Zámek Úholičky ve středních Čechách. Majitelem je Petr Svoboda.

Novodobá „šlechta“ přesvědčuje stát: Starejte se o památky lépe

Napsal/a Robert Břešťan 21. srpna 2020
FacebookXPocketE-mail

V soukromých rukou jsou v Česku desítky až stovky zámků a hradů. Majitelé k nim přišli různými cestami – v restitucích, jako dědictví, nebo je třeba koupili jako ruinu, kterou postupně zvelebují. Pozornost se na ně nedávno upřela v souvislosti se zámkem v Novém Městě nad Metují. Ten by mohl odkoupit stát.

Zámek Úholičky leží ve středních Čechách, zhruba dvacet kilometrů severozápadně od Prahy. Zámeckým pánem je tu Petr Svoboda, který je zároveň i viceprezidentem Asociace majitelů hradů a zámků a českým zástupcem v organizaci Europa Nostra zabývající se evropskou ochranou kulturního dědictví.

Zámek byl ve zdevastovaném stavu, i když zde v 70. a 80. letech probíhala rekonstrukce, bohužel však podle principů socialistického hospodářství s nánosy betonu,“ říká Petr Svoboda, který na zámek zdědil restituční nárok a postupně jej opravuje. „Myslím, že historií je ověřeno, že nejlepším pečovatelem o majetek je soukromý vlastník,“ dodává v rozhovoru pro HlídacíPes.org a ekonomický pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus.

Jak se na vás, na novodobé majitele zámků, dívají lidé v okolí, jako na novodobou šlechtu?

Je to velice individuální, je to komunita od komunity. Někde jsou vztahy velice vstřícné, jinde trochu skřípou. Vše se ale vyvíjí v čase a myslím, že čím dál víc lidí si uvědomuje, že historické objekty jsou důležité pro místní komunitu. I z hlediska sociálního rozměru, často jsou centrem kultury a umění, pořádají se tam výstavy, prohlídky, v zámeckých parcích mohou lidé relaxovat. Má to ale svůj vývoj.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Máte přehled, kolik hradů a zámků je tu dnes v soukromých rukou?

Přesný počet neznám, těch objektů je skutečně hodně. Naše země je na historické budovy, zámečky, hrady a tvrze velice bohatá. Podle kvalifikovaného odhadu je jich celkem v České republice kolem dvou tisíc. Pořád tu existuje i trh, je možné si zámek či hrad stále koupit. Nedávno se mluvilo o prodeji národní kulturní památky, zámku Nového Města nad Metují.

Jeho prodej nabízejí potomci rytířů Bartoňů z Dobenína, obrátili se na Andreje Babiše, respektive na vládu s nabídkou, aby stát zámek odkoupil. Měl by to v takovém případě stát dělat?

V tomto případě jde o národní kulturní památku a tam je dokonce předkupní právo státu. Je to vždy na rozhodnutí vlády, zda to udělá, nebo ne. Ale pořád si myslím, že soukromý vlastník je nejlepší správce – a platí to i pro památky.

Je to unikátní, bylo by dobré, kdyby zámek zůstal v rukách státu. Netušil jsem vůbec, že takový zámek tady je,“ řekl Babiš. Asi by bylo fajn, kdyby politici dobře věděli, jaké kulturní bohatství v Česku máme…

To by určitě dobré bylo. Protože v kulturním dědictví, v tomto případě hmotném, je i velká přidaná hodnota. Vytváří spoustu pracovních příležitostí, v rámci komunity má sociální rozměr i vzdělávací dimenzi… Ale bohužel je to pořád taková popelka a přitom existují i celoevropské studie, které ukazují, že kulturní bohatství umí nastartovat ekonomiku, třeba i teď v covidovém období. Což se třeba Europa Nostra, největší a nejrespektovanější nevládní organizace, která se zabývá ochranou kulturního dědictví, snažila sdělit i evropským lídrům před červencovým evropským summitem v Bruselu.

Jak se podle vás o tohle kulturní dědictví stará stát, Česká republika? Je to přístup – je to vaše, starejte se, nebo nějak pravidelně na údržbu, na úpravy přispívá?

Česká republika nějaké prostředky na obnovu vydává, existuje třeba havarijní program, jsou peníze na záchranu architektonického dědictví, jsou i různé krajské programy. Ale pořád to není dostatečné. Údržba památek je u nás výrazně podfinancovaná. Situace se ale aspoň postupně zlepšuje. Soukromý vlastník měl dříve mnohem menší šanci nějakou podporu získat. To je i náš úkol – zastupovat vlastníky ve vztahu ke státním institucím a demonstrovat, že soukromé vlastnictví není nic špatného. Je úplně jedno, jestli památku vlastní stát, soukromník, obec nebo církev. Úkol náš všech je se o to dobře postarat, aby tyto památky byly zachovány pro budoucí generace.

A jak si vysvětlit ten paradox, že na jedné straně úřady diktují majitelům, jak by měl vypadat jejich památkově chráněný objekt, a na straně druhé řada památkově chráněných objektů ve vlastnictví státu jsou ruiny?

Nejdřív k tomu diktování. Osobně mám velký respekt k práci památkářů, je to sice svého druhu diktát, ale ve veřejném zájmu. To, že některé památky nejsou dostatečně udržovány, zase souvisí s tím, že je celý segment podfinancovaný. Myslím, že by to mělo být mnohem více v hledáčku politiků. Kupříkladu letos v dubnu byl zámek Jezeří – na základě analýzy expertů – zařazen mezi sedm nejohroženějších památek roku 2020. Nominovali jsme jej za Asociaci majitelů hradů a zámků společně s Národním památkovým ústavem.

To ale asi není nic, čím bychom se měli chlubit…

Myslím, že je to naopak dobře, protože to ukáže přesně to, že jsou tu kvalitní památky, ale jsou podfinancované. Díky tomu zařazení na list nejohroženějších památek sem také přijedou experti Evropské investiční banky, kteří mají zpracovat analýzu a doporučení, jak dále s památkou nakládat. Financovat vlastní opravu si ale budeme muset sami. A taky se snad zvýší povědomí o tom, že tu jsou památky, které si zaslouží pozornost a peníze na opravu. Zámek Jezeří je zajímavá a krásná stavba a byla by škoda, kdyby s tím stát nic nedělal.

Dá se pouhým provozováním zámku, pronájmy, prohlídkami, případně nějakým zemědělským využitím přilehlých pozemků uživit?

Záleží na tom, jak velké jsou pozemky a majetky kolem. Ale je to i proměnlivé v čase. Dříve se dařilo získávat finance díky lesům patřícím k panství. Dnes, s kůrovcovou kalamitou, na lesích proděláváte, trh se dřevem stagnuje, vy ale musíte tu hmotu stejně odtěžit, zpracovat… Stejně tak uvidíme, jak se bude vyvíjet krajina, všichni vidíme, jak země vysychá. Vlastnictví hospodářství a pozemků skutečně pomáhá, rozhodující je ale zájem a srdce, protože na samotné údržbě zámku jen proděláváte, to je černá díra.

Vy jste i členem představenstva Svazu vlastníků půdy, který je součástí Asociace soukromého zemědělství… Co je podle vás zásadní pro péči o krajinu, pro obnovu venkova?

Velký problém je vylidňování venkova. Je zapotřebí, aby tam vznikaly pracovní příležitosti a mladí lidé se nestěhovali pryč do měst. Pokud jde o tu zmíněnou péči o krajinu – myslím, že by bylo dobré nastavit dotační parametry v zemědělství tak, aby nebyly zaměřeny jen na produkci. Nikdy nebudeme mít víc remízků, víc úkrytů pro zvěř, když na to nebude dotace. Pokud by byla třeba trojnásobná dotace na metr čtvereční u remízků než u orné půdy, to bychom všichni koukali, kolik by se najednou objevilo remízků a antierozních opatření v krajině.


Rozhlasovou verzi rozhovoru si poslechněte zde:

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)