Česká stopa v „pravěku“ fotbalové Ligy mistrů

Napsal/a František Štambera 17. září 2016
FacebookXPocketE-mail

Opět po roce se rozbíhá fotbalová Liga mistrů. I letos v ní chybějí čeští zástupci, ale byly časy, kdy v ní tuzemské týmy hrály zásadní roli a vlastně se podílely na jejích prvních krůčcích.

Československá republika se mezi válkami snažila být jedním z hybatelů dění ve střední Evropě. Zdaleka se nedá říct, že by v tomto úsilí selhávala. Totéž platí i o sportovních reprezentací či klubech a jejich vystoupení na zahraničních sportovních kolbištích. Mimořádně úspěšní byli především fotbalisté.

Smutná podívaná na Slavii

Zdejší přední kluby se těšily výborné pověsti i za hranicemi země. Jejich turné po Evropě i vzdálenějších kontinentech byla provázená čilým zájmem nejen sportovních fanoušků.

Tehdy ještě sousedé z pražské Letné Sparta se Slavii platili za týmy, jejichž hra je atraktivní a rovnocenná soupeřům minimálně na kontinentální Evropě.

Hugo Meisl

Hugo Meisl

Ostatní vynikajícími fotbalisty se mohl pochlubit celý region střední Evropy. Důkazem toho budiž žebříček nejlepších klubů kontinentu, který v roce 1933 sestavili pařížští sportovní novináři.

Devět z deseti jmenovaných týmů hrálo Středoevropský pohár, a v této desítce se v první polovině objevila Sparta se Slavií. Svou kvalitu oba kluby prokazovaly v exhibičních utkáních i turné po světě.

Tyto přátelské zápasy se však s postupem profesionalizace kopané ve střední Evropě přece jenom okoukaly. Jedním z těch, kdo si to uvědomoval, byla i jedna z nejdůležitějších postav tehdejšího fotbalového vesmíru Hugo Meisl, generální sekretář rakouské fotbalové asociace.

Právě on byl tím, který pomáhal budoucí fotbalové Lize mistrů na svět. K ideji turnaje středoevropských mistrovských týmů došel při smutném pohledu do hlediště na nevelký počet diváků, který přihlížel střetnutí dvou fotbalových gigantů své doby Rapidu Vídeň a Slavie Praha.

Obě mužstva byla nabitá hvězdnými hráči, kteří byli schopni předvádět před zraky fanoušků neuvěřitelné kousky. Ti přesto nedorazili obdivovat um „playerů“ v takovém počtu, jaký by příslušel kvalitě kádrů – protože v zápase o nic nešlo.

Je třeba si uvědomit, že příjmy ze vstupného tvořily v té době dominantní složku rozpočtu klubů. Kluby si proto přátelskými utkáními přivydělávaly a někdy i „lepily“ díry v rozpočtu.

Poloprázdné tribuny tedy v první řadě mrzely klubové pokladníky. Hugo Meisl pro fotbal žil, ale byl i zdatným obchodníkem a velmi dobře věděl o sportovním i finančním potenciálu, který v takovém mezistátním klubovém měření sil vězí.

Rodák z Kutné Hory

Česká stopa při zrodu nápadu na „ligu mistrů“ ale nekončí pouze tím – z hlediska diváckého zájmu – nepovedeným utkáním Vídeňanů se Slávisty. Nezačíná ani u toho, že Československo bylo jedním ze zakladatelům této mezinárodní soutěže.

Vzpomínaný Hugo Meisl byl totiž původem z Čech. Pocházel z Malešova u Kutné Hory, kde také strávil své dětství, než ve svých dvanácti letech odešel s rodiči do Vídně.

Tento funkcionář byl jednou z největších osobností fotbalové scény i v celosvětovém měřítku. Do dění v rakouském fotbale se zapojil už jako mladý muž. Nejdřív působil jako rozhodčí a posléze – dnešním slovníkem – jako „fundraiser“ fotbalové asociace.

Měl jak velikou autoritu, tak i skvělé manažerské schopnosti. Stal se budovatelem tzv. „Wunderteamu“, tedy „Zázračného týmu“, kdy rakouská reprezentace celou jednu dekádu válcovala každého soupeře, dokud nebyla zastavena anglickým výběrem na stadionu ve Wembley.

Meisl byl člověk, který dobře rozuměl fotbalu i byznysu. Byl mimořádným diplomatem, který si dokázal získat přístup i k předním politikům a navázat s nimi přátelské vztahy.

Středoevropský pohár

Středoevropský pohár

Kromě diplomatických schopností ho zdobila i schopnost být ve správný čas na správném místě a ještě přitom dělat správná rozhodnutí.

Udržoval i velmi vřelé kontakty s fotbalovými činovníky v kolébce fotbalu a rakouský fotbal z toho velmi těžil. V úplných počátcích získal pro tamější fotbal anglické trenéry, kteří posunuli sportovní vývoj o míle vpřed.

Formát Středoevropského poháru nebyl nikterak složitý. Startovaly v něm první dva týmy z čela ligy, popřípadě vítěz národního poháru.

Nejdříve se soutěže zúčastnilo celkem osm týmů, po dvou z Rakouska, Československa, Maďarska a Jugoslávie, jež byla poté na čas nahrazena Itálií.

V roce 1934 se počet účastníků zdvojnásobil a do bojů této „ligy mistrů“ každé jmenovaná země vyslala tři své zástupce. O dva roky později se k soutěži na krátko připojilo Švýcarsko, než bylo nahrazeno opět Jugoslávií, a následující rok přibylo i Rumunsko.

Týmy nebyly řazené do skupin jako dnes, ale byly rozlosované ke vzájemným střetnutím, z nichž po dvou utkáních postupoval dál vítěz, jenž vzešel z celkového skóre, tak jak to známe dnes. Totéž platilo i pro finále.

Česká stopa v soutěži

A jaká byla sportovní stopa československých týmů v této nové soutěži? Hned v prvním ročníku v roce 1927 zvedli zbrusu nový pohár nad hlavu fotbalisté Sparty.

Zvítězit se jim podařilo doma na Letné, kde před pětadvaceti tisíci nadšených fanoušků porazili vídeňský Rapid 6:2. Svůj úspěch zopakovali i v odvetě ve Vídni; to už před zraky čtyřiceti tisíců diváků.

Jaký to byl kontrast s návštěvou toho přátelského utkání Rapidu se Slavií! Meisl i kluboví direktoři mohli být spokojeni.

Novou klubovou soutěž provázel obrovský zájem a pohár získal velmi brzo vysokou prestiž. V pozdějších letech se hrála finále ještě před bouřlivější atmosféru, kdy návštěvnost atakovala šedesátitisícovou hranici.

Sparta získala pohár celkem dvakrát ze svých dvanácti účastí. Slavia ve Středoevropského poháru startovala ve všech třinácti ročnících a pohár získala jednou.

Soutěže se dvakrát zúčastnily kluby z Brna, Kladna a Prostějova. Atmosféru tohoto turnaje poznaly i Viktorka Žižkov, Plzeň a Teplice.

Do hledišť a do soubojů jednotlivých jedenáctek také často pronikala politika a nacionální vášně. Především do utkání maďarských týmů s jugoslávskými či československými.

Drtivou většinu fanoušků tvořili dělníci a nižší střední třída, takže ani týmy z Itálie nebyly kvůli fašismu mezi fanoušky ostatních týmů zrovna populární. Navíc pro Mussoliniho bylo otázkou prestiže, aby jeho země dosáhla na vítězství.

Předválečná divočina

Zápasy byly proto mnohdy velmi divoké, mocně o sobě dávali vědět tifosi, takže například semifinále v Turíně v roce 1932 mezi Juventusem a Slavii Praha se ani nedohrálo, jelikož diváci zasypali hráče kameny a dalšími předměty.

Brankář Slavie František Plánička byl při tom ošklivě zraněn a tak utkání bylo předčasně ukončeno. Všeobecně se také mluvilo i o podjatosti rozhodčího, který poněkud okatě připískával Italům.

Zde je historický záznam z utkání Juventus – Slavia 

Politika také nakonec byla tím, co Středoevropský pohár pomalu usmrcovalo. Po připojení Rakouska k Třetí říši se soutěže přestaly účastnit tamější kluby.

V roce 1939 totéž potkalo ty české, když vznikl Protektorát Böhmen und Mähren. Ročník 1940 už se kvůli válce ani nedohrál…

Pokud by byl sport a Liga mistrů lakmusovým papírkem mezinárodní politické situace i dnes, bylo by nakonec dobrou zprávou, že současná Liga mistrů přináší zápolení týmů ze všech evropských zemí.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)