„Normální svět“ vidí populisté podobně v Německu i Česku. Ať jde o gender, klima či média
Německé parlamentní volby budou na podzim o dva týdny dřív než ty české. A i když srovnávat obě země z hlediska mentality či politiky dost dobře nejde, loví němečtí populisté voliče na podobné sliby nebo fráze jako jejich sesterské strany v Česku. Ukazuje to volební program AfD, původně strany odpůrců eura, kterou však postupně stále víc začala ovládat krajní pravice.
Alternativa pro Německo (AfD) se často hlásí ke stejným hodnotám jako SPD Tomia Okamury, obě strany jsou i součástí stejné europarlamentní frakce Identita a demokracie. S německou stranou chtělo krátce po založení spolupracovat i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Bližší pohled do programu AfD ukazuje, že názorový překryv s českými populisty je skutečně pozoruhodný.
Už samotný název volebního programu „Deutschland. Aber normal“ připomíná český „normální svět“, za jehož obránce se v tuzemsku explicitně označuje právě hnutí Trikolóra.
Klima podle vzoru Klaus
Podobně jako SPD se také AfD v programu ohání slovem suverenita a přímá demokracie. Tady by německá partaj chtěla rovnou zavést referenda po švýcarském vzoru, což v minulosti prosazoval i Okamura.
Čeští i němečtí populisté jsou zajedno třeba i v otázce veřejnoprávních médií. Trikolóra a SPD prosazují jejich zestátnění, respektive transformaci na příspěvkové organizace řízené například ministerstvem kultury. AfD by veřejnoprávní média „přestavěla“ – rozuměj seškrtala na zhruba desetinu stávající velikosti.
Koncesionářské poplatky by podle plánu AfD nahradily finanční odvody technologických firem, které „šíří audiovizuální obsahy, streamovací služby, dominují německému trhu a přitom platí nedostatečné daně a odvody“.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Za pozornost stojí i kapitola „Klima“, kde se AfD snaží vypořádat s otázkou klimatické změny i s jejími možnými příčinami – a povzbuzuje voliče ke klimatickému optimismu: „Nikdo nepopírá aktuální globální oteplování. Podle AfD ale nemusí mít jen negativní dopady. Dějiny lidstva dokazují, že teplá období vždy vedla k rozkvětu života a kultur,“ tvrdí strana s tím, že momentální nárůst je v toleranci teplotních výkyvů známých už v předindustriální době.
V tomto bodě se strana názorově blíží Václavu Klausovi staršímu, který rovněž působí v hnutí Trikolóra a jehož skepse ke „klimalarmismu“ je všeobecně známá. Český exprezident AfD dlouhodobě podporuje, vystoupil na řadě jejích akcí, včetně těch předvolebních, a dá se čekat, že mu strana dá prostor i letos.
Právo na hotovost. A na němčinu
Nejde však jen o klima, stoprocentní shodu s Trikolórou vykazuje i oddíl programu, který se věnuje zachování hotovosti. „Hotovost je svoboda a ochrana před vyvlastněním a totální kontrolou“, píše AfD. Trikolóra loni přišla s návrhem zakotvit právo platit hotově rovnou do ústavy.
SPD s Trikolórou se loni také poměřovaly ve svém odporu vůči Evropské unii a v razanci, s jakou z EU chtějí či nechtějí vystoupit. AfD má v tomto ohledu jasno: „Vystoupení Německa z EU a založení nového evropského hospodářského a zájmového společenství považujeme za nezbytné.“ Naopak v případě Severoatlantické aliance uznává, že členství v NATO patří zatím k ústředním součástem německé bezpečnostní strategie. Ani Trikolóra, ani SPD také Alianci opouštět nechtějí.
Alternativa pro Německo se také v programu vymezuje proti „genderově vyváženému“ jazyku a prosazuje zakotvení němčiny jako státního jazyka do německé ústavy.
V programu AfD nechybí ani „přepisování dějin“, narativ populární i u českých populistů. Německá partaj má v tomhle ohledu na mysli konkrétně strhávání soch či přejmenovávání ulic – nebo slovy stranických copywriterů „agresivní pokusy o ideologické, moralizující překrucování historie“.
Neočerňujte císařství, žijeme z něj doteď
Program AfD má však i něco, co programy českých populistických stran nemají – pasáž zaměřenou na starší národní dějiny. V tomhle bodě se AfD obrací cíleně na radikálnější a národoveckou část voličů, včetně extremistů.
AfD zmiňuje památníky kancléře Bismarcka a další sochy z éry německého císařství, jejichž ostrá kritika podle strany „nemíří jen na někdejší stát, ale i na německý národ jako takový“. Strana doslova tvrdí: „Debata o údajné nutnosti dekolonizovat německou kulturu jde ruku v ruce s proklínáním ‚bílého muže‘ a zpochybňuje vědomí naší kulturní identity.“
AfD také odmítá, že by neexistoval rasismus proti bělochům a nechce paušální vracení sbírkových předmětů z bývalých německých kolonií.
Německé dějiny je podle strany nutné vnímat v celé jejich šíři a nesoustředit se jen na „pády“, protože – jak tvrdí AfD – „národ bez sebevědomí neobstojí“. Staví se proti očerňování někdejší německé císařské říše s tím, že „z jejích výdobytků žije Německo dodnes“.
Připomíná to výroky, kvůli kterým se strana v minulosti stala terčem kritiky. Jeden z čelných politiků AfD Alexander Gauland prohlásil, že „Hitler a nacionální socialisté jsou jen ptačí trus na naší úžasné historii“. Kvůli podobným excesům, ale zejména kvůli kontaktům politiků i sympatizantů AfD s extremistickou scénou, má stranu už dlouho v hledáčku i německá kontrarozvědka.
Ke stejnému myšlenkovému dědictví se odkazují i buršácké spolky, formálně udržující staré studentské tradice. Také buršáci patří k okruhu sympatizantů AfD a řadu jejich spolků úřady v Německu i Rakousku rovněž monitorovaly kvůli extremismu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
28 komentářů
Pár připomínek
1. Je jasné, že přímá demokracie je pojistka proti zvůli politických „zastupitelů“, kteří často neplní to, co voličům naslibovali, a mnohdy dělají pravý opak.
2. S jejich názory na klima se lze ztotožnit. I kdyby EU zastavila veškerou produkci CO2 a její obyvatelé umírali ve tmě a zimě, na celosvětové produkci CO2 by se to projevilo jen cca 6 %. Což by jen Čína dohnala za nějaké 2 – 3 roky. Navíc antropogenní podíl na současných změnách klimatu nebyl nikdy vědecky prokázán.
Dovoluji si také konstatovat, že podpora OZE a paroplynových elektráren, které emise CO2 zvyšují, a současně boj proti bezemisním jaderným a geotermálním elektrárnám jsou přinejmenším nepřímý důkaz toho, že sami guru zelených na škodlivost emisí CO2 nevěří.
3. Pokud se týká onoho „zrušení hotovosti“, „zlí extrémisté“ mají jednoznačně pravdu. Znamenalo by to totální zotročení populace.
4. Nevidím důvod platit „veřejnoprávná“ média, která odmítám pro jejich extrémistickou ideologickou orientaci sledovat. V podstatě je to stejné, jako když jsme museli za komunistů mít povinně předplacené Rudé Právo a ve školách a v zaměstnání (alespoň někde) se to kontrolovalo.
Já bych Váš komentář za sebe ještě rozšířil – nenašel jsem v prezentovaném programu AfD nic, co bych s klidným srdcem nepodepsal. Od autora článku bych ocenil, kdyby tu zveřejnil svoji definici pojmu „populista“, zřejmě si pod tím představuje každý něco jiného.
Běžte se hned hlásit ve spádové věznici 🙂
Jinak populista je to, čemu se ještě před pár desetiletími říkalo demokrat.
Zaprodanci naši vlasti nás asi prodají za koryta v Bruselu ??Nikdy jsem se nestaral !!! Jasný a pravdivý příspěvek v diskuzi. Přečetl jsem, souhlasím a posílám všem normálním lidem. Asi tak nějak….. Nikdy jsem se nestaral, jestli jsi homosexuál, dokud jsi to nezačal strkat do tváře mně a mým dětem. Nikdy jsem se nestaral, jakou máš barvu, dokud jsi nezačal obviňovat mou rasu ze svých problémů. Nikdy jsem se nestaral o tvou politickou příslušnost, dokud jsi mne nezačal odsuzovat kvůli mé. Nikdy jsem se nestaral, kde jsi se narodil, dokud jsi nechtěl vymazat moji historii a dokud jsi neobvinil mé předky ze svých současných problémů. Nikdy jsem se nestaral o tvůj příjem, dokud jsi neřekl, že jsem tě diskriminoval tím, že jsem byl za lepší práci povýšen. Nikdy jsem se nestaral o tvou víru, dokud jsi neřekl, že moje víra je špatná. Nikdy jsem se nestaral o odlišnost tvého přesvědčení, dokud jsi mne nezačal trestat za to, že se držím svého přesvědčení. Teď se starám, protože moje trpělivost a tolerance jsou pryč. Nejsem sám, kdo se takhle cítí, jsou nás miliony a máme toho dost !
Podepisuji a přidávám se!
Naprostý souhlas.
To jste dělal na ÚV KSČM , že jste musel odebírat RP ? Já jsem odebíral Svobodné slovo a potom Lidovou demokracii a nikdo mě nepronásledoval ! Vy jste tu musel za Husáka strašně trpět !
Virusi,
studoval jsem středí a vysokou školu, potom pracoval na pozici VŠ asistenta. Kdybych házel někde lopatou, mohl bych se jistě na odběr stranického tisku vykálet z vysoka.
Moje řeč, svatá pravda.
Hezky vtipné, že ten nápis „extrémně pravicové křídlo“ má na křídle levém.
Potíž je vůbec v pojmech jako normální svět a populismus, za nadvlády politického korektivismu, který si sám určuje co má být normální, a co naopak má být označeno jako extrémní, či nebezpečně populistické. Právě proto, že díky svému působení v masových médií může některé problémy naprosto ignorovat a zamlčovat.
V čem mají německé (politicky korektní) elity tu nespornou výhodu , že Německo je nyní stále ekonomicky velice silné, takže ani řadu problémů řešit nemusí, neb se mohou zatím naprosto nepopulisticky? spoléhat na špidlovské heslo „zdroje jsou..
Btw, i třeba za tu cenu, že si budou zemní plyn pro svou energetiku kupovat vlastním plynovodem z Ruska, ale i to se musí nějak politicky korektně okecat, že, v tom žádné politické nebezpečí nehrozí, :)))
Takže, kdo chce normální svět je dnes ultrapravicový extrémista ! A basta !!
Heslo „Kdo nejde s námi, jde proti nám“, se nám tu znovu zakořenilo. Doba nálepkování a kádrování nepohodlných s jinými názory se vrátila zpět.
Ale to je všude a vždy , kapitalisti kádrují ještě víc než komunisti !
Virusi,
to, co tady kádruje, nemá s kapitalisty nic společného. Celá EU je už skoro socialističtější než bývalý SSSR.
A kde vidíte normální svět Vy,p.Berger?Polygamii je dle Pirátů normální nebo populistická?
Když už se ptáte, pane Dvořáku: Asi někde uprostřed mezi polygamií a strašením migranty, kteří tu nejsou, případně zlehčováním klimatických změn. Stačí takhle?
Jedna technická k argumentaci: Až tu budou, tak už je odtud nikdo nedostane. Požárům je potřeba předcházet prevencí. (Určitě si to nevykládejte jako neochotu pomoci bližnímu.)
A proč tedy nenapíšete také o Pirátech,že jsou populisté? Stačí takhle? Popisování otřesných případů z tzv.původních zemí EU,které tam provádí migranti je populistické a nebo říkání celé pravdy a nebo se vrátila cenzura?
O pirátech zcela jistě bude třeba psát víc než jen o těch migrantech, jejichž příchod a dokonce i násilnou islamizaci EU podporují. Nicméně, kdo píše o těchto věcech, píše automaticky i o pirátech.
– jestli to nebude tím, že konzervativní hodnoty v epoše neoliberálního šílenství začínají být populární . . . .¨
(jak pravil Cyril Höschel – rozdíl mezi populárním a populistickým politikem spočívá v tom, zda s ním souhlasím, nebo ne . . . )
tak urcite, tohle je standardni podfuk mnohych populistu…naslibovat „normlani svet“, ale kdo to urcuje, oni?? ani omylem, nevolitelne – viz Trikolora atd..snad propadnou
Když už jsme u těch populistů – „populista“ je dnes užíván jako tzv. nadávka prostá, stejně jako např. pro Rusa je fašista každý, kdo se mu nelíbí, bez ohledu na světonázor dotyčného „fašisty“.
Podle mého chápání je populista takový politik, který voličům slibuje něco, o čem sám předem ví, že je nesplnitelné.
Omyl Ondřeji, je chybou dělat z vlastenců populisty, jako občan národnostního státu plně souhlasím s programem AfD a neshledávám na něm nic závadného, je plně aplikovatelný i pro ČR.
Ohledně EU, jedná se o deviantní a sebedestruktivní globální spolek bez národa a území nad kterým se stahují mračna hněvu všech vlastenců členských zemí, ale i nečlenů.
Co a pro koho hlídá tento hlídací pes? Prezentované postoje se mi zdají značně anticivilizační. Co je špatného na zabránění usazování ekonomických muslimských migrantů (proč by jinak prchali od svých tak tolerantních, lidskoprávně a multikulturně zaměřených souvěrců k nevěřícím)? Podle redaktorů psa například islám do Evropy patří? Copak neví, že je to totální ideologie s totalitní společenskou praxí? Co je špatného na umírňování klimatických poplašných zpráv? Takhle se dá pokračovat do nekonečna. Hlídací pes by snad měl být objektivní, ale není ani náhodou. Brání své a na cizí štěká.
Souhlas. Stačí jen hlídat, jaké objektivně prokazatelné informace cenzuruje.
Populární politik, je známý politik. A ten může být oblíbený, či neoblíbený. To obojí dokonce současně a většinou. Protože jak se říká, všem nevyhovíš. Normální svět je svět s budoucností. Všechno ostatní je populismus.
Co tady zase s nějakým „bílým mužem“, nebo „dekolonizovat německou kulturu“…???
Lze říci, že německý kolonialismus v zámoří byl jen relativní historickou epizodou. Když tedy pomineme nějaká drobná preludia ve starší minulosti (jako dočasná brandenburská kolonie na pobřeží západní Afriky na přelomu 17. a 18.století), pak tedy německá koloniální říše v Africe (o tu asi hlavně jde) byla vytvářena až od 80.let 19.století, a jak asi známo, po několika málo dekádách, za první světové války (fakticky obvykle tak do roku 1915) vzala za své…
A když je tu připomenut zrovna kancléř Bismarck… Za jeho kancléřství se s budováním té německé koloniální říše sice započalo, ale on sám osobně až tak velkým příznivcem expanze v Africe nebyl. Dokonce se připomíná, kterak, když za ním přišel jeden zástupce koloniálního spolku, prosazující takovou expanzi, Bismarck ukázal na mapu a řekl: „Tady je Francie a tady je Rusko; a my jsme uprostřed. To je moje mapa Afriky!“
Čili, z těchto slov jasně vyplývá v podstatě eurocentrické zaměření jeho politiky či hlavních zájmů – a nakonec, přece i A. Hitler ve svém „Mein Kampf“ později napsal, že pro německou kolonizaci jsou jistě vhodnější oblasti východní Evropy než třeba Kamerun (mimochodem, jedna z tehdy už bývalých německých kolonií v Africe).
Čili, pokud jde o nějaké módní historické „kání“, tak zrovna Němci by se měli (a to i když jsem si vědom např. těch připomínaných krutostí, jakých se dopustili při tom potlačení povstání těch bantuských Hererů v Německé Jihozápadní Africe, dnešní Namibii, v roce 1904) celkově asi „kát“ ještě spíše Slovanům (včetně nás) než černochům…
A když tedy jsme u toho, jak se za svoji minulost „kají“ takoví Turci, se kterými se zrovna Němci už desítky let tak nějak integrují a fúzují… (???) Integrují a fúzují tak, že až si možná nějaký ne tak třeba v zeměpise tolik orientovaný Čech (když třeba v centru Prahy vidí stánek s nápisem „Kebab aus Deutschland“) může oba národy tak nějak plést…(???)