Největší máslová krize v dějinách Evropy? Za vysokou cenu másla nese vinu politika
V celé Evropě rapidně stouply ceny másla. Od některých analytiků si tato skutečnost vysloužila označení „největší máslová krize v dějinách Evropy“. I když jsou takové výrazy zjevně neadekvátní, faktem je, že másla je v Evropě i v celém světě nedostatek a to žene jeho cenu nahoru.
Zvýšená spotřeba másla následuje po letech jejího poklesu způsobeného zejména užíváním margarínů a jiných náhražek. Nedostatek másla má ale několik dalších důvodů.
Máslo jede
Prvním je ruské embargo na evropské potraviny uvalené jako odveta za sankce Západu vyvolané anexí Krymu. Rusko bylo totiž příjemcem přibližně čtvrtiny evropského exportu másla. Důsledkem embarga byl tak i jeho nadbytek a následně dramatický pokles cen másla.
To vedlo k růstu zadluženosti producentů másla a obecně mléčných výroků. Mnoho výrobců mléčných produktů, a to nejen v rámci Evropské unie, z toho důvodu ukončilo svoji činnost.
Evropská unie na to zareagovala podporou omezení produkce mléka a kompenzacemi pro zemědělce za to, že mléko produkovat nebudou. Tím počet producentů mléčných výrobků ještě více poklesl.
Následně však nastal strmý nárůst globální poptávky po másle. Ten byl dán jednak jeho vyšší spotřebou v zemích, jako je Čína, a jednak tím, že se evropští spotřebitelé vrátili k tradičním mléčným výrobkům poté, co poslední vědecké studie ukázaly, že konzumace másla zřejmě nezpůsobuje zvýšené riziko srdečních onemocnění.
Spotřebitelé začali také upřednostňovat více přírodní a méně zpracované potraviny, včetně másla.
Zároveň poklesla poptávka po nízkotučných mléčných výrobcích, jejichž výroba spočívá v odtučňování mléka. Takto oddělený tuk je mimo jiné používán na výrobu másla, a v důsledku snížení poptávky po nízkotučných výrobcích je ho méně.
Přijde vánočková katastrofa
Dalším důvodem je ostrý konkurenční boj o procenta tuku v mléce. Tučné mléko je totiž stále více a více používáno pro produkci sýrů, protože poptávka po sýrech roste a výroba sýrů je ziskovější než výroba másla.
Zemědělci se také v minulosti soustředili hlavně na objemy produkce mléka, aniž kladli důraz na obsah tuku, a tomu též uzpůsobovali krmení mléčného skotu.
V zemědělství navíc není tak jednoduché zareagovat na zvýšenou poptávku větší produkcí. Vytvořit stádo mléčného skotu není otázkou měsíců, ale spíše let a přechod na skot poskytující tučnější mléko je otázkou několika generací tohoto skotu.
V blízké budoucnosti tedy nedostatek másla a tím způsobená jeho vysoká cena nezmizí. Pokud bychom chtěli použít stejnou rétoriku jako v komentáři zmíněném v úvodu, v období okolo Vánoc přeroste máslová krize ve vánočkovou katastrofu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
13 komentářů
Vše byl řečeno přesně,netřeba komentář,ale co se týče ceny- já jsem nastupovala v r.1987 jako prodavačka s platem 1140,-Kčs a máslo bylo za 10,-Kčs!!! tak čo sa trepeme zatím je LEVNÉ!!,
Zvláštní je to, že tehdy 10 Kčs za čtvrtku másla jsem dal snáze, než dnes (12.9.2017) 68.90Kč. Možná je to tím, že jsem za družstevní byt 3+1(postavený svépomocí) , včetně energií, vody, TV a rozhlasu, měl náklady 332 Kčs/ měs. a příjem v průměru 3500 kč/měs. čistého, zatím co dnes mám důchod 13040 Kč/měs. a za tentýž byt v osobním vlastnictví platím skoro 7500 Kč, včetně energií, atd.
Měl bych dodat, že nebýt restitucí, byl bych na tom dost špatně.
Ano, za paternalistického totáče soudruzi ze sosálistických důvodů silně dotovali bydlení. Dotace na bydlení skoro zadarmo byly placeny z několikset procentních spotřebních daní na průmyslové zboží. Předražené pr.myslové zboží podlomilo tržní hodnotu sosálistické mšny natolik, že neominální mzdy v CSSR byly na úrovni 8% SRN.
Udržet tyto cenové poměr byylo možní jen za železnou oponou, na které se střílelo po lidech. Stýská se vám také po střelbě po živých lidech na železné oponě?
Vaše zdůvodnění máslové krize je sice pochopitelné,ale obchody jsou přitom přecpané mléčnými výrobky.Není za tím tedy ještě cosi jiného? Na př.přebytek vyrobených umělých tuků a pod.,kdy se výrobci potřebují zbavit zásob,které nejdou na odbyt.Ono v této době „demokracie a svobody “ je možné úplně všechno,jak jsme už viděli na vládě pana Nečase a teď za ministra Babiše.Takže tohle je námět na další přemýšlení.
Jen bych se chtěla zeptat, kdy se odehrávalo snížení cen másla? Nezaznamenala jsem v obchodě (pouze u mléka).
Každému co jeho jest:
1)Odvracení se od mléka způsobili „takydborníci“,které zasáhla vědecká nuda.Je s podivem,že to byl celosvětový trend.Stále však bylo dost osvícených,kteří se rozumné konzumace živošišných tuků nezříkali.Věřím,že již citovaní pseudoodborníci samí teď zavrhují umělé tuky a horují opět pro máslo a sádlo.Vzpomínám si na podobný případ našeho experta pro výživu kojenců.Nejdříve vtloukal maminkám vyráběné náhražky mateřského mléka,aby za pár let začal vykřikovat že není nad kojení.
2)Souhlasím,že ranou pro evropské výrobce potravin se stalo ruské embargo.Sankce EU byly správným krokem.Politickou chybou bylo,,že sankce byly nedostatečné,sestavoval je tým nedouků a nepohnuly Ruskem zpět z agrese na Krymu a vých.Ukrajině.Čili i tasy pseudopolitika.A Rusko bude možná vděčno EU,že ho donutila rozvinout odvětví,v kterých bylo dosud na EU závislé.
3)Za faul EU na své zemědělce po potravinovém embargu Ruska považuji neřešení problému.Místo aby hledala odbytová místa ve zbytku světa a už tenkrát např. vyšťourala pro máslo Čínu,zařízla prvovýrobu v hovězím ranku.A to ještě pomocí dotací.Nebylo možné udržet stav hovězího dobytka na nízké,ale ještě únosné míře preferováním výroby masa z něho?Takže i tady pseudoekonomické řešení.Přežila jsi,alpská Milko?Tvé produkty také posílily.
4)A co vejce,jsou také závislé na mléku?Nebo jsme u slepic snižovali velikost žloudku kvůlivá cholesterolu na doporučení pseudovýživoexpertů tak dalece,až jim snůška klesla dle současných cen o 50%?
5)Letos neúroda.Ceny porostou.Až bude příští rok úroda,věříte,že se ceny vrátí na loňskou úroveň?Tak jako u benzinu-i kdybychom připočetli inflační vlivy,dnešní ceny daleko převyšují ty,u kterých se kdysi vycházelo ze stejných cen ropy.
Je stále více podivností v tomto světě.Prý se jeho vývoj řídí objektivními zákonitostmi.Mám za to,že ale jsou skupiny osob a mozková centra,která někdy alespoň dočasně tyto zákony přiohnou k obrazu svému.Ať už vědomě nebo nevědomě.
Ten důvod takového zvýšení cen másla je jen jeden – slavná „neviditelná ruka trhu“. Bohužel pro zákazníky je také nepostižitelná.
Je naprosto jasné, že díky zvyšování platů hlavně ve státní sféře se drasticky zdraží vše. Dříve se na nákup chodilo s obyčejnou síťovkou a dnes nestačí pobrat nákup vozík v marketu. Jsou dvě možnosti, buď se vrátit na vesnici a chovat kozu, nebo podléhat idiotským reklamám s chytrým telefonem v kapse a brečet že je drahé máslo. Zajímá dnešní levicovou vládu důchodce, který nemá na máslo ? Ne , protože musí uplácet státní úředníky aby se udržela u moci. Zajímají Zemana, Okamuru , Babiše důchodci ? Ne, protože bojují proti islámskému terorismu.
Světu vládnou extrémně bohatí lidé, zřejmě je to baví dávat ostatním lidem najevo, že to mají pevně v rukou a to máslo je jen takový střípek jejich moci nad „sockami“. Co potom takové ceny nemovitostí, půdy a podobně, to bude daleko více bolet ty, co se později narodili, nebo na střechu nad hlavou neměli dříve. Další hypoteční krize je přede dveřmi a jelikož při poslední na ní šéfové docela vydělali, tak vzhůru do další, jen z jinou rétorikou. Je to jen testování nakolik jsou ti dole hloupí, či hloupější, jak včera. Zatím stačí jim dát hračky , jako mobil a pod. a spokojenost na obou stranách. Že to těm dole nedochází, je vidět třeba u nás, neboť dolní milují jednoho hamouna, který neví také kdy bude mít dost, natolik, že si jej zvolí k tomu, aby jim ovládal jejich životy dle svojí hamounské filozofie. Takto má byt!
K ceně másla je třeba připočítat marže obchodníků. Marže dělá skoro
38%. Obchodníci jsou nenažraní na ùkor nás všech. Viz: E-15. Cenová politika je špatná. Poděkujme vládě.
Vysvětlení máslové krize nesedí. V Německu stojí máslo 1,99 E už dlouhou, drahnou dobu , v akcích je za 1,20E. Omílání nedostatku vede k runu na máslo, což bude skutečným důvodem růstu cen, ačkoli jsem včera prošel Penny, Kaufland, Lidl a Billu a nikde nepřesáhlo 55Kč a všude dostatek. Je to spíš PR prodeje, či jakýsi test chování zákazníků, který bude lze zopakovat na jiné komoditě
je mě 75 let a nikdy jsem si nemazal na chleba nebo rohlíky nic jiného než než to nezdravé sádlo nebo máslo.
Po válce- dokud teta měla krávu (dokud chudáka krávu komunisti neposlali na přeškolení do JZD -jak říkal strýc) tak jsme měli máslo od ní, ale i potom máslo bylo.-/jednička 10Kč dvojka 8Kč a výběr/
Máte pravdu předchozí diskutéři , co nezdrbali naši „suprodborníci na výživu“ tak dorazili ti z EÚ
Chudáci hospodyňky co na Vánoce pečou domácí cukroví a vánočky zásadně z „nezdravého másla“
( moje maminka říkala, že z nějakého kunerolu by nikdy v životě nepekla)