Ministr Mládek: Kolega Herman s dalajlámou jen naháněl politické body
Podle ministra průmyslu Jana Mládka bude mít setkání ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem své dopady a „bude pravděpodobně ohrožovat českou ekonomiku“. Ministr Mládek to řekl na setkání se zástupci českých firem na Exportním fóru v Mladých Bukách.
„Musím říct, že je mi z toho smutno. Základní zpráva o tom je, že kvůli Danielu Hermanovi byla zahraniční politika a zahraniční obchod zataženi do politiky domácí s nadějí, že se na tom vydělají politické body,“ řekl Mládek.
V čem by ohrožení českého průmyslu mělo spočívat, však ministr neupřesnil.
Obavy z toho, že se již připravené obchody s Čínou zadrhly, už ale vyjádřili zástupci Agrární komory (jejíž představitelé mají blízko k prezidentu Miloši Zemanovi).
Setkání Hermana s Dalajlámou bylo i klíčovým tématem středečního jednání vlády, jež byla podle účastníků „velmi živá“.
Herman po jednání mimo jiné připustil, že „zásadní otázky zahraniční politiky je třeba s ministrem zahraniční konzultovat.“
Podle Mládka by pro bezproblémové řešení situace stačilo málo: „Aby Daniel Herman nepřijal dalajlámu na ministerstvu, ale jinde, třeba na Fóru 2000.“
Česko prý potřebuje oba přístupy: „Nevyrábět si zbytečné problémy a zároveň by vše mělo probíhat důstojně. Tedy aby představitelé země nevypadali nedůstojně vůči představitelům velmocí.“
Setkání s čínským premiérem
Pro Hermana však Mládek ve svém vystoupení velké pochopení neměl. „Stalo se, že jeden člen vlády se prohlásil za nejspravedlivějšího, nejmorálnějšího a jediného nositele pravdy a chtěl na tom vydělat politické body,“ řekl před zástupci byznysu Mládek.
Reakce čtyř ústavních činitelů však podle ministra průmyslu „také nebyla dobrá“.
Čínská strana – podle všeho právě v reakci na setkání ministra české vlády s dalajlámou – zrušila cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky do Číny.
Ministerstvo zahraničí si kvůli tomu k podání vysvětlení pozvalo čínskou velvyslankyni v Praze Ma Kche-čching.
Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa, který ji přijal, se však mnoho nedozvěděl. „Paní velvyslankyně sdělila, že ty důvody neumí vysvětlit, nemá informace ze svého ministerstva zahraničí,“ řekl Tlapa. „Řekli jsme si ale i to, že se nebudeme navzájem překvapovat, což platí pro obě strany,“ doplnil Tlapa.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Naprostý souhlas. Samozřejmě by bylo nutné dodat, u koho to vlastně přinese panu Hermanovi politické body. U voličů pravděpodobně ne. Ti mají dnes jiné starosti než u politiků ocenovat že se sešli s dalajlámou:)Jestli mu to přinese nějaké ocenění tak u těch společenských elit, které jsou různým způsobem (a bez volby občany, a s nulovou zodpovědností) přisáti na státní rozpočet (a evropské fondy). Ty by pak mohly pana Hermana nejen ocenit, ale dokonce mu pak přihrát lukrativní zcela zbytečnou funkci, až ho vyhodí napřed z vlády, a potom za rok i voliči z poslanecké židle..
Můžete trochu specifikovat ty „přisáté společenské elity“?
Proto by bylo potřeba mu ty bodíky smazat a ať jde z vlády zabodovat jinam!!!!!!
Je jasné, že zbabělý člověk pana Hermana nechápe a svou zbabělost mlží nějakými obchodními zájmy. Skutečnost je taková, že na Čině si zatím mastí kapsu různí Tvrdíci a Mládci přitom důchodce z toho nebude mít ani korunu. V Rusku také nebrečí a neškemrají ale jsou hrdi, že se před nikým nehrbí a nikdo si nedovolí je mlátit tyčemi jako nás.
Pan ministr Herman má jistě právo setkávat se (v soukromí)s kým chce. Čína má ovšem také právo obchodovat s kým chce. Jestliže člen vlády má za to, že jeho osobní názor je nadřazen vládní politice, pak nemá v té vládě být.
Panu Mládkovi by měl někdo vysvětlit, že poměrně značná část Čechů kterou coby ministr také zastupuje na čínský byznys přátel pana Zemana kašle a na čínský šunt který se k nám valí také. A vědí dobře o tom, že mnoho nejen českých podnikatelů zaplakalo když jim číňani okopírovali a prostě a sprostě ukradli jejich know-how. Upřímně řečeno, čínské obchody jsou pro tuto zemi celkově spíše katastrofou.
Ostatně šampion amerických voleb Trump rusomil to říká zcela otevřeně, že Číňané kradou vše na co přijdou a že s nimi zacvičí jak se dostane k veslu. Co vy na to soudruzi?
Jak to vlastně je? Je dalajláma marxista jak sám tvrdí, tedy také soudruh, nebo je něco jiného a drze všem lže? Je několik kusů (na mně vyšly dva kusy váz) staršího čínského porcelánu (z 18.stol.), který se v naší rodině už po tři generace dědí, také šunt, jež se sem z Číny valil už tehdy? A byl nákup toho porcelánu celkově spíše katastrofou pro tuto zemi a vyhozenými penězi mých prarodičů? Co Ty na to soudruhu? (netykám znezdvořilosti, ale proto, že se říká ty soudruhu, nikoliv Vy soudruhu, napsal jsem aspoň velké T)
Pořád nechápu, o jaké konkrétní obchody jde? On měl někdo už uzavřenou platnou smlouvu a žluťáci mu ji vypověděli jen kvůli Hermanovi? A co se myslí pojmem investice? Postavit fabriku na holé louce a vytvořit 500 NOVÝCH pracovních míst, nebo koupit si barák či výrobnu, která už dávno funguje a lidi zaměstnává. Pak je to jen změna majitele, nikoli investice.
Investice je v principu vynaložení peněz s očekáváním zisku. Je jedno, jestli investujete do dostihového koně, koupi fotbalového klubu, nákupu zlata nebo pozemků, nebo výstavby nového závodu. Nemusím stavět nový závod, můžu např. svým vkladem umožnit rozšíření současné výroby.Investorovi nemůžete předepisovat, do čeho má investovat, pokud neinvestuje do zločinu. Pokud ale na něj budete již předem plivat, tak asi nebude mít příliš mnoho chuti spolupracovat právě s Vámi.