
Od krevní plazmy k léku proti obezitě. Miliardová firma má silnou stopu i v Česku
Jméno téhle dánské firmy je v českém veřejném prostoru pevně usazeno už tři desítky let. Byl to varovný dopis právě společnosti Novo Nordisk, tehdy významnému evropskému zpracovateli krevní plazmy, co stálo na počátku stále trvajícího mnohamiliardového sporu mezi firmou Diag Human a Českou republikou. Nad rámec role adresáta informace o „pochybnostech o solidnosti Diag Human“ Novo Nordisk ve sporu nijak angažován není. Českou stopu má však i tak výraznou.
Na konci loňského roku americká farmaceutická firma Novavax oznámila, že prodala svůj výrobní závod v obci Bohumil u Jevan ve středních Čechách dánské společnosti Novo Nordisk.
Ta se zaměřuje se na léčbu cukrovky a dalších závažných chronických onemocnění. V posledních letech se ale do celosvětového povědomí dostala díky svým lékům na obezitu Wegovy a Ozempic.
Novo Nordisk se díky nim zařadil mezi nejhodnotnější firmy na světě. Nedávné výsledky klinické studie nového léku na hubnutí CagriSema ovšem investory příliš nepotěšily a akcie firmy se za poslední rok propadly o více než 40 procent.
Na druhé straně tržby meziročně opět vzrostly, o 25 %, na 40,6 miliardy amerických dolarů, letos prý ale firma očekává zpomalení růstu tržeb v důsledku rostoucí konkurence (zejména americká společnost Eli Lilly, ale v lukrativním segmentu přípravků na hubnutí se rychle začínají orientovat i další firmy).
„Naše společnost nezveřejňuje, které produkty se v jednotlivých výrobních závodech vyrábí.“
Výrobní program? Zatím neřekneme
Novo Nordisk každopádně hledá možnosti, jak zvyšovat své výrobní kapacity a středočeský podnik o rozloze 14 000 metrů čtverečních se zhruba 150 pracovníky zvyklými na procesy ve farmaceutickém průmyslu se jeví jako logická akvizice.
Zda se v Česku začnou vyrábět třeba právě vyhledávané přípravky proti obezitě, ale zatím jasné není.
„Akvizicí výrobního závodu v Bohumil společnost Novo Nordisk dále rozšiřuje své výrobní kapacity a možnosti pro stávající i budoucí produkty. Naše společnost nezveřejňuje, které produkty se v jednotlivých výrobních závodech vyrábí,“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Iva Piljarová.
„Aby byl závod připraven pro výrobky společnosti Novo Nordisk, musíme provést některé úpravy v areálu. To bude nějakou dobu trvat, bohužel v této fázi nemůžeme být konkrétnější,“ dodává.
Nelze tedy vyloučit ani to, že se ve středních Čechách Ozempic či Wegovy vyrábět bude. Stávající výrobní závody Novo Nordisku totiž jedou díky obrovskému zájmu prakticky non-stop.
Mezi těmi, kdo přiznal, že Ozempic používá, je například i miliardář a nyní pravá ruka amerického prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk.
V závodu Bohumil se pod hlavičkou Novavaxu dosud vyráběly rekombinantní proteiny, jež se používaly například do vakcín proti covidu.
Před šesti lety firma Praha Vaccines plánovala, že zde bude vyrábět vakcíny proti dětské obrně. Z tohoto projektu ale sešlo. Předtím patřil závod společnosti Baxter, která zde produkovala vakcíny proti prasečí chřipce.
Žádný z těchto výrobků se ale co do byznysové úspěšnosti i budoucích možností nemůže měřit s výše zmíněnými přípravky proti obezitě.
Elon Musk versus Kennedy
Zde jde o multimiliardový trh s téměř miliardou potenciálních pacientů. Jen ve Spojených státech je více než 40 % dospělých lidí obézních.
Jak napsal americký deník The New York Times: „Ozempic, obchodní název semaglutidu, týdenní injekce pro pacienty s diabetem 2. typu, je na trhu již více než šest let. V posledních několika letech však došlo k prudkému nárůstu popularity, k čemuž přispěla silná reklama, videa na sociálních sítích a intriky kolem užívání celebrit.“
Mezi těmi, kdo přiznal, že Ozempic používá, je například i miliardář a nyní pravá ruka amerického prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk.
Kroky současné americké administrativy však mohou byznysu Novo Nordisk potenciálně ublížit.
Kromě toho, že americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. se netají svým odporem k lékům na obezitu (podle něj jen podporují závislost na lécích namísto podpory zdravějšího životního stylu), Dánsku hrozí Trump – s ohledem na svůj zájem o Grónsko – speciálními cly mimo jiné právě na import farmaceutických výrobků.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Ivan Kytka: Jak vyjednávat s Putinem. Trumpovy chyby ve vztahu k Moskvě

Kyjev v geopolitickém boji za Evropu. Rusko si ale na Ukrajinu nároky dělat nepřestane
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
obezita ,z ní vznikající metaflamace a otupení inzulínových receptorů vedoucí k DM 2.typu jsou jistě dobrým důvodem něco s tím dělat,jenže co se teda stane,když se bude dotyčný dál krmit jako čuník ,to ty kalorie někam zmizí ? Nebo zmizí jen ty miliardy v kapsách farmaceutů ?V roce 1947 k nám přišla francouzská „Dinitra“,chemicky dinitrokresol.A ten fungoval tak,že toho dotyčného otrávil a než se z toho dostal,tak zhubnul.Inu asi má ten Kennedy pravdu,že je lepší míň papat.