Nebeští jezdci, legendární film o českých letcích RAF. Autor knižní předlohy by se dožil 95 let
Před 95 lety se narodil spoluautor filmu Nebeští jezdci a autor knižní předlohy Richard Husmann (uměleckým pseudonymem Filip Jánský), za války palubní střelec u RAF a poté i v SSSR. Letos zároveň uplyne 30 let od jeho úmrtí.
Film Jindřicha Poláka Nebeští jezdci vznikl těsně před okupací vojsky Varšavské smlouvy a stále patří k tomu nejlepšímu, co se kdy v československém filmu natočilo o našich letcích RAF za druhé světové války.
Film popisuje osudy několika československých letců v bombardovací peruti RAF. Neobsahuje sice žádné počítačové speciální efekty, ale podíleli se na něm skuteční bývalí váleční letci – a na filmu je to vidět.
Všichni zúčastnění na něm pracovali s vědomím, že jde o vůbec první poctu našim západním letcům od roku 1948.
Nejmladší z letců RAF
I přes to, že film pojednává i o Čechoslovácích, není explicitně o 311. československé bombardovací peruti. A nepopisuje tedy ani osudy konkrétních osob. Co postava, to několik našich letců.
Ve filmu nechybí láska, ale hlavní jsou letci: piloti, palubní střelci, radista, navigátor. Nálety a život na letišti, v rodinách, v britských pubech.
Richard Husmann se narodil 4. září 1922 v Praze – Břevnově. V domě stojícím nedaleko místní knihovny, kde lze v těchto dnech vidět výstavu věnovanou jeho životu a zejména působení v RAF.
Odbojová organizace Obrana národa Hausmanna už v létě 1939 vyslala se zpravodajským posláním do Německa.
Nakonec přes Belgii prošel do Francie, kde vstoupil cizinecké legie. Do bojů ale již nezasáhl a po pádu Francie odplul do Velké Británie. Husmann tam patřil mezi nejmladší letce RAF, v Británii byl zařazen jako palubní střelec u 311. bombardovací perutě RAF.
Při bojových akcích přežil celkem šest nouzových přistání a utrpěl několik těžkých zranění. Později sloužil i v našem letectvu v SSSR. Jako jediný v rámci Ostravské operace sestřelil nepřátelskou stíhačku.
Letecký film bez letadel
Své zážitky později literárně zpracoval, jeho nejslavnější knihou jsou právě Nebeští jezdci, jež se stala základem pro známý film.
Věděli jste mimochodem, že v tomto zásadním leteckém filmu není jediné skutečné letadlo? Hlavní rekvizitou je přestavěný Li-2, na který technici z Aera Vodochody přestavěli trup bombardéru wellington, letecké záběry pocházejí z dokumentů, filmu Target for Tonight nebo vznikly ve spolupráci s modeláři.
Sami váleční letci prý při pohledu na záběry filmového letiště odhadovali, kde v Británii ho tvůrci filmu natočili. Vy pátrat nemusíte. Šlo o Klecany nedaleko Prahy. V zahraničí se natáčelo jen několik scén – hřbitov, nouzové přistání a několik záběrů měst.
V postavě Prcka exceloval Jiří Hrzán, kapitánem byl Svatopluk Matyáš, druhým střelcem Jiří Bednář. Ale mohlo to být i jinak. Mohli jste vídat Petra Štěpánka, Oldřicha Víznera, Viktora Preise a další.
Ve filmu si zahrál i později proslulý architekt Jan Kaplický – v roli palubního střelce Jimmyho.
Vedle výstavy v Praze – Břevnově lze do 27.9. navštívit i výstavu v Domě armády Olomouc, Třída 1. Máje 821/3.
Najdete zde jak informace o Richardovi Haussmanovi, tak o vzniku filmu, ale i exponáty z Richardovy pozůstalosti a vztahující se k natáčení filmu.
Některé exponáty zde budou vystaveny vůbec poprvé.
Chybělo-li by Vám něco, třeba to najdete na webu, který je Nebeským jezdcům věnován. Naopak, pokud byste měli jakékoliv informace o tomto filmu nebo jeho natáčení, budu rád, pokud se na mne obrátíte na e-mail: [email protected]
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Plátno ztratilo rám a obraz se stal mapou. Miloš Šejn nenašel u komunistů pochopení
Když Krkonoše připomínaly polomrtvou ještěrku bez ocásku a přežily svou smrt
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Zcela určitě tuto výstavu navštívím neb v té knize je popsán náš příbuzný Josef Košnar,na rodném domě v Pečkácj je pamětní deska a ulice kde žil se jmenuje Košnarova. Těmto hrdinům je věnována malá pozornost, 1x byla výstava v muzeu Na Florenci a byl problém s pomníkem těchto hrdinů Na Klárově i když sbírak byla od Angličanů,pouze díky starostovi P-1,byl pomník letcům umístěn Na klárově.
věrni zůstanem !!!!