Lidé dnes nevěří ničemu. Bez důvěry se ale můžeme s demokracií rozloučit
ESEJ. Když sedáme do letadla, vždy očekáváme, že se ten těžký stroj skutečně vznese, udrží ve vzduchu a dopraví nás na místo určení. Lidé při tom nepotřebují znát principy vztlaku, tíhy, tahu a odporu. Roli hraje důvěra – v systém, o němž víme, že nějak funguje, i když nemusíme tušit, jak přesně. Zatímco letadlo poletí bez ohledu na nás, bez vzájemné důvěry ve společnosti se nám s jistotou zřítí demokracie.
Důvěra je cenná věc; nezbytná pro život v moderní demokratické společnosti. Žádný div, že na rozbití soudržnosti, šíření strachu, nedůvěry a konspiračních teorií o tom, že vše je jinak a všichni nám lžou, staví ti, kdo chtějí populisticky ovládat masy či rovnou usilují o demontáž demokracie – zevnitř či zvenčí.
Stručně a srozumitelně to nedávno na půdě Poslanecké sněmovny shrnul Libor Kutěj, ředitel Ústavu zpravodajských studií brněnské Univerzity obrany:
„Mysl se stává bojištěm. V kognitivním válčení je cílem lidské vědomí. Je to součást informačního chaosu, kdy jsme zahlceni tak, že neumíme rozlišovat. Lidé mají pocit, že pravda je relativní. Posouvá nás to k polarizaci společnosti.“
Jak zdůraznil, těm, kteří se snaží společnost rozkládat (zejména Rusko, jak říká Kutěj, „Rusové nás znají velmi dobře, skoro bych řekl, že lépe, než se známe my samotní“), nejde o to, jen prosazovat, co by si lidé měli myslet, ale i to, jak by měli myslet, jak interpretovat informace bez ohledu na to, zda jde o fakta či dezinformace:
„Důsledkem je, že lidé přestávají věřit jakémukoli zdroji. Vede to k nedůvěře ve státní instituce bez ohledu na důvody. Dále to pokračuje k radikalizaci a fragmentaci společenské soudržnosti. Cílem je oslabení demokratických procesů.“
O tom, že součástí hybridní války proti Česku a obecně západním demokraciím je právě i cílené podkopávání soudržnosti a důvěry ve společnosti a v demokratické instituce, mluví opakovaně i tajné služby.
„Svou roli v tom hraje i rozvoj umělé inteligence. Už ale nejde jen o deep fake videa, jde o psychologické působení s vysokým efektem a dopadem na konkrétně vybraný okruh lidí. Jsou to kognitivní útoky, kdy cílem je destrukce důvěry ve stát, v instituce a budování pocitu, že všechno je lež a klam a ničemu nelze věřit, což omezuje vůli k obraně,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka.
Země plná zbídačených
Známe to všichni: důvěru si v běžném životě musí člověk zasloužit. Důvěra (nikoli slepá víra) v systém však stojí i na tom, že věříme ve funkčnost a spolehlivost systémů a institucí, které vnímáme jako dané, známé, i když do jejich střev ve skutečnosti vůbec nevidíme. Je to jako s tím letadlem – taky ho nemusíme rovnou umět pilotovat.
Nedostatek důvěry (či její opakované zklamávání) vede naopak k apatii, nezájmu o politiku, pocitům, že vše je lež a faleš – a pak už je jen krůček k hledání alternativních výkladů reality, kdy (obvykle nikdy nejmenovaní) tajemní „oni“ odkudsi ze zákulisí tahají za nitky, „ovce“ je následují a „nás probuzené“ jen utlačují a klamou.
Průvodním jevem je polarizace společnosti, vzývání starých dobrých časů (jakkoli je každý vidí někde jinde) a volání po silném vůdci. Populističtí politici se na tom přiživují, slibují jednoduchá řešení složitých problémů, využívají strach a zmatek, podporují ve společnosti apriorní nedůvěru.
Stačí si připomenout rétoriku opozičního hnutí ANO, které permanentně vykresluje Česko jako vládou zbídačenou zemi plnou zchudlých a nešťastných lidí. S tím, že za nich bylo líp a za nich zase znovu bude.
Varující by mělo být, že důvěra v instituce má v Česku – s výjimkou obecních zastupitelstev – v posledních letech klesající tendenci.
Důvěra ústavním institucím v letech 2011–2024
(ZDROJ: se svolením CVVM)
Přitom platí, že společnosti, v nichž panuje vysoká míra důvěry, jsou silnější, efektivnější, sociálně soudržnější a lépe prosperující. A naopak.
Dodržovali bychom zákony?
Aby pojem důvěra nezněl tak abstraktně, pomozme si pár příklady. Naše víra v peníze a hodnotu, jež mají a co za ni dostaneme, stojí právě jen na důvěře. Když lidé věří, že jejich peníze mají hodnotu, jsou ochotni investovat a podílet se na ekonomických aktivitách. Naopak, je-li důvěra narušena, může to vést k ekonomickým krizím a destabilizaci trhu.
Na důvěře stojí třeba i celý systém pojišťovnictví – kdybychom nevěřili, že nám pojišťovny v případě problému proplatí pojistku, a že je to vymahatelné, těžko bychom ji měli.
Opačné příklady toho, co by se stalo, kdybychom už nedůvěřovali ničemu, nabízí behaviorální ekonom Dan Ariely ve své knize Nesmyslnost:
„Přestali bychom věřit v moderní medicínu a odmítali bychom operace, které nám mohou zachránit život. Šli bychom do banky, vybrali bychom všechny úspory a proměnili je na hotovost a zlato. Ozbrojili bychom se, protože bychom nevěřili policii, že nás ochrání. A co třeba důvěra ve výsledky voleb? Pokud bychom ztratili důvěru ve vládu, platili bychom dál daně? Dodržovali bychom zákony?“
Význam a důležitost důvěry se zkrátka ukáže až poté, co o ni přijdeme. Či se o ni necháme připravit.
Žijeme ve složitém světě politiky, zákonů, finančnictví či zdravotnictví a bez vzájemné důvěry to prostě nejde. Ne nadarmo se pojí se slovy čestnost, integrita a respekt, spolehlivost. To vše se buduje těžce, ale velmi snadno a rychle ztrácí.
S důvěrou ve společnosti proto nelze hazardovat, je nutné ji budovat a na ní stavět. Klíčová je i důvěra v právní systém, jeho předvídatelnost a férovost… Je prostě pořád co zlepšovat, na čem pracovat. Demokracie (a důvěra v ní) není konečný stav, je to trvající proces. Pro rok 2025 i všechny roky příští.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jedna z nejděsivějších věznic světa. Pouštní peklo pro ženy a jejich děti
Okamurovci obdivují extremistický dorost AfD. Ta chce své mladé křídlo zkrotit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
34 komentářů
Proč bych měl měřit státu, který mi škodí ? Proč věřit Fialovi, který zvýšil daně a tvrdil pravý opak ? Proč věřit samozvancům titulovanými jako odborníky, kteří za COVIDu lhali, jak když tiskne ?
Proč bych měl věřit lidem placených státem a důchodcům, 3,6 mil. lidí, kteří po celý rok požadují bezpracné přidávání peněz na dluh budoucích generací a ČR. Vlastenci? 🙄
Haha tak to mě rozesmálo. Důvěřovat dnes někomu může jen naprostý blázen, natož této vládě psychopatických komunistů hrající si na demokraty, kteří stále doufají, že jim to projde. Mně osobně podveDla vlastní matka a pak někomu důvěřuj. Je to naopak. Od doby co věřím jen a jen sobě se můj život zlepšil a nikdo mě nepodvede nikdo. Též jsem přišel na to, že pokud mezi mnou a páchající osobou není nikdo jiný, není tu žádná šance, že by mě někdo obelstil nebo podvedl. DŮVĚŘUJTE JEN A POUZE SOBĚ JE MOJE RADA A NIKDY NEODSOUVEJTE INSTINKT ZA ZVÉ EGO. JEN JEDNOU JSEM INSTINKT NEPOSLECHL A …. PROHRÁL. NEDŮVĚŘUJTE STÁTNÍM ÚŘEDNÍKŮM A BUDETE NA NĚ VELMI TVRDÍ JINAK NEUSPĚJETE V NIČEM. Já např. musel doslova zařvat na ředitele inspekce práce a pohrozit mu trestním oznámením, aby dělal co má. Nechtělo se mu totiž víte, ale jiným dává pokuty rád. Vidíte všechno jde jen se nebát a vylítnout na ně.
Jistě psychopatickému komoušovi jakým je předřečník nemůže nikdo. Naštěstí máme v současnosti vládu, která je na rozdíl od té předchozí natolik kompetentní, že ji věřit lze.
V současné době máme nejméně kompetentní vládu v historii ČR, u níž pouze jediný ministr má alespoň formální vzdělání v oblasti své působnosti. Naprostá katastrofa.
A má cenu věřit v moderní medicínu, po četných skandálech s ní spojených? Její provozovatelé se už dávno většinově přeměnili na námezdní prodejce léků a léčebných prostředků (vč. neúčinných nebo dokonce škodlivých) a ti, kteří ne, jsou za to trestáni.
A ideálem takových institucí, jako je WHO, je proměna Země v megakoncentrák, jehož vězňové se budou donuceně a pod dozorci chovat, stravovat a léčit tak, aby to této instituci přineslo co nejvíce zisku. Je to hlavní důvod, proč chce Trump vyvést USA z této organizace.
Ono by to spíš chtělo “vyvést“ tu organizaci. Dokud to existuje tak to bude škodit stále a stále a bude se to stále někam stěhovat.
On ji patrně z USA vykope.
Moc tomu nevěřím, ale ti by se jen tak nedali. Klidně rozpoutají peklo ve stylu : když ne my tak nikdo. Jak říkám to je celoplanetární problém a je třeba je pochytat sebrat jim ty biliony, banky atd. a hlavně jádrohračky a na Quantanamo na doživotí pod kamerama 24/7/365. Právě Musk zahlásil, že Soros nenávidí lidi. Přesně tak to je. Ten pojištovák z USA okrádal lidi a už nebude. Nikdy.
Tos to rusácké medicíně nandal. Avšak rusácká medicína není moderní medicína.
Psal jsem o medicíně současné a tuzemské.
Nelze budovat důvěru ve společnosti, ve které se dostali po roce 1990 do vedení lháři. Lháři, kteří nám 35 let předvádí, že neumí řídit stát. Předvedl nám to v 90. letech V. Klaus. Jako firemní účetní prosadil LŽI přímo do názvů našich zákonů (zákony č. 589/1992 Sb., č. 155/1995 Sb., o sociálním, resp. důchodovém POJIŠTĚNÍ).Jde o daň, protože peníze odvedené jako „pojištění“ obratem končí na kontech a v kapsách dnešních důchodců (clearing). Na náš důchod vydělají odvodem „SP“ až naše děti, pokud jsme nějaké vychovali. Proč firemní účetní a ne ekonom? V. Klaus šel za ziskem do našich rodin tím, že snížil k 1. 1. 1993 daňový odpočet nákladů na výchovu dětí v rodině z 50 % na 12,5 %, tzn. o tři čtvrtiny a vyvolal v letech 1995 – 2005 v Česku holokaust. Tehdejší ročníky početně oslabené o 40 %, aktuálně rodí sotva polovinu potřebného počtu dětí. Jak z toho ven? Vrácení tzv. ekonomů tam kam patří, tj. do komerční sféry. Kdo je nahradí? Sociální ekonomové, kteří na rozdíl od ekonomů umí řídit stát. Více v kapitolách Světlo na konci tunelu, Holokaust včera a dnes, Reforma školství v knize Ekonomům to myslí černobíle. Knihu si můžete půjčit v městské knihovně a také v knihovnách ČNB, MF ČR nebo v knihovně VŠE v Praze.
„….nejde o to, jen prosazovat, co by si lidé měli myslet, ale i to, jak by měli myslet, jak interpretovat informace bez ohledu na to, zda jde o fakta či dezinformace:
„Důsledkem je, že lidé přestávají věřit jakémukoli zdroji. Vede to k nedůvěře ve státní instituce bez ohledu na důvody. Dále to pokračuje k radikalizaci a fragmentaci společenské soudržnosti. Cílem je oslabení demokratických procesů.“
Ta první věta je o ruských dezinformátorech. Ale český člověk má někdy pocit, že se to dá napsat i o našich bojovnících s dezinformacemi, taky nám sdělují, co si máme či nemáme myslet.
Příměr s letadlem je trochu mimo. Lidé nedůvěřují letadlu, ale pilotovi, kterému po přistání zatleskají. Vědí, že všechny ty potřebné fyzikální vědomosti pilot má.
Mně by se více líbil příměr s manželstvím. To funguje dobře, pokud funguje vzájemná důvěra. S důvěrou se dají překonávat i občasné kolize, které každé manželství provázejí. Ale vzájemná důvěra je založena na mnoha dobrých vlastnostech a vzájemném respektu. Ale v okamžiku, kdy jeden začne opakovaně lhát, podvádět, planě slibovat, tak je po důvěře.
Stejné je to s pilotem, který řídí stát. Jestli nemá potřebné schopnosti a nahrazuje je sliby a výmluvami, to lidi rychle poznají. A žádné orodování za něj na tom nic nezmění.
Demokracie díky politikům a zejména Fialovi zklamala. Nedodržení slibů, nesplnění vládního programu je hřebík do rakve demokracie západniho typu. Bída a chudoba, stagnující ekonomika a drahota jsou dostatečnými důvody nevěřit demokracii.
Demokracie nezklamala, jaku ukazuje zejména Pan Premiér Fiala. To, že jsou zklamaní oligarchové typu bureš, kteří si nakradli miliardy na účet českých občanů a kterým místní bolševici kupodivu přisluhují, jen ukzauje, že demokracie funguje.
Věř systému, občane!
Pod tímto názvem byla zveřejněna esej Václava Bělohradského, který reagoval na relaci serveru irozhlas.cz – která se označila za prý historicky první systematický pokus o popis toho, jak zdejší společnost podléhá dezinformacím a konspiracím – výzkumný projekt Společnost nedůvěry, připravený ve spolupráci s institutem SYRI, propojujícím Masarykovu i Karlovu univerzitu a Akademii věd. Prezentace výzkumu překvapuje nereflektovaným konformismem a mobilizačním slovníkem. Například: „Každý, kdo je pak jen částečně nastavený pro to, aby institucím nevěřil… se může… dostat na skluzavku, na jejímž konci je rozpad důvěry ve stát… Unikátní průzkum Českého rozhlasu ( prý ) ukázal, že pokud člověk nedůvěřuje společnosti ani jejím institucím, jako jsou vláda, parlament, úřady či média, otevírá se prostor pro konspirace a dezinformace… Klíčová je totiž podle výzkumu důvěra v politický systém a státní instituce, kterou konspirace a dezinformace podrývají… Obecná míra dezinformací může společnost znejistit a fungovat jako rozvratný prvek.“
Autor Robert Břešťan řeší stejné téma a dochází ke stejným závěrům. Bělohradský ovšem připomíná, že kultura radikální nedůvěry v systém není nic nového , inspiruje občanský aktivismus v západních zemích od vzpurných šedesátek, je tak cenzory nepřímo označena za patologický stav mysli, který se může rozšířit jako epidemie a rozvrátit celou společnost. Intelektuál zformovaný v těch letech by mohl připomenout, že dezinformace v minulosti šířili kupodivu především představitelé systému (zmiňme třeba ty americké o zbraních hromadného ničení v Iráku); a mohl by se také ptát, proč by ztráta důvěry v aparáty systému nemohla být příležitostí k osvobozující revoluční změně. Tolik Bělohradský…Pro nás, obyčejné lidi, platí, že nedůvěra v systém má svoji příčinu. Tou je absence zpětné vazby u vládnoucí garnitury. Nespokojenost masy lidí by jim měla být mementem, že něco není ( s prací vládní garnitury ) v pořádku. Denně se ptát, co jsme udělali špatně. Chyby dokázat přiznat, a vzít i z nich poučení. Přestat nálepkovat politické oponenty. respektovat jiný názor. Snažit se odborné záležitosti řešit odborně, nikoliv emocionálně. Nevydávat se za jediného skutečného nositele té zaručeně pravé demokracie. Žijeme v dynamické době. Co stačilo včera, dnes nestačí. Evropská unie volá po nutných změnách. Změny procesů se neobejdou bez změn na klíčových postech EU.Ten, kdo nás do problémů dostal, nás z nich těžko vyvede. Drtivé zklamání pro občany přinesly výsledky hlasování o složení nové evropské komise, jmenovitě její předsedkyně …S jedinou výjimkou ( zdržel se ) všichni provládní poslanci hlasovali pro navržené složení i pro kontroverzní předsedkyni…..A autor Robert Břešťan se pak diví, že lidé ničemu nevěří….
Tohle je takový blábol, že by se i soudruzi v KLDR mohli učit.
Třeba to s těmi penězi. Chápete, že zde máme nucený oběh peněz? Jak asi chcete věřit penězům, které vám někdo násilím vnutí? Všiml jste si, že jen za poslední roky politici zfalšovali cca 40% korun? Víte o tom, že dříve se za tohle lidi umučili v kole? Víte o tom, že když to stejnou věc uděláte vy, tak dnes klidně dostanete deset let vězení?
Naprostých nesmyslů tam máte spoustu. Proboha, jak je možné, že někam píšete a někdo vám dokonce i věří?
No začínám o tom přemýšlet. Jestli ti život pořádku nedůvěřovali na tom nejsou dnes ale jak ti kteří důvěřovali a všemu se podřídili.
Komunistická strana Československa dojela právě na to, že občanům otevřeně lhala do očí. A to takovým způsobem, že už sedmnáctiletí viděli, že tu něco nesedí, že to co z oficiálních zdrojů čtou a slyší neodpovídá realitě okolo.
Potom si lidi hledali další informace, a nacházeli je ve ,,štvavých imperialistických vysílačkách“. V mém případě ve vysílání VoA, BBC a DW.
Tehdy se vyprávěl takový vtip:
Přijde děda na polikliniku a na chodbě se ptá sestry, kde je ordinace ušní a oční. Sestra mu vysvětluje, že je zvlášť ordinace oční a zvlášť ušní, nosní a krční.
Děda na to:,,Ale já potřebuju ordinaci ušní a oční.“
,,A proč?“
,,No, já něco jiného slyším a něco jiného vidím.“
V tomto je klíč pro boj proti šíření dezinormací.
V první řadě oficiální činitelé nesmí veřejně plácat na první poslech rozeznatelné nepravdy.
Musí být schopni přiznat, že se něco nepovedlo a říct občanům, jak to budou řešit. Potom budou mít důvěru voličů a občané je budou brát vážně.
Cenzura nepohodlných názorů, bez ohledu na to, jak se jí bude říkat, to nezachrání. Nezachránila KSČ, nepomůže ani dnes.
Volby jsou za dveřmi, je třeba jednat.
Jedna stará moudrost říká, že když se ve veřejném domě nehýbou kšefty, nestačí přemístit postele, je potřeba vyměnit pracovnice.
Nemá-li se po volbách do Strakovky vrátit sedmilhář Babiš, je třeba co nejdříve stáhnout ze scény ty neprofláklejší tváře, kterým už nevěří téměř nikdo, protože buď neudělali vůbec nic, nebo zkazili na co sáhli.
A nahradit je lidmi, kteří už ,,dokázali, že to dokážou“, kteří se na svých postech dlouhodobě osvědčili a jsou proto mezi lidmi populární. Martin Kuba například.
Nevystrkovat nahoru lidi, kteří za sebou nemají roky práce a neosvědčili svoje schopnosti v praxi anebo
všelijaké rychlokvašené mediální hvězdy bez minulosti, nebo s problematickou minulostí.
Už je u nás svobodná politická soutěž 35 let, tak se za tu dobu už musela objevit celá řada dostatečně akčních lidí, jenom je potáhnout nahoru.
Měla by se toho ujmout ODS, jako nejakčnější síla vládní koalice. Nechat si udělat necinknutý průzkum názoru voličů na jednotlivé politiky v širším vedení stran i na ministry. Vytipovat podle výsledků nejslabší kusy a tlačit na jejich výměnu a stažení ze scény.
Co nejrychleji.
Samozřejmě včetně premiéra. Petr Fiala se svým blábolením už zesměšnil natolik, že by měl raději do ústraní odejít sám, nejlépe ze zdravotních důvodů, než zásadně poškodí stranu ve volbách.
Uvedu dva příklady: Nepopulární Jiří Paroubek ,,vytrval“ až do voleb, které ČSSD těžce projela. Následně odstoupil, ale to už ničem nepomohlo.
O něco později nepopulární Mirek Topolánek odstoupil asi tři čtvrtě roku před volbami, byl nahrazen Petrem Nečasem a volby byly zachráněny. Že to potom s ním taky nedopadlo dobře, je druhá věc – to, co mu tenkrát provedli Šlachta a spol. byl v podstatě policejní puč.
Dokud politici nebudou schopni získat aspoň základní důvěru občanů a udržet si ji tím, že nebudou hloupě plácat a nebudou dělat zjevné blbosti, tak to budou mít demagogové hodně snadné. Protože jim bude stačit skutečné problémy a přehmaty vlády zveličovat a přibarvovat a občané jim budou věřit, protože uvidí, že to má pravdivý základ.
Mimochodem, když už jde o esej, tak nne napadá, jestli není směrovaná vůči špatným subjektům. Nikoliv proti občanům a jejich strašení že „musí důvěřovat“ tem správným politikům, protože jinak ta demokracie „spadne“, ale naopak
vůči tem politikům (a jim radicím tajným službám, etc)¨, že totiž demokracie je skutečně tak robustní že přežije i různé názory, ba dokonce i když bude do vlády zvolen někdo jiný než právě oni.
Jistě, za dodržování určitých podmínek na všech stranách a ve všech institucích, které se vzájemně mají kontrolovat a při překročení určitých regulovat padni komu padni.
Nakonec bez toho padají i ta letadla..
Člověk = Miliony let evouce. Nepořebuji nějaké trouby, aby za mě mysleli a víc k tomu není co dodat. To čemu věřím o tom rozhoduji jen já a nikdo jiný, natož taková tupá sebranka. Ta sama potřebuje poradit např. Co je to zákon a co Ústava a kolik let jim hrozí jen za to co píšou natož co konají.
Jen nesvéprávný člověk neumí sám vyhodnotit situaci a chybami se člověk učí. Ten článek je pochopitelně brak a škvár.
Většina obyvatel ČR se evidentně nepoučila z komunistického socialismu, protože 34 let svobodně volí další socialismus, úřednický socialismus.🙂🙄 Bezpracné rozdávání peněz na dluh se u Čecháčku chytlo hned. 🙂
Zodpovědnost, právo, úcta k zákonům, rozum z voleb a morálka nikdy. 🙂
Jenomže, a bohužel, ten Váš zmíněný úřednický socialismus. včetne bezpracného rozdávání peněz na dluh se rovná modernímu kapitalismu se sociální podporou. V tom se od Západu nelišíme, a ty možnosti jak by to i radikální pravicoví politici (a tech zase moc není) mohli změnit není mnoho
Vše podepisuji : )
A přidávám: velkou chybou bylo zavedení systému „zastupitelské demokracie“ po „převratu“, a pokračování v něm dodnes. Žádna vláda od r.1990 nikdy nebyla skutečně odpovědná za své chyby (díky systému zast.demo.) a díky tomu jsme dnes tam, kde jsme….
Stát je největší zloděj a politik největší kleptoman a psychopat.Úředník pak dráb a soudce to má zlodějnu zákonně vykličkovat,takže tito mají vykonat vůli psychopata a zloděje.A když se nedá věřit úřadům,tak taková zkušenost velí nevěřit nikomu
1*
A většina obyvatel si je svobodně volí. 😂
Tak co v těch hlavičkách máte, seno, nebo vítr? 😂
Stát jako největší zloděj udělal z pojišťoven,nemocnic a bak továrny,které mají jen občany odřit a vydřít zisk,aby psychopatický politik mohl rozdělovat svému mafiánskému klanu.Proto udělali úroky před 30 lety na nulu,aby mohli vydávat levné dluhopisy a ty pak rozkrást na svá SUV a majetky.Dluh zůstal na obyčejných lidech a peníze z nich jsou na kontech politiků a spoření občanů požrala inflace.Vše je podvod a to dokazuje jednoduchá věc.Na pražské burze se okrádali lidé pomocí krachů firem,šetřil to někdo nebo prováděl dohled?Nikde nikdo….jako v tom italském mafiánském filmu……Vyšetřování skončilo,zapomeňte.Proto je pražská burza je jen bezvýznamná žumpa.
Demokracie se zhroutit nemůže, protože neexistuje a pak znám takové přísloví : “důvěřuj, ale prověřuj“ ale tím se neřídím. Já se řídím příslovím “nedůvěřuj a velmi prověřuj“ 😀
Určitě by bylo zajímavé vědět koho svobodně volíte, abychom znali váš samozřejmě nejchytřejší přínos demokracii. 🙂
Důvěra se nedá koupit ani nařídit.Příkladem je Petr C,co důvěřuje jedině ODS.Potud je to v pořádku.Když však začne o nutnosti volit ODS,již se nejedná o názor,ale o snahu ovlivnit myšlení lidí.Co politik,to podvodník,lhář a zloděj.O důvěru se lehce přijde a zpět se nezíská.A je naprosto jedno,o kterého politika se jedná.Každý z nich někohozklamal!To je totiž základ jejich existence.Lhát,krást(v rámci jimi schválených zákonů) a podvádět.Jinak v partajích nemá šanci dostat se mezi ty vyvolené!
Tak komanči by rádi nařídíli i to důvěřování no … a nějaký ten kroj by také mohl být. :-/
Bohužel, nedůvěra v systém se nedá svést pouze na ruské dezinformace, ale může být výsledkem trvale nefungujícího českého státu, neřešených problémů ve společnosti, a chováním politiků za posledních 35 let celkově. Nepodařilo se vybudovat odolnou společnost, jako třeba ve Finsku. Důvodem může být bezuzdná imunita politiků, špatně fungující soudy, a bohužel i nadále neřešené exekuce. Fialova vláda bohužel už jenom tím, že její předseda je předsedou strany, která je původem většiny problémů této země, logicky nemůže požívat důvěry většiny občanů.
Místo aby řešily problémy občanů, vládní strany se samy prohlásily za demokratické, a jejich voliči místo občanské aktivity, které by vedly k řešení problémů občanů a sociálních problémů, sáhly k nálepkování a ostrakizaci každého, kdo nevolí tak, jako oni, čímž nesou plnou odpovědnost za rozdělenou společnost, a výhru Andreje Babiše v následujících parlamentních volbách.
Svádět vlastní neschopnou politiku na ruské hybridné operaci opravdu nepomůže….
Intelektualni sedánka v ČT s M. Horackem, Kocabovou, Pankem a s germanistkou a reziserem vyznela nad r. 2025 trapné. Dnes je svátek Tři králů, Epifana, tajemný svatek,podle průběhu dne se odhadovalo počasí a úroda stavaji-
ciho roku. Předpokládám znalost tohoto svátku, letošní rok je volební a elity se chvějí, jako všichni před budoucnosti. Svět bude mít tři poly, Čína, Rusko a USA. Evropsti unioniste jsou v autu, EU není stát, ale ekonomické spolecenstvi, nějaká obdoba byla v minulosti a skončila. Je mnoho sil v Evrope, které jdou proti EU. NATO vzniklo za jiné situace a prezentovat se proxy válkami je scestne za situace kdy ekonomika EU je po těžkém úderu pocitana. Sever EU bude deprimovan vyvojem, který muze byt fatalni. Opakovaný požadavek zvoleného prezidenta USA p. Trumpa na zisk Gronska může být reálný, nejde z Kemlu, a to je to oč tu běží, „byt či nebýt“.