Konec velvyslance Druláka. „Chtěl to prezident Zeman, to je jediný důvod,“ říká
K dnešnímu dni končí v Paříži své poměrně krátké působení na ambasádě český velvyslanec Petr Drulák. Opouští nejen prestižní post ve Francii, ale i diplomacii jako takovou, a rozhodně se nedá říct, že odchází v dobrém.
„S dalším působením na ministerstvu zahraničí nepočítám, budu se věnovat vědě, pedagogice a publicistice,” konstatuje Drulák, který před vstupem do diplomacie působil jako ředitel Ústavu mezinárodních vztahů.
Petr Drulák na ambasádu v Paříží nastoupil v únoru 2017 a za normálních okolností měl ve Francii působit až do počátku roku 2021. „Velvyslanci standardně slouží čtyři roky, pokud něco neprovedou a nejsou odvoláni,“ upozorňuje Drulák s tím, že on byl odvolán zcela bezdůvodně. Respektive – podle jeho slov – proto, že si prezident Zeman přál do Paříže prosadit jemu blízkého mediálního manažera Michela Fleischmanna.
Překvapení pro Francouze
„Nikdy jsem neslyšel výhrady vůči své práci, naopak. Jediný důvod, který mi byl kdy sdělen, byl, že pan prezident chce do Paříže pana Fleischmanna. Upozorňuji, že k něčemu podobnému v české diplomacii do té doby nedošlo,“ říká Drulák.
Své odvolání proto označuje za nestandardní. Druláka vláda odvolala už v červnu 2018 na posledním zasedání první Babišovy vlády.
Střídání na postu ambasadora v Paříži však přichází až s počátkem ledna 2020, tedy rok a půl poté, co nominaci Michela Fleischmanna schválila vláda. „Začátek mise je plánován k prvním dnům ledna,“ potvrdil Fleischmann na dotaz HlídacíPes.org.
V diplomatických kuloárech se lze dozvědět, že Drulákovo střídání v Paříži prý zdržela „osobní vzpoura velvyslance“. Údajně odmítl odevzdat žádost o agrément (souhlas přijímajícího státu) pro svého nástupce Fleischmanna. To ale Drulák odmítá jako nesmysl:
„V červenci 2019 prezident v rozporu s diplomatickými zvyklostmi oznámil jeho jméno jako nového velvyslance, upozorňuji, že v té době ještě neměl zažádáno o agrément, takže i Francouzi byli dost překvapeni. Těžko bylo co zdržovat, když nic nebylo. Od září agrément má.“
Ministerstvo zahraničí se k důvodům odvolání velvyslance vyjadřovat nechce. „Detaily personálních změn na velvyslaneckých postech podle diplomatických zvyklostí nekomentujeme. Panu Fleischmannovi byl francouzskou stranou udělen agrément na konci letošního srpna,“ upřesňuje mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.
Fleischmann před nástupem na velvyslanecký post musel ještě vyřešit všechny své podnikatelské aktivity, které se s touto funkcí neslučují.
Odjezdem do Paříže skončí i jeho zhruba roční „čestné angažmá“ ve vydavatelství CNC miliardáře Daniela Křetínského, který vloni na jaře koupil společnost Lagardere, kterou Fleischmann v Česku vedl.
Babiš a občanství pro Kunderu
Druhé téma, které Druláka v Paříži udrželo déle, byl údajně i osobní zájem Andreje Babiše na tom, aby se podařilo dotáhnout do konce (znovu)udělení českého občanství spisovateli Milanu Kunderovi. Právě Drulák v tom byl se svými kontakty a vazbami na Kunderu významně nápomocen.
S manželi Kunderovými se setkal jako velvyslanec poprvé v létě 2017, od té doby je opakovaně zval na různé akce na velvyslanectví a nakonec dojednal i setkání s premiérem Babišem.
Vloni v listopadu se Babiš s Kunderou skutečně setkal a navrhl mu, že pokud by spisovatel o české občanství stál, pomůže s tím.
„Kundera odpověděl mlčením, nabídku neodmítl ani nepřijal. Kunderologové se vysmáli premiérově údajné naivitě, neboť sami od ‚Milana‘ přece vědí, že něco takového nepřipadá v úvahu. Ale vývoj událostí dal za pravdu spíše selskému rozumu než pochybné zasvěcenosti. Letos v říjnu Kundera podepsal prohlášení o občanství, čímž dal do pohybu příslušné administrativní soukolí. Počátkem letošního listopadu vydal Úřad městské části Praha 1 listinu o nabytí státního občanství, kterou jsem koncem měsíce Milanu Kunderovi osobně předal,“ popsal Drulák ve svém textu pro deník Právo z 3. prosince.
„Za mého působení se podstatně rozšířila aktivita ambasády v oblasti kulturní a intelektuální – desítky debat, přednášek, výstav a koncertů. Tuto oblast považuji za klíčovou, neboť francouzská veřejnost na kulturní a intelektuální otázky dobře slyší. Jsem také rád, že se nám podařilo přispět k narovnání vztahu s manželi Kunderovými. Koneckonců Milan Kundera je ve Francii nejznámějším a nejuznávanějším Čechem,” říká Drulák.
Není bez zajímavosti, že i nový český velvyslanec Michel Fleischmann je vedle českého občanství také i držitelem toho francouzského.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Domníval jsem se ,že p. Drulák na postu ambasadora v Paříži, bude mužem na správném místě.Naplnil jen to,že spisovatel M.Kundera požádal o navrácení občanství a bylo mu vráceno.Ostatní činnosti nejsem schopný objektivně posoudit a tak došlo k jmenování nového velvyslance p-Fleišmanna.Francie je v nelehké situaci,která má trend k radikalizaci nespokojených vrstev obyvatelů této země.
Pan Michel Fleischman je vůbec „zajímavá“ postava! Rozhlasovou licenci na Evropu 2 dostal pár dnů po revoluci, zcela bez jakéhokoliv výběrového řízení a údajně zadarmo …..
Miloš Zeman je neřízená střela. Nikdy nevíte, kde udeří. Proto ho mnoho lidí zbožňuje a taky nenávidí. Vzpomínáte si, jak před první prezidentskou volbou se linulo mezi lidmi, že by bylo dobré mít v Česku osvíceného diktátora? Je tu a to hned dvakrát! Zemana přežijeme, ale dejme si záležet na jeho nástupci, aby jsme se nemuseli znovu za něj stydět!
A nezvyklá výměna velvyslanců? Nepřekvapuje mě to. Zeman potřebuje mít své lidi všude, stejně jako Babiše.
Miloš Zeman je střelou řízenou. Vladimírem Putinem.
Ne nadarmo je jednou z přezdívek pana prezidenta výstižné jméno Bimbo. Ani slon v porcelánu by nepředváděl své dobové tanečky lépe. Nepochybuji o tom, že pan Fleischmann svou misi zvládne dobře. Způsob jeho vstupu do diplomatického sboru je však poněkud „chucpe“.
„Vypuzení“ Petra Druláka z postu velvyslance je každopádně velká škoda. On už jako šéf Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) prezentoval velice objektivně „vidění světa“, které se mnohdy lišilo názorů politického mainstreamu a -mírným slovem- neadoroval ani názorům, které měl Václav Havel a zejména barbudos kolem něj. On ho totiž chtěl odvolat z funkce šéfa ÚMV jeden z předních barbudos Alexander Vondra (coby ministr obrany), ale už to nestihl, protože vláda Mirka Topolánka skončila. Pak za Lubomíra Zaorálka mu na MZV dělal náměstka, ale také musel skončit, protože se zřejmě někomu (ale ne Zaorálkovi) nelíbil. Kdyby ČSSD ho po kauze „Poche – nePoche“ nominovala na ministra zahr.věcí, tak nemusela by mít strach zda se dostane do sněmovny. Takhle to schytá i s Petříčkem. Každopádně pokud Petr Drulák „zmizí“ do zdánlivého bezvýznamna, tak to bude škoda pro férové vidění světa z České republiky. To by měli poradci prezidentovi sdělit…
Ono nejde vůbec o velvyslance Druláka, ale spíše o trafiky pro kamarády prezidenta Zemana. Pochopitelně stejně se chová i ČSSD, která už delší dobu na zaminách vládne a dosazují si tam své lidi. Slušní lidé pak raději z Černína odcházejí nebo jsou donuceni odejít, pokud se neohnou ….
Jsem spíše překvapen, že se velvyslanec Drulák diví, protože různé podobné podrazy se děly na zaminách už v době, kdy byl náměstkem.
K tomu asi nelze Popisovaný případ zcela jasně dokumentuje politizaci státní služby a zejména stav morálky na MZV, které
Co já si pamatuji, tak Drulák byl hlavním hybatelem různých rychlých vyhazovů ze zamini. Jako sosana si jej tam přivedl Zaorálek a dal mu trafičku. Drulák si tam stihl za pár měsíců nadělat tolik nepřátel, svým hulvátským chováním, že se nemůže divit, jak mu teď mažou schody.
Je naprosto jasné, že než prezident Zeman skončí svou funkcí. Musí se naše zahraniční ambasády vyčistit ve prospěch Ruska. Ćeská republika nemá vládu, vládu má Babiš , ten zetím čistí policii.
Jen tak mimochodem, v mediálních komentářích z té doby kdy bylo rozhodnuto o Drulákově odvolání (červen 2018) se dá vyčíst, proč byl odvolán – protože dostatečně na svém postě nezastupoval a nezajišťoval zahraniční zájmy a požadavky tehdejší vlády pana Babiše.. To byla, jak si každý pamatuje, ta doba, kdy se všichni jeho oponenti přes média ujišťovali, že ta jeho menšinová vláda brzy padne, Babiš skončí brzo v base, a zavládne tady pravda a láska na věky věků.
Leč nestalo se ani jedno, Babišovi se podařilo ustabilizovat sou vládu s ČSSD a i jeho obžaloba je v nedohlednu. Ale přirozeně nezapomněl na ty, kdo už ho politicky odepsali…