Krnáčová do Berlína nejede. Velvyslanec Podivínský zůstává v Německu nejméně do léta 2019
Český velvyslanec v Německu, klíčové zemi Evropské unie a nejvýznamnějšího obchodního partnera České republiky, se přinejmenším do léta příštího roku měnit nebude.
I když se opakovaně spekuluje o tom, že by se ambasadorkou v Berlíně mohla stát končící pražská primátorka Adriana Krnáčová, stávající velvyslanec Tomáš Podivínský zůstane ve své funkci nejméně do léta roku 2019.
Velké velvyslanecké střídání
HlídacíPes.org má informaci potvrzenu z několika na sobě nezávislých diplomatických zdrojů. Sám Podivínský, který je velvyslancem od ledna 2015, na zaslaný dotaz nereagoval.
„Ministerstvo zahraničí podobné otázky týkající se velvyslanců nekomentuje,” uvedla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.
Ambasáda v Berlíně je pro českou politiku klíčová s ohledem na politické i obchodní vztahy. Bylo i proto nepsanou tradicí, že čeští velvyslanci v Německu obvykle stráví výrazně více času než jinak běžné čtyři roky.
Rudolf Jindrák, dnes ředitel zahraničního odboru Pražského hradu, který byl předchůdcem Podivínského, v Berlíně strávil osm let. Výrazně „přesluhovali“ i dřívější velvyslanci – Jiří Gruša či František Černý.
Související články
Lidé nám vyčítali, že jsme zradili národ. Přišla mi i šibenice
Kdo by Podivínského měl příští rok vystřídat jasné není. „Řešit se to má začít až během podzimu, teď žádné relevantní jméno není, a není to ani paní Krnáčová,” říká pod podmínkou anonymity seniorní český diplomat.
Spekulací o personálním obsazení řady ambasád přibývá; během dvou let by se mělo v tuzemské diplomacii vystřídat zhruba 80 velvyslanců.
Svůj vliv na hromadnou obměnu má fakt, že po zvolení Miloše Zemana prezidentem bylo jmenování nových velvyslanců zcela zablokováno rok a půl.
Důvodem byla snaha prosadit jako velvyslankyni na Slovensko Livii Klausovou. Bez podpisu prezidenta jmenování jakéhokoli velvyslance není možné. Situace se proto uvolnila až poté, co tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s jmenováním Klausové souhlasil.
Tuhý, Slamečka, Stropnický…
Letos v dubnu Klausová post v Bratislavě dobrovolně opustila. Novým velvyslancem by se měl stát na jaře příštího roku současný policejní prezident Tomáš Tuhý.
Jistá je výměna na ambasádě v Paříži, na odvolání stávajícího velvyslance Petra Druláka opakovaně tlačil osobně premiér Andrej Babiš. Do Francie Česko vyšle Michela Fleischmanna, dosavadního šéfa mediálního domu Lagardére Active ČR.
Související články
Česká republika v tichosti podepsala apel za lidská práva v Číně. Podepsán je velvyslanec v Pekingu
Bývalý ministr dopravy Gustáv Slamečka zamíří na velvyslanecký post v Jižní Koreji.
Bývalý ministr obrany a naposledy ministr zahraničí Martin Stropnický bude působit na ambasádě v Izraeli.
Chystají se i další přesuny. Z nových jmen bude zajímavé sledovat především to, koho si Miloš Zeman prosadí na post velvyslance v Číně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Krnáčová do Německa jako ambasador? Po tom co předvedla v Praze (na primátorku nikdy neměla) by to byla skutečná haupt trefa.
Ackoli Adrianu (jakozto profesionalni lobbistku) moc nemusim, neodpustim si otazku: v cem budou jako velvyslanci lepsi treba Tuhy nebo Slamecka?