Nejdražší nájem na jednoho zaměstnance má Krajské ředitelství policie v Praze: 600 tisíc ročně na hlavu
I když by podle představ vlády měly státní instituce využívat co nejvíce vlastní prostory a co nejméně pronájmy, stát stále za nájemné kancelářských a jiných ploch platí téměř dvě miliardy korun ročně.
Konkrétně si stát pronajímá 803 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, 759 metrů čtverečních plochy bytů a 617 tisíc metrů ostatní plochy. V pronajatých kancelářích sedí 76 tisíc státních úředníků a ze státního rozpočtu jde čistě pouze na nájemné bez služeb 1,83 miliardy korun.
Plyne to z aktuálních údajů Centrálního registru administrativních budov (CRAB).
Naše drahá policie
Rozptyl ve výši plateb nájemného je mezi státními institucemi a úřady značný. A to i v rámci stejné „firmy“, výrazně se liší nájemné i v rámci stejného města. Například Úřad práce v Moravské Ostravě platí (opět v přepočtu na jednoho zaměstnance) v ulici 30. dubna 3779 korun, v ulici Bieblova je to ale 163 574 Kč.
Podobně agentura CzechInvest platí v Mostě za nájem na jednoho zaměstnance 11 385 korun ročně, v Moravské Ostravě ale téměř 150 tisíc.
Generální finanční ředitelství na pobočce v Karviné 11 744 korun, ale v Roudnici nad Labem 133 629 korun.
Vůbec nejdražší nájem přepočtený na jednoho zaměstnance platí podle aktuálních údajů CRAB Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy v Nuslích, v ulici Sdružení 1664. Na této adrese sídlí Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.
Za kanceláře pro 69 zaměstnanců zaplatila policie 41,6 miliónu korun. V průměru tedy na jednoho zaměstnance 602 632 tisíc korun ročně (údaje jsou za rok 2014).
HlídacíPes.org se obrátil na krajské ředitelství policie s žádostí o vysvětlení toho, proč je právě na této adrese takto draho. Odpovědi se ale během včerejšího dne nedočkal.
V ostatních svých pražských kancelářích policie přitom platí řádově nižší náklady (viz tabulka výše).
I nadále mezi nejdražší nájmy mezi českými úřady patří pronájem kanceláří Ředitelství silnic a dálnic v pražské Krči. Ročně 38,6 miliónu Kč, na jednoho zaměstnance 183 818 korun.
Nevýhodně uzavřená (a de facto nevypověditelná) smlouva uzavřená v roce 2004 s nedohledatelnými vlastníky zavazuje ŘSD k nájmu až do roku 2022.
Uspořit jdou stovky miliónů
Stát prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tlačí na jednotlivé úřady, aby hledaly vhodné volné prostory ve státním a nepronajímaly si komerční objekty.
„Když se najdou vhodné volné prostory ve státním, nevidím důvod, proč by organizační složka státu měla sedět u nestátního subjektu. Jedině že by se nám podařilo státní prostory pronajmout mnohem mnohem výhodněji, než kolik by stát platil za komerční pronájem,“ řekla už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org generální ředitelka Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových Kateřina Arajmu.
Stát si podle ní pronajímá kanceláře tam, kde je může mít zadarmo, platí vyšší nájmy než je v místě obvyklé a leckde si úředníci užívají neadekvátně rozlehlé kancelářské plochy.
„Pokud by stát platil nájem, který je v dané lokalitě v místě a čase obvyklý, dalo by se podle nás ušetřit ročně přes 100 miliónů. A pokud by stát umravnil své zaměstnance tak, aby průměrná kancelářská plocha byla 12 metrů na osobu, a dnes najdeme i hříšníky, kdy je to 42 metrů i stovky metrů na osobu, snížila by se nákladovost na provoz a údržbu o 100 – 150 miliónů. Celkově je to možná úspora až 300 miliónů,“ říká Arajmu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
9 komentářů
Nejdříve je potřeba začít šetřit tím,že se minimálně jedna třetina kancelářeských krys vyháže,protože je u nich neskutečná přezaměstnanost a efektivita nula!To je další klasická ukázka rozkrádání peněz daň.poplatníků přes nájmy pro nedohledatelné firmy(majitelé politici a jejich příbuzní),proto utajené!Na Dobříši nám zrušilo min.financí FÚ(asi 20 lidí)a všichni musíme dojíždět do Příbrami,ale centrální úřady bobtnají až hrůza,to je ta služba občanům!!Volil jsem ANO v naději,že něco budou dělat lépe,velké nic a opět zklamání,jako několikrát předtím,jen obvyklé kecy o koaliční smlouvě apod.Všechny tyto nájmy spadají pod min.financí a jeho úřad!!V Agrofertu to jistě takto neprovozují…,že p.Babiš!
Z cizího krev neteče. V privátní firmě sedí ve čtyřicetimetrové kanceláři aspoň 2 nebo 3 lidi. Státní úředník ji má pro sebe, aby měl klídek a soukromí na lenošení. Zajímavé je, že někde vychází na hlavu do deseti metrů a stačí to. V Nuslích asi sídlí nějaká úřednická šlechta.
Ale no jistě že z cizího krev neteče. Státem vybrané daně patří státu, tudíž si s nimi může dělat taky co chce. Nikoliv že bych s tím souhlasil, ale to jsou právě ty nuance parlamentní demogracie, se kterými se nedá dělat po dobrém nic, leda nějakej Majdan..
A že zrovna v případě policie, policejní prezident už stejně asi počítá s tím že za rok až budou volby tak ho nová vláda za současnou takzvanou reorganizaci exemplárně vykopne, tudíž nějakých pár megakaček za pohodlnější kanceláře už nehrají roli..
Jsou to sice tvrdá fakta, ale řešení bude těžké. Prakticky by to znamenalo přechod od současného demokratického zástupného koaličního systému k nějaké „save money totalitě“.
Protože on je to právě ten systém koaličních vlád, který k tomu nešetrnému utrácení vede. Každá státní instituce si napíše do rozpočtu co by ráda (co nejvíc), předá to svému resortnímu ministru – a ten to předloží vládě v celkové sumě rozpočtu svého resortu. A kdyby to snad někdo ve vládě rozporoval, tak z ekonomického problému je rázem politický, v rámci koalice. Bububu, odejdeme z vlády když ten náš rozpočet neuznáte bububu.
Ergo tedy, pokud by tenhle stát měl šetřit, tak bud by to musel nařídit prosadit nějaký diktátor, a nebo to nastavit v Ustavě, jak požadoval už Klaus. Ovšem nikoliv vyrovnaný rozpočet „v globále“ (aby se pak škrtaly důchody),ale právě že v těchto výdajích státních institucí..
To předražení nájmu se nejlépe řeší tak, že se zjistí kdo uzavřel takto nevýhodnou smlouvu, potom mu dát paragraf zneužití pravomoci veřejného činitele , sebrat majetek a všem „zúčastněným“ dát to nadhodnocení k úhradě a případně pár let v krimu. Když OSVČ vytvoří dluhy i nikoliv svou vinou, tak to musí splatit jeho děti i vnuci, S.R.O. může udělat miliardu dluhů a zaplatí max. vklad např. 100.000,- ( s tím, že mu nevyšel „investiční záměr“) a státní úředník může asi kamkoliv přeposílat vybrané daně komukoliv koho potká na ulici … To je ta česká pseudokracie!
CRAB stál víc než půl miliardy, za to by byla slušná státní budova. Roční náklady jsou více než 70 mil. Kč, to je skoro 2x víc než platí ti hříšníci… A výsledkem je co? Vyjádření, že „pokud by stát umravnil své zaměstnance…“
Nemohu si pomoci, CRAB je užitečný jen na pravidelné PR o ÚZSVM a její ředitelce. Ať přestane pouštět tabulky novinářům a začne dělat.
Tabulky přepouští komukoli – jsou volně k dispozici, viz odkaz. O předraženosti CRABu není pochyb.
To mě spadl kámen ze srdce, že je to jenom 300 milionů.
Za ještě zbytečnější plýtvání považuji přijetí ministrem Chovancem cca. 4000 policistů na řešení tzv. migrační krize, tj. řešení asi těch 14 ubožáků kteří zabloudili do Česka na své cestě do Západní Evropy.
Těchto 14 ubožáků nás tudíž vyjde na 4000policistů x 30000Kč/měsíc x 12 měsíců = 1440 milionů ročně jen na jejich platech.
Nehledě na další zbytečné pronájmy prostor, nákup aut a benzínu, zbraní a vybavení což tuto částku minimálně zdvojnásobí.
Tedy celkově 10x více než nějaké obyčejné pronájmy typu já na bráchu brácha na mě. A nehledě na to, že 4000 policistů musí vykazovat činnost a protože těch 14 ubožáků je pro ně hrozně málo, takže se zvýší buzerace domácího obyvatelstva pod pitomou záminkou boje s migrací.
Ale když to našinci žerou, když už jim to připadá úplně normální …
Také by se dalo ušetřit, kdyby úředníci chodili do práce na tři směny do jedné kanceláře. Kde je psáno, že všichni musí chodit společně do práce dopoledne. Ušetřila by se spousta místa za drahý nájem a my si nemuseli brát v práci zbytečně volno.