Očkovací systém opět blokuje cizince. Nyní údajně kvůli „cize znějícím jménům“
Když se v Česku otevřela 14. dubna možnost očkování i pro lidi starší 65 let, Richard Hunt neváhal. Přesto, že je mu 67 let, podmínky splňuje, má české občanství a řádné zdravotní pojištění, registrační systém jeho údaje nepřijal. Když se snažil dopátrat proč, od technické podpory se dozvěděl překvapivou odpověď: „Momentálně máme v systému problém s cizojazyčnými jmény.“
Richard Hunt je původem Angličan, v Česku ale řadu let žije a podniká a od loňska má i české občanství. Jméno Hunt také až tak exoticky nezní. V databázi jmen lze vyhledat, že nositelů tohoto příjmení je v Česku celkem osmnáct, v Praze, Teplicích, Ostravě, v Valašském Meziříčí a dalších městech a okresech.
„Nejprve jsem si myslel, že problém je s jedním ze dvou čísel. Že buď pracovali se starou databází občanů, já se občanem stal v červnu 2020, nebo třeba neaktuálním číslem ze ze zdravotní pojišťovny. Měli jsme ale dlouhý rozhovor s dámou na lince 1221 a bylo nám řečeno něco jiného, že je to skutečně problém cizích jmen,“ vysvětluje Hunt, profesí head hunter, lovec mozků. České zdravotní pojištění si podle svých slov platí od roku 1996.
Problém se opakuje
Problémy s registrací cizinců měl český očkovací systém už od svého počátku. Nejprve počátkem ledna, kdy se mohli hlásit lidé starší osmdesáti let (včetně cizinců, kteří v Česku dlouhodobě žijí a platí zde zdravotní pojistné) se ukázalo, že systém není schopný rozpoznat zahraniční rodná čísla.
Podobná situace se opakovala i poté, co se možnost registrace otevřela lidem nad sedmdesát let. Opět se projevily problémy se zadáním čísla pojištěnce, protože zatímco u rodilého Čecha se shoduje s rodným číslem, u cizinců je odlišné.
Nyní se problémy opakují u věkové skupiny nad 65 let. Tentokrát je však vysvětlení ze strany technické podpory jiné.
„Moc se omlouváme ale momentálně máme v systému problém s cizojazyčnými jmény, ale nebojte, byl jste předán k řešení vyšším místům a ti se tomu co nejdříve podívají na zoubek a jakmile to vyřeší tak vás kontaktují,“ zněla oficiální odpověď na e-mailem zaslaný požadavek na vyřešení problému s registrací. Podepsána Technická podpora systému CŘT.
Xenofobie? To snad ne
„Do telefonu mi pak nebyli schopni říct, za jak dlouho bude problém vyřešen. Problém vidím i v tom, že tím ztrácím čas na to, abych mohl být také očkován. Obrátil jsem se kvůli tomu i na britské velvyslanectví s žádostí o pomoc. Rozhodně mi nepřijde, že by jméno Richard Hunt znělo nějak zvlášť cize. Rozhodně méně než třeba Tomio Okamura,“ podotýká Hunt.
Britské velvyslanectví v Praze už se o problém začalo zajímat. Podle informací, které ambasáda poskytla Huntovi, jí české úřady potvrdily, že jde skutečně o technický problém, který se „netýká jen cizinců, ale cize znějících jmen“ a že se vše intenzivně řeší: „Velvyslanec a politická sekce jsou o věci informováni a budou ji řešit s ministerstvem zdravotnictví.“
„Zdráhám se věřit tomu, že by v tom hrála roli nějaká xenofobie. Ale je zajímavé si položit otázku, zda a jak byl systému naprogramován pro rozpoznávání cizích jmen, a jak bylo definováno to “cizí“?“ ptá se Hunt.
Otázky na nefunkčnost očkovacího registračního systému ve vztahu k cizincům i na to, zda jde skutečně o problém s „cize znějícími jmény“ zaslal HlídacíPes.org už včera na Ministerstvo zdravotnictví, dnes i na Národní agenturu pro komunikační a informační technologie. Pokud odpovědi dorazí, do textu je doplníme.
Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování na Ostravsku a Ústecku podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
To jsem tedy opravdu zvědav na to v závěru slibované – později dodané vysvětlení“. Protože i když snad takový algoritmus na vyhledávání cizích jmen existuje, tak nemá a sakra nemá v takovém státním informačním systému co dělat. Řekl bych, že tak jediné co se pak i s tím vysvětlením dá dělat, podat urychleně udání na policii. Paragrafů se určitě najde dost…
Zřejmě firma, která očkovací registrační systém dělala,má značné slabiny ve vědomostech o jménech. Slovo hunt není v češtině žádným zcela cizím slovem.
Wikipedie: „Hunt může být:
slangový výraz pro důlní vozík
součást českého frazeologizmu být na huntě nebo přivést někoho na hunt, zde ve smyslu být na mizině, být na dně apod.
odtud pak také zhuntovat někoho nebo něco, zde ve smyslu poničit, zdevastovat, zničit“
Jenže polovzdělaní namyšlení ajťáci neznají ani pořádně češtinu a když některé slovo je stejné a píše se dokonce stejně i v nějakém cizí jazyce, tak jim to okamžitě dělá problémy a naopak. Prostě ajťák třeba klidně napíše místo Holič Holidge a Ivan bude vyslovovat Aiven.
Pokud ti lidé tu platí zdravotní pojištění , tak by měli mít číslo podle českých standardů !
Ale samozřejmě že mají to číslo dle českých standardů – jenomže, halt soudruh stát si při požadavcích na tento systém ani neudělal tu práci, aby si zjistit, které standardy u nás platí.))))
Ono jde totiž o to, že i tyto standardy rozlišují v tom čísle u nás narozené občany a cizince. U českých občanů se to číslo zdravotního pojištěnce rovna rodnému číslu (které dostávají při narození) – ve kterém je zase v předepsaném formátu zakódován i věk a pohlaví(což se dá automaticky ověřit na správnost), ale u cizinců, kteří zde trvale žijí a platí si zdravotní pojištění, jim tohle číslo přiděluje zdravotní pojištovna, a jinak. Stačilo jen toto napsat do specifikace toho systému, když se vytvářel, aby to tak programátoři ošetřili.. Leč, nestalo se—-
Zvláštní na diskuzi k článku je, že když se to nedá svést na Babiše, či aspoň vládu, ale je jasné že jde o lemplovskou práci ajťáků ze soukromé firmy a stejně lemplovskou práci nevyhoditelných státních úředníků (chráněných zákonem o státní službě), tak se do dizkuse nikdo z horlivých amerikanofilů a rusofobů nehrne.
„netýká jen cizinců, ale cize znějících jmen“ – snad tomu „vysvětlení“ někdo nevěří? Jak by asi tak dopadli všichni naši spoluobčané, kteří mají jména původně německá a ještě k tomu třeba i s přehláskou? A že jich není málo.
Tak já to mám zas naopak. Sice ve Skotsku žiji teprve 17 let, britské občanství nemám, ale připadá mi to, že se tady o mne starají jako o vlastního. Jasně, že lékařská péče z veřejných zdrojů ono slavné NHS nestojí za mnoho, ale vyšetření zraku, léky na tlak a prevence je i pro cizince k dispozici. V posledním to bylo pozvání na očkování proti COVID-19 asi před třemi týdny, vlastně pár dní před 51. narozeninami. Tak zase na oplátku chodím pravidelně darovat krev.
Brw, jen jsem se tak jedním okem podíval na poslední verzi pokynů o tom se vlastně zadává do registrace k očkování, a tam je tato pozoruhodná věta
„zadává se …číslo pojištěnce (najdete na kartičce své zdravotní pojišťovny.) Podle čísla pojištěnce budete ověřeni v registru obyvatel a jakákoliv odchylka bude mít za důsledek Vaše neověření „..
Což je bohužel, nonsens, který vychází z předešlé chyby (opravované před několika měsíci), kdy se zcela vážně tvrdilo, že se zde zadává rodné číslo. Což je ale neplatí u cizinců (trvale u nás žijících, kteří si platí zdravotní pojištění) – jim totiž zdravotní pojišťovny přidělují zcela jiné číslo pojištěnce.
Jenomže, tohle číslo pojištěnce u cizinců ve státním registru obyvatel, jak předpokládám vůbec není..(to je totiž údaj pojištovny, nikoliv státu), takže u nich kontrola z programu do registru obyvatel logicky vrací chybu. Což mi připomíná věrohodnější než kontrola na cizí jména… A hádám, že ten program je tak zbastlenej a bez dostatečné dokumentace, že najít tam chybu v těhle vazbách dá fušku…
Prakticky vše v téhle oblasti jsou příšerně předražené a příšerné z hlediska funkčnosti i ovládání, bastly. Mám manželku praktickou lékařku, a tak se jen hlasitě divím nad tím, jaké šílenosti jsou za šílené peníze lékařům vnucovány.
Faktem je, že kdybych měl přístup do příslušných databází, tak bych, v podstatě chtě nechtě, musel napsat něco mnohem lepšího, protože napsat něco horšího snad ani nejde.
No jo, tady jsme u toho „mít přístup do příslušných databází“. Aby se dostal legitimní přístup do nějakých velkých databází, byl byl už jen právní problém – neb tu máme GDPR a ještě starší předpisy o ochraně osobních údajů. Tudíž – ale i proto, existují státní registry, do kterých je jiným státním IS umožněn přístup dotazem – ale tam jsou jen ty úplně základní údaje, nic víc, rozhodně číslo pojištěnce tam není.. S tím by se muselo jít do databází zdravotních pojišťoven, ale to jsou soukromé firmy – takže takový přístup neumožní.
Čili, pořád se obávám, že jim tam přetrvává ta počáteční chyba v analyze, že číslo pojištěnce = rodné číslo. a ta, jak vidno tak snadno odstranit nejde. I kdyby to šlo samo o sobě, doprogramovat, tak ten přístup do těch jiných databází tak hned (spíše vůbec) nedostanou.
Bylo by to sice hezký, leč to je právě ta představa Pirátů, že jestli má veřejná správa někde nějaké údaje o občanovi, tak ať si je (na libovolném úřadě) najde a nechce je doložit znova. Což tedy nefunguje a dlouho fungovat nebude…
J8 to myslel trochu jinak: To, že je přístup do těch databází „jen pro vyvolené“ znamená, že ti “ vyvolení“ nemají naprosto žádnou konkurenci a mohou produkovat bastly, za které by se musel stydět i student prvního ročníku informatiky (o programujících amatérech ani nemluvě).