Kolik je 2 – 2 × 2 + 1 = ? Matematická úloha pro český odchod z Evropské unie
Lidská paměť je krátká, proto je dobré připomenout, že hnutí ANO a Andrej Babiš osobně do politiky vstupoval s mantrou boje proti „zkorumpovanému matrixu“ a proti „tradičním stranám“. Výsledkem je Babišova příchylnost ke komunistům, k Miloši Zemanovi, názorové souznění s Václavem Klausem mladším i starším a spolupráce s fašizoidní Okamurovou SPD.
Důsledkem toho všeho může být, že se v Česku otevře možnost referenda o vystoupení z Evropské unie. Respektive – diskuse o obecném referendu už otevřena je. A je až děsivé, s jakou samozřejmostí se už o možnosti vystoupení z EU mluví v politice i v hospodách.
Upalte ty čarodějnice
Komunisté a SPD nepokrytě tlačí na to, aby zákon o obecném referendu umožňoval právě i hlasování o takto závažných zahraničně-politických otázkách.
Lid má podle nich právo ptát se na vše a hlasovat o všem. Hrůza domyslet, kam až by toto „vše“ mohlo dojít.
Pro referendum o EU jsou i Piráti, s alibistickým dodatkem, že oni by ale vedli kampaň proti odchodu.
Babiš zatím možnost plebiscitu o „czexitu“ odmítá. Politické ústupky ho ale nakonec mohou dotlačit k tomu, že uhne. A pak bude jedno, zda vypsání takového referenda bude podmíněno sesbíráním sta tisíc nebo milionu podpisů.
Protože to už nepůjde o rozumné argumenty, ale o pocity a emoce. A ty mají – jak ukázaly i prezidentské volby – nyní v Česku navrch.
Nepomůže snášet rozumné argumenty typu: EU nám přináší víc než bere, i díky členství v EU vzrostla v Česku životní úroveň i výkon ekonomiky, snížila se míra chudoby, vystoupení z EU by znamenalo překážky pro život i studium na západě, odchod investorů, nižší konkurenceschopnost…
Pěkně to i v grafické podobě shrnul Petr Honzejk v Hospodářských novinách. Problém je v tom, že drtivá většina potenciálních zastánců czexitu na takové otázky zareaguje prostým a upřímným: „No a co?“
Czexitáři nechtějí v zahraničí studovat, nechtějí tam ani pracovat. Do zahraničí pravděpodobně vyjíždějí jen minimálně, dávají přednost domácí dovolené, nepotřebují tudíž v zahraničí telefonovat za stejných podmínek jako doma, nevadí jim možné obnovení hranic, nepotřebují v cizině zdravotní či diplomatickou pomoc.
Sami pravděpodobně s cizinou neobchodují, nic nevyvážejí, nepodnikají. Uniká jim příčinná souvislost mezi ztrátou české konkurenceschopnosti, odchodem investorů, obnovení obchodních bariér (v zemi, kde 84 % vývozu míří do zemí EU) a faktem, že kvůli tomu (ne kvůli přílivu imaginárních migrantů) s vysokou mírou pravděpodobnosti přijdou o práci.
Což je asi tak to jediné, na co mohou slyšet a co by měli pochopit.
Zachrání nás lithium?
Sny o soběstačnosti, o zlatých českých ručičkách, které si ve zlém světě poradí samy, jsou pohádky jak z poválečných let, kdy Československo pod dohledem soudruhů z Moskvy odmítlo Marshallův plán.
Jak to pak dopadlo, víme všichni. Nebo bychom to vědět měli. Snad jen, že bychom tu všichni zbohatli na těžbě lithia?
Argument, že o našem vstupu do EU přeci také rozhodlo celostátní referendum, je sice pravdivý, ale doba se od roku 2003 dosti změnila.
Nežili jsme v zajetí sociálních sítí, řetězových mailů plných poplašných zpráv, vylhaných informací, dezinformačních webů, českých politických přisluhovačů Kremlu, propagandy a hybridní války, kdy je zjevným zájmem Ruska rozklížit EU a NATO co to jen půjde.
Brexit je do značné míry právě důsledkem vylhané kampaně, prohraného boje faktů s emocemi.
Kdyby britský premiér David Cameron naslouchal svému mnohem slavnějšímu a úspěšnějšímu předchůdci Winstonu Churchillovi, nikdy by se do hazardu, jakým bylo hlasování o brexitu, nepouštěl. „Nejlepší argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem,“ pravil Churchill (a to měl to štěstí, že nezažil kvalitu „diskuse“ na sociálních sítích).
Domácí politici a obdivovatelé Miloše Zemana se zase mohou inspirovat jeho slovy, která pronesl 21. ledna 1992 jako poslanec (to, že citoval psychiatra Cyrila Höschla, jejich dopad neumenšuje, naopak):
„Tato země v této době prochází rozumovou, mravní i citovou krizí. Zamýšlíme-li se hlouběji nad tím, jak k této krizi došlo, proč právě teď, musíme si připustit některá velice nepříjemná, ale bohužel pravdivá fakta. To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt.“
Riziko ruské rulety
Nám ostatním může stačí třeba Facebook. Hlasovat o tak komplexní, komplikované a pro budoucnost tak zásadní otázce jako je členství v kultivované, předvídatelné, mírové a prosperující Evropě? V Česku, v zemi, kde významná část národa nedokáže správně vyřešit početní úlohu 2 – 2 X 2 + 1 = ? To opravdu není dobrý nápad.
Hráči, kteří mohou utnout stále hlasitější nesmyslnou a nebezpečnou debatu o czexitu, jsou dva. Na jedné straně Andrej Babiš, na straně druhé demokratické strany, které s Babišem (nikoli s hnutím ANO jako takovým) odmítají vládnout. Někdo z nich bude muset ustoupit.
Brát si za rukojmí riziko, že lid dostane šanci vyřídit si to s mýtickým „zlým Bruselem“, co domněle může za vše špatné v jejich životě, i za to, co se v něm ještě nestalo, je doslova ruská ruleta s naší budoucností.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Buďme k sobě upřímní. Kdo je tady udavač – práskač – bonzák?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
60 komentářů
Sice hluboce pravdivý článek, ale ti, kterým patřil a kteří by si jej měli přečíst, a to několikrát, na hlídacího psa nechodí a články v něm nečtou. Ti čtou Sputnik, Aeronet, Parlamentní listy atd. A i kdyby snad přece jen někdo z těch, kterým byl tento článek určen, na hlídacího psa nějakou náhodou zabloudil, tak bude věnovat spíše pozornost příspěvkům ruských trollů v diskuzi pod tímto článkem, které se zde jistě dříve nebo později objeví. Co s tím?
Arogance je parukou k zakrytí duševní pleše.
Blábol Roberte A zaase jen Blábol !!! Je to tvoje řemeslo ale děláš ho blbě !
1) Píšete jako prase, s prominutím. Osmileté dítě by se tomu vysmálo.
2) Váš způsob, jakým nesouhlasíte s článkem očividně zavání arogancí. Jediné, co může vzbudit jsou emoce. Neargumentujete, jenom útočíte.
3) Autorovi tykáte. Pokud by to byl váš známý, nebo kolega, pak by bylo ohleduplné mu svůj názor sdělit osobně.
Napadá mě, že se nám tu líhne profil člověka, o kterém se článek několikrát zmiňuje.
Buďte shovívavý, pokud dáte na prognózu Josefa původního, tak se zřejmě stalo a co chcete po ruském trollovi, který si článek výše uvedený překládal na Googlu. Snad nemusím dokladovat nepřesné gúglí překlady.
Kdyz uz si s autorem tykate, jiste vam nebude cinit potize vypsat tak tri ctyri duvody, ktere vas vedly k oznaceni textu za blabol. Skutecne mne zajimaji vase argumenty, protoze byt s panem Brestanem souhlasim, nemohu vyloucit, ze se oba pleteme, a rad bych znal i nazory – ovsem podlozene fakty – strany druhe. Dekuji.
Řeknete nám prosím kolik je 2 – 2 X 2 + 1?
2 – 2*2 + 1 = 2 – 4 + 1 = -1
🙂
Ono zase není tak jednoduché, když už se zase tak oslavuje export do EU, dovolil bych si citaci ekonoma pana Kohouta z nedávného rozhovoru na
„Intervence ČNB proti silné koruně byly obrovskou dotací pro montovny.“
A rozumějme tím právě montovny pro export do EU, a dost často se zahraničními investory. Ekonomicky vzato, ten vysoký export do EU neprobíhá protože jsme členem EU, ale právě proto že to je pro producenty v západních státech levnější takto nakupovat hrubé meziprodukty z našich montáren , zvýšenou přidanou hodnotu si dodělat a finální zisk si inkasovat doma…Není vyloučeno – (nějaký ekonom by to třeba spočítat dovedl), zda by tento způsob exportu naopak ještě nevzrostl pokud z EU vystoupíme – protože potom by nejen v těch našich montárnách mohli platit ještě nižší platy, a navíc by u nás neplatila řada omezujicích a produkci zdražujících pravidel EU.
Mimochodem, jaksi taksi to souvisí s oním matematickým příkladem v titulce – a pokud jí skutečně většina lidí u nás neumí spočítat, kdo za to v našem školství může. (Btw jak se to vlastně zjištovalo?)
Protože schopnost správně spočítat ten příklad nezávisí na žádném kreativním myšlení, ani na něčem podobném jak se dnes doporučuje, ta záleží čistě na našprtání a řádném nadrilování jedné matematické poučky o prioritě operátorů. Způsob výuky, který byl u nás za socíku preferován, takže tehdy většina i absolventů ZŠ by tento příklad spočítat dovedla, ale dnes upadá, právě s ohledem na novodobém západním dogmatu že se studenti nemají šprtat fakta, ale hledat vztahy. Jenže právě ten, přebíráme právě ze Západu a EU.. Což má pozoruhodný dopad – totiž počet lidí kteří se mohou živit „přemýšlováním“, (jakéhokoliv druhu) je ekonomicky omezen – třeba proto že jsou často placeni z veřejných zdrojů – ale potřeba míst v těch montárnách (samozřejmě za nízké platy a náklady) – je v globální ekonomice stále vysoká. A pokud budeme příliš „EU“, tedy drazí, tak si to ti západní finální producenti dovezou raději třeba z Číny…
„Montovna Škodovka “ láme rekordy v roční výrobě os. automobilů.
Mzdy ve Škodovce narušují průměrné dělnické mzdy .
Škodovácké odbory jsou v kolektivním vyjednávání sebevědomé.
To vše jen proto , že se jedná o „montovnu „?.
Není termín montovna poněkud transformován ve svém významu ?
Zkuste tento článek napsat do Parlamentních listů.
Tam vám odpoví fšichni (to f je tu záměrně), kteří neumějí vypočítat 2 – 2 X 2 + 1, takovými hnusy a takovým slovníkem, že vás budou obcházet mrákoty.
Zároveň ale zjistíte kolik takových je – mraky!
Stačí parafrázovat výrok Churchila: „Nejlepším argumentem proti referendu je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem“ a nebo si přečíst „diskuse“ na sociálních sítích.
Já bych klidně uvítal referendum o výstupu z EU, ale jenom tehdy, pokud by většina národa věděla, jaké přínáší EU výhody/nevýhody, jaké kompetence vůči ČR má Evropská rada, komise, parlament a rada EU. A zároveň bych musel vědět, jaký plán B mají politici – co chtějí dělat potom, až ČR vystoupí z EU. Na příkladu VB je vidět, že ona sama neví, jak má jednat z EU, protože plán B vůbec neměla.
Ano, máte pravdu, skutečně ten plán B Británie neměla. Měl jsem možnost sledovat diskuze na BBC a mé dojmy potvrzují to, co píšete. Tipuji, že s Velkou Británií to dopadne asi takto: Velká Británie sice formálně z EU vystoupí, ale ve skutečnosti v ní zůstane, pouze se nebude moci podílet na rozhodování o tom, co se v EU děje a bude dít. Velká Británie bude asi v podobné situaci jako Norsko. O brexitu se na BBC během mého pobytu hovořilo každý den, ale nikdo jakoby nevěděl, jakým způsobem jej provést, aby Velká Británie z EU vystoupila, ale zachovala si výhody členství v EU. Myslím, že se něčemu takovému říká kvadratura kruhu.
Mimochodem, asi jste zapomněl dodat, nejen že „..VB se nebude moci podílet na rozhodování o tom, co se v EU děje a bude dít“, což taky hlavně znamená, že pro ní v Bruselu vyhlášené nařízené normy a rozhodnutí nebudou platné. Už na tom co mohou zrušit zpětně, mohou jenom vydělat, s ohledem na to co se chystá v EU do budoucna (společné daně, společná armáda, nová jednotná azylová politika,.. atd) je to k nezaplacení–
Mýlíte se pane. Pokud si Velká Británie bude chtít zachovat výhody členství v EU, a to ona chce, bude muset i ty EU stanovené normy, nebo alespoň velkou většinu z nich, dodržovat. Nebude se však moci podílet na jejich tvorbě.
Problem je v tom, jak se pise v clanku, ze fakta velkou vetsinu lidi nezajimaji. Roste mnozstvi lidi, kteri voli z protestu, vize, na kterych by se spolecnost mohla shodnout, se vytraceji, at uz vinou jejich dosazeni („Zpatky do Evropy“, „Chceme do NATO“) nebo neschopnosti politiku je deklarovat. Pak neni divu, ze uprazdnene misto vyplnuje pocit frustrace pohaneny vetsinou zavisti. V Cesku ma temer kazdy skutecne siroke moznosti sve ambice naplnit (a pokud je mu zeme mala, neni problem odejit kamkoliv jinam a pak se zase svobodne vratit) a tak je mira toho, co jsme dosahli, z velke casti prave odrazem nasich schopnosti. Je ovsem smutne, ze pripadny nesoulad mezi dosazenym stavem a nasimi predstavami nas nestimuluje k vyssi aktivite, ale ke snaze hledat vnejsi priciny namisto vnitrnich rezerv. Existuje ovsem i druha moznost, jak snizit rozdil mezi moznostmi, ztelesnenymi tim, co dosahli lide v mem okoli, a vlastnim neuspokojivym stavem. Tato moznost tkvi v obecnem snizeni kvality zivota a satisfakce z horsich casu, postihujicich bez rozdilu vsechny (znama radost z uhynyti sousedovy kozy). Jinymi slovy, negativni ekonomicke dopady vystupu z EU mohou byt pro mnoho volicu, zvlaste tech, kteri voli protestni strany, (komunistickou, SPD a do jiste miry i ANO), motivaci, nikoliv duvodem k volbe pro setrvani.
Pane Zdenku, lajky se tady nedávají, takže slovně: skvěle napsáno! 🙂
Naprostý souhlas, ta podrobná analýza EU výhody/nevýhody by se udělat měla. Jen bych tedy upozornil, že ta situace není statická, ale dynamická, a spíše se vůči nám zhoršuje, a je nutno participovat i blízkou budoucnost.
Dejme tomu
– jaké dopady u nás, politicky, finančně i bezpečnostně, bude mít nyní v Evropském parlamentu projednávaný Dublin IV?
– jsou stále zajištěna deklarovaná práva pro všechny občany a subjekty EU stejně, nebo dochází v některých státech k jejich omezování? Tady narážím třeba na situaci ve Francii
– jaké dopady pro nás bude mít přijetí eura a vstup do eurozóny
– jaké dopady pro nás bude mít stále diskutované vytvoření „tvrdšího jádra EU“ – a) pokud v něm budeme, b) pokud v něm nebudeme. Protože i když v něm budeme, musíme počítat s tím že si stejně z naších zájmů nevyjednáme nic, ale dopadnou na nás jen další povinnosti
– jaké dopady pro nás bude mít rovněž plánovaná – ve středním horizontu přeměna EU na federaci. Chceme se stát její součástí?
Jinak, pokud bych odpověděl na Vaší otázku, „.. jaké kompetence vůči ČR má Evropská rada, komise, parlament a rada EU“ Samozřejmě, zcela absolutní co tyto instituce odsouhlasí, to ČR musí splnit, k tomu jsme se zavázali při podpisu Lisabonské smlouvy. Trošku složitější je nutné si uvědomit, že některé z těchto institucí nejsou „centrální úřady které něco nařidí“ – ale skutečně v nich mezi sebou jednají (a hlasují) určení zástupci jednotlivých států. Ovšem, poměr našich zástupců je tak malý – a naše skutečné zájmy západní státy tak nezajímají, že vždy prohrajeme a vždy se musíme podrobit..
Jake jsou to ty „nase zajmy“, co nemuzeme vyjednat a jsou tak zasadni?
No, je to jednoduché:
1) neexistence dvojího metru (např. v potravinách)
2) svoboda slova – ne jako v německu a francii, švédsku atd.
3) svrchovanost státu – nebýt vazalem ani kolonií
A našlo by se jich více.
Je fakt, že odchod z unie by byl bolestivý. Ale je také fakt, kdo nás dostal do stavu, ve kterém se náš stát nachází. Unie a první vlády po roce 89′ Nic nepotřebujeme jen strategické investory. To byl základ konce našeho průmyslu. Přišli a za děravý groš skoupily naše podniky, které vybrakovali a následně zavřely. Tak se likviduje konkurence. Daňové prázdniny nás poslaly ke dnu také. Nyní je naše ekonomika tažena montovnami a to je konec. EU nás nutí svými směrnicemi ke všemu, co se jí zlíbí a my musíme vše přijmout. I když to je proti našim občanům. Nikým nezvolený parlament nám diktuje co musíme (!) přijmout, jinak přijdou sankce. Tohle je diktát větší, než jsme tady měli. Nedá se nic prosadit, co by bylo pro náš stát výhodnější. Takhle vznikla třetí říše, bez jediného výstřelu. Navíc migrace, která pohltí celou Evropu a dojde na zánik všech náboženství, kromě jednoho. Tohle jsme chtěli? Omyl, který nás přijde draho.
Chápu vás správně, že srovnáváte situaci v Německu těsně před nástupem Hitlera k moci se situací v současné Evropské unii? A Evropskou unii vidíte jako příčinu masové migrace? Názor na tyhle vývody ať si udělá každý sám…
Já nepřirovnávám nic k ničemu. Ale když nějaký politik veřejně pozve do SVÉ země migranty, tak by se měl o ně postarat a když vidí ten chaos a doslova invazi migrantů, tak se má podle vás zachovat tak, že je bude násilím vnucovat jiným a ještě za cenu sankcí v případě, že je nechtějí? To není migrace, ale invaze a jako takové se k ní musíme postavit. Zastavit za jakoukoliv cenu. Není možné, aby Evropa přijala miliony lidí a sama poslala své občany do jejich područí. Dost toho, že jsme již dnes v područí EU na čele s Německem. Stačí se podívat po Evropě. Co se tady děje je konec soužití mezi lidmi. Všude jen příkazy a směrnice, co musíme přijmout. To, co chceme my je nepodstatné a návrhy z naší strany jsou jen cár papíru hozený do větru. Tohle má být korektnost unie? Bohužel jsme malý stát a takové jsou přehlíženy a jen se musí podřídit. Co nám v tomto státě patří? Skoro nic. Co neskoupili zahraniční kupci, to jsme dali církvím. Říkám dali i s finanční odměnou – jinak se to nedá nazvat, protože už od vlády Marie Terezie měli pozemky a vše ostatní v užívání, ale ne ve vlastnictví. Je to jediný subjekt, který dostal finanční náhrady za něco, co mu nepatřilo. Ale to je již pasé.
Jsem presvedceny o tom, ze Ceska republika se nachazi ve vytecne situaci v porovnani s rokem 1989. Jiste, je co zlepsovat, chyby byly a nebylo jich malo, ale to patri k zivotu. Muzete napsat par prikladu „vybrakovani“ prosperujicich ceskych podniku zahranicnimi investory? Ktere z nasich firem byly koncem 80. let vaznymi konkurenty firem zapadnich? Neznam parlament, ktery nebyl nikym zvoleny, ktery mate prosim na mysli? Nebylo by presnejsi misto „EU nas nuti…“ napsat „Prostrednictvim EU si nutime…“?
Stalpy, váš základní problém spočívá v tom, že si myslíte, že je lepší nechat si diktovat někým, koho nemůžete ovlivnit, než zůstat v EU a mít možnostdění v EU ovlivňovat. Že je nás málo? Ale v tom je umění politiky – hledat spojence pro svoji vizi a zlepšovat možnost, jak události ovlivnit.
Pokud vystoupíme z EU a budeme chtít zůstat v EFTA (Evropská zóna volného obchodu), budeme si muset vyjednat řadu smluv a dohod. Přitom naše vyjednávací pozice bude podstatně slabší než pozice Švýcarska, které vyjednávalo dvacet let. A stejně budeme muset přijímat evropské zákony (ovšem už bez jakékoliv možnosti je ovlivnit) a navíc platit EU peníze.
Pokud nebudeme chtít vstoupit do EFTA, uvalí na nás EU (do které exportujeme 84 % výrobků) cla, opustí nás investoři, noví k nám nepřijdou a ocitneme se na okraji Evropy. Bohužel na tom východním okraji.
No…. měl jsem takový sen . Po roce 89 jsem se ocitl na nádraží. Čekal tam vlak , směr „Hostina, orgie, ráj … “ . Strašně moc jsem chtěl v tom vlaku být. Dřel jsem, abych si do něho mohl koupit lístek. Byl drahý, ale nakonec mi dali slevu . Ze známosti. Tak jsem nasednul a jel. Vlak nabíral rychlost, ale ouha, najednou mne posílají do vagónu 2. třídy. To se mi moc nelíbí, o tom nebylo v jízdním řádu nic. A ejhle, konečná stanice se už taky mění. No nic, jdu za strojvůdcem a chci se s ním domluvit ať změní směr a jede tam kam měl. Smůla, strojvůdce nechápe co se mi pořád nezdá … No nic, tady nepochodím. Zkusím zatáhnout za záchranou brzdu. Třeba mu to pak dojde…. Sakra, zůstala mi v ruce. Nefunguje. ( Lisabon a veto ) Co teď ? Dozvídám se, že na hostině budu za obsluhu a při orgiích budu dělat eunucha. No tohle … ! Co s tím teď ? Mám vyskočit s tím, že budu pár let na JIPce ? Nebo mám jet dál ? Poraďte …
Není snadné soupeřit s J. CH. Andersenem, ale pokud se budete snažit, tak po nějaké době budete mít čáku konkurovat našemu pohádkáři A. Babišovi, ten se zatím jednostranně věnuje pohádkám z oblasti ornitologie, ale je v tom dost úspěšný, lidi mu jeho pohádkám věří stejně, jako malé děti na Ježíška. Zatím máte společný grunt (snění), ale musíte přidat a více svoje pohádky publikovat a chodit s nimi mezi občany a třeba něco rozdávat (koblihy to být nemusí), co mají lidé rádi.
Tak pozor . … Mistr A.B. je uplne jiny level. Na toho zatim nemam, ale budu se zdokonalovat. Slibuju !
Nikým nezvoleny parlament je pěkná blbost. odkud jste čerpal?
Josef původní napsal – reaguji
Otroci serverů Sputnik, Aeronet, hlavně „přispěvují“ na Parlamentních listech. Ale většina voličů Zemana nečte vůbec nic. Ti koukaj na Ulici, Ordinaci v Růžové zahradě, na „vyvážené“ besedy na Barandově a na vaření.
Pak něco zaslechnou v práci, hospodě a ve zprávách na ČT1. A to je celá jejich politická příprava. Takhle připraveni budou i na referenda.
Protože dnes platí:
Nec audiendi qui solent dicere, Vox populi, vox Dei, quum tumultuositas vulgi semper insaniae proxima sit.[3]
Český překlad:
Nenaslouchejte těm, kdož tvrdí, že hlas lidu je hlasem Božím; vždyť zběsilost davu je vždy velmi blízká šílenství.
I voliči Zemana přece jen něco čtou. Pokud nečtou Sputnik, Aeronet a Parlamentní listy, pak čtou deníky Blesk a Aha. A před zprávami na ČT 1 dávají přednost zprávám na Nově, Primě a Barrandovu. Jinak jste ty voliče Zemana celkem vystihl.
Já to jinak nevidím.
Ano, 100 hloupých ukřičí jednoho chytrého. Ale zase naopak 1 chytrý zmanipuluje 100 hloupých.
Všichni lidé nejsou hloupí a ti so staví sami na piedestal moudrosti zcela bezpečně moudří nejsou.
A pamatujte:
Stáří nemá patent na moudrost.
Pardon zapomněl jsem u latinského „bonmotu“ uvést autora: Alcuin
Proč napadáte lidi, kteří nesouhlasí s tím co vy? Myslíte si že v EU je vyšší vzdělanost, co Itálie, Španělsko, Řecko atd. Osobně jsem se přesvědčil, že na jihu Evropy ani často neví kde Česko je. Znají většinou akorát naše sportovce. Co Anglie tam také lidé neumí počítat, protože se rozhodli pro odchod. Zkrátka pro všechny země a občany členských států to není vždy výhodné. Pro podnikatele ano. Ale pro naprostou většinu občanů Česka to není výhodné. Chápete? To že obviňujete z hlouposti lidi, kteří mají jiný názor než vy je smutné. Myslíte že tímto lidi přesvědčíte? Haha. Spíše se podílíte na rozdělování společnosti. Myslel jsem si že na HP nepřispívají pouze jednostranní lidé. No co na to říct. Ještě jednou, je to smutné takto stranit, obviňovat a odsuzovat druhé. No nic, je to Váš jednostranný názor. Na rozdíl od Vás vám ho neberu. A názor že ty druzí řeknou pouze „No a co“ je chabé. Myslím že, lidi kteří to řekli zjistili že nemá cenu se s Vámi bavit. Pokud vše berete pouze takto. A jiný pohled neuznáváte.
Prosim napiste mi nekolik duvodu, proc pro vetsinu obcanu Ceska neni vyhodne clenstvi v EU. Bylo by skvele, kdyby jste to mohl demonstrovat na prikladech zemi, ktere v EU nejsou, jejich podnikatele tim trpi, zatimco „naprosta vetsina obcanu“ diky tomu prosperuje.
Poděkujte Klausovi za to, jak vás vzdělal!
Hovoříte o jednostranném pohledu, ale nějak jste minul, že nejde o názor, ale fakta. 65 % podniků je zavislých na automobilovém průmyslu a tyhle firmy buď odejdou, nebo krachnou.
Stačí se podívat, jaký poplach vyvolává otázka oddělení Katalánska mezi místními firmami.
Možná toužíte po životní úrovni Běloruska nebo Moldávie…
Lidi nejsou možná hloupí, ale lid je možné manipulovat velmi snadno…
K článku R.B. si dovoluji učinit příměr. Řekl bych, že se snažil nastavit reálné zrcadlo. Sklízí kritiku těch kteří byli rozhodnuti za prezidenta zvolit kupř. od J. Jágra.
Zřejmě si jen málokdo uvědomuje nebezpečí z hodnocení (zde politické prozřetelnosti) podle Volaira. Spočívá v rozhodování podle 3 zásad nevědomosti
1) – když se neví nic…
2) – když se dobře neví, co se ví či má vědět…
3) – když se ví něco jiného, než se má vědět…
Tím v žádném případě nehoruji pro volbu Parlamentem – volbu zákonodárců vybraných podle stranických preferencí!
Na Sbohem.
Vy semelete hrušky s jablky a ještě to okořeníte vlastní omáčkou. Tady přece nejde o urážení zmiňované části lidí ač je jich většina, tedy těch co jdou k volbám. Jde jen o to, že pak takovíto lidé s jejich rozhledem a angažovaností, kteří se zajímají o politiku jen pár dní před volbami volí v přímých volbách a referendech.
Vždyť všichni víme jaké složení voličů posílá Brity z EU.
Pokud se nemýlím, spekuluje se ale také, že k tomu mohl přispět postoj, který naznačila sama Alžběta II. Tím tedy vůbec nechci tvrdit, že by zrovna ona musela být nějak příliš kompetentní; ale kdyby se tu NÁHODOU hájilo nějaké elitářství vůči OBJEKTIVNĚ demokratičtějšímu principu všelidového referenda, tak zrovna ona přece patří k těm elitám největším – od narození a s pojistkou stovky let dozadu…
Zabrousil jsem na tento web a to co píše autor se mne hluboce dotknulo a zcela jasně to ukazuje proč lidé jako on nic nechápou . Nejsem zahořklý, mám se v životě dobře a užívám si jej. Vybudoval jsem v ČR prosperující firmy v oblasti strojírenství, dávám práci lidem, kteří mi důvěřují a já mám zodpovědnost i za ně. Obchoduji s cizinou, hlavně se zeměmi jako je DE, IT i další i mImo EU. V cizině jsem často a můj syn tam chce studovat. Přesto bych hlasoval PRO vystoupení z dnešní EU. A mezi svými podobně postavenými kamarády a známými kupodivu zdaleka nejsem sám. V životě jsem nedostal jediné EUR dotací. Začínal jsem v garáži. Svým umem, znalostmi pílí a odvahou .
A právě proto je mi svět dotací, nároků a práva na všechno, příkazů, regulací atd. atd. zcela odporný a cizí. Navíc pokud jej reprezentují ultralevičácké osobnosti dříve p. Barosa, dnes Junkera, marxistky Mogherini, p. Schulze a podobní . Prosím , přemýšlejte než sklouznete opět k oblíbeným šablonám myšlení a soudům. Argumentů PRO vystoupení z dnešní EU je mnohem víc, ale to by bylo na dlouhý rozbor …. P.S. : nejsem ruský Troll !!!
Pane Liško, dojala mne upřímnost Vašeho příspěvku, ale má to nedostatek (moje dojetí), já Vám to, co píšete nevěřím ( dle mého si vymýšlíte do svého „dotazníku“). Já hned, jak si přečetl Vaši reakci, tak mne napadlo „to nemáš na práci nic důležitějšího?“. Tím nezpochybňuji právo kohokoliv si odpočinout, ale neznám nikoho z podnikatelů, kteří by se „bavili“ diskuzemi na webech různých typů. Oni nejen chtějí, ale také musí svůj čas využívat racionálně a zbytek věnují zanedbávané rodině. Takže neblafujte!
Pane Weber, věřte, že vím o čem mluvím a nevymýšlím si . Já nejsem proti volnému obchodu, chraň mne Pánbůh, naopak ! Jsem pro férovou soutěž a ne pro boj proti konkurentům co si prolobovali dotace . Jsem pro rovné postavení našich firem ve srovnání se zahraničními . Atd. Tohle vše už DNEŠNÍ EU nenabízí . A v reformu, bohužel , nevěřím .
A po vystoupení budete stejně hodnotný partner? I se cly, papirovanim, celnicemi, odlišnou legislativou atd? Nechápu, jak můžete rozvíjet firmu, když si nevidíte dál než na špičku nosu.
Vazeny pane Lisko, gratuluji Vam k uspechu, protoze u cloveka vaseho rozhledu, ktery charakerizuje EU jako „svět dotací, nároků a práva na všechno, příkazů, regulací“ s negativni konotaci vseho vyse uvedeneho, je vybudovani cehokoliv maly zazrak. Berme to na chvili tak, ze ty strojirenske podniky mate. Vite, o co by vas zivot byl tezsi, kdyby nebyla EU a pri vyvozu do jednotlivych zemi by jste musel pokazde plnit nove normy, vyrobky nove homologovat, sledovat pohyby jednotlivych narodnich men, pojistovat se proti zmenam kurzu, pocitat se cly, ktere se navic mohou snadno kdykoliv zmenit, doprava vasich vyrobku by byla znacne zpomalena a zdrazena cekanim na hranicich, to by bylo bezva, ne? A ti politici, ktere jste jmenoval, by u moci byli stejne, jen by jste to skrze sve volene zastupce nemohl ovlivnit, stejne jako existenci dotaci.
Já se vždy považoval za klidného, tolerantního smířlivého, nikomu nevnucujícího svůj politický názor. Tedy kromě názorů ryze technických, podložených fyzikálními zákony, které zatím bohu dík, nelze beztrestně ohýbat a jsou snadno ověřitelné. Jejich ignorace může způsobit až smrt, tam jsem tolerantní nebyl nikdy.
Ovšem po proběhnuvších parlamentních a následných prezidentských volbách, jsem se z jejich výsledku dostal do stavu totální vyděšenosti, v jaké zemi to vlastně žiji, jak hluboko klesla morálka, kam se ztratila slušnost. Na základě lží, závisti a nenávisti málem vyhrál Okamura. Je potom divné, že se bojím vystoupení z EU? Naprosto jednoznačně se shoduji s vyzněním tohoto článku a pokud k referendu dojde jsem přesvědčen že už není jiná varianta výsledku než CZEXIT – Piráti proberte se, já vás volil a budu se cítit odpovědný. BUDE-LI REFERENDUM O VYSTOUPENI, JE TO HOTOVÁ VĚC. Žiji na severu čech a jsem tu jako cizinec. Snažím se i vysvětlovat argumentovat, Ale jsem sluníčkář, havloid, vítač, jo a asi i pražský kavárník. Vůbec jim nedochází, že hůř může být, jsou strašně hrdí vlastenečtí až jim závidím. Dejte mi nějakou tabletku ať nemusím přemýšlet a stát se jedním z nich, cigárko, pívečko, rasistický keci v hospodě o tom, jaká je Merkelová svi.ě a jak zničila tu krásnou zemi.
Ale brečím tady opravdu na špatném hrobě. Ti kteří by takovéto články měli číst, sem opravdu nechodí a i kdyby sem náhodou zabloudily, stejně by je nepochopily.
To je ostuda omlouvám se za dvě hrubky.
Piráty s referendem nechápu… teda, chápu, že chtějí zákon o referendu, ale aby kyvli na to, že v rámci prosazení se bude hlasovat i o vystoupení z EU, to mi nejde do hlavy…
PM palec hore!
Pane Pavle Liško, blahopřeji vám k vaším úspěchů.
Nechápu ale proč, když jste v těchto podmínkách tak uspěl je chcete rušit nebo radikálně měnit.
To jako aby se to už dalším nepovedlo? Když vy už máte vystaráno?
I když jak píšete jste žádnou dotaci nevyužil, tak jste ale využil současných možností.
Pokud toto chcete popřít tak pak asi budete ten troll.
Sorry jako.
Bohužel, opět stereotyp. Omlouvám se, ale o podnikání a byznysu nejen v EU má většina lidÍ zkreslené nebo žádné představy . Podnikat jsem začal daleko před vstupem do EU, takže o využití jejich výhod můžeme polemizovat. Ano, papírování je nyní jednodušší, ale pokud tohle někdo bere jako to proč být nebo nebýt v EU, pak je to smutné . Nebo mi chcete namluvit, že je někdo schopen vyrobit sofistikovaný a konkurenceschopný produkt, ale není schopen vyplnit vývozní celní papíry takže jej nemůže prodat ? Úsměvné …. Mimochodem, zamyslel se tu někdo nad pojmem „český export“ , jak jej uvádí ČSÚ ? A čo si pod takým pojmom představíte Kefalín…. Vývoz škodovek vyrobených poláky pro německou firmu v ČR ? Ano ? To je to za co se plácáme po zádech jak jsme dobří ??
Ahoj Pavle, nechtěl jsem tě zesměšňovat, opravdu mě to mrzí, ale už dost! To, že jsi pohádkář už poznalo i několik ostatních zde diskutujících lidí a dělám to pro tvoje dobro, nenech se dále ztrapňovat. Jsi opravdu šikovný zámečník, který toho ví o zahraničním obchodu a podnikání opravdu hodně, ovšem ne z osobní zkušenosti, ale ze zdrojů, kterým se lidé vyhledávající relevantní informace obloukem vyhýbají. A věř, že po vystoupení z EU budeš mít velký problém uživit svoji rodinu. Ekonomika půjde slušně řečeno do prčic a jeřáby jako takové nebudou tím nejpotřebnějším zbožím. Nechápeš, že se nám daří takhle skvěle právě proto, že jsme součástí EU. Vrať se tedy prosím do své sociální bubliny, kde jsi asi obdivován, nesnaž se zde někoho přesvědčovat, jak rozumíš ekonomice. Všechno je totiž mnohem složitější, než si vůbec dokážeš představit. Ale musím uznat pohádky ti docela jdou, promiň nevydržel jsem to. A prosím, zůstaň alespoň tichým čtenářem tohoto serveru a ještě ti doporučím třeba DVTv. Začni sbírat informace, pokud jsi toho schopný, přemýšlej a porovnávej. Potom své literární schopnosti třeba použiješ ku prospěchu této totálně zdevastované společnosti. Okamura opravdu není to pravé řešení. Rád bych věřil, že nejsi úplně ztracený, máš přece také děti. Dopřej jim život bez nenávisti sprosťáren, lží, závisti a xenofobie.
Ach jo …. už jsem nechtěl reagovat, ale nedalo mi to. Fakt … Proboha, to se neumíme bavit věcně a s relevantními argumenty ? Umíme poslouchat druhé a zvažovat jejich argumenty ? Já se o to fakt snažím. Zemana jsem nevolil, Babiše nesnáším a Pitomio fakt není můj vzor . Nadáváte tady těm co nejsou vašeho názoru do čecháčků, lůzrů apod. . Jen jsem se snažil říct, že takhle jednoduché to opravdu není. Házet mne do jednoho pytle společně s Okamurou mne bytostně uráží. Kdo je větší čecháček a s prominutím „předposranec“ a lúzr ? Ten co spoléhá na dotace , a na spojenectví s EU a je ochoten v zájmu těchto „jistot“ prodat svou hrdost , anebo ten, kdo se spoléhá na své schopnosti, znalosti , práci a odvahu riskovat a něco budovat i bez ohledu na vnější podmínky ? Obávám se, že sem chodící lidé o tom takhle nepřemýšlí. Paradoxně jste to vy, co vše přepočítáváte na peníze a to jak je to výhodné . Asi jsem snílek a blázen….. Je to ale škoda. Měli bychom se chápat. Tak se tu mějte. Zalézám do své bubliny. Je to marný, je to marný, …. je to marný .
jjj a pište na koho reagujete. Kdo se v tom tady pak má vyznat.
Pane šéfredaktore, Vy jste učiněný ďábel, takto výživný článek tu již nějaký čas nebyl a reakci na to vidíte. Se mi zdá, že jste rafinovaně popustil uzdu (adminovu) a již se to hádá (ne všichni, to je jasné). Zábavné to pochopitelně je, naše budoucnost (i minulost) není lidem lhostejná a to je dobře. Diskutujícím doporučuji si vytisknout všechny příspěvky (hlavně ty svoje také) a občas si vše opět přelouskat (až bude nutkání měnit názor, abychom nebyli idioti). Pro někoho to může být velice zajímavé (to, že jsem napsal já?).
Dívaje se na odpovědi, tak všichni jsou odborníci na slovo vzatí, ale žádný si netroufne napsat výsledek toho příkladu 🙂 Rozhodně nejsem a nikdy nebudu pro vystoupení z EU. Netvrdím, že je vše podle ideálu, ale pozitiva rozhodně převládají.
Tak já to risknu. Násobení má přednost takže výsledek je -1.
PM, vy toho Lišku fakt znáte? No jestli ten má úspěšnou firmu, tak mu jí musí řídit manželka. Když ho ty dotace tak iritují, tak je přece nemusí čerpat, ty přece nejsou povinné. Navíc si myslím, že nám je západní Evropa dluží!(dotace a mnohem víc). Nebýt Německa, Anglie, Francie a dalších, tak jsme nikdy nepřestali být vyspělým státem. V tomto ohledu samo že v uvozovkách , nás zas tak SSR neosvobodil. Jestli mi rozumíte? Nebýt Němců, nebyl důvod je hnát přes naší republiku.
Jinak dobrý názory pane Weber.