Mýto na dálnicích: největší ekonomické selhání Sobotkovy vlády?
Vláda Bohuslava Sobotky za dva roky nenašla cestu, jak zajistit výběr mýta na dálnicích od ledna 2017. Prohlubující se krize proto přiměla dokonce sněmovnu svolat mimořádnou schůzi, která měla poslance ujistit, že Sobotka a jeho lidé dokážou extrémní situaci zvládnout.
V neděli v rozhovoru pro ČT ujistil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), že příprava tendru na výběr mýta je pod kontrolou. „Máme harmonogram a ministr dopravy nás opakovaně ujistil, že postupuje podle tohoto harmonogramu,“ řekl premiér. V pondělí se přesto na koaliční radě od ministra dopravy Dana Ťoka (ANO 2011) dozvěděl, že harmonogram schválený vládou 20. listopadu už neplatí. Ťok navrhl jiný postup a slíbil, že ho přinese na jedno z únorových zasedání vlády.
Průběh posledních dvou měsíců může posloužit jako zkratka událostí posledních tří let, kdy se ministři dopravy snažili sehnat firmu, která by za rok převzala mýtný systém od jeho tvůrce, rakouské společnosti Kapsch.
Krok na nejistou půdu
V listopadu informoval ministr Ťok vládu, že se už nestihne soutěž, která by vybrala provozovatele mýta v letech 2017-2026. Stihne se však soutěž, která by vybrala provozovatele na přechodné období tří let. Soutěž pomůže zorganizovat poradenská firma Deloitte, která dostala zakázku od státu už v říjnu. Od té doby se leccos změnilo. Před vánočními svátky oznámila firma Deloitte, že se nestihne připravit soutěž ani na tříleté přechodné období. Po svátcích rozhodl Antimonopolní úřad v první instanci, že zakázka pro Deloitte odporuje zákonu o veřejných zakázkách a poradenskou smlouvu zrušil.
V pondělí tedy Dan Ťok oznámil, že se na to musí jinak. Prodlouží nejméně o dva roky smlouvu s dosavadním provozovatelem mýta Kapschem a získá tak čas, aby vybral jeho náhradu. Koaliční předáci plán opět schválili a opět počkají.
Nový ministrův pokus může dopadnout stejně. „Neexistuje právní cesta, jak prodloužit smlouvu s Kapschem,“ vysvětluje dopravní expert Ivo Rýc ze sdružení AFIM. Ministerstvo dopravy může Kapschi svěřit další správu mýta jedině jako veřejnou zakázku. Pokud to ovšem kvůli časové tísni zkusí bez soutěže v „jednacím řízení bez uveřejnění“, zřejmě bude muset porušit zákon. Stejně jako to podle antimonopolního úřadu učinilo v případě zakázky pro Deloitte.
Podle experta Rýce může tato cesta výběr mýta zajistit za předpokladu, že se antimonopolní úřad spokojí s udělením nevelké pokuty a protizákonnou smlouvu tentokrát nezruší. Záležet prý bude na ministrovi a jeho manažerech, jak se dokážou vypořádat s očekávanými překážkami.
Na nejisté půdě, na kterou vstoupil ministr Ťok se souhlasem Sobotkovy koalice, ovšem čekají další nebezpečí. Už v případě zakázky pro Deloitte hrozí, že jiní zájemci o zakázku podají trestní oznámení za porušení paragrafu 256 trestního zákoníku. Ten stíhá až osmiletým trestem vězení každého, tedy i politika, kdo při veřejné zakázce zajistí jedné firmě výhodu před ostatními. Zasáhnout mohou i konkurenti Kapsche, kterým stačí zaplatit právníka a zkomplikovat miliardový byznys tím, že se obrátí na soud, aby zrušil plnění smlouvy.
Proto ani samotná firma Kapsch ministrův nápad na dvouleté prodloužení smlouvy – alespoň veřejně – nevítá. „Stát mýtným systémem plně disponuje a je tedy na politické reprezentaci, jak s ním v budoucnu naloží,“ reagoval opatrně ředitel české pobočky Kapsche Karel Feix a dodal: „Samozřejmě nás ale netěší, jak se celá kauza pokračování mýta po roce 2016 vyvíjí.“ S ministerstvem o prodloužení smlouvy ještě nezačal jednat.
Kdo za to může
Vyhlídky na největší ekonomické selhání Sobotkovy vlády motivovaly opozici, aby svolala kvůli mýtu čtvrteční mimořádnou schůzi sněmovny, kde bude žádat Ťokovu výměnu. Opoziční poslanci upozornili, že za potíže s mýtem nemůže jen současný ministr dopravy. „Můžeme doložit slova pana ministra Prachaře, premiéra Sobotky a Prachařova nástupce Ťoka, kde sami tvrdili, že času je dost. Měli tři roky na to, aby se s tou situací poprali,“ prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus exministr dopravy Petr Bendl (ODS).
Vláda zatím nechá za sebe mluvit ministra Ťoka, kterého v případě mýta dosud jednoznačně podporuje šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ministr za viníka označuje naopak předchozí vlády, které prý celý problém podcenily a nechaly všechno na svých nástupcích.
„Je úsměvné, když mě kritizuje strana, za jejíž vlády došlo k uzavření současné nevýhodné smlouvy,“ odmítl kritiku ODS ministr Ťok v rozhovoru pro iDnes. Není v tom úplně přesný. Za smlouvu s Kapschem nesou odpovědnost dvě současné koaliční strany. Podepsal ji v březnu 2006 Milan Šimonovský (KDU-ČSL), ministr dopravy z vlády Jiřího Paroubka (ČSSD).
Za devět let vybrala firma Kapsch pro stát na mýtném 68 miliard korun, uvedl odborný časopis myto.cz. Stát naopak Kapschi a dalším dodavatelům zaplatil podle rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury 30 miliard. Z toho však šlo šest miliard na telematický informační systém, který není přímou součástí výběru mýta. Část ze zbylých 24 miliard posloužila k vybudování systému mýtných bran. Firma Kapsch uvádí, že za každou korunu utracenou za provoz mýta dnes stát vybere pět korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)