Miliardář Sehnal si stěžoval na ČT, jeho člověk teď chce do televizní rady: „Nechci nic destabilizovat.“
Mezi poslední trojici adeptů na člena Rady České televize v Poslanecké sněmovně aktuálně prošel i spolupracovník podnikatele Pavla Sehnala Jiří Bílek. Ten byl teprve nedávno zvolen do vedení Sehnalovy politické strany Aliance pro budoucnost; politickou angažovanost ale zákon radním ČT zakazuje. „Členství ve straně mám teď pozastavené a v případě zvolení ho ukončím,“ říká Bílek. Miliardář Sehnal veřejnoprávní televizi v minulosti kritizoval, Bílek před volbou naopak ČT chválí.
Když se koncem ledna konal v pražských Čestlicích sněm mimoparlamentní strany miliardáře Pavla Sehnala Aliance pro budoucnost, Jiří Bílek byl zvolen členem předsednictva. V té době už ale ve sněmovně ležela jeho podaná přihláška do Rady České televize.
V zákoně přitom stojí, že jak rozhlasoví, tak televizní radní „nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů“.
Jak dnes Bílek tvrdí, příslušnou pasáž zákona si přečetl až předtím, než šel začátkem února do sněmovny na veřejné slyšení kandidátů. Členství ve straně tedy pozastavil a v případě zvolení chce ze strany odejít úplně.
„ČT dělá fenomenální práci“
Blízkost Jiřího Bílka k miliardáři Pavlu Sehnalovi stojí za pozornost i proto, že právě Sehnal předloni na Radu České televize přinesl osobně petici, v níž si stěžoval na pravidla předvolebního vysílání ČT a způsob, jakým veřejnoprávní televize zve či nezve do předvolebních debat malé mimoparlamentní strany jako třeba právě jeho Alianci pro budoucnost. Přítomen byl tehdy i Jiří Bílek.
Na dotaz HlídacíPes.org dnes připouští, že by toto téma pravděpodobně zvedal i jako nově zvolený televizní radní, Českou televizi ale jinak chválí:
Související články
Tenista se zálibou v Okamurovi a veslař Jandák. Nominace do mediálních rad se mají změnit
„Česká televize odvádí fenomenální práci, od jednotlivých pořadů, dokumentaristiky po publicistiku. Ano, můžeme si občas myslet, jestli ta či ona reportáž je úplně vyvážená, ale já jsem rozhodně ten poslední, kdo by chtěl něco destabilizovat.“
Jméno Jiřího Bílka se v souvislosti s Pavlem Sehnalem skloňovalo i loni před komunálními volbami. V médiích se tehdy objevila kauza údajných černých duší a podezření z pokusu ovlivnit volební výsledek v Čestlicích u Prahy, kde má Sehnal různé nemovitosti a známý aquapark. Jiří Bílek, který tehdy vedl v obci jednu ze dvou konkurenčních kandidátních listin, se do Čestlic k pobytu přihlásil rovněž teprve pár měsíců před volbami. Jakékoli manipulace ale odmítl.
„Dle našich právníků máme poznatek, že informace, které máte, jste získali protiprávní cestou. Z tohoto titulu nemůžu dále odpovídat na žádné otázky,“ řekl loni Bílek serveru Seznam Zprávy. Na následnou reportáž, kterou na stejné téma natočila televize Nova, si pak stěžoval i u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Na svém prosincovém zasedání RRTV požádala Novu o vysvětlení, proč mimo jiné „v závěru reportáže redaktor uváděl informace, které s tématem reportáže bezprostředně věcně nesouvisely (šlo o předchozí kauzy spojené s Pavlem Sehnalem a jeho bývalým spolupracovníkem Mikaelem Oganesjanem, pozn. red.) a zároveň stavěly uskupení Aliance pro budoucnost, resp. volební subjekt Čestlice pro budoucnost, do jednoznačně nepříznivého světla, a to v den konání voleb do obecních zastupitelstev“.
Faktem je, že kandidátní listina spojená s podnikatelem Sehnalem loni v Čestlicích příliš neuspěla, jediný zastupitelský mandát získal právě lídr Jiří Bílek. Zbytek devítičlenného zastupitelstva obsadili zástupci konkurenční kandidátky.
Nominovat sám sebe? Jen formalita
V Radě ČT by se Jiří Bílek prý chtěl věnovat především tematice zdravotně postižených, mimo jiné autistů. Pomocí lidem s poruchou autistického spektra se Bílek zabývá řadu let a má s ní, jak říká, i přímou rodinnou zkušenost. Do rady ho nominoval spolek Cesta vzhůru, který pomáhá autistům a jehož je Bílek předsedou.
„Asi by bylo vhodnější nechat se nominovat někým jiným, i když to pokládám za věc formálního charakteru,“ komentuje vlastní „sebenominaci“. Podobné případy, kdy radní měli ke svým nominujícím organizacím až příliš blízko, popsal HlídacíPes.org už dříve.
Postup mezi finalisty aktuální volby prý samotného Jiřího Bílka překvapil, podporu ve sněmovně mezi poslanci, kteří budou o novém členovi Rady ČT hlasovat, předjednanou nemá: „Když se mi ta věc podařila, tak mě nakopla. Budu se teď snažit představit několika lidem ve sněmovně a říct jim, jsem ten a ten a moc rád bych dělal tuhle práci nejen pro autisty, ale obecně pro tělesně postižené.“
O tom, kdo získá volné místo v televizní radě, i další neobsazené křeslo v radě Českého rozhlasu, by poslanci měli rozhodovat v následujících týdnech.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
I na tom je vidět, jak nesmyslně je celá koncepce kontrolní „rady nad veřejnoprávní televizí“ postavena. Ten původní princip zněl, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. (proč sakra politické?)
Každopádně tedy politik, který si při po podání přihlášky /až když je na to upozorněn) pozastaví členství ve straně, se slibem že pokud bude zvolen, tak na tu dobu své členství ve straně zruší, je výsměchem pojmu nezávislá televize..Že se tak hloupě ptám, ten pojem veřejnoprávní znamená přesně co?