Komunista ze Zimbabwe o Koněvovi: Takový útok na Rudou armádu nás velmi rozzlobil
ROZHOVOR. KSČM zveřejnila dopis od komunistů ze Zimbabwe. Tamní soudruzi vyjadřují nesouhlas s tím, že radnice Prahy 6 nechala odvézt do muzea sochu maršála Koněva. „Tento útok na dějiny Rudé armády nás velmi rozzlobil,“ říká sekretář pro mezinárodní záležitosti Komunistické strany Zimbabwe Ian Beddowes v rozhovoru pro web Houpací osel.
- Naší komunistické straně jste poslali dopis že jste silně proti tomu, aby byla Koněvova socha odvezena do muzea. Jak jste se o události dozvěděli?
Komunistické hnutí je internacionální, takže jsme se o tom brzy dozvěděli z mnoha míst. Od Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) jsme zaznamenali výzvu k solidaritě a mnoho našich starších soudruhů bylo cvičeno ve Východní Evropě i Africe sovětskými instruktory.
- Jste v bližším kontaktu s českými komunisty?
Máme s nimi normální vazby přes socialistickou mezinárodní síť, ale útok na dějiny Rudé armády nás velmi rozzlobil. Se členy KSČM jsme se setkali na různých fórech od roku 2011, kdy byla zformována Liga komunistů Zimbabwe, předchůdce naší strany.
- Co zrovna vás motivovalo k tomu, abyste se vyjádřili?
Musíte rozumět tomu, že i když Zimbabwská komunistická strana byla zformována roku 2017, originální a autentické hnutí za osvobození, Zimbabwská unie afrického lidu a její ozbrojené křídlo Zimbabwská lidová revoluční armáda, byly vyzbrojovány a cvičeny instruktory Rudé armády. Dlužíme za naši svobodu od rasismu a apartheidu také Sovětskému svazu, východnímu Německu či Kubě a jiným socialistickým zemím.
- Spolupracoval někdo od vás přímo s Československem?
Ano, můj známý Mischeck Chinamasa, komunista v rámci Lidové unie tam byl vzděláván. Mám dojem, že v účetnictví. Vždycky si vzpomenu na rozhovor, co jsem s ním měl na ulici v hlavním městě Harare. Říkal: „Mluvili tam o socialismu. Vědí ale oni snad, co je to socialismus? A vědí, co je kapitalismus?“ Chinamasa vedl účetnictví naší milice, když byla v exilu v Zambii, a na čas působil jako náměstek zimbabwského ministra financí, když musela Lidová unie být v koalici s Mugabem (Robert Mugabe byl donedávna prezidentem Zimbabwe. Je zodpovědný za vyhnání bělochů a silný ekonomický úpadek země, pozn. red.).
- Co si vůbec myslíte o Mugabeho působení v Zimbabwe?
Mugabe byl po válce v Kongu podporován USA a Británií, tedy zhruba od roku 1998. Dokonce ani pozemková reforma (znárodnění farem bílých osadníků) nebyl Mugabeho nápad. To napadlo veterány z války vedené Chenieraiem Hunzvim, kteří to taky zrealizovali. On neměl jinou možnost než to přijmout.
- A byl to podle vás dobrý nápad, vyhnat bílé farmáře ze země?
Původní plán byl půdu přerozdělit pod heslem „Jedna rodina, jedna farma.“ Většina bílých farmářů měla ale více než jednu farmu o průměrné velikosti přes 1000 hektarů. Takže tehdejší komunisté včetně Hunzviho, který nám byl blízký, ačkoli naše strana ještě neexistovala, tomu plánu věřili. Měl zvýšit produkci, ne ji zničit.
- Ale zničil ji. Proč myslíte, že se to stalo? Půda přeci byla přerozdělená. Nemůžeme za to vinit jen nějaké vzdálené země na Západě.
Potom, co se to stalo, si různí služebně starší vládní úředníci a důstojníci armády zabrali zemi pro sebe a vzali si více farem. Také začali vyhánět bělochy úplně, což taky nebylo naším záměrem a my jsme proti tom protestovali.
- Dnes se děje něco velmi podobného v Jihoafrické republice. Půda je taky odebírána farmářům na základě rasového klíče. Jedním z protagonistů je mladý předák Julius Malema, kterému říkají jihoafrický Chávez. Je toto přerozdělování dobrá cesta?
Bojíme se, aby půda nepřipadla černošské buržoazii a náčelníkům místo zemědělců. Malema je populista. Poté, co působil v Africkém národním kongresu (strana Nelsona Mandely, která se ale po jeho smrti sklání víc k autoritářství a socialismu), zná jazyk obyčejných lidí a ví, jak se k nim přiblížit. Je to ale podvodník.
- Co si myslíte o vzrůstajícím vlivu Číny v Zimbabwe?
Prezident Si je mi sympatický, ale v Africe je to složitější. Čínská vláda s námi teď dělá lepší smlouvy než Západ, ale je tu problém se spoustou byznysmenů z Číny. Mluvím o tom, že lidem neplatí dobře a když jsou nemocní, nemají odpovídající zabezpečení. Někteří z těchto byznysmenů jsou i z Tchaj-wanu a Hongkongu. Těží hlavně nerosty, ale narozdíl od Západu aspoň investují do infrastruktury. Jejich pomoc se ale v Zimbabwe často rozkrádá s pomocí místních úředníků. Pak také v poslední době slýcháme o špatném zacházení s Afričany, kteří jsou na práci v Číně, a dnes jsme dokonce slyšeli o tom, že za tím stojí centrální vláda.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Pro laika je mnohdy nemožné dobrat se pravdy, říká vědec
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
k článku: projel jsem Rhodesii v roce 1971. nádherná a hlavně úrodná země. všude ochota a úsměv. nebyl tam „Aparthaid“ jako v JAR. země vyvážela tabák, čaj, dokonce i maso nebývalé kvality. po školení teroristů na východě, padla jako první!
proč? protože se měli všichni dobře. a zasít myšlenku o ještě lepším životě kde vše bude všech, je u černochů velmi jednoduché. A komunisté jsou dogmatici a poradili si tam velmi dobře. Škoda tak krásné zemi. vzpomínám…..
Když stejný text dáte na Neviditelného psa nebo REFLEXU, tak budete překvapený odezvou českých Mugabeů.
Spojené království po celou dobu existence považovalo Republiku Rhodesii za vzbouřenou kolonii a referovalo tak o ní ,stát byl pojmenován po Cecilu Rhodesovi, majoritnímu vlasníku Britské Jihoafrické kolonialní společnosti, z jejíž iniciativy byla tato oblast okupována . a byla mezinárodně neuznaný stát, který vznikl jednostranným vyhlášením nezávislosti na Velké Británii
Takže stim všichni se mněli dobře a svobodně nechali si prodat pohádku že ne někde sakna drhne.
Tak tam byl taky problém, že šlo o režim faktické nadvlády bělošské menšiny (to víceméně přetrvalo až do začátku té Mugabeho éry v roce 1980) a Velká Británie jistě taky brala ohled na ostatní africké, černošské státy (včetně třeba členů Commonwealthu) a vůbec širší mezinárodní společenství. Jinak ta Rhodesie udržovala čilé styky s Jihoafrickou republikou (pod vládou apartheidu) nebo počátkem těch 70.let ještě taky salazaristickým, resp. postsalazaristickým Portugalskem, které samo tehdy i vojensky potíralo protikoloniální odboj v sousedním Mozambiku, příp. jinde v Africe (jako taky ne v tak vzdálené Angole, nebo tzv. Portugalské Guinei – posléze Guinea-Bissau)…
V čem je to dnes u bílých v ČR jiné? Tady lidé prodají svou svobodu a veřejné peníze za koblihy a jízdné zdarma.
A ještě nadávají těm, kteří na to upozorňují.
Pán starosta Prahy 6 Ondřej Kolář má můj skutečný obdiv. Nasral všechny soudruhy světa. To se málo komu povede!