Nablýskaný kamion Okamurovi zapůjčila betonářská firma. Spanilá jízda ale drhne
Měl to být jeden z hlavních taháků kampaně hnutí SPD Tomia Okamury a doplňovat jeho „jarmarky“ s levnými potravinami. Na rozdíl od nich ale kamion nazvaný „Spďák“ nabral zpoždění a po skromné premiéře v Benešově ho namísto náměstí historických měst čeká hlavně turné po odlehlejších parkovištích. Jinam totiž kolos radnice až na výjimky zatím nepustily.
Kromě zamýšlené trasy kamionu je už známý i jeho skutečný majitel. Jak zjistil HlídacíPes.org, je to firma CS-Beton podnikatele Josefa Matějky, bývalého šéfa ústeckého hnutí ANO.
Údajný autor konceptu jarmarků SPD i předvolebního kamionu, sněmovní kandidát Okamurovců v Praze Jan Čížek, sice pro Seznam Zprávy řekl, že kamion dal k dispozici jeden z příznivců a v hnutí pak začali přemýšlet, jak jej využít, firma ale ujišťuje, že jde o záležitost ryze komerční.
„Kamion jsme pronajali za tržní cenu reklamní agentuře Green Marketing s.r.o (podílí se na předvolebních akcích SPD, pozn. red.). Pro CS-Beton je to čistě komerční záležitost. Tato spolupráce nevyjadřuje naše volební preference,“ říká vedoucí marketingu firmy Lukáš Harvánek.
Parkoviště, sídliště, nákupní zóna
Zapůjčený stroj toho ale zatím moc nenajezdil. Fanoušci SPD se už v létě na sociálních sítích strany netrpělivě ptali, kdy že kamion vyrazí na turné, které Tomio Okamura slíbil při zahájení kampaně v červenci. Dlouho se nic nedělo, až tento týden „Spďák“ přijel bez velkého zájmu do Benešova. SPD si tam pronajala parkoviště poblíž centra – podle zápisu z jednání městské rady za to zaplatila 15 tisíc korun.
Program a občerstvení byly zčásti podobné jako u jarmarků, s nimiž Okamura objíždí krajská města – pivo je k mání za 15 korun a k tomu představení kandidátů hnutí. Akce na parkovišti byla sice nedaleko hlavního náměstí, ale přece jen trochu stranou, a tak (alespoň podle fotografií příznivců SPD zveřejněných na sociálních sítích) příliš velký zájem nevzbudila.
Včerejší skvělá předvolební akce v Benešově – KAMION “SPĎÁK”. Byla to premiéra, na které jsme měli petici za zachování české koruny jako měnové jednotky České republiky. Česká republika na 1. místě. SPD🇨🇿
Zadavatel/Zpracovatel: SPD#ceskarepublikanaprvnimmiste,#radekrozvoral pic.twitter.com/9RYGV1bYeY— Radek Rozvoral 🇨🇿 (@RadekRozvoral) September 6, 2021
V jiných městech na kamion navíc čekají ještě mnohem odlehlejší lokace, jak vyplývá z termínů zveřejněných čerstvě na webu strany.
Například v Jindřichově Hradci láká zájemce na kamionové turné SPD plakát hned se dvěma adresami. Tou první je historické náměstí Míru, tou druhou pak asfaltová plocha parkoviště Jitřenka mimo centrum. Parkoviště je v závorce, zřejmě jako alternativa, pokud by nevyšlo prestižnější místo. Mítink s kamionem v centru ale rada města Okamurovcům neschválila, jak vyplývá ze zápisu z rady z půlky srpna.
Radní tehdy odmítli „pořádání volební akce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), a to umístění kamionu s rozloženým výsuvným pódiem na ploše 76,5 m2“.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Ještě dál od centra bude kamion SPD parkovat v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Písku či Chebu – tam konkrétně na sídlišti až na okraji města.
S parkovištěm v nákupní zóně mimo centrum se musí SPD spokojit i v Děčíně a zcela odlehle pak působí parkoviště u Labe, které hnutí udává jako místo příjezdu kamionu v Ústí nad Labem.
Na veřejná parkoviště v centrech měst chce naopak Okamurův kamion zajet třeba v Břeclavi nebo Karlových Varech. V Pardubicích hnutí jako místo mítinku s kamionem uvádí úzkou ulici na adrese Okresní správy sociálního zabezpečení.
Kampaň tvrdá jako beton
To, že bude hledání lokalit vhodných pro obří americký truck složité, bylo jasné už v létě. SPD se proto nakonec vydala zejména právě cestou veřejných parkovišť. Ta však mají často polohu nevýhodnou pro kampaň – mnoho lidí tam nezavítá.
Americký tahač s návěsem pro předvolební kampaň poskytla hnutí SPD již zmíněná firma CS-Beton, která mohutným strojem několik uplynulých let objížděla se svou „betonovou roadshow“ republiku a propagovala tím výrobky společnosti. Tehdy ještě nebyl tahač bílo-modro-červený jako dnes, ale zeleno-bílý.
Za zmínku stojí i to, že z celkových zatím třinácti zveřejněných termínů výjezdů kamionu se osm kryje s městy, kde už hnutí SPD uspořádalo nebo ještě plánuje uspořádat svůj předvolební jarmark s levným jídlem.
Na rozdíl od jarmarků však kamion bude v krajských městech zpravidla odkázán na podstatně horší místa než jarmark. A příznivější to většinou nebude ani v městech okresních. Za „akci Spďák“ přitom podle svého volebního účtu zatím hnutí utratilo – s ohledem na dosavadní výkon – nezanedbatelných 785 tisíc korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
O těch jarmarcích (zmíněno na konci článku) jsem již slyšel. Jsou tam prý levné potraviny a Okamura u toho hlásá, že takto by to bylo za jeho vlády. Jen jsem nějak nezaregistroval, že by někde řekl, jak by toho jeho potencionální vláda dosáhla. Uniklo mi snad něco?
Protože pivo za 15 Kč, brambory za 5,50 a podobně by mu v případě, že by měl opravdu plán, jak to udělat, nepochybně zajistilo první místo ve volbách. Tedy v Čechách rozhodně 😉
Prodávají to +- za tu cenu, za kterou to prodávají obchodním řetězcům. Alespoň je názorně vidět, jak na tom tyhle organizace rejžují.
Je jasné, že na reálném farmářském trhu musejí jít s cenami trochu výš, protože existují poplatky za stánek (a ne malé). Nicméně i tak jsou na nižších cenách, než když se jejich produkce pasíruje přes supermarket.
Mozna to bude tim, ze ti prodejci, to za tuto cenu prodavaji pouze ve velkem a bez provozovani stanku/obchodu.
Nevrdim, ze supermarkety nemaji marzi, to ne, ale maji take naklady a s temito naklady se na takovou cenu pri koupi basy piv, kila uzeniny ap. proste nedostanete ani kdyby jste byl z usvitu mrtvych. Takze jde o klasicky podvod na lidi s tzv. dumpigovou cenou, zpusobenou tim, ze dopravu a prodej plati nekdo jiny, teda zaplatime to my vsichni na zisku z kampane.
Dumpingová cena by to byla, kdyby prodávali pod výrobními náklady. Takto si každý může udělat jasnou představu, jak nás řetězce „dojí“.
„Tato spolupráce nevyjadřuje naše volební preference,“ říká vedoucí marketingu firmy Lukáš Harvánek“ v….. ale vyjadřuje! Kdybyste nechtěli, tak jste ho Okamurovi nepůjčili! To vysvětlení si nechte pro jeho přiblblé voliče, ti vám to sežerou!.
Není nic mimořádného, když nějaká firma poskytuje služby na komerční bázi někomu, koho její majitelé nevolí.