Mzdy v mediálních domech. Kde dostává nejvíce management a kde zaměstnanci
Když týdeník Ekonom před nedávnem srovnával mzdy ve významných českých firmách, na mediální domy se ve výběru nedostalo. HlídacíPes.org využil stejné zdroje informací i metodiku a zaměřil se na vybraná vydavatelství a média.
Prošli jsme účetní uzávěrky firem za rok 2014; v některých případech byly dostupné údaje jen za rok 2013. Z nich lze vyčíst základní údaje – celkové výdaje na mzdy od řadových zaměstnanců po střední management včetně odměn, bonusů nebo zaměstnaneckých požitků.
Informační povinnost. No a co?
Účetní uzávěrky nabízejí i údaje o počtu členů vedení společnosti a sumě, již jim za rok (opět včetně bonusů, odměn apod.) jejich zaměstnavatel v součtu vyplatil.
Jednoduchým výpočtem lze dovodit průměrnou mzdu zvlášť u zaměstnanců a členů vedení (viz tabulka níže). Průměrná suma je sice ze své podstaty zavádějící, poskytuje ale alespoň vzájemné srovnání mezi mediálními domy.
Ne všechna vydavatelství zároveň plní svou informační povinnost. Například Mladá fronta a.s. svou účetní uzávěrku zveřejnila naposledy v roce 2011.
Údaje o mzdách ve vydavatelství Mafra už nelze separátně dohledat za rok 2014 – od chvíle, co se Mafra stala součástí Agrofert je zahrnuta v celkové zprávě holdingu.
K dispozici jsou alespoň údaje za rok 2013. Podle nich byl průměrný měsíční příjem zaměstnance bezmála 54 000 Kč měsíčně. Je pravděpodobné, že průměrná mzda ve vydavatelství od té doby vzrostla.
Dle údajů za rok 2013 byla Mafra nejštědřejší i k členům vrcholového vedení (částka zahrnuje bonusy, odměny, ale například i vyplacené odstupné, což může celkovou sumu výrazně zkreslovat).
Praha platí lépe
Z dalších firem z mediální branže – podle údajů za rok 2014 – platí členům vrcholného vedení nejlépe Economia. Průměrně 318 000 Kč měsíčně.
Podle týdeníku Ekonom si generální ředitelé v Česku průměrně přijdou na 160 tisíc korun měsíčně. Pod touto hranicí je průměrný výdělek top managementu například ve vydavatelství Borgis a Bauer Media (v obou případech má však na výsledek vliv vysoký počet zaměstnanců uváděných ve výroční zprávě v kolonce management).
Všechna významná vydavatelství mají své sídlo v Praze, tomu také odpovídají průměrné vyšší mzdy zaměstnanců. Z mediálních podniků nejlépe zaměstnancům platí Mafra, Lagardere, Empressa a Bauer Media.I u „nemediálních“ firem platí, že nejvíc si vydělají právě zaměstnanci pražských firem.
Průměrná mzda v Praze podle týdeníku Ekonom dosahuje 34 800 korun, druhý Jihomoravský kraj má platový průměr o osm tisíc níže.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Teď ještě kolik z těch peněz je ruského původu. Anebo amerického.
To kvůlivavě zjištění kdo na kom je jak nezávislým(á) a snad i proč.
😀
Velice zajímavé je, že Česká televize vytrvale skuhrající nad výší televizních poplatků vyplácí v průměru 2x vyšší mzdy než je průměr v Česku.
Průměr v televizích v Česku je Prima 46416 + ČT 50442 / 2 = 48429. Jak jste přišel na dvojnásobek průměru v ČT?
Z té Vaší rovnice mi pořád vychází jen jedno sprosté slovo.
Až na to, že plat skutečného novináře v ČT je v rozmezí 20 až 40 tisíc. Kde se vzala tahle čísla, to netuším.
Nedávno brečela pí Zlámalová na echu24, jak čeští novináři trpí hlady a jsou mizerně placení. TAk nevím, kde vzala data, nebo že by si ten článek celý vymyslela. V tom případě je za svoje kecy placená až dost.
kralovstvi za mediany:) tohle jsou strasny hausnumera
Stejně jako průměrný plat v ČR.
řádově možná souhlasí, nicméně je potřeba vědět, že 2013 a 2014 došlo v řadě mediálních domů k výměně managementu a s tím spojeným vyplácením odstupného – to jsou částky, které bezesporu průměrný plat významně zkreslují
Je povzbudivé, že tzv. mediální domy, naši dodavatelé kvalitních informací mají v Česku cca. 200% průměrného platu. Když budou mít trojnásobek, možná dosáhnou kvalit českého zdravotnictví.
Jestli ta čísla mají s pravdou společného tolik jako v médiích uváděné mzdy a platy ve zdravotnictví, tak si místo nich můžete dosadit náhodná čísla a nepoznáte rozdíl 🙂