Luftjarda se vrací. Jaroslav Tvrdík může díky čínské CEFC do ČSA hlavním vchodem

Napsal/a Robert Břešťan 28. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud snad někdo zapomněl, proč že se to někdejšímu ministru obrany, volebnímu manažerovi ČSSD a nyní hlavní čínské spojce v ČR Jaroslavu Tvrdíkovi přezdívá Luftjarda, má šanci si to připomenout.

Společnost Travel Service včera zveřejnila, že odkoupila celkem 64 procent akcií ČSA od Korean Air a státní společnosti Prisko. Protože už dříve držela 34 % akcií, svůj podíl v kdysi „národním leteckém dopravci“ navýšila na 97,7 %.

Transakci (oznámenou už vloni v říjnu) schválil antimonopolní úřad. Nyní je vše oficiálně potvrzeno i zevnitř firmy.

Pro Jaroslava Tvrdíka to může být zajímavé zadostiučinění.

Jak vznikl Luftjarda

Post v čele ČSA získal Tvrdík na podzim 2003 jako zjevnou politickou trafiku. Z funkce ředitele pak v roce 2005 odcházel s pověstí muže, který zklamal a aerolinky zadlužil zejména nákupem flotily Airbusů.

Jakkoli to byla objektivně doba, kdy se do problémů dostala řada jiných světových aerolinií (mimo jiné s ohledem na vysoké ceny ropy), Tvrdíkovi punc muže, co v důsledku pohřbil ČSA, asi nikdo neodpáře.

Nyní je však předním manažerem čínské společnosti CEFC v Česku, která v Travel Service drží téměř polovinu (přesně 49,92 % akcií). České aerolinie jsou tak nyní takřka přesně česko-čínské.

Už v roce 2016 se CEFC (firma s ne zcela průhledným původem, vlastníky i kapitálem) do Českých aerolinií majetkově dostala, tehdy v nich měl ale Travel Service jen třetinový podíl, nyní má zmíněných 97,7 %.

Zda bude mít Tvrdík ve věci ČSA z titulu funkce v CEFC nějaké slovo, zatím není jasné. Stejně jako to, zda by měl o nějaký návrat do stejné řeky vůbec zájem.

Pro připomenutí – přezdívku Luftjarda uvedl ve známost Miroslav Kalousek v roce 2009 při své sněmovní řeči, kdy na adresu Bohuslava Sobotky ve vyhrocené debatě o stavu ČSA pravil: „Vy, který jste na příkaz svého premiéra Grosse jmenoval do funkce prezidenta ČSA Jardu Tvrdíka, v odborných kruzích řečeného „Luftjarda“ (…) uvědomte si, že jediné, co může sociální demokracie o ČSA činiti, je zdvořile mlčet!“

Slot v Londýně

V té době se ekonomický propad ČSA prohloubil. Firma pod vedením Radomíra Lašáka tehdy prodělala 3,8 miliardy korun.

Rušily se lety do zavedených destinací včetně New Yorku a Londýna. V roce 2010 ČSA kupříkladu prodaly lukrativní historicky „vylétané“ sloty (tedy parkovací místa a přistávací práva) na londýnském letiště Heathrow konkurenci z British Airways. Prostě vše, co si lze představit pod pojmem od desíti k pěti…

Až v roce 2013 česká vláda našla kupce – 44 % získal Korean Air (za spíše symbolických 68 milionů Kč), na jaře 2015 pak Korejci využili opci na odkup dalších 34 procent akcií, které však obratem prodali Travel Servisu, pětinový podíl pak v říjnu 2016 koupila státní společnost Prisko.

Mimochodem – podle tehdejšího náměstka ministra zahraničí (dnes bezpečnostního analytika) Tomáše Pojara česká vláda při plánovaném prodeji ČSA již v roce 2009 „silně zvažovala“ bezpečnostní aspekty investice do (z tehdejšího hlediska) strategické firmy. I proto, že mezi zájemci byl v té době i ruský Aeroflot.

Nyní se debata tohoto druhu nevedla ani v náznacích (v době, kdy Evropská komise doporučuje členským zemím screeningový systém pro kontrolu investic do strategických oborů zejména ze strany Ruska a Číny).

Je otázka, zda to vypovídá více o úpadku důležitosti někdejšího národního dopravce, nebo spíše o úpadku tuzemské politiky.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)