„Pod nosem jim zapalovali svíčky!“ zlobí se otec mlátičky ze 17. listopadu Zdeňka Ondráčka
„Kdyby to vydrželo ještě dva tři roky, kapitalismus na Západě by se zhroutil z nadvýroby,“ je přesvědčen dlouholetý člen ÚV KSČ, horník a otec komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Tedy muže, který 17. listopadu 1989 sloužil u pohotovostního pluku, a dnes se v KSČM profiluje jako bezpečnostní expert.
„Můj kluk tady v té době sloužil u toho pohotováku. Jenže oni tam stáli někde vzadu a dopředu poslali ty kluky z prvního ročníku. Oni z toho byli vyděšení, jak jim tam zapalovali ty svíčky pod nosem,“ vzpomíná Jaroslav Ondráček (ročník 1941) na události 17. listopadu ve vyprávění zachyceném pro projekt Paměť národa.
Sám Zdeněk Ondráček se za svou minulost muže, který s obuškem v ruce „zjednával pořádek“ při demonstracích, nijak nestydí. Na svá studia na policejní škole SNB v dobrém vzpomínal například i v poslanecké diskusi o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
Prahu nechat oplotit a…
A jak na události 17. listopadu vzpomíná jeho otec, též stále přesvědčený komunista a dlouholetý aktivní funkcionář KSČ Jaroslav Ondráček?
Vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 považuje za správný krok. Také si stojí za názorem, že komunisté měli zabránit revoluci v roce 1989. Pozoruhodný je i jazyk, který používá – hybatel děje je pasivní ve stylu „ono se něco stalo“, „ono se něco děje“.
„Kdo vyprovokoval toho studenta a proč se to poslalo do Svobodné Evropy?“ ptá se s odkazem na fámu o údajně zabitém studentovi Martinu Šmídovi. „Protože se to potřebovalo, protože ta davová psychóza pak jde, jak jde. A ta revoluce se pak začala vyvážet do krajů. Začali to vozit nejdřív do krajských měst, do okresních, ti študáci,“ odpovídá si Ondráček v dvě a půl hodiny dlouhém rozhovoru, který s ním vedl publicista Adam Drda (části rozhovoru byly použity i v dokumentární sérii Příběhy 20. století, kterou nyní vysílá Česká televize, pozn. red.)
Řešení, jak „vývozu revoluce“ z Prahy zamezit, má Ondráček svérázné: „Jak říká moje žena – Prahu oplotit pětimetrovým plotem a nechat je tam vychcípat, protože ta revoluce se vždycky vyvážela odtud.“
Sám byl prý 18. listopadu na kulturním zájezdu v Praze a toho, že by se dělo něco revolučního, si vůbec nevšiml.
„Já byl 18. listopadu u Fleků a tady se v Praze nic nedělo! Život šel dál, černé pivo teklo a o žádné revoluci nikdo nevěděl. Až po neděli se to začalo rozvážet po republice,“ vypráví.
Hurá do Egypta
Jako člen Ústředního výboru KSČ popisuje další dny následovně: „Místo toho, abychom svolali zasedání, my nedělali nic. To jsme svolali až 24. listopadu a já jsem tam řekl: ‚Vážení, tak tohle jsme prohráli 17. listopadu na tom Václaváku. Teď už nenaděláme nic, protože všichni ti bývalí takzvaní komunisti, kteří měli obsazené různé funkce, ti už otočili.‘“
Je přesvědčen, že lidé za socialismu byli spokojeni a listopadová revoluce byla zmanipulovaná. Tvrdí, že její organizátoři platili lidem, aby se přidali na jejich stranu a že lidé, kteří chodili v listopadu na demonstrace, ve skutečnosti nechtěli změnu socialistického zřízení na kapitalistické.
Považuje také za špatné, že se vracely majetky zabavené po únoru 1948. „Najednou jsem slyšel, že všechno bylo špatně. Říkal jsem lidem, že si vzpomenou na má slova, až pan Havel bude chtít zpátky majetky a až jim za pár let zavřou šachty, budou bez práce a budou chodit žebrat,“ říká.
Ondráček senior (podobně jako jeho syn, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček) Je přesvědčen, že za socialismu se lidem žilo lépe. „Jen si vzpomeňme, jaké se dávaly velké půjčky na byty, jak bylo snadné postavit domy. Lidé se měli dobře. Jenže jezdili do Maďarska a do NDR, kde se to trochu povolilo, obdivovali to pozlátko a nechali se jím zlákat,“ říká.
Tvrdí, že za totality nebyl problém cestovat na Západ a že se osobně nesetkal s nikým, komu bylo cestování úřady odepřeno.
Bez zajímavosti není, že sám si cestování začal užívat – po roce 1989 byl s manželkou již čtyřiadvacetkrát v Egyptě.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
19 komentářů
„Tvrdí, že za totality nebyl problém cestovat na Západ a že se osobně nesetkal s nikým, komu bylo cestování úřady odepřeno“.
Už z toho je vidět, že má v hlavě naprosto vygumováno a patrně trpí ztrátou paměti. Nejspíš soudružsky kolektivní. Netvrdí náhodou, že Země je placatá? Nevím, zda je mně té kreatury líto, nebo bych bych ho radši něčím bacil. Spíš to druhé, že on a jemu podobní mi znechutili a otrávili skoro 30 let života.
..to je stejné jako s Miloušem Jakešem – tihlé lidé si žijí ve své bublině a odmítají jakýkoliv jiný názor.
Ale nebylo by od věci postavit s. Ondráčka před ty lidi, co se měli podle něj za socialismu lépe, a vysvětlil jim, za co jezdí každý rok do Egypta, nebo jak přišel s. Jakeš k milionové vile na Ořechovce, když už tak rádi ukazují prstem na druhé…
Absolutní ztráta paměti těchhle bezpáteřných šmejdů je podmínka nutná proto, aby se režim jejich totality vrátil v nějaké podobě znovu a v plné síle.
Jakápak ztráta paměti, tito soudruzi považovali za cestování do ciziny rekreace v Maďarsku, NDR, Bulharsku, Rumunsku, SSSR, a pod. Jinam cestovat je nenapadlo.
Je ovšem pravda, že když člověk získal, po doporučení ROH z pracoviště, od banky t.zv. devizový příslib, a od pasového oddělení SNB výjezdní doložku a od navštěvovaných států vstupní viza, mohl se podívat třeba s ČEDOKEM i ledas kam na západ. Nebo pak mohl na západ jet služebně, po schválení cesty příslušným ministerstvem, pod něž patřil národní podnik, kde pracoval.
Smutne na tom je, ze spousta dalsich lidi si dnes taky mysli, ze za sociku bylo lip. To spatne odval cas a zustaly jen ty prijemne vzpominky. Maloktery obycejny clovek vnima dnesni rezim, jako spoustu prilezitosti. Kazdy jen vnima, jak to tady ruzni sibri rozkradli. Nejlip se citi, kdyz jim zivot nekdo pekne nalinkuje. Proc by se mel soused mit lip? At se maji vsichni stejne! Jak z toho ven? Mozna generacni obmena.
Oprava: Proč by měl soused nebýt nucen zavést EET, když já musím při každém nákupu platit DPH (daň z přidané hodnoty) a nikdo se mně neptá jestli chci nebo ne. A jak bych mohl sousedovi, hospodskému nebo obchodníkovi, jehož jediným zaměstnancem je on sám, nezávidět, že sem tam daň nezaplatil? Že ano?
Děkuji za opravu a omlouvám se za nepozornost.
Vždyť on ten mlátička Ondráček je vlastně oběť. Pod nosem mu šermovali svíčkami, na to je přece přirozená reakce začít ty studenty mlátit hlava nehlava pendrekem, žejo.
Pokud se komunistům stýská po starých časech tak jim přeci nikdo nebrání aby si koupili trabanta, oblíkli idiotský šusťák, obuli galoše a šli v neděli do práce na mimořádnou směnu za plechový odznak.
Pokud někdo schvaluje naši okupaci, tak je to velmi nebezpečný, všeho schopný dacan patřící zavčas do vězení. V Rusku nebo Čině by ho zastřelili.
Po listopadu 89 totálně selhalo naše školství ve výchově nové generace. Asi tím, že tam zůstali soudruzi učitelé a učitelky.
Absolutni souhlas
Nechápu nespokojenost totalitního esenbáka. Může vycestovat a odstěhovat se i do p.dele, což bylo za totáče nemožné. Pobírá výsluhu. Má přístup do médií o čemž se mě může jenom zdát a přitom zveřejnit moje důkazy o nefungování orgánů státní moci, to by nebyla jenom zapálená svíčka, ale pořádný granát. Ať je rád, že zůstalo jenom u svíček a jde se poklonit Havlovi, který dal novou šanci i takovým exotům.
Nechápete? Vždyť je to tak jednoduché – on už není někdo, není orgán VB, jeho slovo není zákonem, nikdo se ho nebojí… všichni na něj zvysoka kašlou.
Dlužno dodat, že bývalí esenbáci nejsou jediní, co změnou režimu razantně klesli na společenském žebříčku – bývalí horníci jsou až moc často stejně radikálně vypatlaní.
Proč do p..ele, je spousta jiných lákavých možností, třeba Kuba nebo KLDR. Tam na něho čekají s otevřenou náručí
Výplody pana Ondráčka jsou tak extrémně nesmyslné, že je prakticky zbytečně se k nim vyjadřovat – musely by se fakticky vyvracet všechny věty, jedna za druhou.
Naše společnost si za to může svým způsobem sama, protože proti komunistům nenasadila od začátku tvrdý režim. Komunistická totalita u nás nebyla výrokem soudu právně zakázána a rozpuštěna (připomenme že se stačila sama právně přetransformovat pod jiným názvem) komunističtí zločinci za konkrétní zločiny během totality u nás nebyli soudně odsouzeni a potrestáni. Komunističtí činitelé nebyli ani nijak osobně společensky ostrakizování, naopak řada z nich se dostala brzy do významných politických i podnikatelských kruhů.
Když to srovnáme s tvrdým postojem po 2.světové válce, nejen proti Němcům ale i jejich českým kolaborantům a přisluhovačům – i ti dostávali u lidových soudů tvrdé tresty a prošli dlouhou uličkou společenského ostouzení..Nově vzniklá kultura i postoje společnosti byla tvrdě protifašistické , nikdo nenašel pro fašismus ani Němce slůvka omluvy.. Ale výsledek to mělo, ten negativní apel národa proti zrůdné totalitě fašismu zůstal prakticky až dodnes.
Prohlásit něco podobného jako výše v článku o období fašismu u nás by si pan Ondráček /ani nikdo jiný) nedovolil, i když – svou zrůdností jsou oba tyto režimy podobné…
Jenže, tato chyba už se nedá odestát, soudy už ty staré případy řešit nebudou, dnešní neokomunisty už taky nelze napadat.., tvrdší politický postoj proti nim už by byl protiústavní, jako účelová likvidace současného politického rivala, stejně jako výmluvy o tom že – skoro po 30 letech za všechno můžou komunisté.. Slovem pana Švandrlíka, ještě máme co jsme chtěli…
Ešte sme nezabudli, na takých, ako si ty a tebe podobných !!! Súdruženko ty si patril medzi „užívateľov socialistického blahobytu“ a mal si sa ako prasiatko v žite, druhí „budovatelia socialistického blahobytu“ museli makať na takých, ako si ty, čušať a ešte vás chváliť !!! To bol ten „socialistický raj“ po vzore veľkého brata ZSSR, ktorý ti ostal v tvojej červenej hlavičke do dneška !!! Všetci máte krv na rukách a zničené životy tých ktorých ste sledovali, udávali, mlátili a zatvárali !!! Poslušne si slúžil komunistickej ideológii a podieľali sa na represiách, zvráteného komunistického systému !!! Uvedom si a nezabudni, že kto po roku 1989 vlastne zakladal strany a hnutia na SK a v CZ, to bolo už pripravované tvojimi „súkmeňovcami“ v roku 1987 ŠtB, KGB a KSČ, „pokojné prevzatie moci – zamat“ !!! Moc a „zamat“ dostali vyvolení z radov ŠtB a KSČ !!! Komparzu ktorý štrngal kľúčami a vykrikoval Havlove alkoholické bludy “ nie sme ako oni “ sa ušlo len sklamanie a bieda !!!
zajimave, ze zrovna dnes na vyroci pocatku Norymberskych procesu, je zde vyznani jednoho „nacisty“ z KSC, to by si v Nemecku nedovolil.
Twenty-four high-ranking Nazis go on trial in Nuremberg, Germany, for atrocities committed during World War II. The Nuremberg Trials were conducted by an international tribunal made up of representatives from the United States, the Soviet Union, France, and Great Britain. ….. Na rozdil od KSC kde soudruzka Brozova sla sedet jen na rok, misto krasneho provazu na sibenici. Kde soudruh Jakes a jeho soukmenovci se schazi kazdy rok u krizikovy fontany zpivajic Internacionalu…vzpominajic na krasne casy jako tento hnup….. ANO bude lip 🙁
Jak někdo řekl, jestli se dá něco vytknout panu Václavu Havlovi je to, že neudělal Norimberský proces s komunisty. Co se Ondráčka týká, jedno bezvýznamný plus u mě má, alespoň nepřevlíknul kabát a má stále stejný názor, namísto některých lidí, kterým se ted´ říká mistře, musíme je každý den poslouchat v rádiu, koukat na ně v televizi nebo dostávají státní vyznamenání a tenkrát byli rudý až na pr… Chce se mi z toho blejt. Potřeba tu dobu na chvíli vrátit se vším všudy aby si lidi zase vzpomněli jak bylo „líp“.
Prase. Co jinak k tomu dodat.
Tak jasně – kdyby pevní českoslovenští okupační soudruzi pod Husákem a Biľakem vydrželi ještě dva roky, tak by se SSSR v roce 1991 nezhroutil a ještě bychom dobyli znovu Polsko, Maďarsko a Berlínskou zeď!
Idiot!
Komunisti se nikdy nezmění, u nich budou mít vždy lež jako pracovní metodu…