u soudů. Jenomže jestli to nevíte, právé tohle žádné úřady dělat nemají. To ať si jde Šabatka do civilu a platí si jí Santos..
Přesně napsáno!
Souhlasim s Vami,clovek,ktery pouzival l titul a nemel k tomu opravneni,tak na tomto miste nema co delat.Plne s Vami ve vsem souhlasim.To jsou pohrobci Opilce Zemana
Ještě jeden z posledních komunistických pohrobků, které si tam prosadil Zeman (asi měl zrovna virózu). Podobný případ jako Čuba – dej mu pán bůh těžké nebe
Já se obávám, že všichni víme, že ustanovení pana Křečka do funkce ombudsmana bylo jeho přání , další pašalík a pan prezident Zeman mu jej rád umožnil. Ombudsmanka Šabatová musela lézt prezidentovi na nervy a chování pana Křečka k paní Šabatové bylo nechutné.
Myslím, že volba toho pána ombucmanem nebyla zrovna ideální !
Pan Křeček má 85 let. Ve vší úctě, už jeho zvolení jsem kritizoval, protože zcela logicky vzhledem ke svému věku, se pracovním záležitostem nemůže už plně věnovat. Přírodu prostě neukecáš.
Potřeboval ještě diety, Křeček jeden 😁
Karle, Vy jste ohodnotil tak, jak to ve skutečnosti je. Křeček byl vždycky hlodavec, který rolníkům škodil na polích. Až Zelení z něj udělali zákonem chráněné zvíře a proto začal škodit v Úřadě Ombudsmana.