Německá ambasáda připomene příběhy o pomoci uprchlíkům z NDR. Čechy to ukáže v jiném světle
Německá kancléřka Angela Merkelová byla v uplynulých letech terčem kritiky řady českých politiků kvůli migraci. Miloši Zemanovi zase při prvním vítězství v prezidentských volbách pomohla protiněmecká karta na účet jeho soupeře Karla Schwarzenberga. Přesto si třicet let po pádu komunismu Česko s Německem chválí skvělé vzájemné vztahy.
„O sousedech se toho musíme naučit víc,“ připouští v rozhovoru pro HlídacíPes.org německý velvyslanec v Praze Christoph Israng.
Bavorský rodák strávil víc než osm let v kancléřském úřadu Angely Merkelové, od léta 2017 je ambasadorem v Praze. Zlepšení česko-německých vztahů a překonávání křivd z války i poválečného odsunu sudetských Němců zažil na vlastní kůži.
„Vzpomínám si, jak jsem třeba začátkem 90. let, krátce po maturitě, organizoval partnerství mojí bavorské školy s jedním gymnáziem v Praze. Tehdy takové snahy ale měly ještě hodně radikálních odpůrců, šlo to dokonce tak daleko, že moji rodiče kvůli tomu dostávali výhružné telefonáty. To už je dnes naštěstí nepředstavitelné,“ vzpomíná velvyslanec Israng.
Chceme ukázat, že Češi pomáhali
Německá ambasáda si letos celoročně připomíná i třicáté výročí událostí ze začátku podzimu 1989. Zahradu tehdejšího západoněmeckého velvyslanectví pod Petřínem zaplnilo několik tisíc uprchlíků z NDR, kteří se tudy chtěli dostat na Západ.
Spali pod padajícím listím na zahradě ambasády a okolní ulice zaplnily jejich trabanty.
Velvyslanectví plánuje na podzim sezvat tehdejší uprchlíky znovu do Prahy. Vydalo také na webu výzvu, ať se přihlásí aktéři tehdejších událostí z Česka i Německa, kteří mají zajímavá svědectví, fotky nebo artefakty spojené s výročím. Zatím se jich ozvala víc než stovka, skoro všichni z Německa.
„Snad přibudou ještě nějaká svědectví Čechů, kteří tehdy uprchlíkům třeba nosili jídlo. Takové příběhy chceme ukázat a komentovat, aby obraz těch událostí v Německu byl trochu pestřejší a aby se ukázalo, že při tom pomáhala i spousta Čechů,“ říká velvyslanec Israng.
Není to jen migrace
Právě stereotypy o sousední zemi stále hrají určitou – i když stále menší – roli ve vzájemných vztazích Česka s Německem.
Česká média v posledních letech o Německu referují zejména v souvislostech s migrací, a v rámci ní nadprůměrně často o kriminalitě migrantů.
OBCHODNÍCI SE STRACHEM
Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.
Více informací ZDE.
„Realita v Německu má samozřejmě mnoho odstínů, stejně jako české zpravodajství o Německu. A každý jednotlivý článek, který tu vyjde, ty odstíny přirozeně nemůže vystihnout všechny,“ odpovídá Israng diplomaticky na dotaz, jak hodnotí přístup českých novinářů k Německu.
Rezervy vidí i v německém zpravodajství o České republice, i když obraz Česka v německých médiích je podle něj celkem realistický: „Konkrétně v Německu si musíme přiznat, že lidé ještě nevědí o sousedech z Česka dost,“ říká.
Sudetské dědictví: Ne ohrožení, ale šance
Jak citlivé je v Česku stále téma odsunu sudetských Němců, a to i navzdory aktuálním dobrým politickým vztahům obou zemí, velvyslanec Israng ví.
Loni svolal Český svaz bojovníků za svobodu spolu s komunisty přímo před ambasádu malý protest kvůli tehdejšímu výroku kancléřky Merkelové o tom, že „poválečné vyhnání Němců nemělo morální ani politické opodstatnění“. Slova Merkelové kritizovali i prezident Zeman a premiér Babiš.
Tři z demonstrujících tehdy velvyslanec pozval dovnitř ambasády na rozhovor, pozvání je prý překvapilo.
„Vidím, že obě strany udělaly velký pokrok a chtějí se víc dívat dopředu. Sudetští Němci prošli za posledních patnáct let velkou změnou a na druhé straně stále více Čechů chápe to sudetské „dědictví“ ne jako ohrožení, ale jako šanci. Že třeba potomci bývalých obyvatel můžou přispět k rozvoji vesnic svých předků a podobně,“ uzavírá Israng.
Celý rozhovor s velvyslancem Christophem Israngem čtěte na HlídacíPes.org v úterý 30. dubna
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Ruml o svém těžkém úraze: Život jsem nevzdal. A taky o Česku a politice
Takhle to dál nejde. Německý starosta kritizuje nečinnost Berlína v migrační politice
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
šlo o pozitivní migraci