Okamuru hlídají svalovci se sluchátkem v uchu. Ochranku ale nemá, tvrdí SPD
Tomio Okamura zaplavil své sociální sítě fotografiemi z kontaktní kampaně. Mají dokazovat, že kamkoli přijede, má „obrovskou podporu“. Co už tolik vidět není, je fakt, že fotky s rozjásanými příznivci jsou pořizovány pod přísným dohledem Okamurova bezpečnostního doprovodu. Hnutí SPD přesto trvá na tom, že Okamura žádnou soukromou ochranku nevyužívá. A na policejní ochranu od státu Okamura jako místopředseda sněmovny nemá nárok. Kdo mu to tedy kryje záda?
Letní příspěvky na facebookovém profilu Tomia Okamury mají často podobný mustr: šéf SPD na fotkách mezi lidmi na náměstí některého z českých a moravských měst, na vesnické zábavě nebo na pivním festivalu obklopený skupinami příznivců a s popiskem „skvělá atmosféra“, „obrovská“ či „fantastická podpora“ a podobně.
Fotografie však mají i další opakující se aktéry. Jsou to dobře stavění muži v pozadí, kteří od šéfa SPD nikdy nejsou dál než na několik metrů, při focení s fanoušky mu doslova kryjí záda a občas jim zpod límce košile vykoukne kabel a do ucha vede sluchátko.
Jak snímky ukazují, stejní ochránci se po boku Okamury objevili třeba na tak vzájemně vzdálených místech jako jsou Brno, Ostrava či Prostějov. Těžko šlo tedy o příznivce SPD, kteří šli náhodou kolem.
Nedávné veřejné akce T. Okamury (Ostrava, Brno, Plumlov, Krnov), ochranka vždy v pozadí
SPD: Ne ochranka, ale tátové od rodin
Ochranka na akcích vrcholného politika není ničím výjimečným, jako místopředseda Poslanecké sněmovny však Tomio Okamura podle platného vládního nařízení z roku 2009 nemá nárok na trvalou policejní ochranu od státu.
To, že by Okamuru aktuálně chránila policie, teoreticky přesto možné je: „V případě existence reálného nebezpečí nebo hrozby může policie poskytovat tzv. krátkodobou ochranu osoby podle § 50 zákona o policii. Tento způsob zajištění bezpečnosti se neváže k žádnému výkonu funkce, ale ke konkrétnímu ohrožení dané osoby,“ říká Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.
SPD ale trvá na tom, že ochranku Okamura nevyužívá. „Nemá. Nevím o tom, že by ji měl,“ řekla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí SPD Barbora Šťastná.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Sám Okamura už v červenci při zahájení volební kampaně SPD na Letné novinářům řekl, že „muži v černém“, kteří ho tam obklopovali, nejsou ochranka.
„Ne, tady kolega je naším voličem. To je trošku jinak. To je táta od rodiny. Jsem rád, že mám kolem sebe spoustu lidí, kteří fandí SPD a kteří mě doprovodí. Oni mě třeba i doprovází a pomůžou,“ citoval tehdy Okamuru server Seznam Zprávy.
Faktem je, že minimálně jeden člen ochranky z Letné podle fotografií z Facebooku doprovázel Okamuru už při jeho výjezdech před rokem, loni v létě a v září. A letos znovu, minimálně na jedné akci v červenci. Letos, jak bylo řečeno, počet jeho doprovodu narostl minimálně na dva členy ostrahy, i když sám Okamura tvrdí, že žádnou nemá.
Okamura bez nároku na ochranu
Pohled na volební účet Okamurovců ukazuje, že za bezpečnostní služby během kampaně zaplatila SPD necelých 30 tisíc korun, většinu z toho firmě SP-Solutions, která se zabývá profesionální ostrahou objektů a osob – včetně politiků.
Majitel firmy Jiří Votápek v roce 2019 potvrdil, že jeho společnost zajišťuje ochranu i pro jednoho „nejmenovaného tuzemského politika“. „Zkrátka jsem byl ve správný čas na správném místě a příležitost byla na světě,“ komentoval to v rozhovoru pro časopis Naše Praha. Ten mimochodem dlouhou dobu až do letoška vydával kandidát za SPD do sněmovních voleb v Praze a jeden z hlavních autorů volebního marketingu SPD Jan Čížek.
Na dotaz HlídacíPes.org nechtěl Votápek bezpečnostní služby poskytnuté SPD komentovat.
Ať už jsou ale nekompromisně vyhlížející muži se sluchátkem v uchu na setkáních Tomia Okamury s jeho příznivci kdokoli, jisté je, že realita může někdy vypadat úplně jinak, než jak ji šéf SPD ukazuje na svém Facebooku.
Když byl kupříkladu o minulém víkendu Okamura na akci krnovského pivovaru Nachmelená opice, pořadatelé si zpětně stěžovali, že o tom, že si tam přijede dělat kampaň, nevěděli a nesouhlasili s tím: „Náš pivovar je apolitický a vůbec nesympatizuje s hnutím SPD. Pane Okamuro, na akci Vás nikdo nezval a naopak jste nebyl obsloužen a požádán o opuštění areálu,“ napsal pivovar na Facebooku.
Okamura však na svém profilu popřel, že by k takovému konfliktu došlo, i v Krnově prý vyhověl „desítkám žádostí o společnou fotografii“. I zde mu ale bezpečí – podle těchto fotografií, které následně pověsil na svůj Facebook – pojistili anonymní muži se sluchátkem v uších.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
18 komentářů
Kdo mu to tedy kryje záda? Pane redaktore jak je možné, že jste nepochopil, že nejde o páně Okamurovu ochranu nebo dokonce hlídání, aby mu snad občané neublížili. Jste si jist, že to nejsou zakuklení političtí sokové, kteří pečlivě monitorují každé nové podněty z SPD, aby je jako své, vlastní mohli využít, uplatnit ve svých kamapaních?
Politická špionáž…………?
Nemá profesionální ochranku, ale hlídají ho dobrovolníci z řad členů a příznivců. Co je na tom za problém?
Dokud bude policie (a následně soudy) tolerovat v řadě států mimo zákon stojící organizaci, která má ve svém znaku okovanou botu, kopající do ležící postavy, je něco takového prostě nezbytné.
A jaký je tedy rozdíl mezi profesionální ochrankou a dobrovolnickou ochrankou? Obě ochraňují! Nebo ne?
Rozdíl může být značně velký při financování. Protože náklady na volební kampaň jsou limitované …
Zatím můžeme doufat, že Okamura nemá ruskou ochranku. Ale nepřekvapilo by mne, kdyby mu jeho pobočník Foldyna pozval na ochranu Noční vlky.
Vy mu tu ochranku platíte ze svého ?! Jinak jeden z těch ochráncu hlídá fotbalový tým Slavie Praha ( také v utajení 😁) !
Z čeho myslíš, že si to platí? Ze stranické pokladny minulé strany si nakrad dost a svých zvyků se nevzdal. Ergo i ty mu to platíš.
Článek úplně o ničem. Není to úplně jedno jestli má ochranku nebo nemá? I kdyby ji měl tak co?
Článek je o tom, že ochranku údajně nemá a současně má. To se ovšem nevylučuje, protože sice oficiální (= nějaký agentura) nemá, ale hlídají ho, což je dobře. Jinak je to jistě snaha nasadit mu psí hlavu.
Nevím, vy byste dal spravocat republiku někomu, kdo lže o takových blbostech?
Opravdu o ničem? A co třeba o tom, jak Okamura lže o události v tom pivovaru, co?
Ochranka? Takoví chřaďousové? To nemyslíte vážně?
Pro ty, kteří nepochopili sdělení článku (asi je takových podle reakcí více), zkusím vysvětlit o co jde.
Okamura má na mítincích ochranku. V tom není žádný problém, mají jí i ostatní papaláši. Článek především poukazuje na to, jaký je Tomio sedmilhář. Ochranku má, ale bude dokola lhát, že jí nemá. A vlastně není důležité proč lže, jen je zajímavé, že prostě lže. Jako feťák, z principu a kdykoli. I když to třeba nedává žádný smysl. I když ho ze lži usvědčuje i výpis ze stranického účtu, kde za ochranku platí. I když i majitel bezpečnostní agentury potvrdil, že mu ochranku poskytuje.
Otázka tedy stojí takto. Je pro vás politik, co lže i v takto nesmyslné situaci, opravdu důvěryhodným? Budete volit evidentního lháře? Je to na vás, nikdo vám neříká, že ho volit nemáte, nebo máte. Jen vám autor ukazuje, jak je tento pán prolhaný.
Napřed byste musel mít definováno, co je to „ochranka“. Jsou dva extrémy: Jen pracovníci profesionální agentury s touto náplní služeb versus kdokoli, kdo je s vámi a pomůže vám v případě nějakého průšvihu.
V tom prvním případě Okamura ochranku nemá 🙂
V tom druhém mám ochranku i já, když jdu s kamarády domů z hospody 🙂
Prostě, korektní postup je, definovat tu ochranku a jako krok č. 2 je porovnání toho, co má Okamura s touto definicí.
Osobně si myslím, že to tak má zařízeno proto, že práci těchto lidí může vykázat jako dar na volební kampaň a bude to nižší částka, než kdyby platil nějakou agenturu, která tyto služby poskytuje na ryze komerční bázi. Nebo může takovým agenturám z nějakého důvodu nedůvěřovat.
No já bych ochranku definoval jednoduše. Jde o situaci, kdy někomu platím za to, že mě chrání (hlídá atd.). A nebo mě někdo hlídá z přesvědčení a já s tím souhlasím. Ti muži jsou tam evidentně proto, aby ho hlídali. Tudíž mu poskytují ochranku, na rozdíl od kamarádů, co jdou s vámi z hospody. Ti by se vás jistě zastali, pokud by se něco stalo, ale primárně tam samozřejmě nejsou proto, aby vás chránili.
Pokud má Okamura na výpisu z účtu platbu za bezpečnostní služby a majitel této agentury potvrdil, že jeho firma poskytuje ochranu jednomu nejmenovanému politikovi, pak má podle mě Okamura ochranku.
Pokud by to byli „sympatizující otcové od rodin,“ jak Okamura uvádí, jsou tam za účelem ochrany a proto jsou opět ochrankou. Myslím, že druhá varianta je svým způsobem horší. Dost mi evokuje situace, kdy mají různí kontroverzní političtí bossové takovéto své „muže v černém (hnědém).“ Nechci dělat z Okamury démona, ale při pohledu do historie měli takový typ ochrany samí extrémističtí politici. Začalo to ochrankou a skončilo soukromou bezpečnostní armádou na špinavou práci.
To je technická stránka věci. Já hlavně ale nechápu, proč se Okamura tolik brání tomu označení ochranka? Proč musí za každou cenu lhát? Jak píši výše, má jí spousta politiků a nikdo nikoho za to nijak nedehonestuje. Že by tedy nějaká patologie?
Ono je to dáno tím, že pokud stát prohlašuje nějakého politika za „extrémistu“. tak mohou oficiální agentury, závislé na přízni státu (udělování licence) mít obavy mu své služby poskytnout.
Pokud se týká toho dalšího, „stranickou ochranku“ běžně měly i strany hlavního proudu, jak z levice tak i z pravice. Mělo ji na svých akcích i Občanské Fórum.
Mozna to bude tim, ze jej za extremistu neprohlasuje stat, ale BIS coz je organizace ktera ma jako jeden z ukolu aktivne vyhledavat extremisticke uskupeni.
To vsak nikterak nesnizuje podezreni, ze je Okamura patologckym lharem, kdyz si neodpusti lhani i o tom zda ma ci nema ochranku, byt za ni plati a na techto schromazdenich jej doprovazi particka lidi co na nej dava cilene „pozor“ a to at zadarmo ci za odmenu.