Není jen Winton. Clare Hollingworthová zachránila před nacismem 2000 lidí z Československa
Nicolas Winton či Oskar Schindler má třetího, v Česku dosud neznámého pokračovatele. Respektive pokračovatelku. Britka Clare Hollingworthová za války pomohla 2000 lidí odejít z nacisty obsazeného Československa.
Clare Hollingworthová roky pracovala jako novinářka, jako válečná zpravodajka psala mimo jiné pro britské deníky Guardian a The Telegraph. Krátce po obsazení Československa pomohla zajistit bezpečný odchod pro tisíce lidí prchajících před nacismem z Československa.
Její příběh spojený se záchranou československých židů a dalších lidí ohrožených nacismem je dosud zcela neznámý.
Přes Polsko do bezpečí
„Clare Hollingworthová měla na Československo vazbu přes svého britského manžela, který v té době vyučoval na Univerzitě Karlově,“ vysvětlujena dotaz HlídacíPes.org britský novinář a vzdálený příbuzný Clare Hollingworthové Patrick Garrett.
V září 1938, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda, byla v Praze a mohla tak sledovat i příval uprchlíků z obsazených Sudet. Později, po 15. březnu 1939 pomáhala lidem prchajícím přes zelenou hranici do Polska – jak československým židům, tak vojákům i dalším uprchlíkům ohroženým nástupem nacismu.
Clare Hollingworthová podobně jako Nicolas Winton spolupracovala s Britským výborem pro uprchlíky z Československa. Vedla její pobočku v polských Katovicích, které se staly hlavním místem, kam se uprchlíci po přechodu hranic uchylovali.
„Hollingworthová pro ně pomáhala shánět peníze i potřebné dokumenty a víza pro odjezd do třetích zemí, nejčastěji do Británie, Jižní Ameriky a Skandinávie. Celkově s její pomocí do bezpečí odešlo zhruba dva tisíce lidí,“ vyprávi Garrett, který má k tématu i dobové dokumenty či ručně psané dopisy, které zachránění lidé psali Clare Hollingworthové.
Clare Hollingworthová 10. října oslavila své 104. narozeniny. Od 80. let žije v Hong-Kongu a jejímu příběhu se v těchto dnech věnuje hned několik britských médií. Ta však její – dosud detailně nepopsaný – zápis do československé historie zmiňují jen zcela okrajově.
Příběh Hollingworthové ve vztahu k Československu v lecčems připomíná známou historii spojenou s Nicolasem Wintonem. Sama Hollingworthová se o záchraně lidí příliš nezmiňovala, dokumenty s tím spojené nalezl až na půdě u svých rodičů její prasynovec Patrick Garrett.
Válečný sólokapr
Byla to právě Hollingworthová, kdo jako zpravodajka v Polsku jako první upozornila na to, že vypukla 2. světová válka – zprávou, že německé tanky masivně vtrhly na polské území.
V práci válečné zpravodajky pokračovala i později – mimo jiné v Alžírsku, Pákistánu a Vietnamu.
V rámci kampaně na oslavu 104. narozenin Clare Hollingworthové vzniklo v Británii toto video:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)