Očkování na vlastní pěst. Neschválenou vakcínu německého profesora chtěly tisíce lidí
Německý vědec a podnikatel Winfried Stöcker tvrdí, že vyvinul vlastní vakcínu na covid. Už loni na jaře ji otestoval sám na sobě a své rodině. Odmítl ale podstoupit oficiální schvalovací proces, takže použití vakcíny je nelegální. Stöcker ji přesto déle než rok propagoval a zorganizoval několik očkovacích akcí pro veřejnost. Tu ve městě Lübeck o předminulém víkendu ukončil zásah policie a Stöcker pak nečekaně prohlásil, že své aktivity pozastavuje.
Poslední listopadovou sobotu se na letišti v Lübecku, které vlastní od roku 2016 právě Winfried Stöcker, shromáždilo asi 150 lidí. Chtěli se nechat naočkovat vakcínou LubecaVax, kterou před rokem a půl Stöcker vyvinul ve své soukromé laboratoři.
Naočkováno bylo podle německých médií asi 50 osob, pak akci ukončil zásah policie. Ta zabavila vzorky séra a očkovací seznamy a nyní vyšetřuje čtyři osoby – kromě Stöckera ještě manažera letiště a dva lékaře v důchodovém věku, kteří očkování na místě prováděli.
Čekání na zázračnou zbraň
Stöckera vyšetřuje státní zastupitelství již rok pro podezření z trestného činu pokusů na pacientech. Žalobu na něj podal Institut Paula Ehrlicha (PEI), který je v Německu zodpovědný za vydávání licencí na vakcíny. Stöcker totiž sám oznámil, že neschválenou vakcínu aplikoval sobě, členům své rodiny a dalším dobrovolníkům, aniž by měl povolení. Vědec připustil, že upustil od předepsaných klinických zkoušek. „Abychom ušetřili čas,“ citovala ho televize ZDF.
Od aktivity vědce dala pryč Univerzita v Lübecku, kde je Stöcker čestným profesorem. „Prezidentská rada Univerzity v Lübecku se od tohoto chápání vědeckého postupu jasně distancuje. Pokud by se obvinění zveřejněná v tisku potvrdila, nebylo by jednání doktora Stöckera v souvislosti s vývojem a podáváním neschválené vakcíny v souladu se směrnicemi lékařské etiky univerzity v Lübecku. Univerzita si v takovém případě vyhrazuje právo přezkoumat status čestné profesury,“ řekla minulý týden pro HlídacíPes.org mluvčí Univerzity v Lübecku Vivian Upmannová.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Sám Stöcker zveřejnil minulou středu na svém webu nečekaně prohlášení, že pozastavuje své aktivity. Ještě den předtím přitom do médií mluvil jinak. „Nyní není čas čekat na ideální vakcínu, jako je LubecaVax, která podle mého názoru nabízí příznivější poměr rizika a přínosu, nebo si stěžovat na nekompetentní úřady. Obrazně řečeno, jsme s koronavirem ve válečném stavu. Nemá smysl těšit se na zázračnou zbraň, která ještě nebyla schválena, bez ohledu na to, proč ještě není k dispozici,“ napsal na blogu.
„Pokud v současné době nemáte imunitní ochranu, nechte se očkovat státem doporučenými přípravky. Nechci nikoho svádět k odkládání aktuálně požadovaného očkování a z těchto důvodů přeruším své aktivity v tomto směru až do konce této mimořádné situace v Německu,“ oznámil.
Tisíce zklamaných zájemců
Přes všechnu kritiku i všeobecně známý fakt, že látka neprošla klinickými testy a není oficiálně schválena, se zprávy o vakcíně šířily na sociálních sítích a zájem o ni po zpřísnění protiepidemických opatření rychle rostl především mezi odpůrci mRNA vakcín.
V březnu byla založena facebooková skupina s německým názvem „Jsme pro antigenní vakcínu SARS-COV2 profesora Stöckera“. Má 2,1 tisíce členů, jen za poslední týden jich přibylo více než 500. Přes 800 nových uživatelů se pak jen za poslední týden přihlásilo do skupiny Stöcker – LubecaVax, která vznikla 10. října a má nyní 1,2 tisíce členů.
Mezi Stöckerovými fanoušky teď panuje velké rozčarování: „Tomu nevěřím! To musí být fake news! Profesor nás teď přece nenechá ve štichu, především když ví, kolik nás je, kdo jemu a jeho vakcíně věří! Je nás už tolik a nesmíme to vzdát!“ zní jedna z desítek reakcí na Facebooku. „To nemůže být pravda. Jaký tlak za tím stojí?“ ptá se další členka skupiny.
Až do středečního odpoledne se stovky lidí v obou skupinách ptaly na možnost očkování, někteří sdíleli vlastní zkušenost s vakcínou. Pochvalovali si především to, že neměli na vakcinaci žádné větší reakce, ale i obsah protilátek po očkování. Správci skupin vybízeli zájemce k registraci na čekací listinu na vakcinaci. Na té bylo podle některých členů skupiny zaregistrováno již více než sedm tisíc lidí, někteří čekali i déle než půl roku. Byl totiž problém sehnat lékaře, kteří by byli ochotni neschválenou vakcínu aplikovat.
Ti, kteří již očkování absolvovali, radili ostatním s tím, jak získat covid pas, když vakcína LubecaVax není schválena. Sdíleli dlouhý návod, jak přesně v rámci německé administrativy postupovat. Princip spočíval v tom, že očkovaný si tři týdny po třetí dávce vakcíny nechal udělat test na obsah protilátek. Na základě toho pak získal certifikát o prodělané nemoci covid-19.
Návod, jak obejít zákon
Správci ve skupině Stöcker – LubecaVax hlídali, aby nebyla zveřejněna jména lékařů, kteří byli ochotni Stöckerovou vakcínou očkovat. Nechtěli prozradit ani počet zapojených lékařů. „Po celém světě je nespočet lékařů, kteří legálně míchají vakcínu LubecaVax s pomocnou látkou a legálně s ní očkují své pacienty,“ uvedla na dotaz HlídacíPes.org jedna ze správkyň facebookové skupiny, která vystupuje pod jménem Ute Schmittová.
Winfried Stöcker totiž sám navrhl, jak zákon obejít. Začátkem září zveřejnil na svém blogu složení své vakcíny. Lékařům, kteří o ni mají zájem, nabídl zaslání antigenu a pomocné látky. Dotyčný lékař měl tyto dvě látky podle Stöckerova návodu smíchat a tím si vyrobit vakcínu, kterou mohl dle Stöckerova výkladu legálně očkovat pacienty v režimu takzvaného individuálního terapeutického pokusu.
„V Německu smí každý lékař smíchat antigen s pomocnou látkou (až nyní se jedná o vakcínu). Lékaři mají svobodu léčby, která je zaručena ústavou. Mohou si vakcínu sami vyrobit ve své ordinaci bez zvláštního povolení a individuálně ji aplikovat svým pacientům. Zákonnost tohoto postupu vyplývá ze zásadního rozhodnutí Spolkového ústavního soudu (ze dne 18.3.1997 – 1 BvR 420/97-),“ popisoval profesor na svém blogu. „Žádný úřad, který je posedlý regulacemi a mocí, nesmí zasahovat do činnosti nás lékařů,“ zdůrazňoval.
Odborník na farmaceutické právo profesor Wolfgang Voit z univerzity v Marburgu se ale domnívá, že Stöckerův výklad není správný. „Termín individuální terapeutický pokus zde pravděpodobně nelze použít,“ uvedl už letos v březnu. Rozhodnout ale podle něj budou muset příslušné orgány.
20 tisíc naočkovaných Němců?
Winfried Stöcker také na svém webu popsal, jak vakcína funguje a kolikrát se má aplikovat. „Očkování se obvykle provádí třikrát: v první den, pak asi po 14 dnech a znovu asi po čtyřech týdnech. Koncentrace protilátek se měří o 14 dní později, protože nemáme oficiálně předepsanou jistotu, že se do té doby vybudovala imunitní ochrana. Nakonec více než 95 % pacientů vykazuje vysokou koncentraci protilátek imunoglobulinové třídy IgG proti spike-proteinům koronaviru, takže by měli být vůči němu imunní,“ tvrdil výzkumník.
Poslední očkovací akce na letišti v Lübecku nebyla první svého druhu. „V létě 2021 bylo například v Kiesdorfu u Görlitz legálně očkováno vakcínou LubecaVax 376 mých kolegů a známých dvěma spřátelenými lékaři,“ popisoval Stöcker. „Ani jedna z léčených osob neutrpěla v důsledku očkování zdravotní potíže, Více než 97 % očkovaných si však vytvořilo protilátky proti koronaviru ve vysokých koncentracích,“ pochvaloval si vědec na svém blogu.
Podle něj bylo v celé zemi jeho vakcínou očkováno asi 20 tisíc lidí. Dva tisíce z nich prý byly pod neustálým dohledem a bylo prý zaznamenáno pouze deset případů nákazy očkovaných.
Stöckerova vakcína zaměstnala v listopadu úřady také v Sasku, kde se Winfried Stöcker narodil. Pět tamních lékařů mělo prohlásit, že chtějí očkovat Stöckerovou vakcínou. Policie tuto skutečnost začala vyšetřovat a ve dvou případech již zakázala výrobu.
Právě v Sasku se vakcína LubecaVax těšila velké důvěře, na rozdíl oficiálně schválených očkovacích látek. Sasko je v pandemii koronaviru nejpostiženější spolkovou zemí, sedmidenní incidence zde na konci listopadu místy přesahovala dva tisíce případů na sto tisíc obyvatel. Přesto je zde nejméně očkovaných.
Zároveň se stovky až tisíce lidí zajímaly o neschválenou vakcínu LubecaVax. Podle webu t-online.de je to další důsledek nedůvěry zdejších obyvatel v politiku a celý společenský systém. „V posledních letech se v Sasku vyvinulo politické prostředí, které má velké výhrady nejen k vládě v Berlíně, demokratickým stranám a rozhodujícím činitelům v médiích a ve společnosti, ale také k fungování zastupitelské demokracie. Toto se již projevilo v protiislámském hnutí Pegida a v hnutí proti uprchlíkům,“ cituje t-online politologa z Technické univerzity v Drážďanech Maika Herolda.
Kontroverzní výroky i sponzorství AfD
Čtyřiasedmdesátiletý Winfried Stöcker, který pochází z Pegnitzu v Horní Lužici, je každopádně nekonvenční osobnost. Servítky si nebere v komentářích k politice, na svém blogu označuje kancléřku Angelu Merkelovou za „ubohou epigonku“ a požaduje konec „genderových nesmyslů“. Jindy se zas postavil proti návratu vlčích smeček do německé přírody: „Vlky zase vyhubte, na Sibiři je místa dost. Chceme s dětmi odpočívat v lese a nechat je tam volně běhat.“
Týdeník Der Spiegel také Stöckera označil za sponzora populistické strany AfD se silným krajně pravicovým křídlem. Vědec daroval této straně v roce 2019 dvacet tisíc eur.
Profesor je známý i v podnikatelských kruzích. Před několika lety koupil secesní obchodní dům v Görlitz, historickou památku, kde režisér Wes Anderson natáčel film „Grand Budapest Hotel“. V roce 2016 získal zmiňované letiště Lübeck, které dle vlastních slov zachránil před krachem.
Stöcker založil v roce 1987 v Lübecku společnost Euroimmun zabývající se laboratorní diagnostikou. Tu v roce 2017 prodal americké skupině Perkin-Elmer za přibližně 1,2 miliardy eur. Firma se zaměřuje na testovací systémy, pomocí kterých lze stanovit protilátky u pacientů a diagnostikovat autoimunitní a infekční onemocnění, včetně covidu-19, a alergie.
Další vakcíny na obzoru
Winfried Stöcker však není v Německu jediný, kdo se snažil o vývoj vlastní očkovací látky proti covidu. Vakcínu s názvem CoVac-1 vyvinula loni také Univerzitní nemocnice v Tübingenu. Tamní vědecký tým ale postupuje běžným způsobem a provádí nyní klinické testy. Fázi jedna zahájil v listopadu 2020 a výsledky zveřejnil na konci listopadu časopis Nature.
„Jsou velmi, velmi potěšující,“ pochvaluje si v rozhovoru pro magazín Stern profesorka Juliane Walzová, která studii vede. V červnu byla zahájena studie fáze dvě. Pokud klinické testy dopadnou dobře, mohla by být CoVac-1 první vakcínou vhodnou pro osoby s oslabenou imunitou, například pro onkologické pacienty. Na trh se ale zřejmě nedostane dříve než za rok.
Povolení se možná brzy dočká vakcína Novavax, která je založena na stejném principu jako Stöckerova neschválená LubecaVax. Novavax již byla schválena pro použití na Filipínách a v Indonésii, kam již výrobce zaslal prvních 137 tisíc dávek. Začátkem listopadu podala společnost žádost o nouzové použití u Světové zdravotnické organizace (WHO). V případě schválení by se jednalo o první vakcínu na bázi bílkovin, kterou by WHO doporučila. Klinické studie naznačují, že dvě dávky vakcíny Novavax mají přibližně 90% účinnost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Institut Paula Ehrlicha je natolik závislý na penězích od farmaceutických firem, že neschválí nic, co by jim konkurovalo. Natož něco, co vyrobí trvalou imunitu, takže by jim to tenhle kšeft (očkování prakticky neúčinnými vakcínami nic jiného není) zlikvidovali. Soudruzi by pak museli Číně zaplatit vývoj nějakého dalšího viru 🙂
Profesorova vakcína neprodělala klinické testy – no, není zdaleka jediná. Nejhorší ale je, že profesor má pravicové názory a podporuje AfD. Divím se, že ještě nesedí v kriminále, ale tak snad to teď vyjde.