Mučení českých lékařů. Den bez spánku je jako pár promile
POZNÁMKA. Je tu někdo, kdo by se nechal dobrovolně ošetřit od lékaře, který se viditelně motá, je pod parou, v žíle mu koluje pár promile? Asi ne. Tak pozor na dlouhé lékařské služby: už po 22 probdělých hodinách jedná člověk podobně, jako by byl opilý.
Jak známo, zhruba šest tisíc lékařů odmítlo původně sloužit přesčasy a reálně tak hrozilo, že od prosince budou mít nemocnice problém vykrýt směny. Nabídka navýšení peněz řadu doktorů přiměla si svůj odpor rozmyslet. Peníze ale těžko vynahradí fatální spánkový deficit řady z nich. Klidný, výživný a nerušený spánek je prostě k nezaplacení.
Není výjimkou, že lékaři odslouží měsíčně i 320 hodin, to jsou prosím pěkně dva celé úvazky.
A při šestnácti hodinách práce denně zbývá už jen osm hodin na vše ostatní, včetně spánku. Přičemž zdravé a vědecky seriózně doporučované rozmezí trvání spánku je 7 – 9 hodin.
Kdo spí méně, ubližuje si. A v případě některých profesí, jako jsou řidiči, nebo právě lékaři, může snadno ublížit i ostatním.
Systém v českých nemocnicích je natolik zhůvěřilý (nebo zaseklý ve zvyku a v čase), že výjimkou není kumulace služeb tak, že v součtu přesáhnou 24 hodin a více v kuse.
Matthew Walker, britský vědec, profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley a přední expert na výzkum spánku, ve svém bestselleru Proč spíme píše, že zhoubné důsledky dlouhých lékařských služeb jsou dobře zdokumentované.
Jak popisuje (na datech z USA), lékaři pracující nepřetržitě třicet hodin se v porovnání s těmi, kteří pracují šestnáct a méně hodin, dopouštějí o 36 % většího počtu závažnějších lékařských pochybení.
Jeden z pěti takto nevyspalých a vyčerpaných doktorů se pak dopustí „závažného pochybení vedoucího k významnému poškození zdraví pacienta“ a jeden z dvaceti lékařů pak způsobí smrt pacienta.
„Chystáte-li se na plánovanou operaci, měli byste se nejdříve zeptat, jak moc se váš lékař vyspal, a pokud se vám to nebude zdát dostatečné, lepším řešením je operaci zrušit. Ani sebevíce let praxe nemůže lékaře ‚naučit‘ překonat nedostatek spánku a vybudovat si vůči němu odolnost,“ upozorňuje Walker.
Takže: nechte doktory vyspat. Vždyť jak pravil sám ministr Válek: „Spokojený lékař znamená spokojený pacient.“
Ne nadarmo patří spánková deprivace mezi léty prověřené, osvědčené a nadmíru odpudivé způsoby mučení. Člověk nemusí být zrovna někde za mřížemi či v lágru, aby věděl, co s jeho tělem i duší udělá pár mizerně (či dokonce vůbec) prospaných nocí.
Nedostatek kvalitního spánku zdravému úsudku, zdravotnímu stavu a rychlému a správnému rozhodování ani spokojenému životu rozhodně neprospívá – zeptejte se na to svého lékaře…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Je neuvěřitelné, jak ohromnými přesčasy jsou lékaři a zdravotníci přetěžováni. Pokus ministra Válka a Petra Fialy uplatit lékaře, aby ten hrozný stav pokračoval, je ostudný. Namísto nějaké reformy a zlepšení všeho, jak Fiala a spol slibovali a jak tvrdili, že už to mají připraveno, je tu jen neschopnost a handrkování o peníze.
Nedělejte z lékařů v nemocnicích ubožáky. Nejsou všichni chirurgové, zbytek má služby na lůžkovém oddělení a nebo provádí pouze rutinné zákroky. Z praxe pobytu v nemocnici vím, že pokud má lékař noční směnu, pak ji většinou prospí. Jinak je jasné, že pokud je vyčleněná nějaká suma na zdravotnictví, pak z ní musí vycházet a nevydírat současnou vládu. Proč se neozvali zdravotníci v době vlády Babiše s komunisty a SPD? Asi proto, že současná vláda 5 stran je lépe vydíratelná a a navíc současná opozice využívá všechny způsoby útoků proti současné koalici. Současná vláda je rozhodně lepší než ta minulá hnutí ANO, která nechala po sobě plno kostlivců ve skříni- např. prázdné plynové zásobníky, neřešené platy učitelů, inflaci mnohem vyšší než kterou vykazoval Statistický úřad.
Pan Břeštan v tomto má pravdu, jenomže neřiká to druhé, totiž že pro zlepšení stavu by musely ty nemocnice zaměstnat mnohem víc doktorů aby je měly i pro ty noční pohotovostní služby bez přesčasů. A na to jim tedy ani ten starostlivý pan ministr Válek nedá dost peněz.
Problém je v tom, že pokud ten doktor někoho zmrzačí nebo zabije, nepůjdou za to sedět ti politici, kteří popsaný problém způsobili a dlouhodobě udržují, ale ten nevyspalý doktor.
Faktem je, že řidič autobusu nebo kamionu definovanou dobu nesmí řídit, musí mít přestávku a buď zastavit, nebo být vystřídán druhým řidičem. A hlídá se to různými typy „píchaček“ nebo dnes i elektronickými udělátky.
Faktem rovněž je, že by nebyl problém něco podobného udělat i pro doktory, ale není o to zájem ze strany státu, protože by na to musel dát peníze, které raději dává solárním baronům a jiným škůdcům. A musel by také udělat radikální řez v atestacích (v podstatě návrat do stav u, co tu byl na začátku 90. let), jejichž současný systém je tak nesmyslný, že to mnoho absolventů (podle rozhovorů se studenty na závěrečných státních zkouškách kolem poloviny) žene k tomu, aby atestovali v cizině.
Chcete říci, že v oblasti kde jde o život Vám bude plíce nebo kyčel operovat doktor co je 23 hodinu v práci? NESMYSL tohle je lež jak věž. To přeci nikdo nedopustí. Navíc, jak je možné že nikomu nevadí, že to tady je 20-30 let.
No protože to je to ohnutý popis reality za nějakým účelem. Účel je umlčet lidi aby se nedivili socialistickým požadavkům lékařských levicových odborářů.
Pracuji u PC, po 8-12 hodinách opravdu intenzivní práce nedokáži vymyslet nic normálního. Takže pokud tam jsou „na službách“ tak patrně je to pohovost, udržování dohledu. Nemůže to být nonstop intenzivní výkon.
Popsal jste skutečnost takovou jaká je. Ten systém byl s malými výjimkami stejný ještě před rokem 1989.
Vy samozřejmě máte pravdu v tom závěru že to není VŽDYCKY nonstop intenzivní výkon, ale že to „má být“ – a tak to je i plánováno „.. „na službách“ tak patrně je to pohovost, udržování dohledu.“.Ale někdy se to dodržet nedá a ten doktor se fakt nevyspí.
Ale teď se bohužel dostáváme k tomu zásadnímu, zcela objektivnímu zhodnocení, kterých těch „někdy “ případů. Jaké je to procento z celkového počtu, jaké je to procento „klidných služeb“. atd..
Tím by se totiž mělo začít úplně – i třeba s tím opatřením, že je v pravomoci primáře aby ráno řekl „pan doktor celou noc intenzivně pracoval na pohotovosti, takže dneska operovat nebude..
Ale bez těch přesných čísel se fakt jakékoliv řešení hledá špatně. Bohužel, zrovna to doporučované „tak ať si nabere nemocnice víc doktorů odjinud nefunguje – už teď se popisují případy, kdy si ta nemocnice sice najme doktory – z jiné nemocnice, když mají volno, ale ti jsou pak ospalí a unavení taky,,,
Je to tak, jak uvádí autor. Skutečně můžete být operován někým, kdo 24 hodin i déle nespal. Zejména na té chirurgii jsou noční služby náročné, řeší se náhlá zhoršení stavu pacientů i akutní příjmy. Netvrdím, že je to tak u každé operace, ale u některých zcela jistě ano.
Zákoník práce by měl platit pro všechny profese stejně.
Jinak to není právní stát ale džungle, kdy jsou lidé vykořisťování a vykořisťovatel je stát. Marx měl pravdu.