Stomiliardový kostlivec v českém zdravotnictví. Pojišťovny porušují ústavu, tvrdí senátoři

Napsal/a Petr Holub 21. ledna 2016
FacebookXPocketE-mail

Zemětřesení v bílém resortu má propuknout na podzim. Snaží se o to skupina senátorů z ČSSD, lidové strany a hnutí ANO, kteří chtějí zrušit kontrolu podnikatelů a odborů nad sto miliardami zdravotnických dotací ročně. „Jde o veřejné peníze, měl by nad nimi být veřejný dohled,“ říká jejich mluvčí Alena Dernerová (Severočeši.cz) a dodává, že veřejnost dnes o využití zdravotnických peněz nic neví.

Proto se s osmnácti kolegy z horní komory parlamentu obrátila na Ústavní soud s žádostí zrušit paragrafy zákona o zaměstnaneckých pojišťovnách, které dávají firmám a odborářům mimořádnou pravomoc.

HlídacíPes.org má nepublikovaný text stížnosti z konce minulého roku k dispozici, její vyřízení dostal na starost soudce Radovan Suchánek. „Ústavní soud není vázán lhůtami. Obecně platí, že návrh na zrušení zákona nebo jeho části trvá průměrně rok,“ vysvětluje mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Chaos na vnitru

Skutečnost, že se zdravotnické peníze přerozdělují bez pravidel, především na základě zvyků a známostí, naposledy potvrdila návštěva Nejvyššího kontrolního úřadu ve Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra. Zjistila, že se přes dlouhodobou snahu všech ministrů udržel největší nešvar tuzemské medicíny, když pojišťovny platí jedné nemocnici za stejný výkon až o 100 procent vyšší cenu než jinému ústavu. NKÚ to ukázal na příkladu jednoho výkonu, za který různé lázeňské provozovny fakturovaly od 428 do 704 korun. Stejná praxe panuje i v jiných oborech.

Rozdíly o padesát procent byly objeveny při proplácení speciálních výkonů, kde hlavní část ceny tvoří použitý zdravotnický materiál, třeba endoprotézy nebo kardiostimulátory. Pracovníci pojišťovny nedokázali rozdíl v cenách zdůvodnit.

Rozdílný přístup umožňují podle NKÚ výjimky, kterými se pojišťovny mohou odchýlit od běžné praxe. Ministr zdravotnictví třeba určuje stejné minimální ceny za léčení ve všech nemocnicích, pojišťovna vnitra se však ve více než čtyřech pětinách případů ministerské vyhlášky nedržela. Je velmi pravděpodobné, že svévolný postup je hlavním důvodem zdravotnického plýtvání. Ukazuje to i příklad zdravotnických pomůcek typu invalidních vozíků, které pojišťovny proplácejí přímo pacientům. Každá pojišťovna nakupuje pomůcky za svou cenu a bez veřejné soutěže.

Jako za kupónové privatizace

Důvodem nepořádku je podle senátorů fakt, že o penězích rozhodují manažeři, kteří nemají přímou odpovědnost k daňovým poplatníkům ani pacientům. Speciálním případem je šest zaměstnaneckých pojišťoven, které utrácejí skoro 40 procent vybraného pojistného a přitom průběžně nepodléhají veřejné kontrole.

„Jejich správní i dozorčí rady vznikají dost zvláštním způsobem,“ upozorňuje senátorka Dernerová. Třetinu členů dodává stát, o další dvě třetiny se ale dělí velcí zaměstnavatelé a tzv. „reprezentativní odbory“.

Tento model do značné míry připomíná hospodaření privatizačních fondů při kupónovou privatizaci. Tehdy stačilo, aby si správce některého fondu obstaral pár akcií navíc, než byly dostupné běžným občanům, ovládl valnou hromadu a pak obchodovat bez kontroly ostatních akcionářů.

 

Kdo rozděluje zdravotní pojistné

( Zdroj: Údaje z výročních zpráv za rok 2014)

Počet pojištěnců (v milionech)Roční příjmy (v miliardách Kč)
Všeobecná zdravotní pojišťovna5,97149,3
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra1,2426,3
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna1,2124,3
Oborová zdravotní pojišťovna0,7314,9
Vojenská zdravotní pojišťovna0,714,8
Revírní bratrská pokladna0,438,5
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda0,143,1
                                                                                              

 

Teď stačí, aby velký zaměstnavatel prokázal, že jeho zaměstnanci tvoří víc než půl procenta pojištěnců a už má právo nominovat své zástupce do správní či dozorčí rady příslušné pojišťovny. Další členy vedení dodají odbory, obvykle ze stejného podniku.

Přesně podle tohoto modelu funguje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna s více než milionem klientů a loňským obratem přes 25 miliard korun. Její správní radu ovládají zaměstnanci a manažeři Třineckých železáren či spřízněných firem, i když má tento podnik jen 13 tisíc zaměstnanců.

Podobně ovládají menší Revírní bratrskou pokladnu pracovníci OKD a Zaměstnaneckou pojišťovnu Škoda pracovníci a manažeři mladoboleslavské automobilky. V případě pojišťovny vnitra rozhodují lidé z velkých státních organizací, tedy policisté, hasiči a dopraváci.

„Nikdo nezastupuje střední a malé podniky či jejich zaměstnance, drobné řemeslníky a zemědělce, advokáty, lékaře, účetní a podobně,“ argumentují senátoři v ústavní stížnosti. Tím je porušeno jejich právo podílet se na správě věcí veřejných. Navíc nemohou účinně hájit své právo na ochranu zdraví a bezplatnou zdravotní péči.

Oceláři se skalpelem

O rozdělování peněz proto spíše než ministerské vyhlášky rozhoduje politický vliv a dobré kontakty na pracovníky pojišťovny. Ukazují to neveřejné protokoly NKÚ z dva roky staré kontroly průmyslové pojišťovny, kterou kontrolují lidé spojení s Třineckými železárnami. I z veřejně dostupných dokumentů se dá zjistit, že například v patnáctičlenné dozorčí radě jsou Jan Bajtek, Karel Lysek, Jaroslav Sikora a Zdeněk Turoň za třinecké odbory, za majitele železáren manželka jednoho z nich Irena Moderová a advokátka Jana Kantorová, která řídí pro železárny dceřinou firmu Moravia Security.

Pojišťovna poskytovala mimořádně dobré podmínky firmám zdravotnického řetězce Agel, který vykazuje roční zisk přes půl miliardy. Jeho většinovým vlastníkem je další spolumajitel železáren Tomáš Chrenek. Například nemocnice v Podlesí v některých letech dostala od pojišťovny zaplaceno víc lukrativních kardiologických výkonů, než dvě blízké fakultní nemocnice dohromady, navíc za prokazatelně příznivé ceny.

Kontroloři našli smlouvy, podle kterých mohli lékaři z Podlesí účtovat libovolný objem kardiologického materiálu. V jednom z kontrolovaných období dostala nemocnice Podlesí díky podpoře „své“ pojišťovny zaplaceno dvaapůlkrát víc implantací aortální chlopně než jiné špičkové zařízení IKEM v Praze, přitom opět za výhodnou cenu. Na větší vstřícnost mohla podle NKÚ spoléhat v ortopedii jiná nemocnice Agelu v Novém Jičíně. Samotná pojišťovna zjištění NKÚ odmítla, věcné údaje však nekorigovala.

Ministr pochybuje

Senátoři proto doporučují, ať se také v zaměstnaneckých pojišťovnách zavede veřejná kontrola. Například se může využít vzor z Německa, kde mají právo navrhovat členy správních rad nejen firmy a odbory, ale také živnostníci a skupiny klientů. Hlasují pak všichni pojištěnci, kteří nedluží na pojistném.

Změny odmítají nejen pojišťovny. „Návrh vyvolal obrovskou vlnu nevole, nikdy jsme nezažili takový tlak,“ říká Alena Dernerová. Senátoři nepřesvědčili ani ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD).

„Smyslem současné právní úpravy je zajistit v orgánech zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven zastoupení významných plátců pojistného, tedy zaměstnavatelů, zaměstnanců a státu,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová s tím, že není důvod takové uspořádání měnit.

Pořádek v cenách, které platí pojišťovny lékařům, se podle Čechové dá zavést jinak. Třeba projektem DRG Restart, který by se mohl rozběhnout v roce 2018. Systém DRG má stanovit jednotnou cenu za zdravotnické výkony a v Česku se zavádí už od roku 2002. Jeho předposlední verzi zrušil právě ministr Němeček a právě proto přišel s vlastním projektem.

 


Jak funguje Agel

Největší soukromý zdravotnický řetězec Agel hospodaří s dvanácti miliardami ročně. Obvykle vydělává půl miliardy korun, například předloni to bylo podle účetní závěrky 536 milionů. Řetězec kontroluje celkem 29 firem, z toho jednu v Polsku a na Slovensku. Sdružuje celkem deset nemocnic spolu s obchodními a distributorskými firmami, které jim dodávají léky a materiál a realizují většinu zisku. Agel bývá kritizován, že vydělává na výhodných smlouvách s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou, se kterou je propojen personálně. Vedení pojišťovny však jakýkoli vliv Agelu na své hospodaření vylučuje.

Pozitivní hospodářský výsledek zajišťuje především specializovaná kardiologická klinika Třinec-Podlesí, která v roce 2014 vydělala 161 milion. Vysoce kladnou bilanci 74 milionů měla i distributorská firma Zenagel, lékárenský řetězec Repharm vydělal 46 milionů a obchodník se zdravotnickým materiálem Martek Medical 44 milionů. Okolo dvaceti milionů vydělaly Laboratoře Agel v Novém Jičíně, Nemocnice Nový Jičín, monopolní dodavatel některých očkovacích látek Avenier a další obchodní firma Agel Trade.

Tři čtvrtiny akcií Agelu patří miliardáři Tomáši Chrenkovi, čtvrtina bratislavské společnosti Supernius, v jehož dozorčí radě zasedá vedle Chrenka a jeho manželky od roku 2013 ještě bývalý český vicepremiér Martin Barták.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)