Kvůli vlasovcům by Rusko mohlo na Zemana uvalit sankce
S politickým geografem Michaelem Romancovem o tom, jak ikonická je přehlídka na Rudém náměstí, o Zemanovi a vlasovcích a jakou dělá Česko chybu s volyňskými Čechy.
Miloš Zeman už má o svém moskevském programu poměrně jasno. Přinejmenším v tom, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se sice setká, ale ne na přehlídce na Rudém náměstí, jíž se rozhodl nezúčastnit. „To, jakým způsobem z toho nakonec Miloš Zeman vybruslil, je svým způsobem v pořádku. Spíš mne zarazilo to, že tam jede uctít i památku vlasovců,“ podotýká Michael Romancov.
Hypoteticky: kdyby Miloš Zeman od počátku říkal, že jede do Moskvy vzdát hold ruským padlým ve 2. světové válce, ale že se přehlídky na Rudém náměstí nezúčastní, vnímal byste jeho návštěvu jako normální, bez kontroverzí?
Myslím, že za takových okolností by to bylo v pořádku. Jsem ale přesvědčen, že Miloš Zeman velice dobře věděl – a ví to každý, kdo sleduje Rusko – že Rusku jde primárně právě o tu přehlídku. Akcí tam bude sice spousta, ale vše ostatní je nepodstatné. Ovšem přehlídka 9. května je ikonická záležitost, která umožňuje Putinovi dokonale demonstrovat jednotu ruských a sovětských dějin. Má jasnou vazbu na sovětskou minulost a válečné vítězství, které je nezpochybnitelné, ale je tam i řada jednotek, jejichž historie sahá až do carského Ruska a pochopitelně do současnosti. To vše zaznívá v komentáři přímo na Rudém náměstí a na tom se ukazuje, jak Rusko chápe samo sebe.
Jak tedy?
Tak, že není obyčejný stát. Tak, že je to neobyčejný stát, vítězný stát. To, čím Rusko v očích Rusů je, se koncentruje do jediného bodu a tím je právě ona vojenská přehlídka 9. května.
Sankce kvůli vlasovcům
Z Hradu zaznívá, že prezident z přehlídky nevycouval, protože předem neznal program. Říkáte, že každý, kdo Rusko zná a sleduje, od počátku věděl, jaké souvislosti ta přehlídka má?
Jsem o tom pevně přesvědčen. Pokud by tomu tak nebylo, tak by to Miloše Zeman řekl hned na začátku. Koneckonců dlouho víme, že Angela Merkelová do Moskvy přiletí 10. května a ne už devátého, protože jednoznačně řekla, že přehlídky se účastnit nebude. To, jakým způsobem z toho nakonec Miloš Zeman vybruslil, je svým způsobem v pořádku, bez ohledu na to, jestli se tam místo přehlídky sejde nebo nesejde s Robertem Ficem. Spíš mne zarazilo to, že řekl, že tam jede uctít i památku vlasovců.
To hodnotíte jak?
Ten výrok přišel přesně v době, kdy se v horní komoře ruského parlamentu objevil návrh zákona, že na všechny, kdo by v Evropě i mimo ni legitimizovali nacismus či fašismus, mají být uvaleny sankce. Jak vůči jednotlivcům, tak vůči zemím. Rusko není schopné a ochotné se vyrovnat se svou historií a vlasovci jsou nadále chápáni jako nacisté… Jakým způsobem bude tohle Miloš Zeman řešit, to by mne docela zajímalo. (Miloš Zeman mezitím řekl, že památku vlasovců uctil tím, že je zmínil v rozhovoru pro ruský rozhlas, což sám označil „za akt určité odvahy“, pozn. red.) Miloš Zeman je mistr v tom, že interpretuje historii tak, jak se to hodí jemu. V tomto se chytil do vlastní pasti. I když nemyslím, že zrovna proti němu by Moskva uvalila sankce, protože je jedním z mála západních politiků, který je proruský.
O vlasovcích se ve své eseji Zeman: Stalin je gentleman zmiňuje i historik Petr Hlaváček
Je ale vůbec něco špatně na tom bavit se s Ruskem, mluvit s Putinem? Putin není na sankčním seznamu a Rusko přeci nelze úplně ignorovat.
Je zapotřebí rozlišit dvě věci. Zemi a její politické představitele. Putin není na sankčních seznamech primárně proto, že je to hlava státu a s tou je nutné se bavit. Jinak by na sankčních seznamech nepochybně byl, protože on je ten, kdo spustil všechny ty události, kvůli nimž jsou lidé v jeho okolí nyní na sankčních listech… Ale pokud s Ruskem nechceme zcela přerušit kontakty, těžko si představit, že by tam byl i Putin. A s tím souvisí otázka, s kým a jak se v Rusku bavit i v byznyse. Rusko je centralizovaný stát, Putin tu mocenskou vertikálu budoval dlouho. I ekonomika je podřízena státnímu vlivu, největší ruské firmy jsou ve státních rukou, oligarchové prohlásili, že pokud Putin řekne, odevzdáme státu své majetky. Problém tedy je, že každý profit přináší zisky i celému režimu, který je zkorumpovaný, nedemokratický a s ohledem na to, co se stalo na Krymu a na Ukrajině, můžeme říct, že je to i režim zločinný.
Jak pomáhat krajanům
Vy učíte na dvou vysokých školách. Neměla by Česká republika navázat na prvorepublikovou tradici a začít pomáhat novou budoucí ruskou demokratickou elitu?
Jednoznačně ano. Ale netýká se to jen Ruska, ale celého postsovětského prostoru. A tady bych řekl, že je strašně zajímavé to, co se děje v souvislosti s repatriací volyňských Čechů do České republiky. Ponechme stranou, kdo z nich je Čech, kdo není a co to pro ně znamená. Ponechme možná stranou i to, o čem se šušká – že se z toho stal obrovský byznys pro několik lidí, kteří jim pomáhají se sem dostat. To nejdůležitější je, Česká republika mohla podpořit demokraticky zvolenou ukrajinskou vládu a třeba formou stipendií udržela tento český fenomén na Ukrajině, s tím, že jednou by z těchto našich krajanů mohli vyrůst ministři nebo třeba prezident, vždyť dnešní rumunský prezident je v uvozovkách Němec… Místo toho my si je vezmeme sem. Takže místo toho, aby se Česko snažilo v pozitivním slova smyslu expandovat, ekonomicky, hodnotově, tak stahujeme zbytku Čechů sem k nám. To je věc, které naprosto nerozumím.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Domnívám se, že pan Romancov nápadu Miloše Zemana se stěhováním údajných českých Ukrajinců (vždyť ti tzv. repatrianti nepocházeli z Volyně, ale z východu Ukrajiny) rozumí, jen se chtěl vyjádřit diplomaticky.
Zájmem Miloše Zemana je podkuřovat politice Putinova Ruska. Proto prohlásil Ukrajinu za nebezpečné místo pro život – za zemi, ohrožovanou „premiérem války“ Jaceňukem. Proto to stěhování občanů Ukrajiny, kteří se snaží z vykradené a rozvrácené země prchnout do země méně vykradené a rozvrácené, namísto aby budovali zemi svou.
Je to politika zbabělá a podlá, vycházející vstříc putinské propagandě.
Extrémně odlišný je přístup bratrů Slováků, kteří dokonce pronikli do ukrajinských vládních struktur. Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš se stali poradci prezidenta Porošenka.
Co by kdyby Hitler vyhrál válku ?
Velkoněmecká říše ovládá nejen německy mluvící země, ale také celou střední a východní Evropu. Asie slouží převážně jako zdroj surovin, levné pracovní síly a místo pro vysídlené národy. Na Arktidě a Antarktidě jsou rozděleny sféry vlivu mezi Říší a druhou světovou velmocí USA. Jak je to možné? Která bitva druhé světové války mohla rozhodnout o tom, že se dějiny vyvíjely zcela jinak? Co by se stalo s českým národem, kdyby Třetí říše vyhrála druhou světovou válku?
Rozhodně by měli novináři zcela jiné článkky než dnes s prezidentem Zemanem