S mikrofonem za klokanem. Vysílání ze zvláštního rozhlasového studia v pražské ZOO nebude
Český rozhlas a pražská ZOO nakonec nespustí původně plánované multimediální studio přímo v zoologické zahradě. Detaily projektu přitom ladily obě strany v uplynulých měsících. ZOO od něj ale nakonec ustoupila. Už postavenou konstrukci studia využije jako prodejnu suvenýrů.
Mělo to být vysílání na dosah zvířatům i návštěvníkům ZOO. Od studia s prosklenou stěnou a vnějším ozvučením směrem k procházejícím lidem si rozhlas sliboval atraktivní program pro posluchače.
Možnost vysílat ze ZOO měla být otevřená všem stanicím Českého rozhlasu. Zoologické zahradě by častější vysílání ze ZOO a o její činnosti přineslo propagaci.
„Chystáme s Českým rozhlasem něco opravdu výjimečného. Dnes jsme podepsali smlouvu a na jaře se vše rozběhne. Mám opravdu radost! Český rozhlas a Zoo Praha, to je skvělé spojení, které pro mne má i velký osobní význam. Vždyť na Vinohradské jsem pracoval od studentských let až do 31. prosince 2009,“ lákal ještě v lednu návštěvníky na novou atrakci na svém Facebooku ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek.
Po stopách goril
Tehdy podepisoval s generálním ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem novou deklaraci o spolupráci mezi zoologickou zahradou a veřejnoprávním rádiem. Obě instituce ostatně mají na co navazovat, společně před lety spustily úspěšnou reality show s gorilami „Odhalení“. Proč to tedy nakonec nevyšlo?
„Dlouhodobě tu byla pochybnost, zda se vyplatí budovat objekt na exponovaném místě pouze pro rozhlasové využití, respektive pro tvorbu multimediálního obsahu ze ZOO a o zvířatech. Nakonec jsme v ZOO dospěli k tomu, že nikoli,“ vysvětlil ředitel ZOO Praha Bobek na dotaz HlídacíPes.org.
Rozhlas prý ale žádné dlouhodobé pochybnosti necítil a vinu za zrušení projektu dává ZOO.
„Za ČRo byl hotový plán vysílání a marketingového využití studia – obojí by znamenalo přínos jak pro ZOO, tak pro ČRo. Rozhodnutí ZOO o ukončení projektu nechápeme a postoj jeho vedení nás mrzí. Pro nás je tímto nicméně projekt uzavřený,“ odepsal HlídacíPes.org mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.
S tím ovšem ředitel ZOO Bobek nesouhlasí. Několikrát podle svých slov písemně dával vedení rozhlasu najevo, že s udržitelností projektu může být problém.
Podle informací redakce bylo zrušení projektu překvapením i pro samotné zaměstnance rozhlasu, kteří se měli na vysílání ze ZOO podílet.
Místo vysílání suvenýry
Podoba studia nese podpis kontroverzního výtvarníka, publicisty, bývalého člena Rady Českého rozhlasu a ex-spolupracovníka ČRo Štěpána Kotrby.
Poté, co Kotrba na únorovém sjezdu ČSSD v Hradci Králové napadl bezdomovce, rozhlas s ním spolupráci ukončil.
Kotrba je podepsán pod grafickým návrhem studia, jehož projektová dokumentace je veřejně dostupná na webu ZOO Praha.
Jak pro HlídacíPes.org potvrdil ředitel Miroslav Bobek, Kotrba pracuje v zoologické zahradě na zaměstnaneckou smlouvu a stará se v ZOO o design.
I když společný projekt skončil dříve, než fakticky začal, s budováním studia už se začalo. Mobilní „buňka“ již v areálu pražské ZOO stojí, i když bez rozhlasové techniky, kterou ČRo ještě nenainstaloval.
Otázku, kolik celý projekt dosud stál, nechaly obě strany bez odpovědi. ČRo a pražská ZOO nicméně měly dohodu, že stavbu mobilního studia zaplatí zoologická zahrada a technické vybavení pro vysílání zase rozhlas.
Hotová konstrukce studia se podle Bobka zřejmě přesune na jiné místo v ZOO, kde bude sloužit jako prodejna suvenýrů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Veřejnoprávní média v Evropě šetří. Slučování rozhlasu a televize je ale past
XTV a tichá dohoda s politiky. Funkční systém, na němž vydělávají všichni
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)