Období relativního klidu v Evropě skončilo, varoval premiér Sobotka
Události posledních dvou let uzavřely období relativního klidu v Evropě. Narůstá nestabilita a nejistota. Na prvním místě zůstává hrozba mezinárodního terorismu. Premiér Bohuslav Sobotka to řekl na dnešní schůzce českých velvyslanců, jež se odehrává pravidelně na konci prázdnin v Černínském paláci.
„Časy relativního klidu jsou bohužel minulostí. Pro terorismus vytvořila podmínky především nestabilita na Blízkém východě,“ řekl Sobotka. Dalším krizovým prvkem je podle něj pokračující válka v Sýrii a z toho plynoucí uprchlická krize. Mezi dalšími riziky jmenoval český premiér i nárůst nacionalismu v řadě zemí světa.
Zabránit útokům je obtížné
„Nadále trvají mezinárodní konflikty nerespektující mezinárodní právo, přibývá zhroucených států i zamrzlých konfliktů. Stále nedošlo k naplnění minských dohod, znepokojivý je nárůst napětí mezi Ukrajinou a Ruskem,“ řekl před sborem českých velvyslanců a velvyslankyň Sobotka.
„Jsme svědky řady teroristických útoků, musíme být připraveni na bezpečnostní hrozby všeho druhu. Nesmíme dopustit odvádění pozornosti od těchto rizik k zástupným tématům, nahrávat populistům,“ řekl Sobotka.
I když je podle něj jedním z hlavních úkolů Česka i Evropské unie zajistit bezpečné podmínky občanům na území EU, zamezit útokům, jaké se odehrály nedávno ve francouzském Nice, či na území Německa je podle něj velmi obtížné.
„Nutností je kvalitní výměna zpravodajských informací, spolupráce policie a zpravodajských služeb. Důležitá je i sociální politika, možnosti integrace migrantů do společnosti. Nutné je zkoumat i důvody radikalizace,“ konstatoval premiér.
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se Česka týkají i rizika spojená s takzvanými hybridními válkami: „Není to věc vojenská, ale mediální, jde o působení na veřejnost; o to vnést do společnosti nejistotu a zmatek, pochybnosti, zda to, co děláme, je správné. Ukazuje se, že tento tip konfliktů nelze zvládnout vojenskými prostředky. To, co se dnes odehrává, není věc jen vojenská, ale politická, otázka komunikace a schopnosti obhájit si to, kde stojíme.“
Ne migračním kvótám
„Jako členové Koalice proti Islámského státu přispíváme svými aktivitami k eliminaci hrozby tohoto uskupení,“ zdůraznil Sobotka mimo jiné s poukazem na působení české armády v Afghánistánu.
V posledních měsících počty migrantů přicházejících do Evropy podle české vlády klesly. Sobotka i tak zopakoval, že Evropská komise by měla ustoupit od záměru na migrační kvóty pro jednotlivé členské státy.
Ve svém projevu upozornil i na dění v Turecku. Pokus o puč označil za něco, co nepatří do 21. století, zároveň však poukázal na čistky, jež se v Turecku nyní odehrávají. „Vyvolává to vážné otázky, zda vláda práva zůstává zachována i obavy z další stability Turecka,“ řekl Sobotka.
Zrušení vízové povinnosti pro Turecko podle něj připadá v úvahu jen při splnění jasných kritérií zahrnujících svobodu slova, dodržování lidských práv či práva na spravedlivý proces.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)