Komunista Černý se postavil proti snahám o snížení ruských diplomatů v ČR. Svěřil se s tím kremelskému Sputniku
GLOSA. Poslanec a zastupitel Olomouckého kraje za KSČM Alexander Černý poskytl minulý týden vyjádření propagandistickému Sputniku. V něm se vymezil vůči návrhu poslance Ivana Gabala na snížení počtu zaměstnanců ruské ambasády. Černý si s ruským propagandistickým médiem rozumí dlouhodobě.
V současné době je v ruských diplomatických službách v Česku 140 lidí, podle lidoveckého poslance Ivana Gabala je to neodůvodněné a příliš vysoké číslo, maximum by podle něj mělo být někde kolem 45.
Gabal proto napsal oficiální dopis ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, který by podle něj měl vyzvat Rusko k dobrovolným personálním škrtům. Lidovecký poslanec poukazuje i na zprávy českých tajných služeb, které popisují, že se Rusové zdaleka nevěnují jen diplomatické a konzulární činnosti.
Žádný div, že proruským politikům a komunistům se Gabalův postoj nelíbí. Mezi prvními se ozval poslanec za KSČM a zastupitel Olomouckého kraje Alexander Černý. Jako ideální platformu zvolil českou verzi Kremlem placeného webu Sputniknews.com.
Nesouhlasím ve všem
„Já pochopitelně s panem Gabalem zásadně nesouhlasím, nesouhlasím s ním prakticky ve všem,“ řekl pro Sputnik místopředseda sněmovního výboru pro obranu Alexandr Černý (KSČM).
„On velice rád zaměňuje příčinu za následek. To je typické nejen pro pana Gabala, ale i pro ostatní šiřitele dnešní moderní demokracie. Pan Gabal navíc velmi dobře ví, jak se vytvářely zahraniční vztahy mezi naší republikou a Ruskou federací,“ tvrdí Černý.
Gabal podle něj „chce za každou cenu podpořit svůj proamerický postoj, vyjádřit nějakou sounáležitost s chudáky Američany“. Černý naráží na fakt, že se Gabal „inspiroval“ výzvou ruského prezidenta Putina, aby USA snížili o 60 % počet svého sboru na ambasádě v Moskvě.
„Je to bohapustý nesmysl a dávat to do souvislostí právě s tím, co udělal prezident Putin, nebo s tím, co hodlá udělat, je úplně nesmyslné — tam je to přesně opačně,“ zlobí se pro Sputnik Černý.
Z Černého vyjádření není však příliš patrno, co jimi chtěl říci, jelikož neobsahují žádnou logickou linku. Pro potřeby Sputniku jsou však dostačující – nechybí radikalismus, odsudek proamerických postojů a chvála Putina.
Politická škola v Bratislavě
Černý je zájmu ruských médií těší již poměrně dlouho. Vedle pravidelných vyjádření pro Sputnik například v roce 2014 poskytl ruské televizi První kanál rozhovor k anexi Krymu.
„Pokud je to, co se odehrávalo v Kyjevě legitimní, tak je legitimní i to, co se odehrávalo na Krymu,“ netajil se svým přesvědčením Černý v souladu s rétorikou Putinova Ruska.
Alexander Černý patří ke sněmovním veteránům. V roce 2002 byl poprvé zvolen do Sněmovny. Mandát obhájil i v letech 2006 a 2013. Letos je lídrem komunistické kandidátky v Olomouckém kraji.
Černý je členem výboru pro obranu a bezpečnost, ale není to jediný důvod, proč má blízko k vojenské tématice. V době komunistické vlády absolvoval roční důstojnickou školu leteckou a ve studiu pak pokračoval na Vysoké škole politické v Bratislavě ( ukončil ji v roce 1979). Od té doby se živil jako voják z povolání; v Československé lidové armádě setrval do roku 1990.
Od roku 1990 jej živí strana. Stal se předsedou Okresního výboru KSČM v Olomouci, členem Ústředního výboru KSČM a členem Výkonného výboru ÚV KSČM. V letech 1994 – 2006 zasedal v Zastupitelstvu města Olomouce a od roku 2000 zasedá také v Zastupitelstvu Olomouckého kraje.
Nejen Černý má ke Kremlu blízko
K ruskému vidění světa mají velmi blízko i další čeští politici. Příkladem je i bývalý komunista a současný senátor za Severočeši.cz Jaroslav Doubrava nebo komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Ten má navíc prokazatelné kontakty na proruské separatisty na východě Ukrajiny.
Byl i jediným politikem, který se zúčastnil slavnostního otevření Českou republikou neuznaného Doněckého konzulátu v Ostravě. Konzulát byl letos v červenci krajským soudem v Ostravě zrušen.
Související články
Pro noty, nebo na výlet? Radim Fiala na návštěvě ruského parlamentu a ministerstva zahraničí
BIS varuje před ruskou propagandou. Komunistický poslanec Ondráček ji šíří, přitom ale kontroluje BIS…
Kromě komunistů se rétoriky Kremlu drží i jiné antisystémové strany. Proti nápadům na snížení počtu členů ruské ambasády v Praze se otevřeně postavil například šéf strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
A co ještě ten zlý Okamura provedl?
Opět se musím vrátit k vtipu ze šedesátých let,“ Brežněv si v Moskvě kýchl a Novotný se v Praze pos-al“.Pan Okamura by se měl více zajímat o Japonsko a napomáhat vzajemným vztahům s Ruskem.Válečný štváč I. Gabal má velmi nevhodnou rétoriku,ale to bývá u menšinových jedinců,kteří si myslí,že slyší trávu růst.Je zřejmé,že Rusko má předimenzovaný počet svých diplomatů v ČR,může to být pro ně školící středisko pro nastávající ambasadory.V Polsku jim to určitě nejde provádět a náš min.zahr.p.Zaorálek jinak kdysi vysokoškolský pedagog ,který učil marx-leninismus na VŠB v Ostravě ,NEBUDE PŘECE RUSKOU AMBASÁDU LIMITOVAT.Jak to požaduje svými zlostnými invektivami menšinový intelektuál, jakým je I.Gabal.Může mít pravdu v tom,že tito stážisti se zabývají nějakými „NEVINNÝMI“ hrátkami a loví naše malé ryby ale i cizince,kterých je během roku u nás dost.Toho by měl využít rezort p.Zaorálka ,nebo i jiné naše služby ke studiu profilu těchto mladých ruských diplomatů,vždyť naši činitelé jsou doma a mají skvělé příležitosti k sondážím a to je k nazaplacení..