Kreml se připravoval na anexi Krymu už dva roky dopředu, ukazuje česká analýza
Česká společnosti Semantic Visions každý den sleduje obsah zhruba 24 tisíc ruských médií. „Zda existuje ruská propaganda? To je jako byste se mne ptal, proč venku svítí slunce,“ reaguje ředitel František Vrabel.
„Z naší práce jasně vyplývá, že ruská propaganda existuje, že působí směrem dovnitř i navenek a je velmi intenzivní,“ říká v druhé části rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Příkladem je podle něj mediální pokrytí sestřelení letadla MH 17 nad Ukrajinou i mediální příprava, která předcházela vstupu ruských sil na Krym. „Lze zpětně vysledovat to, jak se měnil obsah sledovaných médií a narůstala dezinformační mašinérie,“ konstatuje Vrabel.
Z čeho byla – zpětně vzato – ta příprava na anexi Krymu poznat?
My v obrovském měřítku stahujeme internetový obsah, pracujeme v deseti největších světových jazycích, samozřejmě i v ruštině. Stahujeme vše, co má charakter zpráv, a tak jsme schopni zpětně vyhledat i v reálném čase detekovat změny trendů. Takže víme, jak ruská média referovala o Ukrajině jako celku, včetně vlády, prezidenta, regionů, ukrajinského průmyslu a podobně. Sledujeme, jaký emoční náboj je s tím spojen.
V tomto případě byl naprosto jednoznačný trend, že někdy od poloviny roku 2012 se relativně pozitivní sentiment v ruských médiích o Ukrajině najednou začal lámat a pronikavě narostl ten negativní. I z dalších příkladů, jako už zmíněné sestřelení MH 17, víme, že ruská mediální sféra se chová téměř jako jeden muž. Naše interpretace je, že to není náhoda a že je to řízeno podle plánu. Koneckonců ruští vojenští představitelé se netají tím, že princip hybridní informační války existuje a toto do něj přesně zapadá.
Co jste zjistili u sestřelení letadla MH 17?
U MH 17 jsme porovnali to, jak ruská média referovala o tomto případu, s tím, jak byl pokrytý teroristický útok a pád letadla ruské společnosti Metrojet v roce 2015 na Sinaji. Dalo by se čekat, že tyto obě mimořádně tragické události budou mít v mediálním prostoru podobnou stopu. Tedy, že bude podobný poměr mezi globálními anglicky psanými články a těmi ruskými a že budou mít podobný vzor v čase. Tak to ale vůbec nebylo.
V případě tragédie Metrojetu byl vzorec vývoje počtu zpráv v globálních médií v podstatě stejný jako v ruských a mělo to obvyklou proporci. Jenže v případě MH 17 to bylo naprosto disproporční, dramaticky v neprospěch ruských článků. Rusové se téma snažili téma co nejvíce utlumit a naprosto odlišný byl i vzorec průběhu, jak o tom média informovala. Je to zjevný důkaz toho, nakolik je ruská mediální scéna pod kontrolou Kremlu.
Podobné analýzy děláte na zakázku nebo je to z vlastního zájmu?
Tyto analýzy směřující k odkrývání nepřátelské ruské propagandy děláme čistě z naší vůle. Koneckonců sám si pamatuji, jak jezdily ruské tanky po Brně, kde jsem tehdy žil, a jak to bylo vydáváno za bratrskou pomoc.
Související články
Letadlo MH 17 nad Ukrajinou sestřelil raketový systém Buk, potvrdili vyšetřovatelé
V čem je trik dezinformace a propagandy, jak se jeví v obsahové analýze? V cíleně volených slovech, v nějakém stále se opakujícím výkladu události?
Rozlišil bych propagandu a dezinformace. Dezinformace jsou v principu krátkodobé, jednorázové. Jsou buď součástí nějakého většího plánu nebo jsou víceméně náhodné. U propagandy bych podtrhl, že propaganda není jen na straně Ruska, ale i na straně naší nebo NATO či USA. To je jistě pravda, ale je třeba rozlišovat mezi propagandou jako takovou a nepřátelskou propagandou. Ta nepřátelská je postavena na lži a její cíl je narušení demokratických principů a rozpad společenství.
Je to dáno i tím, že Rusko není schopné Západu konkurovat v oblasti průmyslového, ekonomického a kulturního rozvoje. A došli k názoru, že jeden ze způsobů, jak tu rozšiřující se mezeru zmenšit, je narušit soudržnost západní společnosti, vnést do ní zmatek a nasměřovat ji do podobného chaosu jako v současném Rusku.
Vy sledujete i to, jak se v ruských médiích nakládá s výroky a citacemi vybraných evropských lídrů. Jak je důležitost u některých nadsazována, u jiných naopak potlačována. Jakou roli v tom hraje Česká republika a Miloš Zeman?
Bohužel v tom hraje významnou roli. Rusové v propagandě vůči svému obyvatelstvu ukazují nejednotu Evropské unie. Důležitost západních politiků se selektivně odvíjí podle toho, jak blízko mají k ruskému prezidentovi Putinovi. Třeba Angela Merkelová je vykreslována jako skutečný protihráč, ale představitelé Evropské komise jako je komisařka Mogheriniová jsou zcela upozaděni.
To by celkem odpovídalo skutečnosti. Když ale podobnou optiku aplikujeme na českého prezidenta, vidíme velmi nestandardní obraz. Postoje České republiky jsou vykreslovány podle pohledu Miloše Zemana na svět bez ohledu na oficiální zahraniční politiku Česka.
Jaké jsou indicie propagandy?
Klíčový narativ je, že neexistuje žádná pravda, že pravd je celá řada. Pokud bychom toto připustili, je to velmi nebezpečné. Když nemáme pravdu, je vše dovoleno. Další důležitý výklad je dekadentní Západ, rozpad západních hodnot, třeba ve spojitosti s komunitou LGBT. A naopak to, že se ruský prezident zasazuje za konzervativní křesťanské hodnoty, jež jsou základem západní civilizace.
Často je přítomno zvýrazňování fašismu směrem k ukrajinské vládě a vůči Německu a jeho čelným představitelům. Stabilně se objevuje i zesměšňování čelných představitelů Západu, v poslední době například Donalda Trumpa. Tyhle narativy my umíme sémanticky vnímat nejen zpětně, ale i v reálném čase.
Hraje roli při vaší analýze i původ informací, autoři?
To je další indicie – poznáme, zda původně pochází z hlavních zdrojů propagandistické mašinerie, modelově z Russia Today nebo Sputnik. Denně zpracujeme po světě milion článků, porovnáváme je v databázi, umíme je třídit podle podobnosti a umíme se dobrat toho, kde ta informace započala.
Podobně sledujeme, zda jsou autory lidé, kteří jsou již v této oblasti proslaveni – pokud se podepíšou. Další indicie je, zda se volí expresivní jazyk, pozitivní směrem k Rusku, negativní vůči oponentům. Důležité je i to, jak je článek formulován. Často se neuvádí konkrétní zdroje, ale dovolává se nějaké neexistující či obecné autority.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Takhle to dál nejde. Německý starosta kritizuje nečinnost Berlína v migrační politice
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Základním a určujícím kriteriem dobrovolné činnosti je kdo to platí a komu to slouží.
Přesně tak! I pan ředitel je jistě někým placen, že. Jen si myslím, že by tohle měl nechat na odbornících. Takových, kteří jsou za to také placeni, ale státem, mají to v popisu práce a mají hlavně odpovědnost za výstupní informace.
Myslim, ze BIS, coz je presne ta organizace o ktere mluvite, se vyjadruje dost obdobne.
Proč by měly ruskou propagandu kontrolovat a analyzovat jen státy? A proč myslíte, že tohle nejsou odborníci?
Proč? Někde jsem četl, že tento článek splňuje požadavky na fake news. Dle mezinárodního práva, dle ukrajinského práva a dle OSN (právo na sebeurčení národů) přechod Krymu pod Rusko proběhlo v pořádku. Článek opakuje jen to co se hodí proti Rusku. Skupina právníků EU již dávno prokázala, že vše proběhlo tak jak mělo – řeči o anexi Krymu splňují tedy parametry propagandy, dezinformace i fake news.
Lžete. OSN na Rusko za obsazení Krymu uvalila sankce. https://zpravy.idnes.cz/usa-osn-haleyova-rusko-ukrajina-krym-sankce-fz3-/zahranicni.aspx?c=A170203_070557_zahranicni_fka
Kreml se připravoval na vrácení Krymu Rusku už od 19. února 1954, kdy Krym byl z iniciativy Nikity Chruščova vyňat z Ruské SFSR a administrativně přičleněn k Ukrajinské SSR při příležitostí třístého výročí Perejaslavské rady — příklonu Ukrajiny k Ruské říši.
Jak roztomile, prvni potrefené husy 🙂
Skvely rozhovor tomu rikam pojmy a dojmy.
Ale pane Břešťane,to přeci bylo úplně jinak.Kreml se distancoval od svého vlivu na vývoj v Krymu.Aby pak Putin,když byla noha v nohávě prohlásil,že to byla jeho zásluha a Rusové mu za to líbali kuří oka.To chystal už určitě řadu let.Tak se nepasujte na rytíře,který to odhadl na roky dva.
„19. února 1954 byl Krym z iniciativy Nikity Chruščova vyňat z Ruské SFSR a administrativně přičleněn k Ukrajinské SSR při příležitostí třístého výročí Perejaslavské rady — příklonu Ukrajiny k Ruské říši“.
Tento text byl shledán závadným? Je přece z Wikipedie. Nebo je závadný názor, že značné části Rusů nebyl Chruščovův dar Ukrajinské sovětské socialistické republice příliš po chuti (zvláště těm, co na Krymu žili) a proto pracovali na tom, jak to zvrátit a proto se Kreml připravoval na to, čemu se dnes říká anexe?
A pak, že cenzura na HlídacíPes.org není!
Je.
Je? nebo jen schvalujeme diskusní příspěvky ručně a někdy trvá, než se k tomu dostaneme? 🙂 příjemný den….
Přesvědčil jste mě.
Děkuji a přeji dobrý den.
Opravdu dobrý.
Frenki, vy nedáte pokoj??? Nespletl jste si web „HP“ s jinými weby? Co slíbil rusák při rozpadu sojuzu Ukrajině, když se vzdá jaderného arsenálu? Omlouvám se za zjednodušení, ale jistě víte (vy, kteří vědět chcete) o čem mluvím. Takže anexe to byla. Jako prase!!!!
Je velmi zajímavé, v poslední době hodně používané slovo anexe a to hlavně v souvislosti s RF vůdči Krymu. Nikdy jsem neslyšel obdobný výraz v souvislosti s Libyí, Irákem, Srbskem(Kosovem), Sýrií nebo Afghanistanem. V těchto případech patrně nešlo o anexe, ale o mírové mise. Jeden metr má patrně pro každého jiný rozměr.
Vy na tom Novotný budete asi hodně zle.
Teď jsou média a novináři v kurzu, tak pár slov o nich:
Média
„Nic takového jako svobodný tisk a TV vysílání neexistuje. Vy to
víte, já to vím. Nikdo z vás by se neodvážil napsat upřímně
svůj názor a i když by to třeba udělal, stejně by ho
neotiskli. Každý týden jsem dostával výplatu za to, že jsem
se do novin nevměšoval se svým vlastním názorem. Totéž
platí i pro vás všechny. Kdo vybočí z řady, ocitne se na
ulici a může si hledat novou práci. Vlastní úkol novinářů
spočívá v podrývání pravdy, vyprávění lží, překrucování
faktů a prodávání sama sebe, své země i rasy, za chléb
každodenní. Vy to víte, já to vím, co to je tedy za hloupost,
připíjet si na svobodný tisk ? Jsme nástroje a loutky
v rukou boháčů, kteří v zákulisí tahají za nitky.
Tancujeme podle toho, jak pískají. Naše talenty, možnosti
i život jsou vlastnictvím cizích lidí. Nejsme nic víc než
intelektuální prostitutky.“
John Swinton, vydavatel New York Times.(Michael Morris)
He he, to je legrace, stačí napsat „Krym“ a hned do jakékoliv debaty nalezou trolové. Krym!