Nejmenší telefon na světě bez displeje vyrábějí Češi. Začali telefonující vizitkou
Premiér Andrej Babiš či ministr průmyslu Karel Havlíček v poslední době stále opakují, že Česko je zemí budoucnosti (a v tomto duchu vláda prosadila i novou zahraniční prezentaci země) a že tuzemská ekonomika má stát především na inovacích a moderních technologiích. Firmy, které se zde pokoušejí v inovacích prorazit, to ale nemají snadné, jak ukazuje i zkušenost technologické společnosti Zoxcall.
„Že bych cítil podporu státu, to tedy ne. I když ono by stačilo snížit byrokratickou náročnost a administrativní požadavky,“ říká ředitel firmy Zoxcall Tomáš Horyna.
Firma nejprve vyvinula unikátní telefonující vizitky velikosti a tvaru kreditní karty – z níž se po stisknutí jediného tlačítka obchodní partner dovolá na přednastavené číslo. Od tohoto nápadu se pak odrazila k ideji vyrábět i pro koncové uživatele miniaturní záložní telefony bez displeje.
16 gramů a baterie na rok
„Cílem bylo mít co nejjednodušší a co nejtenčí telefon. Teď má asi 16 gramů, je v podstatě nezničitelný, nezatěžuje vás, dá se krásně personifikovat. Ve většině rozměrů je skutečně nejmenší na světě. Samozřejmě můžete koupit některé miniaturní telefony čínské výroby, ale ty za konkurenci nepovažujeme,“ říká Horyna v rozhovoru pro HlídacíPes.org a ekonomický pořad Řečí peněz vysílaném na Českém rozhlase Plus.
„Vždy jsme to koncipovali jako záložní zařízení. Baterie ve vypnutém stavu vydrží téměř rok, kdykoli potřebujete záložní mobil, bude fungovat, i když vám bude řadu měsíců ležet třeba v přihrádce automobilu, nebo ho budete nosit pro jistotu v peněžence,“ vysvětluje unikátnost řešení.
Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.
Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org
Většinovým majitelem Zoxcall je developerská společnost Finep, přesto technologická firma na svou další expanzi do sektoru pro koncové zákazníky (takzvaný B2C) shání investora. Projekt má prý globální ambice.
„Ten telefon je unikátní. Nemá displej, což mohou lidé vnímat jako nevýhodu, ale pokud chcete zavolat mamince, nebo třeba taxi, displej k tomu nepotřebujete. Stačí zmáčknout předvolené tlačítko,“ podotýká Tomáš Horyna.
Chvíle na digitální detox
Na vývoji firma spolupracovala například s ČVUT nebo VUT Brno. Největší problém podle Horyny nastal v jednání s českými mobilními operátory. Původní zařízení s označením FF mělo kvůli miniaturizaci pracovat s elektronickými SIM kartami, jednání s tuzemskými operátory ale podle Horyny k výsledku nevedla.
„Investovali jsme do toho peníze, čas a energii, přišlo to vniveč a stálo nás to hodně peněz. Padlo to ve chvíli, kdy jsme se už skoro dohodli. Proto jsme pak během několika mála měsíců dovyvinuli variantu FF+ s slotem pro nano-simkarty,“ ukazuje Horyna na svou telefonující „dřevěnou kartičku“, do níž lze vložit SIM kartu libovolného operátora.
Původní ideu cílit na běžného zákazníka prý forma dočasně opustila s ohledem na to, že „marketing, oslovení masy lidí, je finančně náročný“. Zůstává tak zatím v segmentu, kde cílí na firemní klienty. „Hledáme potenciálního dalšího investora právě pro B2C, jsme na to technicky a výrobně připraveni,“ ujišťuje Horyna.
Jak říká, přístroji, které jsou bez displeje, a umí vlastně jen telefonovat na pár předvolených čísel, by chtěli přispět i k aspoň občasnému „elektronickému detoxu“.
„Díky našim přístrojům si od digitálního světa můžete odpočinout a přitom zůstat na příjmu a v kontaktu. My o svých klientech žádná data a informace nesbíráme. Ona tam žádná data ani nejsou,“ usmívá se Horyna.
Celý rozhovor v rozhlasové podobě si můžete poslechnout ZDE:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Jeden cinsky minitelefon jsem videl a zdal se mi lepsi nez tohleto. Mel maly displej, nebyl tak tenky, lehky byl tak, ze se dal nosit v kapse od kosile, mel klavesnicku.