Nejen Most! Ani v Praze není všem blaze, ukazují data o tom, jak se lidem v Česku žije

Napsal/a Robert Břešťan 26. února 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Seriál Most!, který se v pondělí uzavřel svým osmým dílem, vyvolal řadu debat a přitáhl pozornost i k sociálně vyloučeným lokalitám a k rozdílům v ekonomické situaci obyvatel Česka. Statistiky toho, jak lidé vycházejí se svým příjmem, nejsou vždy tak jednoznačné, jak by se dalo čekat.

Detailní pohled na ekonomickou a sociální situaci obyvatel všech krajů České republiky nabízí v lednu vydaná publikace Českého statistického úřadu „Srovnání krajů v České republice – 2018“.

„Odpovídá mimo jiné na otázky, jak vysoké jsou v jednotlivých krajích mzdy, kde je nejnižší nezaměstnanost nebo míra kriminality. Což jsou statistiky, které všechny zajímají,“ popsal obsah publikace Jan Honner z odboru informačních služeb ČSÚ.

Z dat vyplývá i to, že v Praze není všem tak blaze, jak je často přesvědčen zbytek republiky.

Nepřekvapí, že nejhůře podle svého subjektivního hodnocení vycházejí lidé se svým příjmem v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Hned na třetím místě se ale umisťuje Praha. Více než desetina Pražanů jen s obtížemi vyjde se svým příjmem,“ upozorňuje hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejméně problémů s tím, aby se svými financemi měsíčně vyšli, deklarují lidé v Karlovarském kraji (2 %), ve Zlínském (4,1 %) a Jihočeském kraji (4,3 %).

Jak domácnosti vycházejí se svým příjmem (%)

ZDROJ: ČSÚ

Celkové čisté příjmy na jednoho člena domácnosti jsou nejvyšší v Praze, fakt vyšších výdělků však vyvažují vyšší náklady – například na bydlení. Ty jsou v Praze suverénně nejvyšší.

Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu byla v letech 2014 – 2016 podle ČSÚ v Praze těsně pod 50 000 Kč, na druhém místě byl Jihomoravský kraj se 27 000 Kč, naopak nejlevněji se dá bydlení pořídit v Ústeckém kraji (statistická cena 7000 Kč za metr čtvereční), následuje Karlovarský kraj s cenou za metr přes 12 000 Kč.

Celkové čisté příjmy na člena domácnosti (v Kč)

ČSÚ čisté příjmy definuje jako hrubé peněžní příjmy mínus zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmů. Do celkového čistého příjmu domácnosti se počítají i takzvané naturální příjmy. Ty tvoří například produkce z vlastního hospodářství či například příspěvky na stravování pro zaměstnance.

Tato statistická data nijak nepracují například s problematikou exekucí. Počet osob v exekuci se v Česku blíží jednomu milionu. Konkrétní data za rok 2018 zatím nejsou k dispozici. Situaci ale ilustruje tato projekt Mapa exekucí s údaji za rok 2017:

Celkově jsou Češi s ekonomickou situaci země – podle aktuálního průzkumu CVVM – spokojeni. Situaci hodnotí nejlépe od roku 1997.

„Hospodářskou úroveň České republiky hodnotí kladně necelé čtyři pětiny českých občanů, konkrétně 78 %,“ vypočítává Radka Hanzlová z CVVM, která výsledky výzkumu zpracovala.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy sklízí tato vláda a především hnutí ANO nezasloužené ovoce spojené s globálním ekonomickým oživením.

„Citelné zlepšení v hodnocení ekonomické úrovně ČR souvisí s globální ekonomickým oživením, které nastalo po roce 2013. Řada Čechů si období ekonomické prosperity spojuje s působením hnutí ANO ve vládě, ač faktická souvislost mezi účastí hnutí ANO ve vládě a globální ekonomickou konjunkturou pochopitelně žádná není,“ podotýká Kovanda.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)