Obliba daňových rájů hned tak neskončí. V přepočtu jsou v nich triliony korun

Napsal/a Robert Břešťan 24. února 2016
FacebookXPocketE-mail

Počet českých firem, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2015 dosáhl 13 419 a meziročně mírně vzrostl. Nejvíce si české společnosti oblíbily Nizozemsko, své sídlo tam má zhruba 4500 českých firem.

Mezi nimi například i Linet podnikatele Zbyňka Frolíka. „Potřebujeme klid a stabilitu, ne permanentní změnu zákonů. Chtěli bychom, aby se nám politici do byznysu co nejméně pletli, aby byly zákony jednodušší, aby byly průhledné a aby nebyly tak časté změny,“ vysvětlil Frolík Českému rozhlasu, co jej k změně sídla vedlo.

Podle analytika Michala Řičaře ze společnosti Bisnode je Nizozemsko typickým daňovým rájem.„Zejména právě proto, že poskytuje stabilní legislativní základnu, tam firmy často zakládají své mateřské společnosti, z nich pak vznikají v dalších členských státech dceřiné společnosti. Díky zamezení dvojímu zdanění je to i perfektní země, která poskytuje prakticky minimální daňovou zátěž,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org a pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus.

Právě Bisnode pravidelně sestavuje přehled toho, kolik českých firem má své sídlo v daňových rájích:

daqňové ráje

I když ve vnímání veřejnosti jsou typickým daňovým rájem exotické země typu Seychely, Belize nebo Panama, u českých firem to tolik neplatí.

Daňový ráj  může být i Česko

„Daňovým rájem může být podle okolností i Velká Británie, Lichtenštejnsko, Nizozemí. Právě tím, že mají vyspělejší prostředí, větší stabilitu, dohody o ochraně investic. Nebo nabízejí třeba úlevy – jako Nizozemsko – pro start-upy z oblasti informačních technologií,“ říká expert na daně a korporátní daňové poradenství Petr Frisch ze společnosti ProFactum Consulting.

Za jistých okolností může být podle něj daňovým rájem i Česká republika. „Třeba z pohledu občana německé republiky, je Česko daňovým rájem pokud jde o jeho vlastní zdanění. Může se rozhodnout, zda 45 % v Německu, nebo 15 % v České republice. Je spousta německých občanů, kteří sem přesídlili, do Německa to nemají daleko a platí tu mnohem menší daně než v Německu,“ říká Frisch.

To, že Česká republika může být při vhodné konstelaci pro některé firmy aspoň dočasně daňovým rájem, potvrzuje i Michal Řičař: „Za daňový ráj v podstatě může být označena jakákoli země, která určitým způsobem zvýhodňuje určitou skupinu. Třeba za premiéra Paroubka tu byl tlak na velké investice a lákání zahraničního kapitálku a v tu chvíli byla Česká republika pro velké investory daňovým rájem.“

Celkový počet českých firem v daňových rájích – přibližně 13,5 tisíce – není v poměru k celkovému počtu firem nijak významný, představuje zhruba tři procenta. Jejich základní kapitál v součtu činí 417 miliard korun.

„Mnoho nových firem v daňových rájích nevzniká, spíše se tam už etablovaly a našly si cestu, jak významně optimalizovat daně. Mnohé z nich volí daňové ráje ne vždy kvůli nižším daním, ale také kvůli anonymitě,“ upozorňuje ekonom Michal Řičař.

Dá se však předpokládat, že počet firem, které v zahraničních jurisdikcích hledají hlavně anonymitu bude klesat. Je za tím i mezinárodní tlak a snaha s ohledem na zisky z korupce, zločinu či praní špinavých peněz odkrývat skutečné vlastníky firem.

„Omezování anonymity souvisí to i se zdaněním. Pokud finanční úřady v domovské zemi budou vědět, kdo je skutečným vlastníkem, budou si moct ověřit, zda je celá struktura takříkajíc jenom na papíře, nebo zda má opodstatnění,“ podotýká daňový expert Petr Frisch.

Zatím jen 50 miliónů

Snahu dobývat z dříve nedobytných míst informace o tuzemských firmách potvrzuje i česká finanční správa. „V rámci celorepublikové kontrolní akce provedly loni finanční úřady u českých firem desítky šetření, zaměřených na vazby a transakce se subjekty v daňových rájích,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Výsledkem akce bylo dodatečné doměření daně z příjmů v částce 50 milionů korun. I když v poměru k množství peněz, jež v daňových rájích celosvětově končí, jde o bezvýznamnou částku, ukazuje to na jasný trend.

„V souvislosti s rozšiřující se mezinárodní spoluprací má aktuálně Česká republika uzavřené mezinárodní smlouvy i se státy, které jsou považovány za daňové ráje,“ potvrzuje Petlachová.
Možnost ověřit si potřebné informace má tak česká finanční správa díky mezinárodním smlouvám dohodám na Kypru, v Panamě, Lichtenštejnsku, Britských Panenských ostrovech, Bahamách, na ostrovech Man, Jersey či Normanské ostrovy.

Další možností získání informací je mnohostranná Úmluva o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech, k níž přistoupilo již přibližně 90 států světa, mezi nimi i Mauricius a Seychely.
„Kontrolní činnost finančních úřadů v této oblasti bude pokračovat i v letošním roce, a to i s ohledem na skutečnost, že počet českých společností, které mají své vlastníky v daňových rájích, neklesá,“ upozorňuje Petlachová.

Podle mezinárodní protikorupční organizace Transparency International (TI) by daňové ráje měly ze světové ekonomiky v ideálním případě zcela zmizet. „Hlavní problém je, že je to nástroj, jak odvádět velkou část zisků a utíkat z daňových povinností v zemích, kde se ty zisky generují,“ říká ředitel české TI David Ondráčka s tím, že v daňových rájích končí z celého světa sumy odpovídající trilionům korun.

„Podstatné je, aby se na zániku daňových rájů shodli lídři hlavních světových ekonomik. Je zapotřebí vytvářet tlak, třeba tím, že když daná země nebude spolupracovat, nebude poskytovat informace, tak veškeré platby či dividendy z této země budou automaticky daněny,“ navrhuje Ondráčka. Tlak má podle něj směřovat i na samotné firmy: „Ten, kdo bude své peníze odvádět do daňových rájů a vlastně je nedanit, musí být postupně omezován na možnostech získávat veřejné peníze, zakázkami počínaje a nejrůznějšími dalšími podporami konče.“

Ráje jsou i v EU

Podle Petra Frische je však pravděpodobné, že daňové ráje nezmizí. Už proto, že mezi těmi často využívanými jsou Spojené státy i země Evropské unie – Nizozemí či Lucembursko
Problematická je prý i námitka, že danit by se mělo tam, kde zisk vzniká. „Jestliže máte nadnárodní společnost s pobočkami po celé Evropě, tak kde vzniká ten zisk? Podle tohoto názoru by se musela tato firma rozdělit a nemohla by mít mateřskou společnost v jedné zemi,“ říká Frisch.

Podnikatelská veřejnost bude podle něj vždy posuzovat jednotlivé daňové režimy a využívat výhody, které se jí legálně nabízejí. „Na optimalizaci daní není ekonomicky nic špatného, něco jiného je anonymita a veřejné peníze. Pokud veřejné peníze končí někde u anonymních firem, je to špatně. I Česká republika už zavedla, že firma, která žádá o veřejné peníze nesmí být anonymní. To je správný směr i signál do tržního prostředí,“ říká Michal Řičař z Bisnode.

I když Česká republika kvůli daňovým rájům o část daňového výnosu nepochybně přichází, otázkou je, zda si za to nemůže i sama. „Tím, že zde není lepší prostředí pro podnikání, tím, že máme problémy se zadáváním veřejných zakázek. Pokud se odstraní tyto problémy a odstraní se kompletně anonymita, myslím, že problémy s daňovými ráji se nás týkat nebudou,“ odhaduje Petr Frisch.


Tématem daňových rájů sed zabýval pořad Českého rozhlasu Plus Řečí peněz v sobotu 20. února.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)