Michal Horáček: Chci takové prezidentství, aby se vzpomínalo – tenkrát se to změnilo
Básník, textař, bývalý majitel sázkové kanceláře Michal Horáček v rozhovoru pro HlídacíPes.org poprvé hovoří o tom, co ho láká na prezidentské funkci, co by chtěl změnit a také vysvětluje, proč považuje Zemanovu politiku za gambling.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Současný prezident Miloš Zeman sice ještě žádného oficiálního vyzyvatele pro prezidentské klání v roce 2018 nemá, ale s velkou pravděpodobností se mu postaví známý textař a podnikatel Michal Horáček.
V rozhovoru pro HlídacíPes.org odkrývá, co mu na současném způsobu prezidentského vládnutí vadí, a proč ho tato funkce vlastně láká.
Připouští, že už se učí například jména ústavní soudců a vstřebává informace z politiky, které by měl prezident znát. Podle Horáčka totiž nastal čas změnit naše směřování a naplnit pravé poslání prezidentské funkce.
„Kdybych tohle nastolil a jednou se na to vzpomínalo, že to byl ten obrat, kdy se ukázalo, že přímá volba je dobrá, a že prezidentský úřad lze vykonávat inspirativně a vůbec správně, tak to by bylo ohromné,“ popisuje s jiskrou v očích v rozhovoru Horáček. „Na takový úkol je vzrušující jenom pomyslet.“
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
DRUHÁ ČÁST ROZHOVORU S MICHALEM HORÁČKEM
O majetku, majzlících a sázení.
Správný impuls
- Proč vlastně chcete být prezidentem, co Vás na tom láká?
Já nechci, ale jsou chvíle, kdy si člověk řekne, že musí, že je potřeba něco změnit. Použil bych k tomu citát z Bible: “Nepřišel jsem zákon zrušit, ale naplnit.” A to bych já chtěl, naplnit ten zákon – Ústavu ČR, která jasně definuje, co chce od prezidenta. To je ambice, která se vymyká i mé vlastní představivosti. Kdyby to udělal někdo jiný, tak samozřejmě budu rád.
- Můžete tedy už jasně říci, zda budete kandidovat, nebo ne?
Můj současný postoj je takový, že je ještě hodně času, 19 měsíců do voleb, měsíce do vyhlášení kandidatur. Já bych rád, aby mi lidé řekli, co si o tom myslí. Nemůžu to posoudit sám, protože to není jen moje záležitost, rozumíte? Možná to není takticky výhodné, připouštím. Ale je to poctivé. Dovolte mi, abych byl poctivý. Zvlášť v takhle závažné věci.
- Vnitřně ale přeci už musíte mít jasno, zda do toho chcete jít, či nikoliv?
Ne že to nechci říci. Jsem prostě ve fázi zjišťování, jestli to není hloupost. Pozvolna roste pravděpodobnost, že jednou přijdu a vyjádřím se jasně. Pak to řeknu důrazně, energicky, bez jakýchkoliv obezliček. Pak musí být zřejmé, že to myslím vážně.
- Umíte odhadnout, kdy to bude?
Nevím, až přijde ten správný impuls. Nyní se učím. Doučil jsem se například struktury EU. Z amerického politického systému jsem skládal zkoušky, tam jde o osvěžení paměti, ale hodlám si osvojit ruské reálie. A taky se třeba učím nazpaměť jména ústavních soudců, relevantní ustanovení Ústavy, nebo co to je Nord Stream 1, 2, co to je Eritrea, proč se odtamtud odchází. Sledoval jsem to už dříve, ale teď je potřeba to sledovat z těch technických hledisek. Učím se každý den všechno to, co mi v prezidentských debatách chybělo. Chyběla mi přesná znalost rozličných věcí a jejich vztahů. Je potřeba se to učit jako se učíme řídit auto. I kdybych nekandidoval, takové znalosti jsou cenné.
Kulička v hlavě
- Když ještě nechcete říci jasné ano-ne, zkuste tedy alespoň říci, proč si myslíte, že by Miloš Zeman už neměl být prezidentem?
To si nemyslím.
- Tomu nerozumím. Miloš Zeman by měl být znovu prezidentem?
To je na Miloši Zemanovi, aby řekl, zda chce být znovu prezidentem. A je to pak jen na voličích, aby se vyslovili, zda si to také oni přejí.
- Dobře, Miloš Zeman zastává nějakou funkci, ve které koná nějaké činy. Jak je tedy hodnotíte?
Mluvme o jeho činech, ne o panu inženýru Zemanovi, jehož neznám, a jehož si netroufám soudit. Chtěl bych mluvit o tom, jaký je jeho “track record” (přeneseně „záznam kroků“ – pozn. red.) v prezidentské funkci. Je to záznam kroků, se kterými často nesouhlasím, a z nichž mě některé uvádějí v obavy.
Zejména způsob, jakým naplňuje prezidentskou funkci, je přesně opačný, než já si představuji. V jeho pojetí je to mocenská pozice, stejně jako to bylo za Klause, ale u Zemana je to ještě výraznější. Mocenská pozice, která v sobě má inherentní žárlivost a svár s vládou, která vládne. Vláda povstává z rozhodnutí voličů. Lidé si volí prezidenta a lidé si volí vládu. To jsou dvě různé věci a dvě různé instituce. Proč má jeden člověk, který Ústavou nemá ty pravomoci, zpochybňovat její politiku? Pro naše partnery jsme kvůli tomu nečitelní. O České republice najednou můžete říci, ta je proevropská, protievropská, všechno můžete použít. Jak se na nás asi dívají v Portugalsku, nebo ve Francii, tam si asi říkají to jsou nějací trotlové, že se neumí ani dohodnout. Prezident nevládne – zato podle Ústavy zastupuje stát navenek. To je něco, co je zásadně důležité. To má dělat s elegancí, šarmem, vtipem, má to dělat samozřejmě v zásadě tak, jak vláda nastoluje politiku.
- Jak to tedy dělá Miloš Zeman z Vašeho pohledu?
On to tak nedělá. Vláda například říká, že jsme pevnou součástí euroatlantických struktur a prezident řekl, že se musíme vymanit z tlaku Evropské unie, ačkoliv sám předtím říkal, že je eurofederalista. Takže to už člověk neví, jak to má chápat.
Pan prezident se projevil jako naprosto nevyzpytatelný, a to je podstata gamblingu. Tam se točí nějaká kulička v nějaký hlavě a někam spadne. Já nechci gambling. Ne!
- To znamená, že Miloš Zeman je v roli prezidenta nebezpečná a nevyzpytatelná kulička?
Ano. I on sám pro sebe je nevyzpytatelný, neboť sleduje momentální názory elektorátu, a ty se samozřejmě rychle mění. Nechci o tom ale víc mluvit, mluvím o tom jako o principu, který bych úplně obrátil. Já bych řekl: prezident ať zastupuje stát navenek, ať mluví dobře několika jazyky, ať se dobře obléká, nepotácí se a hlavně zastupuje Českou republiku zcela čitelně. Jakýkoliv prezident.
- Je situace, nebo vystupování Miloše Zemana v prezidentské roli, které Vám jakožto občanovi bylo nepříjemné?
Mohl bych to říci, ale já bych to prosím pěkně neříkal. Já nechci vystupovat proti někomu, ale pro něco. Už mě prosím do osobní kritiky tolik netlačte.
Velký náskok
- Proč byste Vy měl být prezidentem, splňujete to, co jste vyjmenoval jako kritéria pro prezidentský post?
Otevíráte stavidla, abych tady spustil sebechválu. Raději bych poprosil, aby se jiní podívali na můj životní příběh a sami to posoudili.
- Tak jinak, co Vy můžete českému národu přinést, co by získal tím, kdybyste byl prezidentem?
Především mám o tom silnou představu. To zklamání z přímé volby není proto, že by byl samotný mechanismus špatný, ale proto, že byl jeho duch zneužit. Litera zákona byla sice naplněna, ale duch určitě ne. Já chci takové prezidentství, aby se vzpomínalo: tenkrát se to změnilo! Od té doby máme prezidenty/prezidentky, kteří mají vzdělání, vystupování, umí jazyky, mají za sebou silný životní příběh, nějaké dílo. A nejsou svázaní s praktickou politikou na vysoké úrovni. Pak se vyhnou tomu, že se mstí svým odpůrcům a vychází vstříc svým příznivcům. To z toho dáváme pryč, máme přímou volbu, kdy ten vztah je naprosto přímý mezi kandidátem a každým voličem, kdy má každý jeden hlas, ať je to pokladní v samoobsluze z Hodonína, nebo univerzitní profesor v Praze. Takto je koncipovaná naše demokracie, tak ji musíme ctít a k tomu já chci přispět. Proto zdůrazňuji přímost, žádní podporovatelé jako politické strany, žádné spolky, jakékoliv platformy. Ať někdo přijde a řekne: „To jsem já, taková je má minulost a tohle je můj program pro budoucnost.“ To je podle mě jediné poctivé, jinak to nejde dělat.
- Co Vy byste jako prezident mohl národu nabídnout, co stojí za Vámi?
Mám za sebou 17 let studia na vysokých školách. Vzdělání jsem získal poctivě. Dokončoval jsem to v 59 letech, dal jsem tomu všechno. Ale také jsem sám vyučoval na vysokých školách v Praze na Univerzitě Karlově i v Brně na Masarykově univerzitě, a od podzimu budu vyučovat na Vysoké škole kreativní komunikace. Myslím, že by to člověk měl dělat, když si myslí, že má co nabídnout. A vůbec je to hezké být s mladými lidmi, já už mezi staršími necítím ten přetlak, tu dychtivost, tu naději, že změní svět. Mladí mě nutí, abych se pokoušel stačit jim.
Vytvořil jsem nějaké dílo, moje alba dostala ocenění Album nebo Píseň roku ve čtyřech dekádách, píší se o nich akademické práce. Napsal jsem spoustu esejů, devět knihy, dvě z nich na politická témata, obě bestsellery. Také jsem dělal velkou politickou akci v revoluci, Most. Tenkrát byla doba, kdy jsem se bál, to přiznávám, ale překonal jsem to. Nechci to zveličovat, ale myslím si, že to bylo důležité. Nejsem apolitický člověk, já události ve veřejném prostoru intenzivně cítím a myslím, že právě teď je taková chvíle, kdy je potřeba zase změnit naše společné směřování. Kdybych tohle nastolil a jednou se na to vzpomínalo, že to byl ten obrat, kdy se ukázalo, že přímá volba je dobrá, a že se prezidentský úřad lze vykonávat inspirativně a vůbec správně, tak to by bylo ohromné. Na takový úkol je vzrušující jenom pomyslet.
- Dá se porazit někdo jako Miloš Zeman, který stále dokola cestuje po českých krajích a může tak získávat své voliče?
Možná, že jednou dožene to, co jsem objezdil já. To mu přeji. Mám obavy, že to pan prezident nedožene. V tom mám velký náskok.
- Myslíte, že jste v Česku toho objezdil víc než on?
No, rozhodně smysluplněji. Nepřijedu někam, kde jsou středoškoláci, kteří mi čtou otázky z papírku. Setkávám se se skutečnými lidmi, kteří mají skutečné problémy. Ptám se jich, jak se jim tam žije. A pak: Vždycky své cesty podnikám za svoje, ne za státní peníze.
- Miloš Zeman má za klíčového poradce Martina Nejedlého, za kancléře Vratislava Mynáře, chtěl byste mí takové lidi kolem sebe?
Já ne. Vybral si je pan prezident, je to jeho svaté právo si vybrat lidi, kterým věří a považuje je za odborníky. Já považuji za odborníky jiné. Dal bych přednost nejužšímu týmu 3-4 lidi. Jinak bych se obracel do akademického prostředí na osobnosti, které své obory studují celý život.
- Kdo by to byli ti 3, 4 lidé?
Představu mám o okruhu několika desítek lidí, ze kterých bych si je vybíral, ale teď je na to příliš brzy. Zajíci se sčítají až po honu.
Nebýt ten pašák
- Je slovenský prezident Andrej Kiska Váš vzor, vzešel přeci jenom z podobného prostředí?
Miluji Slovensko, od začátku své umělecké dráhy, jsem vždycky Slováky považoval za své krajany. Takže sleduji slovenskou scénu a samozřejmě jsem sledoval pozoruhodný příběh pana Andreje Kisky. To on rozvrátil předsudek, že prezident má být kariérní politik. Dle mého soudu je pan Kiska vynikající prezident, daleko nejlepší, co Slováci zatím měli. I jeho projevy jsou výborně strukturované, i stylisticky. Ale zejména stavbou, která vede k jasné myšlence, k jasně vyjádřenému názoru, prýští z toho sebevědomí, touha posadit Slováky s ostatními národy k jednomu stolu. O to se efektivně zasazuje, přitom není populista. Neřekl bych, že je mým vzorem, ale sleduji ho a respektuji.
- Máte tedy nějaký jiný vzor ať už životní či politický, kdo Vás třeba nasměroval, či inspiroval…?
Pořád se snažím učit, je to až taková úchylka. Mám pocit, že když člověk něčeho dosáhne, začne být spokojený, začne se považovat za toho klasika a to je začátek směšnosti. Já se proto vždycky snažím začít dělat něco, co jsem v životě ještě nedělal. Teď jsem se začal učit italsky, abych chodil od první lekce k profesorce, která sedí naproti a říká mi, co všechno jsem řekl špatně. Znova se dostávám do role podřízeného, což je moc důležité pro psychiku. Jsem mimořádně nenadaný tenista, ale bouchám do míčku třikrát týdně, běhám do úplného vyřízení, protože mi trenér říká: musíte se zlepšit. To je výborný! Takhle to bylo i ve škole, kde mi profesoři o 15 let mladší říkali, tohle si musíte načíst. Spolužáci byli o 30 let mladší. To je tak dobrý, když si uvědomíte, že nejste ten pašák, že vlastně nic nevíte.
- Máte tedy nějaký konkrétní lidský vzor?
Spoustu lidí – v umění mě nesmírně inspiroval, až tak, že jsem se dal na dráhu textaře, Bob Dylan a Leonard Cohen. V literatuře pak Kurt Vonnegut, u kterého jsem měl to štěstí, že mě pozval na oběd, takže jsme spolu mluvili, to je nezapomenutelné. Miluji také Zdeňka Kratochvíla, odborníka na presokratické Řecko, který napsal světové dílo Délský potápěč – to je něco úžasného. To kdyby nenapsal česky, tak je světově proslulý. Nebo Ladislav Hejdánek, můj myšlenkový a etický guru. A také Roger Longrigg, Angličan, kterému jsem napsal z komunistického Československa dopis, a pak jsme spolu knihu. To mi neocenitelně pomohlo. Přepsal to krásnou angličtinou. Díky němu jsem se tak dobře naučil anglicky, že jsem si pak sám vysloužil novinářskou cenu v roce 1982 a díky ní dostal stipendium…
- V jakém roce jste napsali tu knihu?
V roce 1979, ale nikdy nevyšla, protože to bylo o historii dostihů a chovu plnokrevníka v zemích jako je Polsko, Maďarsko, Rakousko, Česko a Rusko, a to nevypadalo jako komerční trhák.
- Nevydáte ji teď?
Já jsem ji ztratil. Měl jsem jen jednu strojopisnou kopii na průklepáku a troje stěhování…
- Hodně kouříte. Měl by prezident kouřit?
Asi ne, nikdo by neměl kouřit. Už proto, že to člověka svazuje. Jsou ale věci, které nedokáži změnit. Ale nechci, aby mě někdo viděl s cigaretou na fotce – ne proto, že se chci dělat hezkej, ale kvůli tomu, že nechci dávat špatný příklad.
Obavy z Ruska
- Jaký máte názor na to, jak se v politice profiloval Andrej Babiš?
Rád bych se vyhnul hodnocení konkrétních politických sil, protože prezident má respektovat to, co si voliči zvolí.
- Vy ale ještě nejste prezident, můžete to zhodnotit jako prostý občan…
Ano. Chtěl bych na to jenom říci, že ANO je koncept, který je tady nový, který budí samozřejmě obavy z oligarchizace. Na kolik jsou ale oprávněné, to posoudit neumím. Nechal bych to politologům.
- Co si myslíte o tom, jak se zachoval v kauze Čapího hnízda?
Můžu k tomu mít lecjaké dojmy, ale pořádné stanovisko teprve, až vyřkne například OLAF expertní názor. Dejte mi nějaký nález, ne novinové články.
Grafika: Život a podnikání Michala Horáčka
- Jak vnímáte narůstající vliv ruského a čínského kapitálu v Česku, znepokojuje Vás to?
Ruský a čínský kapitál není to samé. Jezdím hodně po světě a vím, že Afriku zvolna, ale vytrvale a neodbytně kolonizuje Čína. Náš prezident řekl, že domluvil 232 miliard z Číny, ale kolik to opravdu bude to není vůbec jasné. Jestli to jen znamená, že to co měl pan Šimáně, teď bude mít nějaký Číňan a Šimáně za to dostane peníze, tak to pro nás jako občany je úplně jedno.
Ruský vliv to je něco úplně jiného, zásadně důležitějšího.
- Máte tedy větší obavy z ruského než z čínského vlivu?
Ano, určitě mám větší obavy z ruského vlivu. V Ruské federaci není liberálně-demokratické prostředí a už vůbec ne důsledně tržní hospodářství. Všechno je tam navázáno mocensky, to je zásadní věc. Gazprom není nic jiného, než státní mašina. Ruku v ruce jdou s jeho expanzí i politické zájmy.
- V Číně je ta provázanost podnikání na politickou sféru možná ještě větší?
Máte pravdu, že ten fundament je podobný, ale přeci jenom je to jiná vzdálenost, jiná historie, jiná konfigurace. To potýkání západní Evropy s Ruskem je dědičné po staletí. Ruské carství sice mění uniformy, ale je to pořád carství… Stalin byl mnohem větší car než nějaký Mikuláš, stejně tak Vladimír Putin je car. Ruská paranoia, obava ze Západní Evropy, je ale pořád stejná. Být ruským carem tak to možná dělám také stejně, ale já jsem Čech a jako Češi potřebujeme, aby Rusko zůstalo v Rusku. Jinak já mám ale Rusko rád, moje babička je Ruska.
- Jak vnímáte migrační krizi?
To bych musel mluvit dvě hodiny. Migrační krize se stala, je to obrovský fenomén, který zastihl Evropu ve Fukujamově představě, že liberální demokracie zvítězila a je vymalováno. Takže ani nemá cenu mít jako společná entita společné ozbrojené síly, které by mohly plnit třeba roli ochrany společných hranic. Ale současně musíme vidět, že to je tragedie pro lidi, kteří opouští Sýrii nebo Afghánistán, kde zuří nebo zuřila skutečná válka a oni přišli o všechno. Já bych utíkal taky. Je to tragédie pro miliony lidí, kteří se bojí o život. Ale je to nespočet příběhů, takže i nespočet rozličných motivací, zhruba 40% těch motivací je čistě ekonomických, prostě pouť za lepším. Podle dohody OSN z 1951 o uprchlících je statut uprchlíka jasně definovaný: je jím každý, kdo se cítí být ohrožen na životě kvůli své etnicitě, náboženství apod… ale jestli je uprchlíkem to posoudí ti, které o politický azyl žádá. V roce 1998, 99 a 2000 k nám přišly 4 tisíce Afghánců, azyl dostalo jen 51 z nich. To byla největší vlna, teď je tu jen pár zoufalců, kteří sem zabloudili omylem, protože chtěli někam na Rujanu nebo do Hamburku a skončili v Humpolci.
- V současné době Českem otřásá policejní krize související s reorganizací ÚOOZ. Jak tuto situaci vnímáte?
Čtu noviny, sleduji kauzu online. Nicméně nevidím do toho hlouběji a zjišťuji, že velmi protichůdná stanoviska zastávají i přímí aktéři. Každopádně se domnívám, že pan prezident by měl být v případných zásazích do celé věci velice zdrženlivý.
- Nemyslíte si, že byste měl mít už nějaké PR poradce, kteří by vám pomohli s časováním kampaně?
PR poradce ani tiskového mluvčího nikdy v případné kampani mít nebudu. Mezi mnou a voliči by měl být co možná nejpřímější vztah, k čemu nějací prostředníci? Já žádnou strategii nechci, věřím v normální život a poctivost. Nemám strategii, jak se prezentovat, nejsem reklamní panák. Jsem skutečný člověk, který se obrací ke skutečným lidem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
40 komentářů
P.Horáčku budu Vám držet palce jestliže se rozhodnete pro kandidaturu na prezidenta ČR,je tady jedno ALE.(jak to v česku bývá)
P.Zeman taky jistě šel do té „bitvy“ zlepšit životy čechů,bylo by mylné se domnívat že NE.Jenomže mlýnek politiky je zrádný a jestliže se najdou lidi kterým Zeman nevyhovuje (jistě je jich hodně) a začnou se přes média házet rúzné „hnoje“ je jasné že i z dobra povstane pěkné „nedobro“.To samé se může přihodit i Vám,jistě budete mít představu o tom jak by jste „prezidentoval“,ale pak na povrch vyplave něco co dá médiím a tím pádem i lidem na soc.sítích tkzv. bič do ruky a je opět stejná situace jako u p.Zemana a můžete říkat že jste měl dobré úmysly,ale lidé Vás začnou osočovat co jste kdy udělal špatně a budou Vás vulgárně napadat,přesně jako teď p.Zemana.Bohužel v česku se vše řeší přes média a soc.sítě Fcb, Tweet aj. a lidem je jedno že spousta věcí nebude pravda.
Ještě ale dodejme, že pravomoce prezidenta jsou poměrně omezené, kterýkoliv volič si je může přečíst v Ustavě, aby posoudil zda může jakýkoliv prezident „zlepšit životy občanů“. At už tedy libovolný (spíše každý) kandidát (nebo spíše jeho P R štáb) v předvolební agitaci slibuje cokoliv a všechno.
Toto by právě měl inteligentní volič brát do úvahy jako první, než začne mudrovat který z kandidátů je ten lepší
Hlas prezidenta by mohl zvednout narod proti politikum,kteri z nezadluzene a sobestacne zeme,vytvorili kolonii porazeneho naroda Nemecka,ktere je kolonii USA,nejvetsich vrahu na teto planete.Proc to muze pochopit vetsina narodu EU,ali zaprodani politicti zlodeji jim prisluhuji?!Zbavme se jich na vsech politickych postech,vystupme z EI i z NATO a obchodujme s celym svetem bez diktatu fasistu,dokud mame jeste nazivu odborniky,kteri rozjedou byvale ceske fabriky,jejichz jmena mely vehlas po cele planete!Ktery narod na svete vyrabel tryskove stavy,letadla,vybaveni raket,motorky,nakladni autaa mnoho dalsich kvalitnich vyrobku,ktere slouzi nekterym lidem dodnes?
Pane Horáčku, miluju vaše texty, stejně jako texty Leonarda Cohena, myslím, že i vy jste byl inspirován Duchem. Viděla bych vás ráda naším prezidentem, ale dělám si starosti. Cítím, že vaše projevy jsou příliš intelektuálské, používáte mnoho cizích slov, jako byste dával příliš najevo svoji vzdělanost. Působí to trochu, jako byste se předváděl. Podle mě to chce hodně zjednodušit, nezamotávat se do složitých úvah, které mě třeba zajímají, ale myslím si, že rozhodně ne většinu národa. Oceňovala jsem řečový handicap Karla Schwarzenberga, díky kterému byl hodně stručný a vždy se mu podařilo uhodit hřebík na hlavičku. Vždy mě zajímal jeho názor a ráda jsem si počkala, než ho ze sebe dostal. Přeju hodně štěstí, rozhodně běžte do toho.
Jinak úspěšný renomovaný textař p.Horáček,se svojí kandidaturou může jen zesměšnit.Někteří lidé ve svém velikášství ztratili načisto soudnost.
No když může být prezidentem Zeman(dřív na tom byl asi o něco líp, ale…), může být už snad každý. Oceňuju každého i pana Horáčka, kdo se chce aspoň zasnažit současnou prezidentskou bídu posunout do jiné úrovně.
Všichni brblaj, brblaj ale nikdo nechce riskovat svou kůži pro ostatní.
Jednou mi přítel řekl, když chceš něco změnit a
chceš, aby se to blížilo tvým představám, musíš do toho jít sám, at je to v zaměstnání, práce ve spolku, v politice. Dokonce prý je to tvoje povinnost.
A tenhle názor stojí dle mého za zamyšlení pro všechny, tak bych pana Horáčka rozhodně podpořila, třebaže se mu to nemusí povést. Rozhodně mu budu držet palce. Aspoň se snaží a nenadává u zpráv.
Horacek ve sve nevedomosti nevi,ze penize nikdy z nikoho neudelaly cloveka!Je narodu jenom pro smich.
Dobrý den pane Horáčku.
Myslete prosím na to, že jste populární umělec. Bylo by velmi iluzorní si myslet, že se v našem politickém chlívku neztratíte a že to nakonec Vaše kvality nesemele. Rád bych si Vás uchoval jako skvělého textaře. To je můj názor. Díky.
Pane Horáčku, ne že o vás nic nevím.. příběh vaší a Kocábovy iniciativy Most byl intelektuálně oťukávací s možností kdykoli vycouvat. Kdyby se nedařilo. Trošku alpa francovka. Nepomůže, ani neublíží. Stejným stylem licitujete i dnes. Divím se, že se nedržíte fundamentu, ve kterém jste dobrý. Fakt usilujete o ztrapnění, jak je dnes posmíván Michal Kocáb? (Kdyby Masaryk byl stejným politicko-vodovkovým typem jako Kiska a kam se stylizujete i vy, hrob v Lánech byl by dávno zapomenut).
Motivace je podporování hodná.
Vážený pane Horáčku,
představa, že byste byl naším prezidentem, pro mne znamená, že bych mohl být opět hrdý na to, že žiju v této zemi. Bohužel ale budete, pokud chcete zvítězit, nucen použít stejné zbraně jako Váš protivník. Nejsem si jist, zda právě tohle dokážete. Faktem však je, že pro lidi jako jsem já, jste velkou nadějí.
Já to cítím také tak.
Vážený pane Horáčku, pořád si myslím, že v našem národě je mnoho lidí a nechci přímo uvádět názvy těchto skupin , protože nejsou příliš lichotivé.Ale jestli budete zvolen,tak jsem se zmýlil a budu mít Velkou radost ze svého omylu.Bude to velká práce donutit tento národ samostatně myslet a nenechat se stále ovlivňovat.Velkým zklamáním po revoluci jsou pro mne novináři a tím i sdělovací prostředky.Pořád se snaží za někoho kopat, být s někým kamarád a vůbec jím nejde o Věc. Zdravím a držím palce.
Michal Horáček zná jazyky, má široký rozhled z různých společenských oborů, je zcestovalý a je to skutečný Evropan, jeho příbuzní jsou od Portugalska dokonce až po Rusko, jak se dnes dozvídám, ve světě by nedělal ostudu jako ten stávající, kterého už nikam nezvou a nikdo za ním sem nejezdí kromě jeho ruských nebo čínských poradců.
Ale to hlavní je, že jako jeden z mála lidí v Česku je schopen bez problémů ustát tu špínu a potýkat se s podrazy, které se na něj povalí, je dostatečně mediálně zběhlý.
Pro mě je Michal Horáček zatím nejlepší kandidát na příštího prezidenta.
Také držím palce p.Horáčkovi,ale jak píšete i já mám ten názor že se bude muset potýkat s médii a různými podrazy takže hlavně aby to ustál on i jeho rodina.Je fakt že skoro každý se v politice změní tím jak na něj útočí v „dobrém“ média a soc.sítě.Někdo to ustojí a ubrání a někdo to vezme tak že bude používat různé příměry a chovat se pro nás obyčejné lidi neslušně.
Obrovský politický talent – „Kdybych tohle nastolil a jednou se na to vzpomínalo, že to byl ten obrat, kdy se ukázalo, že přímá volba je dobrá, a že se prezidentský úřad lze vykonávat inspirativně a vůbec správně, tak to by bylo ohromné.“ – ale ani slovo o tom, co konkrétně…
Se obávám že pan Horáček ještě pořád nechápe vo co go.
Za prvé, a určitě by stálo za to se ho na to zeptat. Jak si tedy představuje (pokud bude zvolen) svou funkci prezidenta. Může se totiž stát, že jeho názory budou v příkrém rozporu s názory vlády. My nevíme jaká vláda bude za dalšího prezidenta. Ryze teoreticky v ní můžou být třeba i komunisté společně se zemanovci a levým křídlem ČSSD, mohou se tam dostat euroskeptici, neb jiné radikální křídlo /co třeba nějaký Majdan a vojenský převrat?)
Takže jak to potom bude – to se – jak zde v článku tvrdí pan prezident Horáček, podřídí stanovisku vlády aby byla naše zahraniční politika jednotná a čitelná? 🙂 A nebo – bude – jako nyní Zeman chtít mít právo svůj odlišný názor zveřejnit?
A ta druhá, docela by mne zajímalo jak se bude pan Horáček jako prezident tvářit, až po něm půjdou média jako dnes po Zemanovi. Nikoliv za to co v té své funkci skutečně udělá, ale za každý jeho výrok, každou jeho větu,kterou pronese. Ho budou pronásledovat, dehonestovat, označovat za opilce a hlupáka?
Tak dehonestaci musí každý zvládnout sám nebo jí vůbec nedat příležitost, i když to není reálné. Ale pomluvy nejsou výsadou prezidentů, ale zasahují kohokoliv z nás, kdo pracuje s lidmi. Ostatně současný prezident vykopal válečnou sekeru proti většině novinářů první. Důležité je dokázat se nad takové žabomyší války povznést. Pokud má člověk čisté svědomí, pak ho žádná
pomluva nedokáže urazit.
Milada
Vážený pane Horáčku,
já i moje rodina bychom Vaši kandidaturu každopádně UVÍTALI, jako prezident byste se nám líbil, jste rozumný, inteligentní, schopný a soudný člověk!
Pane Horáčku, znal jsem sice některé vaše texty písní, které se mi dodnes líbí, ale to bylo asi tak všechno. Abych se o vás dozvěděl více, našel jsem si na Google váš životopis. Našel jsem jich tam dokonce několik. V roce 1974 jste žádal o výjezd do USA a potřeboval jste doporučení od SSM, kterého jste nebyl členem. Rozhodl jste se ho tedy padělat. To vám nevyčítám. „Ošulit“ nějakým způsobem komunistický režim se tehdy snažil snad každý z nás. Někdy to ani jinak prostě nešlo. Jenže se na to padělání přišlo a vy jste se octl ve vyšetřovací vazbě v Ruzyni. Nedočetl jsem se na jak dlouho. Po nějaké době jste byl bez odsouzení propuštěn. Trochu divné. Například hudebníky tehdy komunisté zavírali i za to, že hráli hudbu, která se komunistům nelíbila. Přispíval jste pak do zahraničních časopisů, zabývajících se koňskými dostihy. Za tuto činnost jste někdy v roce 1986 dostal stipendium na téměř roční studium ve škole v Minnesotě. Bez problémů jste do USA vycestoval a po téměř roce jste se bez problémů do Československa vrátil. Pro člověka pamatujícího tu dobu je to něco mimořádného a velmi neobvyklého. Asi dva roky nato jste začal pracovat v redakci Mladého světa jako redaktor. V souvislosti s předešlými událostmi ve vašem životě také poněkud neobvyklé. V životopisu máte uvedeno, že máte negativní lustrační osvědčení, ale to má například pan Babiš také. Nevidím proto ve vašem negativním lustračním osvědčení záruku, že by se po vašem případném zvolení za českého prezidenta u vás nemohla opakovat situace, jako po zvolení Miloše Zemana. U Miloše Zemana také před volbami celkem nic nenasvědčovalo, že by se z něj mohlo stát to, co se z něj pak vyklubalo během prezidentování. Mě od volby Miloše Zemana odradila vlastně jen jeho podpora od Václava Klause. To byl pro mě varovný signál, že tu není něco v pořádku. Jinak Miloš Zeman si deset let žil v zapomnění na Vysočině a nijak se neprojevoval. Podobně jako vy. Já budu tedy raději vyhlížet jiného kandidáta na příštího českého prezidenta.
Pane Horáčku, momentální situace naznačuje, že proti současnému prezidentovi nemáte šanci protože jste slušný člověk a nemáte zázemí v Rusku.
Netvrdím, že pan Horáček není slušný člověk, ale kdybyste se zeptal obyvatel v Novém Veselí v době, kdy tam Miloš Zeman spokojeně žil v zapomnění jako důchodce, řekli by vám nejspíše totéž. Ale jste si tím, že pan Horáček nemá určitě žádné zázemí v Rusku tak jist? Na základě jeho životopisu bych si s tím rozhodně tak jistý nebyl. Mnoho svazků StB se v prosinci 1989 ztratilo. Kde asi tak mohou být?
Šanci má, naděje nikdy neumírá :).
Pane Horáčku, moc vám fandím ve vašem úsilí a chválím vás za další studium a
rozšiřování vědomostí. I kdyby nakonec
vaše volba nedopadla, určitě se dají využít pro jiný účel. Já v tomto věku už do sebe žádné učivo nevstřebám a moc mi to vadí.I prezident Zeman hodně četl zejména v době, kdy byl odstaven z politiky do N. Veselí a tyto znalosti
využívá dodnes,avšak nové znalosti mu už dělají potíže.Svého prezidenta si představuji tak, aby měl o něco méně
negativních vlastností než současný a to vy splňujete.
Kandidovat na prezidenta můžete, ale připravte se na to, že Zemana neporazíte. Máte jedinou šanci, a to, že Zemana zradí zdraví. Potom byste měl s jinými kandidáty dost slušnou šanci. Ale momentálně tady není člověk, který by porazil Zemana.
Pane Horáčku, držte se svého kopyta. Vaše texty jsou někdy jako Vaše výroky – mnoho tzv, moudrých slov, které si každý může podle své fantazie domyslit. A to domýšlení je mnohdy kvalitnější než Vaše původní představy. Politika je o něčem jiném. Nemáte na to ani talent, ani všeobecný přehled. Oproti Zemanovi, kterého naprosto nepochopitelně kritizujete, jste nepatrná, zdůrazňuji politická, osobnost – řízení státu, ekonomický přehled, vize do budoucna. Jste takový naivní snílek typu paní / hodné / Fišerové. Vaše nutkání něco dokázat Vám způsobí akorát obrovské trauma. Dopadnete jako Havel, který bude historii hodnocen celkově negativně – pouze u umělců zůstává na Havla nostalgická vzpomínka.
Toto lze jen podepsat.
(A ještě se optat – Horáčku, co vaše veksláctví a černé sázky???)
Psi štějkají a karavana jede dál. Prezident Havel se zapsal do učebnic historie – přesně tam, kde bude opilec Zeman pouze jako poznámka pod čarou.
Vy jste pěkný popleta. Zřejmě jste chtěl napsat “ president Zeman “ a “ opilec Havel „, není-liž pravda ? (((((-:
Ne pan Witt se nespletl. Možná se bude o Zemanovi mluvit, ale jen jako o tom opilci, špatném prezidentovi, který společnost jen rozděloval, byl populista, demagog a spoustu dalšího negativního. Vždyť už samo o sobě to, že v tomto vlákně ho lidé hájí i zatracují svědčí samo o sobě. Prezident nemá být kontroverzní osobou, která ještě navíc přilévá do ohně, často se zdá, že záměrně. Copak jsou lidé, kteří dobrovolně pomáhají druhým pijavice? Pokud ano, tak nechci žít s takovými lidmi v jedné zemi.
Milý Michale Horáčku,
jste zajímavý, úspěšný, chytrý, inteligentní a asi i hodně bohatý. Dáváte zajímavé rozhovory, chcete být prezidentem? Rozhovor vypadal velmi upřímně, chci Vám to i věřit, ale pozor na některé věty: i Miloš Zeman říkal, a taky to asi tehdy myslel upřímně, že si sebou na Hrad vezme jen šoféra, a jak to dopadlo…..
Vážený pane Horáčku,už moje maminka varovala před lidmi,kteří se ohánějí citáty z bible. Byl jste hráč,smilnil jste,občas lžete,ano,děláme to všichni,ale nepoužíváme přitom citáty z bible.Zůstaňte kde jste a naděláte nejméně škody. Možná pár lidí se vám chce vlichotit a navrhují vám prezidentcké křeslo a vám se to jako každému ješitnému muži líbí,ale nebyl by jste dobrý prezident,nejste ani dobrý soused. Dagmara
Sdílím stejný názor!
Nechci za prezidenta takového samolibého člověka, který ostatní přehlíží!
Jiř jsme měli narcisy ve funkci dva a tohle by byl třetí!
Vážený pane Horáčku,
osobně bych si Vás přál mít za prezidenta a mít tak po letech v úřadu někoho, kdo je toho úřadu hoden. Dva předchozí pánové byli a jsou jen ostudou doma i ve světě.
Nedá mi to a stejně nechám promluvit můj vztek v otázce:
Je normální, abych svého prezidenta nenáviděl a přál mu, aby co nejdříve zchátral a podal demisi?
Pane Horáčku,
stojím při Vás.
Vážený pane Horáčku,
osobně bych si Vás nepřál mít za prezidenta.
Už jsem jeden komentář napsala, zřejmě mi ho blokli. Nevolila bych pana Horáčka, který se nějak stále nabízí a podbízí. Zřejmě nějaký komplex, touha po uznání. Žít život milionů obyčejných lidí je pro něj těžké. Charakter také není nejlepší, když opustí dlouholetou manželku, to se teď děje skoro u každého politika. Pak se domnívá, že je křišťálově čistý. Zviditelňuje se pořád a já bych měla představu rozhodně o jiném kandidátovi. A že je z čeho vybrat. Pokouší se sázet jako ve Fortuně?
Moc bych si přál aby vám (nám) to vyšlo,ale bohužel bez změny volebního systému to nemá moc velkou šanci. I kdyby to nějakým zázrakem vyšlo, nebudete mít podporu ve sněmovně ani senátu. Mnohem spravedlivější volební systém již existuje, D21. Bez toho se obraz republiky do zahraničí určitě vylepší to jsem si jist, ale pro obyčejného člověka to nebude mít moc velký význam. Rád bych se pletl.
Pane Horáčku, nemáte osobní vlastnosti vhodné ke kandidatuře!
Peníze nejsou vším a vy si myslíte, že se kolem vás točí svět díky vašim penězům!
Dnes jsem si uvědomil, že jsem poměrně náročný čtenář. Hodně textů mě nezaujme, málo -co mě oslní, a jen tak něco mě neoblbne. Tenhle text jsem si však vychutnal.
Prezidenství je vrcholná služba národu. Pan Horáček si to uvědomuje. Je naštěstí v takovém hmotném zajištění (a bez jediné koruny z dotací), které mu umožňuje do této služby vstoupit. Moje intuice mi říká, že by mohl být ještě lepším prezidentem než pak Kiska …a ten udělal na Slovensku velký krok dopředu.
Není sice spojen s politikou, ale celý život byl angažovaným člověkem, pracoval v žurnalistice, v klíčových okamžicích byl velmi aktivní (občanská iniciativa MOST).
Názory pana Horáčka se mi líbí. Oslovují mne natolik, že při svém uvažování o odchodu do důchodu bych ještě cca na rok a půl věnoval čas a energii podpoře tohoto kandidáta. K jeho podpoře (v případě kandidatury na prezidenta)bude potřeba spojit hodně sil velikého množství lidí. Jinak to v této pochroumané společnosti nebude mít šanci na úspěch. Pan Tomáš Halík se onehdy vyjádřil, že nebude kandidovat na prezidenta, protože by nenašel dost kultivovaných, inteligentních a uvědomělých voličů. Intuice mi říká, že pan Michal Horáček by to mohl dokázat. Už jeho kandidatura by byla pro mne důležitá věc, protože bych mohl říci svým dvěma synům (prvovoličům): běžte k volbám, chlapci, teď máte koho volit.
Havloida nevolím! Ale texty má bezva.