Krásný život ve městě, kde gangy zabijí stovky lidí. A setkání s králem Šumavy
Česká republika má v USA zastupitelský úřad ve Washingtonu vedený velvyslancem a generální konzuláty v New Yorku, Los Angeles a v Chicagu a vládní agentury CzechTrade a CzechInvest. Kromě toho jsme vybudovali v USA síť honorárních konzulátů.
Regionální působnost Generálního konzulátu v Chicagu, kam jsem nastoupila ve funkci generální konzulky zahrnovala několik států Středozápadu: Illinois, Iowa, Indiana, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Severní Dakota, Jižní Dakota a Wisconsin.
Nikdy předtím jsem v Chicagu nebyla, ale jakmile jsem tam v září 2010 přijela, hned na první pohled jsem si město ležící na břehu majestátního jezera Michigan zamilovala.
Text je ukázkou z knihy Matka diplomatka, jejíž autorkou je Dana Huňátová. Publikujeme jej se svolením autorky i vydavatelství. Autorka působila v letech 1992–2014 jako velvyslankyně ve Finsku, Egyptě a Malajsii a jako generální konzulka v Chicagu. Ve své knize provádí čtenáře po zajímavých místech Evropy, Afriky, Asie i Severní Ameriky a nechává je nahlédnout do tajů každodenní práce diplomata.
Nádherná architektura, čistota a spousta zeleně dodávají městu půvab a eleganci. Krásně se vyjímaly umělecké předměty umístěné v parcích, na náměstích, v blízkosti významných budov, v různých zákoutích.
Patrně nejznámější je monumentální skulptura bez názvu od Pabla Picassa v centru města. Unikátní skvosty moderní architektury jsou soustředěny podél říčky Chicago, zajímavostí jsou také chicagské mosty, všech osmatřicet je zvedacích.
Kdy se nejvíce střílí
Město je rozděleno přibližně podle etnika, bílí obyvatelé žijí především v centru a v severní části města, Afroameričané na jihu a Jihoameričané na západě. Určitým místům, které ovládají gangy, je lepší se vyhnout, anebo tudy aspoň nechodit pěšky, protože se zde odehrává většina z nechvalně známých chicagských přestřelek.
Program české delegace měl 62 stran plus přílohy, samostatná instrukce ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřicha Forejta ohledně péče o prezidenta čítala plných 16 stran.
Ročně si války gangů vyžádají 600-800 lidských životů, nejvíce se střílí o víkendu a o svátcích, rekordy lámou prodloužené víkendy v letním období, zejména v Den nezávislosti 4. července.
Pro diplomaty jsou nejvýznamnějšími událostmi návštěvy vládních a parlamentních představitelů, českých v zahraničí a zahraničních v České republice. Působení v novém místě jsem zahájila rovnou tím nejvyšším ústavním činitelem.
Prezident Václav Klaus vykonal neoficiální návštěvu Chicaga na pozvání slovutné Chicagské univerzity v únoru 2011, která pořádala velkolepou oslavu osmdesátin nositele Nobelovy ceny za ekonomii profesora Garyho Stanley Beckera.
Oslava spočívala v sérii přednášek a seminářů, na kterých vystoupilo dalších pět nositelů Nobelovy ceny včetně bývalého ministra zahraničí USA George Pratta Shultze, někdejšího profesora ekonomie na této univerzitě.
Chicagská univerzita je opravdu výjimečná, od svého založení Johnem Rockefellerem v roce 1890 si k říjnu 2019 připsala na své konto rovnou stovku laureátů Nobelovy ceny v různých kategoriích včetně jedné za mír Baracku Obamovi, který zde po dvanáct let vyučoval ústavní právo.
Do programu své pracovní cesty do St. Louis ve státě Missouri jsem zařadila i návštěvu továrny Boeing Defense, která zde působí od roku 1916. Boeing se zde specializuje na výrobu a vývoj vojenských letounů a obranných systémů, zabývá se také výrobou satelitů a černých skříněk a zajišťuje servis pro všechny své produkty.
Více než dvouhodinová návštěva zahrnovala také prohlídku výrobní haly, kde se vyráběly stroje F/A-18 a F-15, cena jednoho bojového letounu začíná na 70 milionech dolarů, tato cenová relace odpovídá ceně oblíbeného komerčního letadla Boeing 737-800. Celý areál je tak obrovský, že mezi jednotlivými budovami a výrobními halami se musí jezdit autem.
V bytě uprostřed mraků
V roce 2012 zahájila zkušební provoz výroby pneumatik ve městě Charles City ve státě Iowa česká společnost Mitas. Mitas šikovně využil investiční pobídky státu Iowa i výhodnou polohu v blízkosti firmy na výrobu zemědělských strojů John Deere. Veškeré výrobní zařízení dodaly české firmy. Dnes vyrábí kolem 12 tisíc tun pneumatik ročně.
Ve státě Iowa se také nachází malá obec Spillville s necelými čtyřmi stovkami obyvatel, převážně s českými kořeny, kde působil český skladatel Antonín Dvořák. Dvořákův pobyt ve Spillvillu je spojován s operou Rusalka, ke které skladatele údajně inspirovala zdejší krajina a malebná zákoutí u potoka nedaleko obce.
Původní varhany z dílny Johna George Pfeffera z roku 1876, na které Antonín Dvořák hrával, jsou v místním kostle sv. Václava dodnes.
Ráda jsem chodila na koncerty do divadla, které sídlilo v centru města a jmenovalo se Chicago. Bylo krásné, s tmavě červenými sametovými sedačkami, připomínalo mi pražské Vinohradské divadlo, jen bylo o něco menší. Na chodbách se prodávalo pivo a víno a diváci si mohli svoji skleničku vzít i do sálu.
Byla jsem tam svědkem situace, kdy uvaděčka přivedla pár k jejich místům, ale ta byla již obsazena, záměna se vysvětlila a všichni čtyři se omylu srdečně smáli, a než se správně usadili, sebrali se a šli společně na pivo.
Na americkém Středozápadě žila řada velice zajímavých a významných krajanů. Jedním z nich byl Josef Hasil, československou tajnou policií přezdíván Král Šumavy.
Někdy slýchám názor, že Američané jsou povrchní a svoji vstřícnost a sympatie jen předstírají. Moje zkušenost ze Středozápadu byla jiná. Američané byli srdeční, přátelští a o lidi ve svém okolí se zajímali. Nesčetněkrát se mi stalo, že mě na ulici pozdravili úplně neznámí lidé, někdy k pozdravu prohodili, že je hezky anebo hezký den popřáli.
Bydlela jsem v bytě ve 33. patře, který pronajal a velmi vkusně zařídil můj předchůdce, na úřad to bylo pěšky patnáct minut. Musela jsem si chvíli zvykat, než jsem se odvážila přistoupit k oknu a podívat se z té výšky dolů, výhled to ale byl krásný, silueta výškových budov připomínala vzrostlé stromy v lese.
Nepříjemný pocit vzbuzovalo, když se vyšší patra včetně toho mého ponořila do mraků a nebylo skrze ně vůbec nic vidět.
V délce třiceti kilometrů vedla podél jezera stezka pro pěší, cyklisty i in-line bruslaře, platil zde striktní zákaz zástavby, aby nábřeží zůstalo přístupné veřejnosti. Všichni byli ohleduplní a dodržovali pravidla, psi byli zásadně všude ve městě i v parcích na vodítku a za čtyři roky jsem nikde nenarazila na hromádku psích překážek.
Veškeré služby měly provoz přizpůsoben potřebám zákazníků, nikoliv zaměstnanců, samozřejmostí byly v sobotu do večera otevřené obchody, čistírny, prádelny, opravy obuvi,
kadeřnictví, masáže, fitness centra, sportovní areály, autoservis, pošta, zkrátka všechno co lidé potřebovali a v běžném pracovním shonu nemohli stihnout.
Král Šumavy a výlet na Měsíc
Na americkém Středozápadě žila řada velice zajímavých a významných krajanů. Jedním z nich byl Josef Hasil, československou tajnou policií přezdíván Král Šumavy.
Josef Hasil vyprávěl s lehkostí své neuvěřitelné historky o tom, jak se mu nesčetněkrát podařilo převést lidi přes československou hranici do západní Evropy. Klíčem jeho úspěchu byla perfektní znalost terénu, fyzické dovednosti a psychická odolnost, sám tvrdil, že nejvíce mu pomáhala víra v Boha.
S hlubokou lítostí mluvil o tom, že vlastní rodinu před komunistickým terorem ochránit nedokázal, maminka, všichni sourozenci s rodinami a snoubenka byli odsouzeni a odseděli desítky let tvrdého žaláře.
Josef Hasil těžce nesl, že nebyli komunističtí vůdci postaveni před soud, považoval to za obrovskou chybu a za urážku všech politických vězňů z krutých padesátých let.
K českému původu se hlásil velitel lodi Apollo 17 Eugene Cernan, který se narodil v Chicagu v roce 1934, jeho otec byl Slovák a matka Češka. Cernan je dodnes posledním člověkem, který stanul na Měsíci, na palubu Apolla si s sebou vzal i československou vlajku.
Když se řekne Chicago, asi si každý vybaví jméno jeho slavného starosty Antonína Čermáka, rodáka z Kladna, který se proslavil tím, že neohroženě bojoval s korupcí a mafií. Za svoji snahu vymýtit zločin zaplatil životem, zemřel v roce 1933 v důsledku atentátu.
Demokratický starosta Chicaga v letech 2011-2019 Rahm Emanuel se k odkazu Antona Čermáka otevřeně hlásil, dokonce si nechal přinést z depozitáře jeho původní pracovní stůl a po obě svá funkční období jej používal.
Vyhlazení obce Lidice jsme si každý rok připomínali v parku Lidice v obci Crest Hill, již dva dny po lidické tragédii pojmenovali občané svůj právě dokončený park Lidice jako důkaz solidarity s obětmi, v následujících měsících zde vybudovali památník. Na inauguraci památníku v roce 1942 se dostavil i prezident Edvard Beneš.
Instrukce Jindřicha Forejta
Na mnoha chicagských univerzitách studovali Češi, těm nejlepším nabídla škola další studium anebo zaměstnání již v průběhu studia. Na jednu stranu mě těšil úspěch nadaných studentů, na druhou stranu mi bylo líto, že naše země neumí své talentované mladé lidi zaujmout a nabídnout jim podmínky k profesionálnímu rozvoji a k odpovídajícímu uplatnění.
Pochopitelně s tím souvisí i otázka ekonomická, stát investuje značné částky do vzdělání a absolventi pak svoje znalosti zúročí v cizině.
Město Chicago pořádá od roku 1984 největší bluesový festival na světě s počtem návštěvníků dosahujícím sta tisíc. Každý ročník je věnován památce jednoho zesnulého hudebníka, festival trvá tři dny a vstupné je zdarma.
Nápad založit bluesový festival vzešel rok po smrti slavného hudebníka Muddyho Waterse, který je považován za zakladatele chicagského blues, které v 60. letech ovlivnilo celou řadu rockových hudebníků. K jeho odkazu se dodnes hlásí i nejslavnější z nich, Rolling Stones.
Prezident USA Barack Obama v květnu 2011 oznámil, že místem konání summitu NATO bude Chicago, poprvé tak na území USA proběhne mimo hlavní město.
Chicago dostalo příležitost představit město jako mezinárodní metropoli a výkladní skříň USA. Summitu NATO se kromě nejvyšších představitelů členských zemí Aliance zúčastnili i zástupci dvaadvaceti partnerských zemí.
Delegace České republiky přiletěla do Chicaga ve dvou vládních speciálech a dohromady šlo o více než padesát osob, delegace ostatních zemí přicestovaly komerčními linkami anebo jedním vládním letadlem.
Program české delegace měl 62 stran plus přílohy, samostatná instrukce ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřicha Forejta ohledně péče o prezidenta čítala plných 16 stran, ovšem nic, co bychom nevěděli, neobsahovala.
Kromě oficiálního programu měli prezident, premiér i ministři zahraničí a obrany svůj vlastní doprovodný program. Summit probíhal za nejvyšších bezpečnostních opatření.
Z Chicaga do Prahy na ministerstvo zahraničí jsem se vrátila na konci srpna 2014, v roce 2019 jsem svoji diplomatickou kariéru po třiceti letech ukončila.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Svět chceme pro lidi, ne pro roboty. Počítejme s blahem i s katastrofou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Škoda, že se autorka nezmínila o 250 km dlouhé nadzemní dráze v Chicagu, která je v provozu asi od roku 1895.
Víte, co cenzorům na Seznamu vadí? Že manželka toho komunistického rozvědčíka, co ho teď máme na hradě, byla v komunistické armádě politručka, a tedy školila mužstvo, jak je ten prohnilý Západ špatný a jak ho musíme svou uvědomělostí rozdrtit, kadencí ta-ta-ta-ta, jak říkal její kolega Troníček. Ale je to fakt a měli by si na to zvyknout, tak navrhuji jim to tam opakovat a opakovat, ať se umažou k smrti, paznehti 😀
No tak kdyby mel nekdo zajem o te kriminalite obyvatel Chicaga, doporucuji Vam se podivat na tu krvavou ale velmi presnou stranku adresy:
http://www.heyjackass.com
Kolik,kde a jak zavrazdeni lide,demokratum to nevadi,protoze vetsina zavrazdenych jsou cernosi.