Jsem Polka, měla bych jít? Protesty poblíž klubu Pony. Foto: Profimedia

Německo Němcům, cizinci raus, zpívali. Video spustilo debatu o zákazech písní

Napsal/a Lucie Sýkorová 2. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

V sobotu 18. května se stejně jako každý rok o letničních svátcích sjela na německý ostrov Sylt „zlatá mládež“. Pořadatelé tradiční Svatodušní párty v místním podniku Pony chystali gastronomické speciality pro několik stovek lidí, kteří rozhodně nemají hluboko do kapsy. V té době rozhodně netušili, jakého věhlasu se klubu za pár dní dostane.

Ve čtvrtek následujícího týdne již vědělo celé Německo, že se v restauraci Pony o víkendu zpíval diskotékový hit z přelomu tisíciletí L’amour toujours. Respektive – problém byl textem s nacistickými konotacemi vloženým do refrénu původně nevinné skladby o lásce.

Krátké video se záběry na rozjařenou zlatou mládež vykřikující do melodie heslo „Německo Němcům, cizinci pryč“ se stalo během několika hodin virálním. A strhla se lavina, kterou asi neočekávali ani samotní autoři upravené verze zneužitého songu.

Kauza zároveň otevřela témata, která dlouhodobě bublají pod povrchem napříč německou společností.

Vyšetřování čelí i mladí liberálové

Neonacistický text na melodii 25 let starého hitu Itala Gigiho D’Agostina zaregistrovala německá média poprvé už v říjnu loňského roku. Tehdy jej na vesnické slavnosti v obci Bergholz v Meklenbursku-Předním Pomořansku prozpěvovali tamní mladí muži.

Od té doby se objevovaly stejné případy na akcích všeho druhu napříč většiny spolkových zemí. Veřejnost i média se o nich dozvídala většinou následně z krátkých videí publikovaných na sociálních sítích.

Po letničních slavnostech takto hlásily skandování extremistických hesel na píseň L’amour toujours desítky obcí, mezi nimi i lázeňské městečko Bad Kötzting poblíž českých hranic.

„Události posledních dnů jsou pro nás děsivé a zcela nepřijatelné. Nepotřebujeme na našich festivalech pravicově extremistická hesla ani Hitlerovy pozdravy. Proto jsme okamžitě zareagovali, kontaktovali DJe a kapely a zakázali píseň L’amour tojours na dalších akcích,“ řekl webu HlidaciPes.org starosta města Markus Hofmann, který má sám k hudbě jinak blízko a je známý i za hranicemi regionu jako „zpívající starosta“.

Podobné reakce zaznívají i z úst dalších německých politiků, vyjadřují se ministři, fenomén rázně odsoudil také předseda vlády Olaf Scholz.

Opravdovou celonárodní vlnu pobouření ale vyvolal právě až případ ze Syltu. Píseň byla obratem již dopředu zakázána na slavném mnichovském Oktoberfestu, rovněž tradičním Cannstatter Volksfestu či ve stuttgartské fanzóně pro nadcházející mistrovství Evropy ve fotbale.

Experti na pravicový extremismus tvrdí, že zneužití známého songu je strategií neonacistů, kdy cílem je, aby se z jejich vidění světa stal mainstream. A případ ze Syltu podle nich v plné šíři ukázal, že pravicový extremismus není zdaleka jen problémem chudých lidí.

„Podle studií jsou to střední a vyšší třídy, kdo podporuje pravicový populismus. Za propagandu a šíření konspiračních mýtů jsou zodpovědní lidé, kteří nejsou ekonomicky ohroženi a kteří organizují a posilují pravicový extremismus,“ tvrdí výzkumník Andreas Zick, který stojí v čele Institutu pro výzkum interdisciplinárních konfliktů a násilí na univerzitě v Bielefeldu.

Podle jeho nejnovější studie sdílí rasistické či sociální darwinistické postoje, jako například že Němci jsou ve skutečnosti přirozeně nadřazeni ostatním národům, šest procent lidí v Německu, kteří se považují za příslušníky vyšší třídy.

„Ve střední třídě je to rovněž šest procent a mezi těmi, kteří se vidí v nižší třídě, jsou to jen čtyři procenta,“ uvedl Zick pro německá média.

Přestože z podpory pravicového extremismu je obviňována v Německu především strana AfD, fenomén zneužitého songu se nevyhnul ani dalších stranám. V Bavorsku jsou vyšetřování dva členové Mladých liberálů strany FDP, kteří měli zpívat xenofobní hesla při návštěvě diskotéky po státním sjezdu strany ve Weidenu.

Hodinový vyhazov

Případ na ostrově Sylt vyšetřuje státní zastupitelství ve Flensburgu jako podezření z podněcování k nenávisti a používání symbolů protiústavních organizací.

Podle mediálního právníka Christiana Solmeckeho může být vykřikování rasistických hesel potrestáno pokutou, padnout by však mohly i tresty odnětí svobody.

Případy budou zřejmě posuzovány i podle možného veřejného vlivu. Před dvěma týdny padl verdikt v případu spolupředsedy durynské organizace strany AfD Björna Höckeho. Za to, že použil zakázané nacistické heslo Vše pro Německo (Alles für Deutschland), pro něj státní zástupce požadoval podmíněný šestiměsíční trest vězení, soud v Halle ale Höckeho potrestal  pokutou ve výši třináct tisíc eur (zhruba 323 tisíc korun). Verdikt není pravomocný.

Několik aktérů z videa ze Syltu, kteří si v médiích vysloužili přízvisko „prosecco nacisté“, už bylo nicméně potrestáno tím, že ses nimi rozžehnal jejich zaměstnavatel.

Kupříkladu dívka, jejíž rozesmátý obličej na začátku videa vidělo celé Německo, pracovala údajně pro hamburskou influencerku Milenu Karl. Ta na svém instagramovém kanálu obratem oznámila, že s dotyčnou s okamžitou platností ruší spolupráci.

„Distancuji se nejen od obsahu, ale i od všech lidí, kteří v tomto videu vystupují,“ napsala s tím, že i její rodiče jsou migranti. Od dívky se distancovala také univerzita v Hamburku, kde dotyčná studovala.

Mladík, který video natáčel, měl působit jako poradce pro středně velkou firmu, i on už je podle zpráv německých médií bez práce.

Pro velkou reklamní agenturu v Mnichově pracoval mladý muž, který na videu ze Syltu kromě zpěvu naznačoval Hiterův pozdrav a knír. Také on dostal vyhazov, přestože se po incidentu veřejně omluvil. Své zaměstnance měly na videu poznat i firmy jako Deutsche Bank či Vodafone, které uvedly, že informace prozkoumají a zváží důsledky.

Postih riskují dokonce i ti, kteří si zneužitý song pustí (a zazpívají) třeba v uzavřením prostoru svého vozu. Svědčí o tom případ z Magdeburku z minulého týdne: kolemjdoucí tam nahlásil policii dva mladé muže, kteří si song pouštěli nahlas v autě a měli do hudby skandovat problematické heslo. Policie následně prohledala auto i oba mladíky ve věku 22 a 27 let a jako možné důkazy jim zabavila mobilní telefony.

Spolek diskžokejů je proti

Spory se nyní v Německu vedou o to, zda je řešením zneužitý song zakázat. Skepticky se k tomu vyjádřila třeba německá ministryně kultury Claudia Rothová.

Také profesní sdružení diskžokejů (BVD) kritizuje plánovaný zákaz hraní party hitu „L’amour toujours“ na mnichovském Oktoberfestu a dalších německých lidových festivalech.

„Je to katastrofální. Kde to jsme, cenzurovat písně? Zakázat píseň znamená ustoupit pravicovým extremistům,“ řekl prezident BVD Dirk Wöhler v rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

V zákaz nevěří ani provozovatel mnichovských diskoték Dierk Beyer. „Nemůžeme dovolit, aby nám nějací radikální šílenci diktovali, jakou hudbu hrajeme,“ řekl webu BR24.

Zákaz písně neplánují organizátoři Kielského týdne, který se koná od 22. do 30. června. Podle nich neexistuje žádný právní základ pro zákaz písně podle trestního zákoníku nebo trestního řádu. Pokud by však na festivalu došlo k činům, které porušují ústavu, chtějí organizátoři takové osoby zažalovat.

V německých diskuzích se objevují také otázky, zda by se měly případně zakázat i další songy, které budou podobným způsobem zneužity. Podobné nápady by mohlo do budoucna omezit rozhodnutí soudu.

Hudební vydavatelství ZYX, které píseň L’amour toujours a doprovodné album v Německu vydalo, oznámilo, že podalo trestní oznámení na neznámé osoby, mimo jiné za možné porušení autorských práv.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)