Neveřejný zápis z jednání Zeman – Orbán: „Spolupráce s Rosatomem není bez problémů.“
EXKLUZIVNĚ. Prezident Miloš Zeman se na nedávném setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem živě zajímal o to, jaké jsou maďarské zkušenosti s dostavbou jaderné elektrárny Paks a se spoluprací s ruským Rosatomem. Redakce HlídacíPes.org získala diplomatický zápis ze schůzky obou politiků na zámku v Lánech.
To, že jaderná energetika a dosavadní maďarské zkušenosti s dostavbou jaderné elektráren byly předmětem debaty, potvrdil už po jednání obou politiků mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
„Pan prezident ocenil, že se Maďarsko rozhodlo pokračovat v civilním jaderném programu. Česká republika by ráda s Maďarskem v této oblasti spolupracovala,“ konstatoval Ovčáček. Zápis, který HlídacíPes.org získal z důvěryhodných diplomatických zdrojů, ale nabízí z jednání politiků zajímavé detaily.
Orbán: Rusové se to naučí
„Závěrem úvodní řeči se MZ dotázal VO na maďarské zkušenosti se zvoleným způsobem dostavby JE Paks,“ stojí ve dvoustránkovém zápise (jména politiků jsou v zápise uvedena těmito zkratkami, v přepise je zachováváme podle vzoru originálu, pozn. red.).
Maďarský premiér po zdvořilostním úvodu reagoval na otázku týkající se dostavby jaderné elektrárny slovy, že sice „pozitivně kvituje spolupráci s ruským Rosatomem“, ale že „dostavba JE Paks neprobíhá zcela bez problémů“.
„Projekt je již nyní dva roky ve skluzu, a to především proto, že hodně času zabralo jeho prosazování na evropské úrovni. Ruská strana není zvyklá, že je potřeba tyto projekty nějakým způsobem obhajovat a prosazovat vůči třetím subjektům, tj. vůči Bruselu,“ zaznamenal zapisovatel Orbánovu řeč.
Orbán dodal, že předpokládá, že dostavba nabere ještě další skluz, prý zhruba půlroční. „Zároveň je však přesvědčen, že se na maďarském příkladu Rusko naučí, jak jednat s EK, a příští projekty pro něj budou snazší,“ stojí v zápise.
Češi proti antinukleární koalici
Maďarsko uzavřelo s Ruskem mezivládní dohodu, podle níž Rusové postaví nové dva bloky elektrárny, zároveň zajistí 80 % financování z celkové ceny 12,5 miliardy eur. Maďaři pak budou dluh splácet 21 let.
Problém je v tom, že Maďarsko nemá kontrolu nad financováním stavby ani jejím průběhem, už nyní se vše prodlužuje a prodražuje, ale smlouva je prakticky nevypověditelná.
Orbán také vysvětlil, díky čemu se Maďarsku nakonec podařilo prosadit projekt v rámci Evropské unie. Maďarsko nejprve vyčkalo, jak dopadne rozhodnutí o výstavbě anglické jaderné elektrárny Hinkley Point C, a po jejím povolení si najalo stejnou advokátní kancelář, jaká hájila tento britský projekt.
Schůzce v Lánech byla přítomna i ministryně průmyslu Marta Nováková. Ta podle zápisu informovala přítomné, že Česká republika žádá kvůli snaze o výstavbu 3. a 4. bloku JE Temelín o notifikaci Evropské komise, která je nutná k vypsání tendru.
„Narážíme však na anti-nukleární koalici v Evropské komisi. ČR má proto zájem o maďarské zkušenosti, jak se zvoleným způsobem dostavby JE Paks, tak s obhajobou tohoto projektu v rámci EK,“ cituje Novákovou zápis s tím, že ministryně připomněla, že „v případě ČR se na výstavbě podílí firma, která je státem vlastněna pouze z části, ČR má tudíž na výstavbu pouze částečný vliv“.
Prezident Zeman pak „vyjádřil obavy z ideologie ekologismu, která ničí český státní rozpočet vynucenými a nesmyslně vysokými dotacemi na obnovitelné zdroje energie“.
Ty Dukovany dostavíme
Miloš Zeman se ani ve svých veřejných vystoupeních nijak netají přesvědčením, že by Česká republika měla stavbu nových jaderných bloků svěřit bez výběrového řízení Rusům, podobně jako to udělali Maďaři.
„Osobně bych nebyl vůbec proti tomu, aby se u nás aplikoval podobný model jako je v Maďarsku s elektrárnou Paks,“ řekl Zeman letos v létě během své návštěvy dukovanské elektrárny. Ve variacích to zopakoval i na setkání se zástupci ČEZ či s premiérem Babišem. Ten ale po separátní schůzce s Orbánem řekl, že se Česko maďarskou cestou dostavby jaderných bloků nevydá.
V Česku v létě vznikla komise, v níž zasedli zástupci tajných služeb, Úřadu vlády a vybraných ministerstev, která měla posoudit zájemce o dostavbu z hlediska bezpečnostních rizik a zájmů státu. Podle týdeníku Respekt došli experti letos v listopadu na základě pěti bezpečnostních kritérií k závěrům, z nichž plyne, že riziko představuje případné angažmá Ruska a Číny.
Česká vláda dosud oficiálně nerozhodla ani o prvním nezbytném kroku – o způsobu financování dostavby jaderných bloků. Premiér Babiš preferuje, aby stavbu financoval ze svých zdrojů ČEZ, případně pro stavbu a financování vytvořil joint venture s dodavatelskou společností. Takové řešení ale nemá podporu ani managementu ČEZ, ani minoritních akcionářů.
Ve hře je i rozdělení ČEZ a vytvoření čistě státní společnosti pro stavbu nových jaderných bloků.
Koncem října Babiš řekl, že rozhodnutí o dostavbě lze odložit, protože je možné prodloužit životnost dosavadních dukovanských bloků. Nyní v rozhovoru pro Deník informoval, že vláda vyzvala ČEZ, aby vyhlásil soutěž na dostavbu nového bloku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Tak určitě máte jako profíci tuto zprávu ověřenou ze dvou nezávislých důvěryhodných zdrojů …. Jak stále zdůrazňujete , že to je ten rozdíl mezi seriózním a dezinformačním médiem.
Sakra , jak se mám bránit těm fake news a ověřovat si informace jinde… ?
To se fakt nedá…
Zkuste Jiřího Ovčáčka. Mobil má na webu hradu. Pro všechny, i pro nenovináře
Nechcete se s ním snad srovnávat, že ne . Nezlobte se, nejde mi ani tak o to co v tom diplomatickém zápisu, který HP získal je. O tom, že Zeman a jeho klaka fandí Rosatomu, a potažmo Rusku, si fakt nedělám iluze a nelíbí se mi to. Na druhou stranu, to že o tom diskutuje s Orbánem, který má s Rusy zkušenosti z dostavby JE Peks je podle mne v pořádku. Naopak to hodnotím kladně. Třeba mu ty problémy otevřou oči, i když v to moc nevěřím.
Mne jen udivuje, že se odvoláváte na neveřejný zápis, který jste získali kdoví jak a normální čtenáři si nemají jakkoliv ověřit jeho relevanci.
To se mi zdá dost v rozporu s tím o čem tu pořád píšete – dezinformace, fake news , deep fake news apod. To mne docela zaráží.
To ovšem pletete „jabka s hruškama“, jak se říká. My se na ten zápis neodvoláváme, my ho máme. A máme ho od důvěryhodného zdroje. A je to oficiální zápis. To je jako byste chtěl další zdroje pro potvrzení pravosti vysvědčení svého potomka. Ale pokud máte pocit, že u nás čtete fake news, nejlepší bude když nás raději číst nebudete.
No jo, ale jak jste se k tomu zápisu dostali ? Někdo Vám jej musel podstrčit, za nějakým účelem. Byl neveřejný. Ověřit si informace v něm uvedené nelze. Musíme vám důvěřovat. Byl alespoň pravý ? Asi kopie, ne originál, nebo ? Vaše přirovnání kulhá. Vysvědčení mého potomka mi jako zákonnému zástupci paní učitelka ráda poskytne i s příslušným výkladem. Nepodstrčí mi ho školník na WC, že jej ukradl ve sborovně…
Říká vám něco ochrana zdroje? Ano, musíte nám důvěřovat. Pokud nám nedůvěřujete, je to vaše volba.
Zápis snese všechno. Někdy se mi zdá, že naše vláda je zbytečná a vše by stihl prezident Zeman. Minimálně by se za ni ušetřilo spoustu peněz a dopředu by bylo vše jasné. Ale aby si nechávali státy ze spolku NATO stavět atomovku Ruskem mi připadá postavené na hlavu jako celá naše politika vedená spolkem ANO. Připomíná mi to heslo se Sovětským svazem na věčné časy. Babiš na chvíli na to heslo jen zapomněl.
A kdo by měl reaktory dostavět? Zkrachovalý Westinghouse, který nabízí AP-1000, ale ani jeden zatím v USA nefunguje? Dva tyto reaktory byly letos uvedeny do provozu v Číně, ale Čína sama je považuje už za zastaralé.
Nebo Jižní Korea, která se sama jaderné energie vzdala a zastavila (zatím?) běžící projekty? Sice ji proasazuje Drábová, ale zřejmě neví, že v r. 2012 vyšla zpráva, že reaktorové nádoby mají mikrotrhliny a certifikáty některých částí byly zfalšovány. Také jí nevadí, že reaktor postavený v SAE neobsahuzje druhý kontejnment, který by měl být samozřejmým standardem. Také chybí nějaké licence, takže do provozu přijde až někdy v 2020-2021. SAE uzavřely dohodu s Francouzi, že budou dohlížet na dostavbu bloku s ohledem na jeho bezpečnost a provoz. Že by Korejcům nevěřili?
Areva má ekonomické problémy jako Westinghouse.
Zbývá Čína se svými spolehlivými reaktory, kterých staví až 10 ročně. Ale je to daleko. To ale nevadí Británii, aby jejich reaktor po certifikaci nechtěla postavit v Essexu.
Pro nás je jediná volba – Rosatom. Jaderná část jejich reaktorů je naprosto bezporuchová, palivo od ruské firmy TVEL je také spolehlivé. Rosatom intenzivně spolupracuje s mnoha našimi firmami doma i v zahraničí. Takže volba je jasná. Má to ale jedinou nevýhodu: je ruský, a to naši rusofobové nemohou vydýchat.
Drabova nevi… No, Mirku, mozna by bylo vhodne, abys uvedl sve plne credentials, aby tvuj pohled nabral nejakou relevanci v teto diskusi.
A odpoved na tvoji prvni otazku: Kdokoliv mimo Rusu a Cinanu. Preferecne nekdo z nasich spojencu, popripade nejaka indiferentni zeme jako Jizni Korea.
Jsem absolvent Fakulty technické a jaderné fyziky (tehdejší název), kandidát fyzikálně-matematických věd z Matfyzu, 3-letý postgraduál kybernetiky a další. Hodně dlouho jsem pracoval v energetice, včetně nějakých výpočtů pro Temelín. Jadernou energetikou se zabývám dlouhodobě a nenechám se ovlivnit nějakou politickou propagandou, ani zleva ano zprava.
S paní Drábovou jsem písemně diskutoval nejen o jaderné energetice, ale i o novičoku. Je to marné, je to marné, je to marné. Je to prostě politička. A to, že také vystudovala FTJF, by měla spíše tajit. Její argumenty jsou politické, ne odborné.
Podobně je paradoxem, že pro otázky jaderné bezpečnosti je u nás zodpovědný politik Václav Bartuška, absolvent Fakulty sociálních věd, který nemá odborné vzdělání naprosto žádné. Ale rusofobům se jeho výroky líbí.
Ještě jsem zapomněl komentovat Váš poslední odstavec.
To myslíte, že když je někdo náš spojenec (kdo takový pojem definoval a o čí názor se opíral ?), tak by měl u nás dostat přednost, i když neprokázal svoji způsobilost? Jen proto, že je „politicky spolehlivý“? Vždyť třeba Trump ruší jakékoliv mezinárodní dohody podle svých postojů. To je nějaká spolehlivost?
Třeba Británie Westinghouse naprosto ignoruje, i když je to jinak nejoddanější spojenec USA. V Bradwellu v Essexu dá raději přednost reaktoru z Číny. V Hinley Pointu jsou to zase Francouzi.
Po odborné stránce je volba Rosatomu naprosto jasná. Nebyl bych proti čínskému reaktoru HPR-1000 (Hualong One), ale přece jen je Čína daleko, to by mohlo dělat problémy nejen při stavbě ale i při provozu reaktoru. A není mi také jasné, jaký by byl objem prací našich firem. U Rosatomu by podíl českých firem byl opravdu velký, což dokazuje široká spolupráce s Rosatomem nejen v Rusku, ale i jinde v zahraničí. A Rosatom také oboustranně výhodně a spolehlivě spolupracuje i s těmi, kteří působí v zemích, které se staví do role nepřátel Ruska.
Ještě k vlastnímu článku: Problémy v Maďarsku nemá Rosatom, ale Maďarsko. To mělo problémy s povolením od EU a nyní má problémy s budováním infrastruktury kolem JE v Paksi. To ale s Rosatomem nemá nic společného.
No, pokud jste pracoval s fakty pri vasich vypoctech pro Temelin stejne jako s fakty o novicoku ve zdejsi diskusi, tak doufam, ze to po vas nekdo zkontroloval. Jistym uklidnenim je, ze, jak pisete, v energetice uz nepracujete.
Ale vase otazka na „definici spojencu“ pobavila, to se musi nechat, vtip vam nechybi.
Za mě bych taky neváhal nad dostavbou Rosatomem, repsektive hlavně ať se něco postaví. Pořád se tu v Evropě oháníme sankcemi proti Rusku, ale jak si pěkně topíme a vyrábíme elektřinu z ruského plynu. A pokud žádnou další jaderku nepostavíme, tak po odstavení stávajících bude množství ruského plynu jen narůstat. Tak co je lepší? Investovat teď 20 let do Ruska, aby jsme měli na dalších 60? let levnou elektřinu, nebo 60 let odebírat ruský plyn?
Jaderka aspoň zaměstná české lidi, český průmysl, co ty plynový elektrárny? Zaměstnaj pár lidí, plynový turbny v ČR nikdo nevyrobí a přírodě to taky neprospěje. Děkuji nechci.
Nepřijde Vám divné, že se náš prezident tolik angažuje ve výstavbě nových bloků jaderné elektrárny? Proč kašle na výběrové řízení a chce to dát Rusům? Co do toho vůbec strká nos? O co se tu snaží ten starej blázen?
Zpráva naší rozvědky je každý rok stejná: „více a více agentů Kremlu…“
Splaci dluh na pokyn svych loutkovodicu Nejedleho a Mynare, o to se snazi.
Mimochodem, asi třeba proto že výběrová řízení na dostavbu jaderek už byla dávno zrušená. Ono se zrovna při těhle stavbách vůbec nedá předpokládat, že by jakýkoliv dodavatel ty předem naslibované podmínky splnil–
Výběrové řízení by mělo být v každém případě, ale mělo by být založeno jen na odborných kritériích, ne na politických, to by se pak nemuselo konat výběrové řízení žádné a mohlo by se to zadat rovnou Westinghousu nebo Jižní Koreji nebo Arevě. Ale to by z toho odpůrci jaderné energie v Rakousku a v Německu asi zešíleli.
U nás se teď postupuje od ocasu. Nejdříve se řeší, kdo to bude financovat. Třeba Rosatom je v těchto otázkách velmi pružný, takže v případě jeho vítězství by se otázka financování mohla řešit znovu podle toho, co pro nás bude výhodnější.
Zeman je nesmírně schopný politik – bohužel všeho. Poté, co nezabránil vydání Nikulina do USA a ztrapnil se s Novičokem, tak zintenzívnil výzvy k odvolání sankcí proti Rusku. Veřejně propaguje, aby dostavbu jaderek byla svěřena Rosatomu bez výběrového řízení. Současné ubohé a trapné hodnocení BIS s tím nejspíš souvisí. V příštím roce totiž ohledně dostavby jaderek zasedne komise s účastí tajných služeb. A jako šachista, uvažující několik tahů dopředu, jako přípravu na zvětšení svého vlivu v předstihu dehonestuje BIS a jistě usiluje o výměnu ředitele těch „čučkařů“.
Novičokem se Zeman rozhodně neztrapnil, protože po okamžitém určení ze strany VB, že za otravou Skripalových stojí pouze a pouze Rusko, byla reakce Ruska, že novičok umí vyrobit několik států vč.ČR. Vojenský chemický ústav v Brně to poté prostřednictvím svého ředitele potvrdil, když se ho předtím Zeman zeptal. To ale zdaleka nekonstatovalo, že se vyrábí – jak to rády zdůrazňujírůzná mainstreamová média a komédia. Čili i my jako ČR ho vyrobit umíme a spolu s námi i několik dalších států vč. USA a Německa (to dokonce to samo přiznalo). No zpráva BIS je sice podobná jako v létech minulých, ale v roce 2017 vůbec nezachytila, že mj. na Krymu byl Babiš ml.. I sám velký samotný Petr Pavel konstatoval, že z přítomnosti Babiše ml. na Krymu mohlo „vytěžit“ Rusko – a právě toto např. ve zprávě BIS chybělo. Vytěžením dle vojenského slangu se rozumí třeba mučení (viz afghánský voják, kterého jsme také vytěžovali spolu s USA až z toho umřel, o vytěžování zajatců mluvil i gen .Opata). Bylo-li tedy před cca 1 měsícem téma „Babiš ml. takové, že skoro měla padnout vláda, ale zpráva BIS za rok 2017 to neobsahuje, tak je to velké faux pas celé instituce vč. Koudelky jako jejího šéfa.
Souhlas. Ale Zeman stejně jako paní Drábová uvěřili Vojenskému výzkumnému ústavu v Brně, že novičoku bylo u nás vyrobeno množství v mikrogramech.
Jako absolvent Fakukty technické a jaderné fyziky (tehdejší název) jsme byli cvičeni pro vojenskou prezenční službu v oboru chemický a radiační průzkum. A vojáky především zajímá, jak nějakou chemickou látku identifikovat v terénu a jak se proti ní bránit. Takže se domnívám, že novičoku bylo u nás vyrobeno daleko více než nějaké mikrogramy, aby vůbec nějaké testy měly cenu. A vyvinout indikační látky pro použití v terénu by vyžadovalo množství daleko daleko přesahující mikrogramy.
Paní Drábová píše, že novičok byl vyroben pro testy na přítomnost metodou plynové chromatografie. Tu metodu znám; při ní se vypatlá látky hodně a stejně k identifikaci nestačí. K tomu by mohla posloužit elektronová spektroskopie, ale o ní nepíše.
To jsou samozřejmě totální bláboly rusáckého či ovarova poskoka. Za prvé, to o čem „novičok“ je celá skupina látek, přičemž na Skripalovy GRU použilo jinou látku a předmětem zprávy chemického ústavy byla rovněž jiná látka. Za druhé, laboratorní mikrosyntéza je opravdu ale opravdu něco jiného než výroba. Jiným slovy ovar opět žvanil o něčem o čem neměl tušení nebo dostal rozkaz z rusácka. Každopádně znovu a zase ztrapnil ČR na mezinárodním poli.
Tahat do této aféry pokus agenta bureše o umlčení vlastního syna je projevem mentální retardace.
Inu to víte, tenhle svět je složitej 🙂
Jedna věc je, že by to mohli stavět ti oškliví Rusáci (leč o tom, kdo to bude stavět se ještě nerozhodlo)-
A věc druhá. že „..„Narážíme však na anti-nukleární koalici v Evropské komisi.“ – a ta tu stavbu nemusí povolit, i kdyby nám jí stavěl třeba Vatikán :)-
Domnívám se, že v EU (podle nějakých materiálů z poslední doby) rozvoj jaderné energie podpoří. Jinak se nedosáhne žádoucích změn klimatu. Chtějí celkově asi 25 % podíl jaderné energie. Obnovitelné zdroje energetiku nevytrhnou.
Ale obávám se, že vzhledem k politické hystérii budou v EU státům přikazovat, kdo to nesmí stavět, i kdyby byl zdaleka podle odborných kritérií nejlepší, nejspolehlivější a zaručoval nejlepší jadernou bezpečnost.
Myslim, ze Zeman pohrda narodem jeste vice, nez jim pohrdal Husak, kteremu se behem normalizace odhalila slabost vetsiny spolecnosti. Zeman nas prodava prakticky za nic, protoze potrava pro jeho ego, to je cena za lid vlastni zeme dost uboha. Ony se jednou otevrou i ruske archivy a obrazek Zemana v ucebnicich, predpokladejme, ze bude stat historikum vubec za zminku, tezko naplni nase potomky pocitem hrdosti.
Nejen u nás je zvykem, že stavební zakázky se přidělují kamarádům a těm, co jsou ochotni dát nějaké všimné. Ti kamarádi jsou v pořádku, neboť je známe, Rusy sice známe, ale kamarádi jsou jen s někým a jiní je znají i z té druhé stránky (pofidérní), tak nevím, co kdo řeší. Nebo někdo kromě kvality řeší i cenu nejnižší? Tak snad nekompetentní investoři nejsme. Za málo peněz málo muziky a také jaderka je výbušná záležitost, to třeba brát v potaz, chytračení je špatnou cestou.