Na hory za peníze koncesionářů! bouří radní Lipovská. Tábor pro děti si ale platí sami zaměstnanci ČT
Radní České televize Hana Lipovská se pustila do boje proti začerněným smlouvám podepsaným ČT. Na svém Facebooku vypíchla konkrétně smlouvy, kde ČT objednává ubytování a stravu s plnou penzí pro skupinu osob na horách. Lipovská nyní chce po dozorčí komisi Rady ČT, aby zajistila bližší rozbor smluv. Z těch přitom zřetelně vyplývá, že ČT připravuje tradiční zimní tábor pro děti zaměstnanců, jako už desítky let. Letos i s rizikem, že se kvůli covidu neuskuteční. Akci navíc z větší části hradí sami účastníci.
„Začátkem roku mě zaujala dvojice takřka identických začerněných smluv o ubytování (s podnázvem „přechodném nájmu“),“ píše Lipovská na svém Facebooku a cituje identickou pasáž z obou dokumentů:
„Předmětem je závazek ubytovatele poskytnout České televizi ubytování pro celkem [začerněno] osob v [penzion začerněn]. Ubytovatel se zavazuje poskytnout ubytování v penzionu a zajistit stravování v rozsahu plné penze (strava 3x denně a jedna svačina) vč. pitného režimu po celý den. Jídelníček bude na přání České televize konzultován předem. V den příjezdu budou všechny ubytované osoby poučeny o rizicích pobytu na horách (padající led, zlomeniny apod.).“
Celý příspěvek Lipovská zahájila zvoláním „Budiž světlo“ s tím, že na posledním zasedání Rady udělala krok k větší transparentnosti veřejnoprávní televize. Začerněné smlouvy dlouhodobě kritizují i další radní, například Lubomír Veselý zvolený loni současně s Lipovskou. Celkově facebookový status Lipovské působí dojmem, že se v ČT plýtvá.
Už při zběžném pročtení smluv však zarazí opakující se sousloví „dětský tábor“. V jedné ze smluv je také nezačerněná pasáž, která jasně říká, že jde o objednávku „pro celkem 30 osob (z toho 25 dětí ve věku 7 až 15 let a 5 dospělých osob členů výchovného personálu) (dále jen „ubytované osoby“) včetně jejich stravování“. Jinými slovy, jde o smlouvy na ubytování a stravu pro dvě skupiny zimního tábora České televize.
Už desítky let…
„Dětské letní a zimní tábory pořádá Česká televize ve spolupráci s odborovou organizací již tradičně několik desítek let. Jejich pořádání je upraveno v Kolektivní smlouvě,“ potvrzuje mluvčí ČT Karolína Blinková.
Rada ČT na návrh Lipovské však v dané věci zaúkolovala i novou dozorčí komisi Rady ČT (původní komisi na návrh Lipovské Rada loni v listopadu odvolala a čtyři bývalí členové podali proto na Radu žalobu).
Lipovská chce po komisi odpovědi na tyto otázky: Ze kterého zdroje byly náklady hrazeny, jak byli účastníci vybíráni a která část veřejné služby byla realizací smluv naplněna. To přitom na dotaz dokáže vysvětlit i tisková mluvčí ČT.
„Náklady na dětské tábory jsou hrazeny účastníky, tedy jejich rodiči, a příspěvkem ze sociálních nákladů. Zaměstnanci hlásí své děti na tábor v předem ustanovených termínech u pověřeného pracovníka ČT, a to až do naplnění kapacity tábora,“ říká Karolína Blinková.
Na hory v době covidu?
Radní Lipovská také naznačuje, že smlouvy jsou problematické z hlediska anti-covidových vládních opatření i z hlediska ceny ubytování.
„Obě smlouvy byly shodně podepsány 18. prosince 2020, tedy v době, kdy byl již vyhlášen zákaz ubytování v hotelích, každá je na částku 105 798 Kč,“ píše radní.
Suma sto tisíc za několikadenní horský pobyt pro třicetičlennou skupinu s plnou penzí však nijak přemrštěně nepůsobí. Navíc smlouva obsahuje „anti-covidové“ klauzule, díky kterým ČT nebude nic platit, pokud se zimní tábor z důvodu přetrvávající pandemie nakonec neuskuteční.
Podle mluvčí ČT Blinkové je pořádání táborů ve veřejnoprávní televizi tradičním zaměstnaneckým benefitem. „Podobně jako například příspěvek na stravování. Benefity pro zaměstnance upravuje Kolektivní smlouva, která vzešla z dohody ČT a odborů,“ dodává mluvčí.
HlídacíPes.org žádal o stanovisko i radní Hanu Lipovskou. Ta však na dotazy redakce zaslané prostřednictvím SMS neodpověděla.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
46 komentářů
Tak po chlebíčcích zde máme dětský tábor. Už se nemohu dočkat, na co padne nemilosrdný zrak slečny „“ekonomky““ a „“ochránkyně““ hospodárnosti příště…bude na Kavkách počítat spotřebu hajzlpapíru, nebo se stopkami v ruce měřit jak dlouho se svítí na chodbách ? Je vidět, že to vyslankyně Institutu zdatné svazačky JB vzala pěkně od podlahy!!!
Kdepak, této holčiny je pro naši malou vlast škoda 😀 😀 😀
Místo aby vám všem tady “ chytrejm“doslo že od kontroly tam ona je a dělá to dobře. Ekonomka chrání peníze poplatků .a od toho tam ta tada je . Aby vše sledovala pro nas . Kdyby jsi měl svoji firmu tak by jsi byl rád za její praci. Ze ti hlídá vyhazování peněz.a hlídací pes ? A chtěl v lese .a tyhke party jsou jen nástroj propagandy levicový
Pokud bych byl majitel firmy, neměl bych problém poskytnout svým zaměstnancům benefit ve formě dětských táborů pro jejich děti. Nemyslím si, že to je zejména v hospodaření ČT tak zásadní položka 🙂
Vy ovšem majitelem ČT nejste. A peníze, kterými ČT platí rekreaci svých zaměstnanců, jsou povinně vybírány od občanů, nikoliv vydělány zaměstnanci. Pokud by se platil jen pobyt dětí, budíž, ale proč bychom my občané měli platit rekreační pobyty dospělým zaměstnancům ČT, vydělávají málo, jsou to socky? A o to právě jde, zjistit, komu se co platí.
Víte, v tom je možná omyl, že by existovala nějaká hromadná hromada peněz vybraných od koncesionářů, do které by si každý z manažerů ČT mohl hrábnout jak chce, a Lipovská musela tuhle hromadu hlídat jako ohař.
Ve skutečnosti, i ta ČT má (musí mít) svůj rozpočet. A v něm je jasně napsáno – tolik procent na techniku vysílání, tolik na vlastní produkci, tolik na nákup licencí filmů, tolik a tolik na mzdy pro zaměstnance (včetně odvodů), tolik a tolik na nějaký ten zaměstnanecký benefitní fond (který zase vychází z nějakých dohod s odbory, atd…). Tudíž jestli je toto v rozpočtu – a tento rozpočet jistě Rada ČT včetně Lipovské odsouhlasili..
Takže i když teď najde v těch konkrétních smlouvách nějaké pochybení/předražení, už se to netýká těch peněz od koncesionářů, ale jen toho segmentu rozpočtu. Děti třeba pojedou na výlet na hory, ale pak se třeba nebude konat oslava ČT k MDŽ, nebo tak něco
Že hlídá hospodaření ČT, je bezpochyby v pořádku.
Avšak bombasticky informovat o něčem, co ve skutečnosti žádný problém v hospodaření není, je dost ubohé.
Možná to ani neví, ale je tam proto, aby usnadnila privatizaci veřejnoprávní TV. Pak se dostaneme do kategorie polo demokratických zemí.
Takže USA je polodemokratickou zemí? Žil jsem tam a vím, že máte pravdu, ale polodemokratické nejsou proto, že tam neexistuje veřejnoprávní televize.
Ale právě teď se ukazuje, že neexistuje mediální kanál, přes který by byly prezentovány politické názory, ačkoliv některé „názory“ DT mi k prezentaci také nepřijdou. To ale není důležité. Všichni jsou tam závislí na soukromých společnostech, na které nemají vliv a pak se diví.
ČT je dávno prakticky zprivatizovaná, jen to její provozovatelé nedělají za své, ale za naše.
1. Nauč se pořádně psát
2. Kdybych měl firmu, ona by tam rozhodně nebyla
3. Chyť se s uvedenou a JB za ruce a pořádně si nafackujte.
Jenže ty firmu nemáš, protože by ses neuživil – tečka
Pane,tušíte vůbec,co je náplní práce této ženy?
Lipovská dostala úkol od Bobošíkové hledat vše co by mohlo ČT nějak před konsesionáři zkompromitovat, tak našla zimní tábor pro děti zaměstnanců, o kterém tvrdí, že pobyt je placen z konsesionářských plateb občanů. Ona ví, že je to běžná služba všech firem pro děti zaměstnanců, kdy se na úhradě podílí, jak zaměstnavatel, tak i rodiče, případně i odbory, ale vypustí jedovatou slinu o tom, že vše je hrazeno z peněz občanů – diváku ČT, neboť spolu s Bobošíkovou a partou, která Lipovskou do Rady ČT dostrkala ví, že v ČR má to, že na každém šprochu je
pravdy trochu, velmi živnou půdu. Zkrátka prudit proti ČT je úkolem Lipovské, Veselého a další nově dosazených za každou cenu.
Lipovská nic, co jí kladete do úst, netvrdí. Kdybyste uměl chápat smysl textu, tak byste zjistil, že klade otázky a klást otázky je jiná záležitost, než vykřikovat tvrzení, což děláte Vy „Vladimír“.
Každý kontrolor ví, že něco je a něco není pod rozlišovací schopnost. Pro třísku nevidí les, ale hlavně hledá tam, kde nic není. Jestli něco skutečně najde, je v pořádku, že to uveřejní, ale tímhle se jen ztrapňuje a ukazuje na svou nekompetentnost.
Kontrolní úloha Rady ČT je dána zákonem.
Konečně se nějaká osoba opřela do ČT, Celá televizní parta je stejná, myslím její vedení, které žije z koncesionářských poplatků taky pro sebe osobně. Taky je nechci platit ale demokracie v česku ještě ani nezačala, když je platit musím.
Tak to se teda tvrdě opřela do hospodaření ČT!! 😀 Možná by mohl pomoci pan premier Babiš a pozvat tyto děti na tábor Čapí hnízdo. Jinak by nebylo marné zkontrolovat kolik tady těch pohoršených pisatelů nakonec platí příspěvky ČT.
Nějak tak. Ono je opravdu zajímavá otázka, co je na tomto případu podezřelého. Vlastně, po pár řádcích vysvětlení nic.
Jenomže, tím se dostáváme zpět ke smyslu vlastního Zákona o registru smluv, tak jak byl navržen a politicky protlačen. Že totiž, naprostá většina těch zde uložených smluv je zcela poctivá. Ale že plošné vyhledání toho mála nepoctivých smluv je obvykle natolik zdlouhavé a namáhavé (odborně i časově), že řada víceméně amatérských kontrolorů může zvolit cestou poměrně laciné bulvarizace nalezených nepodstatných případů, aby si tím potvrdili svou důležitost.
Což ale pro ne zcela demokratický režim může být spíše výhoda – co krásnějšího, než když se podřízení občané a subjekty tak radostně udávají mezi sebou.. Kafka by z toho měl radost. Když ale navíc (a to rovněž v souladu s panem Kafkou), to následné potrestání těch skutečných viníků zvláště za těžké provinění už zaručeno není..
Zřejmě nešťastná, zakomplexovaná osoba, řešící si nějaký mindrák z dětství, asi některý z večerníčků. Patrně zásadní kvalifikační předpoklad.
Kdybyste se zeptal dědečka, tak by Vám řekl, že dětské tábory nikdy v minulosti neobjednával zaměstnavatel, ale odborová organizace. Proto firmy , i ČT odvádí jakési finanční prostředky do toho, čemu se dříve říkalo FKSP (Fond kulturních a sociálních potřeb /zaměstnanců/). Ten dodnes existuje třeba u policie ČR, nebo armády ČR, i když se tomu dnes možná říká jinak, třeba Fond Team Buildingu, protože proč česky, když jsou i jiné jazyky na Zeměkouli („že, áno“?).
Kontrolní úloha Rady ČT je dána zákonem.
Asi by měl Ovčáček v posteli přidat, aby se jí uklidnily hormony. Ta by pasovala do výboru KSČ jak vyšitá!
To je kapka v moři, to samé jak Hušák ve sportce. Kradese kde se dá, to jsou ti nepostižitelní.
Ale ten dětský tábor je skutečně z peněz koncesionářů , vždyť z těch jdou platy pracovníků ČT !
Aha.
Takže peníze, které jsem si vydělal a zdanil nejsou moje peníze, Utrácím peníze těch, co si u mě tu práci objednali.
Česká televize má i jiné příjmy, než koncesionářské poplatky, takže tvrzení, že právě platy zaměstnanců jdou z koncesionářských poplatků je blábol!
Ano, třeba příjmy z reklamy, kterou teda vlastně nemůžou vysílat.
Takže ji nahrazuje sloganem : „Sponzorem tohoto pořadu je “ . Nebo dalším je tzv. „product placement“ apod. To sponzorství pořadu jsem mimochodem nepochopil dodnes. To je tak nízké a stupidní obcházení zákona, jako ten útok paní Lipovské na dětské tábory.
Ovšem v duchu toho sponzorství by ČT teda měla říct, že „Sponzorem dětského tábora pro děti zaměstnanců ČT je ….. (třeba VZP)“.
Ale jak píšu, řešíme blbosti a hlavní uniká. Na to jsme u nás experti …
Co prosím není pravda na tom, že děti jedou na hory za peníze koncesionářů ? Vždyť to přiznává o kus dále i mluvčí ČT : „Podle mluvčí ČT Blinkové je pořádání táborů ve veřejnoprávní televizi tradičním zaměstnaneckým benefitem.“
Benefit znamená, že ten pobyt na horách je dotován z rozpočtu ČT. Tak to alespoň chápu. Takže pokud to vezmeme striktně, tak ano. Na hory z poplatků koncesionářů.
To , že se ovšem řeší takovéto s odpuštěním „prkotiny“ , tak vypovídá skutečně něco spíše o paní Lipovské, která hledá tu hůl na bití ČT. Úkol zní jasně. Něco vyšťourat…. Spíše by se mělo řešit, že se na ČT nedá dívat a její zpravodajství je ideologicky zabarvené. A ne plýtvat energií na takovéto podružnosti a žabomyší války.
Jiná záležitost je, jestli těch benefitů zaměstnanců ČT, není trochu příliš a jestli ti co nemají děti nedostávají finanční kompenzace, aby se necítili diskriminování, za to že děti nemají, nebo mají, ale dospělé,
„na ČT se nedá dívat a její zpravodajství je ideologicky zabarvené“? To je jen váš názor!
Tak mi ho Tondach neberte, ano ? To, že je ČT skvělá, objektivní a nezaujatá, je taky jen Váš názor. Nic víc.
– Takže jsme se dozvěděli, že rada Čt konečně začala plnit svoji kontrolní funkci, pro kterou byla zřízena. Co tam máte dál pane Berger?
Kontrolní činnost Rady nespočívá ve zveřejňování zavádějících příspěvků o „odhalování nekalostí“, které nekalostmi očividně nejsou. Tento pokus pí. Lipovské, který mimochodem není první a asi ani poslední, je sám o sobě nekalost a tleskat tomu můžou jen primitivové nebo ignoranti.
– článek zveřejnil HP a pan Berger. Nikoli paní Lipovská. Ta pouze prověřuje to, co průběžně prověřovat má. Zda se v ČT hospodaří v souladu se zákonem. Pokud ano – není to téma. Paranoidní interpretace médií není JEJÍ problém.
Vy nerozumíte psanému textu, resp. o čem je asi tento článek? Lipovská to halasně zveřejnila na svém facebooku formou „Budiž světlo!“ Vedle článku nahoře máte fotku;-)
Pokud to Lipovská zveřejnila na svém soukromém facebooku, může to za vyjádření rady považovat pouze ignorant. Pokud pouze informovala, že hodlá prověřit rozbor smluv, je to zcela legitimní počínání. Doufám, že svobodu projevu v této zemi ještě máme – vy ji považujete za „nekalost“?
Ano, co tam je dál?
Jsem osamocená, když mi přijde plánování dětského tábora, v době kdy jsou zavřené školy a řádí pandemie úplně mimo mísu? Navíc je tento benefit skutečně placen z peněz koncesionářů, přestože si na něj zaměstnanci přispívají…. paní Lipovská jen dělá dobře svou práci.
…ano, nejste osamocená! Je vás takových, bohužel, vícero!
A když je nějaká firma financovaná z rozpočtu, tak takové tábory pořádá „z peněz daňových poplatníků“! To je taky špatně?
Neměl by se Hlídací pes spíš zasadit o to, aby ČT smlouvy nezačerňovala?
Nebo národ ještě není dost zralý, aby viděl do hospodaření ČT, kterou financuje?
Vy, kteří tady spíláte České televizi, že tábory pro děti jejích zaměstnanců jsou hrazeny z koncesionářských poplatků, tak platy Rady ČT jsou TAKÉ hrazeny z koncesionářských poplatků!
Členů Rady ČT je patnáct a běžní radní berou 31 tisíc měsíčně (předseda a místopředsedové o něco víc). Tedy každý měsíc o něco více, než 465 tisíc, za rok tedy skoro 6 milionů!
O kolik jde v těch dvou smlouvách?
V každé o 105 798 Kč! To jsou strašný pálky, co?
A z uvedeného nevyplývá, kolik doplatí rodiče!
Souhlasím a nepřeji si aby paní Lipovská brala peníze za nic. Myslím že ji je také trapně, že bere takové peníze a proto přišla s tímto „objevem“ existence zaměstnaneckého benefitu dětského tábora.
Z logiky věci zaměstnanecký benefit přece nemusí vždy znamenat, že Vám to organizace dává zdarma nebo plně hrazené. Benefit už je jen to, že Vám to organizace zprostředkuje – sežene areál, výchovný personál ad.
Jinak si podobné rekreace platí rodiče přihlášených dětí. A pokud jste někdy někdo pořádal tábory nebo se o to alespoň zajímal, tak je běžná cena poukazu pro dítě navýšena tak, aby to pokrylo náklady a ubytování pro člena výchovného personálu, tato částka se rovným dílem rozpočítá mezi všechny děti. Takže nechápu, co je na tom špatného? A co se týče ceny, tak bych řekl, že to není nic přemrštěného.
A pokud Vám vadí, že se smlouva podepisovala v prosinci za dobu vládních opatření, tak:
1.) předpokládám, že se smlouva řešila třeba již od září, ale než se ujasnili všechny detaily a posvětil to nějaký právník a zapracovaly a zohlednily se Covidová pravidla, tak to nějakou dobu trvá.
2.) Nikdo nevíme jaká opatření a zákazy budou platit za týden natož za měsíc, proto bych také chtěl mít smlouvu, která mi umožňuje bezplatné odstoupení pokud situace neumožní, anebo naopak mít potvrzenou možnost dětskou rekreaci pořádat.
Nechápu potřebu lidí kopat do ČT. Uvědomte si co a za jaké peníze Vám tato společnost nabízí. 135,-Kč/měsíčně opravdu není moc. A klidně bych částku i navýšil pokud by to ČT umožnilo konkurovat komerčním stanicím – třeba ve sportu, kdy by si mohli koupit práva.
V pořádku, dělá to dobře. Čt není podnikatel, který se rozhodne dát benefit zaměstnancům.